گردشگری


2 دقیقه پیش

مناظر بی نظیر زمین‌های گلف در آمریکا

در زندگی چیزهای کمی بهتر از بازی گلف در میان رشته کوه های باشکوه، بیابان های بی ثمر یا اقیانوس های خروشان وجود دارد. هر ایالت آمریکایی حداقل یک زمین گلف با مناظر بی نظیر ...
2 دقیقه پیش

باشکوه‌ترین مراکز خرید در جهان

برای اغلب مردم، خرید کردن بخشی از تفریح آن‌ها و برای‌شان مهم است! برای برخی دیگر، تاریخ و فرهنگ مهمتر است اما در صورتی که دو مورد بالا را باهم ترکیب کنید می‌توانید علاوه ...

سفر به شهر اژدهای خواب‌آلود


تیمفو، پایتخت یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری در جنوب آسیاست؛ شهری روستایی که حدود 100 هزار نفر جمعیت دارد و خاندان سلطنتی بوتان هم در آن ساکن هستند.

وب سایت همشهری شش و هفت - فاطمه عسگری‌آزاد: تیمفو، پایتخت یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری در جنوب آسیاست؛ شهری روستایی که حدود 100 هزار نفر جمعیت دارد و خاندان سلطنتی بوتان هم در آن ساکن هستند. این شهر کوچک مرکز اصلی تجارت، دولت و مذهب مردم بوتان است و با تنوع زیاد رستوران‌ها، کافه‌ها و مراکز خرید در حقیقت شهر مدرنی محسوب می‌شود که البته هویت و ارزش‌های فرهنگی خود را به درستی حفظ کرده است.

 در کمتر شهری در بوتان می‌توان دستگاه خودپرداز پیدا کرد اما پایتخت این کشور در این زمینه پیشرفت‌های خوبی داشته است. تیمفو تلاش دارد با نمایش آداب و رسوم خاص مردم این منطقه بوتان را از انزوا درآورد و آمار گردشگران نشان می‌دهد تا حدود زیادی هم در این راه موفق بوده است.

 راهبانی که شنل‌های زرشکی به تن دارند، کارگران هندی، کارمندان دولتی با لباس مخصوص و گردشگران دوربین به دست پیاده روهای این شهر را اشغال کرده‌اند. تنها پایتخت جهان که در آن چراغ قرمزی وجود ندارد تیمفو است.

شهر اژدهای خواب‌آلود!

 در حقیقت به جز چند تقاطع اصلی که با دستان استادانه پلیس ماشین‌ها هدایت می‌شوند در سایر نقاط این شهر نظم ترافیکی به خودی خود برقرار است.

علت این امر هم کم بودن وسایل نقلیه در شهر است. شما در این شهر آرامشی را تجربه خواهید کرد که در کمتر پایتختی می‌توان یافت. درست است که ردپای مدرنیته در شهر دیده می‌شود اما هنوز تیمفو یک شهر روستایی و باستانی است که پیدایش آن به قرن 12 میلادی برمی‌گردد.

 نماد تیمفو تمبرهای نفیسی است که توسط اداره پست ملی چاپ می‌شود و علاقه مندان زیادی را از سراسر دنیا به این شهر کوچک جذب می‌کند. سفر به تیمفو یک سفر ایده آل برای کسانی است که از مقاصد تکراری آژانس‌های گردشگری خسته شده‌اند و به دنبال کشف نقاط باستانی و شهرهای نادیده جدید هستند.
 
چگونه برویم؟

شهر اژدهای خواب‌آلود!

برای رفتن به تیمفو احتیاج به ویزای بوتان دارید. این کشور در ایران سفارتخانه دارد و باید قبل از اقدام به تهیه ویزا 50 درصد هزینه سفر را پرداخت کنید. دریافت ویزای این کشور غالبا توسط آژانس‌های مسافرتی صورت می‌گیرد بنابراین اگر شما هم قصد سفر دارید بهتر است سراغ یک آژانس معتبر بروید تا کارهایتان سریع‌تر انجام شود.

