گردشگری


2 دقیقه پیش

مناظر بی نظیر زمین‌های گلف در آمریکا

در زندگی چیزهای کمی بهتر از بازی گلف در میان رشته کوه های باشکوه، بیابان های بی ثمر یا اقیانوس های خروشان وجود دارد. هر ایالت آمریکایی حداقل یک زمین گلف با مناظر بی نظیر ...
2 دقیقه پیش

باشکوه‌ترین مراکز خرید در جهان

برای اغلب مردم، خرید کردن بخشی از تفریح آن‌ها و برای‌شان مهم است! برای برخی دیگر، تاریخ و فرهنگ مهمتر است اما در صورتی که دو مورد بالا را باهم ترکیب کنید می‌توانید علاوه ...

شگردهای مسافرت ارزان با هواپیما


شاید همین سفر آینده تان بی خبر پیش بیاید و لازم باشد خیلی سریع بلیت پرواز بخرید. در بیشتر مواقع نمی توانید بلیتی را با قیمت رسمی پیدا کنید؛ چه انتظاری دارید، وقتی یک روز قبل از سفر برای خرید بلیت اقدام می کنید.

روزنامه هفت صبح: می خواهیم برای کسانی بنویسیم که چه به عمد و چه غیر عمد، خیلی دیر تصمیم به خرید بلیت هواپیما می گیرند. اگر معمولا جزو این افراد نیستید خیلی به خودتان نبالید. شاید همین سفر آینده تان بی خبر پیش بیاید و لازم باشد خیلی سریع بلیت پرواز بخرید. در بیشتر مواقع نمی توانید بلیتی را با قیمت رسمی پیدا کنید؛ چه انتظاری دارید، وقتی یک روز قبل از سفر برای خرید بلیت اقدام می کنید، طبیعی است که به راحتی نمی توانید بلیت بخرید. پس باید بروید سراغ بلیت های چارتری؛ بلیت هایی که به بلیت های ارزان قیمت شهره هستند.

 اما گاهی این حرف درست است و گاهی هم نه. می خواهیم امروز به بلیت های چارتر بپردازیم. اینکه اصلا به چه نوع بلیتی می گویند چارتر، چطور باید این بلیت ها را خرید، خرید یک بلیت چارتر در چه روزی یا چه ساعتی راحت تر است و در کنار همه اینها می خواهیم به شما بگوییم سایت هایی که بلیت های چارتری می فروشند، چطور کار می کنند.می خواهیم این سایت ها را به شما معرفی کنیم و بگوییم چه امکاناتی در این سایت ها در اختیار مسافران قرار می گیرد.

خرید بلیت های چارتر لم دارد. باید چند بار از آنها خرید کنید تا بالاخره دست تان بیاید که بهترین لحظات خرید بلیت هواپیما چه زمانی است یا اصلا باید از کدام سایت خرید کرد و چه سایت هایی را کنار گذاشت.فقط به یکی از این لم ها اشاره کنیم تا ببینید حرفه ای های عرصه خلید بلیت چارتر به چه چیزهایی توجه نمی کنند. همین را داشته باید که فقط تا دو ساعت قبل از پرواز می توانید بلیت بخرید و یک ثانیه دیر کنید، مثل دو هفته پیش که یکی از اعضای سرویس راهنمای بازار، بلیت ارزان قیمت خود را از دست داد، ناکام می مانید. بقیه این داستان را در گزارش ما از بازار بلیت چارتر هواپیما بخوانید.

شگردهای مسافرت ارزان با هواپیما

چارتر را به بلیت می گویند یا هواپیما؟

بلیت چارتر توسط بعضی از شرکت ها و دفاتر خدمات مسافرتی فروخته می شود. بعضی از آژانس های مسافرتی سالانه یا برای مدتی معین تمام یا بخشی از صندلی های بعضی مسیرهای هوایی را از شرکت های هواپیمایی اجاره می کنند و بلیت این پروازها را به مسافران آن مسیرها می فروشند.

در این حالت به این آژانس ها «چارترکننده» می گویند و به شرکت هواپیمایی (ایرلاینی) که تمام یا بخشی از صندلی های پروازش را اجاره می دهد، «چارتر شونده» می گویند. در این شرایط، بلیت را مستقیم از هواپیمایی نمی خرید، بلکه از آژانس چارتر کننده خریداری می کنید و بهای بلیت چارتر را هم نه شرکت هواپیمایی، بلکه آژانس چارتر کننده تعیین می کند.

گروهی از مسافران هوایی که به بلیت چارتر نیاز دارند

در روزها و تعطیلات عادی، معمولا مسافران، تکراری هستند. مثلا افرادی هستند که همیشه اول هفته برای کار خود به شهرستان های بزرگ می روند و چهارشنبه شب یا پنجشنبه وقتی کارشان تمام می شود به شهرستان محل زندگی خانواده خود باز می گردند. آنها مسافران همیشگی ایرلاین ها هستند. این افراد در رفت و آمد خود خیلی به مناسبت ها و تعطیلات نگاه نمی کنند.

 بنابراین تعداد سفرهای هوایی در هفته ها و روزهای عادی سال، تعداد مشخصی است اما وقتی تعطیلاتی سر می رسد و مسافران زیاد می شوند، گاهی مواقع تعداد پروازها به اندازه تعداد مسافران نیست. بنابراین کمبود بلیت پیش می آید. آژانس های گردشگری هوشیاری به خرج می دهند و بلیت های ایرلاین ها را از قبل اجاره می کنند و به مسافرانی که تازه می خواهند دو سه روز قبل از سفر خود، بلیت بخرند، می فروشند.

ایامی که بلیت گران می شود

بهای بلیت چارتر در زمان های متفاوت و بسته به شرایط چارتر کننده تغییر می کند. بعضی از مسیرهای پروازی در مناسبت ها و مقاطع زمانی خاص مثلا عید نوروز یا فصل تابستان پرتردد می شوند. نکته مهمی که درباره بلیت چارتر باید بدانید این است که فرقی نمی کند در کدام مقطع از تقویم گردشگری باشید، تحت هر شرایطی اگر پرواز چارتر خالی بماند، هزینه خالی بودن پرواز را آژانس چارتر کننده متحمل خواهد شد.

به همین دلیل هم در شرایط زمانی متفاوت، بهای چارتر تغییر می کند. گاهی اوقات هر چه به زمان پرواز نزدیک تر بوشیم، بهای بلیت چارتر پایین تر می آید. بعدا برای تان توضیح خواهیم داد که چگونه یک بلیت چارتر را با بهترین قیمت ممکن بخرید.

شگردهای مسافرت ارزان با هواپیما

قیمت بلیت چارتر ساعت به ساعت فرق دارد

مزیت بزرگ بلیت چارتر در متغیر بودن بهای بلیت است. آژانس ها مجبورند برای به دست آوردن هزینه های چارترشان، به هر ترتیب که شده بلیت های شان را بفروشند، به همین دلیل گاهی می توانید در فصل های کم سفر، بلیت هایی با قیمت بسیار مناسب پیدا کنید. مثلا در اسفند ماه که بیشتر مردم مشغول تدارک دیدن برای سال جدید و تمیزکاری و خریدهای عید نوروزند، یکی از بهترین زمان ها برای بلیت چارتر کیش است. در عوض اگر تا شب عید نوروز یا شب هر تعطیلی دست دست کنید، باید بلیت چارتر را به قیمت بالایی بخرید؛ قیمتی که گاهی مواقع از قیمت رسمی آن مسیر پروازی هم بیشتر است.

تور لحظه آخری یعنی چه؟

تورهای لحظه آخری نسبت به زمان عادی قیمت پایین تری دارند. آژانسی که پرواز یا هتل را چارتر کرده است، نمی خواهد تحت هیچ شرایطی صندلی های هواپیما یا اتاق های هتلی که اجاره کرده خالی بماند، بنابراین به اصطلاح قیمت را پایین می آورد تا مشتری ترغیب شود تور را بخرد. اتفاقا این یک معامله برد – برد است، هم چارتر کننده ضرر نمی کند و هم این که مسافر، بلیت چارتر یا تور را با هزینه بسیار مناسب پیدا می کند.

دو عیب بزرگ بلیت چارتر

برخلاف بلیت سیستمی، شما نمی توانید بلیت چارتر را به راحتی استرداد کنید یا تاریخ آن را تغییر دهید. در پروازهای چارتر یا امکان برگرداندن بلیت را ندارید یا اگر در بعضی شرایط این امکان را داشته باشید که بلیت چارتر را پس بدهید، میزان جریمه لغو کردن بلیت بسیار بالا است و گاهی معادل هزینه خود بلیت تمام می شود. یعنی مثلا اگر به هر دلیلی بلیت چارتر را لغو کنید، ممکن است آژانس تمامی پولی را که برای بلیت پرداخته اید، برای خودش نگه دارد.

دیگر این که درست است شما از آژانس، بلیت چارتر می خرید اما اگر مشکلی در پروازتان به وجود بیاید، مثلا اگر پروازتان تاخیر داشته باشد، بارتان گم شود، پروازتان لغو شود و ... مسئولیت این مشکلات بر عهده شرکت های هواپیمایی است و آژانس چارتر کننده به شما خدمات خاصی نمی دهد.