تیمفو فرودگاه بین‌المللی به نام پارو دارد و شما برای رسیدن به این شهر می‌توانید از خطوط هوایی مختلفی مانند قطر، امارات و هواپیمایی جنوب چین استفاده کنید. البته بسیاری از آژانس‌ها پرواز به کاتماندو را انتخاب می‌کنند و از آنجا از طریق زمینی دارجلینگ و سیکیم را پشت سر می‌گذارند تا به تیمفو برسند. طولانی بودن مسیر زمینی ممکن است برای مسافران خسته کننده باشد اما تماشای جاده هم لذت خودش را دارد.جشنواره پلنگ برفی

شهر اژدهای خواب‌آلود!

جشنواره پلنگ برفی در حقیقت یک ابتکار خلاقانه تاریخی برای حفاظت از گونه‌ای پلنگ است که در این منطقه زندگی می‌کند. این جشنواره به مدت دو روز در پایه کوه برگزار می‌شود و آیین پیچیده‌ای دارد.

بوتان یکی از بهترین زیستگاه‌های پلنگ برفی است که امروز حیاتش در معرض خطر است و جالب اینکه مردم این سرزمین از گذشته برای حفاظت از این حیوان آیین سنتی داشته‌اند. در دو روز مشخص شده مردم به دامنه کوه‌ها می‌روند و ضمن خواندن آهنگ‌های سنتی و آیین‌های محلی برای زنده ماندن پلنگ‌ها دعا می‌کنند.

جشنواره‌های محلی

شهر اژدهای خواب‌آلود!

تیمفو سرزمین آیین‌ها و مراسم‌های سنتی و مذهبی است. در هر فصلی از سال که راهی این شهر شوید بخشی از این رویدادهای ملی و محلی را شاهد خواهید بود. در ادامه شما را با 2 فستیوال بزرگ این شهر آشنا خواهیم کرد.تقویم سفر

زمستان تیمفو سرد و خشک و تابستان این شهر گرم و مرطوب است. بنابراین بهترین زمان برای بازدید از پایتخت بوتان اواسط شهریور و پایان مهر و اسفند تا اردیبهشت است. بنابراین اگر از الان به فکر سفر نوروزی خود هستید تیمفو می‌تواند یک گزینه مناسب باشد.

شهر اژدهای خواب‌آلود!

قسمت اعظم جاذبه‌های بوتان در زیبایی‌های طبیعی این سرزمین نهفته است بنابراین بهتر است زمان مناسبی را برای سفر انتخاب کنید. در تمام طول سال جشنواره‌های مختلفی در این شهر برپاست اما در پاییز و بهار که فصل‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شود شما می‌توانید آیین مردم این سرزمین را در جشنواره‌های مختلف از جمله تشوچو شاهد باشید.

تاکسی سوار شوید

مرکز تیمفو به قدری کوچک است که بتوانید با پای پیاده آن را کاوش کنید اما بهترین وسیله برای گردش در شهر و نقاط بیرونی آن تاکسی است. تاکسی‌ها در تیمفو ارزان هستند و در هر نقطه‌ای از شهر که دستتان را بالا ببرید معمولا تاکسی پیدا خواهید کرد.

 اکثر تاکسی‌های شهر براساس نرخ مصوب از شما پول دریافت می‌کنند و چانه زدن در این مورد عملی ناپسند محسوب می‌شود. سیستم حمل‌و‌نقل عمومی شهر اتوبوس است که تا حدود زیادی هم برای مردم محلی کارآمد است اما شلوغی و ازدحام آن باعث شده این وسیله توسط توریست‌ها کنار گذاشته شود.

شهر اژدهای خواب‌آلود!آشپزی هندی و چینی

زندگی روستایی و فرهنگ کشاورزی بر آشپزی تیمفو تاثیر بسیاری گذاشته است؛ اکثر غذاهای این سرزمین همراه با سبزیجات تازه طبخ می‌شود که همین امر دلیل طعم منحصر به فرد غذاهای پایتخت بوتان به شمار می‌رود. از سوی دیگر مجاورت بوتان با هندوستان و چین سبب شده غذاها از نظر سبک و طعم تا حدود زیادی به غذاهای اصلی این دو کشور نزدیک شود.