شگردهای مسافرت ارزان با هواپیما

سایت های چارتر

در گذشته آژانس های مسافرتی از راه های مختلفی مانند پیامک یا ایمیل و ... مسافران را از وجود پیشنهادهای قیمتی ویژه شان برای بلیت چارتر یا تور لحظه آخری به مقاصد گردشگری آگاه می کردند اما در سال های اخیر سایت های بسیاری برای فروش بلیت های چارتر شده تاسیس شده اند. آنها با امکانات مختلفی که دارند، انواع پیشنهادها را در برابرتان می گذارند تا یکی از آنها را انتخاب کنید اما آنها اشکالاتی هم دارند که به موقع به آنها می پردازیم.

1- یکی از این سایت ها کار جستجو را خیلی راحت برای شما انجام می دهد. www.charter118.ir از ساده ترین سایت های خرید بلیت چارتری است. وقتی وارد صفحه اصلی سایت می شوید، مسیرهایی با مبدا 9 شهر پرمسافرت به شما ارائه می شود. مسیرهای با مبدا تهران، مشهد، کیش، شیراز، اصفهان، تبریز، بندرعباس، ساری و اهواز. پیشنهادهای مدیران سایت هستند. پر تعدادترین مسیر، پروازهای با مبدا تهران به مراکز استان های کشور است.

در آخرین لحظاتی که در حال نوشتن گزارش بودیم، قیمت پرواز تهران به مشهد، 161 هزار تومان بود. پروازی که مربوط به ساعت 22:45 شب بود. اگر در این سایت اقدام به خرید بلیت مشهد به تهران می کردید، باید 146 هزار تومان پرداخت می کردید. اگر دیروز می خواستید برای امروز از ساری به کیش پرواز تهیه کنید، باید 191 هزار تومان بابت پرواز ساعت 17:15 پرداخت می کردید.

این سایت پروازهای چارتر 54 شهر را به شما پیشنهاد می دهد. وقتی پرواز تهران – مشهد را به عنوان شلوغ ترین مسیر پروازی انتخاب می کنید، نرخ های پرواز تا تاریخ 9 تیر ماه در برابر شما قرار می گیرد. این سایت تقریبا بالاترین قیمت پروازی های هر روز را بین سایت های چارتر به شما پیشنهاد می دهد. خرید از این سایت نیازی حتی به ثبت نام هم ندارد و می توانید در اسرع وقت بلیت مورد نظرتان را تهیه کنید.

2- سایت بعدی که می تواند به عنوان مرجع خرید بلیت چارتری به شما پیشنهاد داده شود، سایت www.tcharter.it است. در این سایت منوی ساده ای در برابر شما قرار دارد. هفت تب مختلف با مبدأ شهرهای تهران، فرودگاه امام خمینی (ره)، مشهد، کیش، اصفهان، شیراز و تبریز در نظر گرفته شده است.

با کلیلک بر روی تهران، هفت مسیر تهران به شهرهای مشهد، کیش، اصفهان، شیراز، تبریز، یزد و قشم جلو دید شماست. با کلیک بر روی تب شهر مشهد، حداقل قیمت بلیت های امروز تا 25 خرداد لیست می شود. با انتخاب روز یکشنبه، کمتری قیمت ممکن، 130 هزار تومان است اما دقیقا اینجا به یکی از نقاط ضعف سایت تی چارتر بر می خوریم.

در کنار این ردیف نوشته شده که باید به سایت فروشنده هدایت شوید. خوشحال می شوید که از سایت خود شرکت چارتر کننده بلیت می خرید که معتبر است اما با کلیک بر روی این گزینه، به صفحه ورود به سامانه هدایت می شوید که باید شماره همراه و رمز عبور خود را وارد کنید.

دوباره باید به همان سایت اصلی و صفحه قیمت ها بازگردید. دوباره روی گزینه سایت فروشنده کلیک می کنید و این بار به صفحه ای هدایت می شوید که باید اکانت بخرید.

اگر برای اولین بار است که برای خرید از این سایت اقدام می کنید می توانید از هدیه رایگان سه روزه استفاده کنید که فقط یک بار به شما تعلق می گیرد. اگر آن سه روز را بگذرانید، در مرحله بعد می توانید به عنوان «مسافر» با پرداخت 3000 تومان استفاده از 30 لینک خرید این سایت را استفاده کنید. به عنوان «اهل سفر» می توانید 15 هزار تومان بدهید و 60 روز از این سایت خرید کنید. در گام بعدی می توانید به عنوان «پر سفر/ آژانس» 40 هزار تومان بدهید و یک ماه 450 بار خرید کنید. بسته بلند مدت هم به شکلی است که باید 50 هزار تومان بدهید تا اجازه خرید 60 بلیت را طی شش ماه داشته باشید.

نکته این جا است که بلیت های این سایت ارزان تر از سایت قبلی است اما گاهی می بینید قیمت هایی که به شما پیشنهاد می شوند، کاذب هستند و البته روند خرید طولانی تر و نیاز به خرید اکانت است.

شگردهای مسافرت ارزان با هواپیما

3- آسان ترین سایتی که می توانید بدون زحمت از آن خرید کنید، سایت www.irtour.ir است. در صفحه اول سایت می توانید مبدا، مقصد، تاریخ سفر، تعداد مسافر و کلاس پرواز را انتخاب کنید. پنج ثانیه طول می کشد تا به صفحه پروازهای امروز تهران – مشهد هدایت شوید. ارزان ترین بلیتی که به شما پیشنهاد می شود، مربوط به ساعت 22:45 شب است. می توانید آن را با قیمت 139 هزار تومان بخرید؛ قیمتی که از حداقل قیمت سایت تی چارتر بیشتر و از حداقل قیمت سایت چارتر 118 کمتر است اما تا دل تان بخواهد برای تان گزینه وجود دارد.

روش انتخاب در این سایت خیلی ساده است. نیازی به خرید اکانت یا ورود نیست. می توانید روی گزینه انتخاب کلیک کنید. سپس گزینه خرید اینترنتی را انتخاب کرده و سپس ادامه مراحل را با ثبت اطلاعات شخصی تان انجام دهید. این عملیات را می شود در عرض کمتر از 30 ثانیه انجام داد. این سایت نسبت به تی چارتر و چارتر 118 با محدودیت تاریخ پروازهای آینده روبروست. در این سایت فقط می توانید تا 25 اردیبهشت بلیت بخرید.

 امکاناتی که در سمت راست سایت در نظر گرفته شده به شما امکان دیدن حداقل قیمت پروازهای امروز ایرلاین های مختلف را می دهد. ضمنا می توانید دسته بندی زمانی را از لحاظ صبح زود قبل از ساعت 8، صبح بین ساعت 8 تا 11، شهر بین ساعت 11 تا 14، بعدازظهر بین ساعت 14 تا 17، عصر بین ساعت 17 و 21 و شب بعد از ساعت 21 را انتخاب کنید.

به غیر از اینها، سایت های دیگری هم هستند که می توانید به آنها سر بزنید. علی بابا، www.charter.ir، سفر ایران، مسافرکده، www.safarme.com و چندین و چند سایت دیگر، بلیت های چارتری را می فروشند. بیشتر سایت های فروش بلیت چارتری از یک موتور جستجوی واحد استفاده می کنند که باعث می شود با انتخاب دو، سه سایت از میان آنها، تقریبا تمام قیمت ها در لیست خود را داشته باشید و نیازی به چک کردن همه آنها نباشد.


ویدیو مرتبط :
مسافرت ارزان!!!!/طنز

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

خشمگین/ مسافرت دو نفر با سه هواپیماخشمگین/ مسافرت دو نفر با سه هواپیما

محمدرضا پهلوی به اتفاق هرمز پیرنیا در اواسط سلطنت/ امروز بعداز ظهر شاه و ملكه ایران با سه هواپیما وارد هلسینكی شدند، یك هواپیما...

 

 محمدرضا پهلوی ,عکس محمدرضا پهلوی ,شاه و ملكه ایران,هرمز پیرنیا,شاه و فرح,مسافرتهای خارج از کشور محمدرضا پهلوی,عکسهای محمدرضا پهلوی

 

محمدرضا پهلوی به اتفاق هرمز پیرنیا در اواسط سلطنت

 

 محمدرضا پهلوی ,عکس محمدرضا پهلوی ,شاه و ملكه ایران,هرمز پیرنیا,شاه و فرح,مسافرتهای خارج از کشور محمدرضا پهلوی,عکسهای محمدرضا پهلوی

 

امروز بعد ازظهر شاه و ملكه ایران با سه هواپیما وارد هلسینكی شدند. یك هواپیما حامل شاه و فرح. یكی حامل پلیس محافظ و سومی حامل اثاث و جواهرات فرح بود. شاه و فرح 5 روز در فنلاند توقف خواهند كرد. طی مدت توقف ایشان نهایت مراقبت از طرف پلیس و مقامات امنیتی فنلاند به عمل خواهد آمد تا جریان دمونستراسیون سه سال قبل هنگام دیدار شاه از آلمان غربی در فنلاند تكرار نشود. و اما جوانان سوسیال دموكرات فنلاند اطلاع داده اند كه قصد برگزاری یك دمونستراسیون علیه دیدار رسمی شاه از فنلاند را دارند تا طی آن نسبت به رژیم فئودال ایران و خشونت پلیس در مقابل دانشجویان اعتراض كنند. این مسافرت ها برای شاه عادت روزانه است و سالیانه حدود 30 میلیون كرون خرج مسافرت های وی به خارج كشور می گردد./مرکز اسناد انقلاب