شما می‌توانید در تیمفو سراغ غذاهای اصیل هندی و چینی را بگیرید که با ادویه‌های محلی و سبزیجات تازه پخت می‌شود. تیمفو بیش از هر شهر دیگری در بوتان رستوران و کافه دارد و شما می‌توانید با مبلغ اندکی غذاهای لذیذی میل کنید. یکی از بهترین رستوران‌های شهر در داخل موزه میراث عامیانه قرار دارد؛ محیطی فوق العاده با دکوراسیون سنتی که به شکل بوفه سرو می‌شود.

 رستوران دومی که باید حتما در تیمفو به آن سری بزنید بوتان کیچن است؛ رستورانی که غذاهای ساده اما لذیذی را طبخ می‌کند. رستوران چولا(Chula) هم برای دوستداران غذاهای هندی و ماسالاخورها یک رستوران ایده آل است. در این رستوران تشخیص تفاوت غذاهای بوتانی با هندی کار دشواری است زیرا این دو فرهنگ به راستی در هم تنیده شده‌اند.

 غذاهای تندوری این رستوران برای گیاه خواران توصیه می‌شود. اگر دوست دارید با محلی‌ها هم کاسه شوید بهتر است سری به رستوران ماسک بزنید و سوپ رشته فرنگی تان را در مجاورت مردم روستایی میل کنید. این رستوران در میدان برج ساعت قرار دارد.

شهر اژدهای خواب‌آلود!روز دهم

بزرگ‌ترین جشنواره تیمفو تشوچو(Tshechu) نام دارد که از 23 سپتامبر آغاز می‌شود و به مدت سه روز تمام پایتخت این کشور را درگیر می‌کند. این جشنواره هر سال توسط هزاران نفر از مردم محلی و گردشگران برگزار می‌شود.

مردم محلی همراه با لباس‌های سنتی رنگارنگ در این جشن حضور پیدا می‌کنند و آیین‌های مختلفی از جمله مراسم ماسک، مراسم گوزن و آیین عبادت در این جشنواره توسط راهبان برگزار می‌شود. راهبان در این سه روز به طور شبانه روزی برای بوتان و کل مردم دنیا دعا می‌کنند. تشوچو در لغت به معنای روز دهم است و بر اساس تقویم مردم این سرزمین در روز دهم ماه برگزار می‌شود.

مردم محلی اعتقاد دارند هر کس در این روز شاهد مراسم ماسک باشد گناهانش شسته می‌شود و نعمت‌های بسیاری دریافت می‌کند. ریشه این آیین به قرن هشتم بر می‌گردد و داستان‌ها و افسانه‌های بسیاری در مورد آن بر سر زبان‌هاست که حقیقت آن از نظر تاریخی تاکنون ثابت نشده است.

شهر اژدهای خواب‌آلود!بهترین مکان اقامت

استقبال گردشگران از تیمفو با گسترش هتل سازی در این شهر رابطه مستقیمی داشت. امروز شما می‌توانید در پایتخت بوتان انواع هتل‌ها را با استانداردهای بین المللی پیدا کنید. البته برای کسانی که به دنبال هتل‌های ارزان قیمت‌تری هستند هم تیمفو پیشنهادهای بسیاری دارد. مسافرخانه‌های محلی چندان به توریست‌ها توصیه نمی‌شود زیرا این مکان‌ها برای کسانی که به دنبال کار راهی این شهر شده‌اند مناسب است. به هر حال شما می‌توانید با توجه به بودجه سفرتان یکی از این مقاصد را برای اقامت در تیمفو انتخاب کنید.

تاج تیمفو


هتل لوکس پنج ستاره «تاج تاشی» در قلب دره تیمفو واقع شده است. هتلی که به طرز ماهرانه‌ای تمام ویژگی‌های بارز معماری بوتانی را به استانداردهای مدرن نزدیک کرده است. اتاق‌های هتل با دکوراسیون بسیار شیکی از چوب تزئین شده و شما می‌توانید اتاق تان را رو به نمای خیره کننده دره تیمفو انتخاب کنید و از زیبایی حیرت انگیز آن بهره‌مند شوید. آبگرم درمانی هندی در این هتل طرفداران پر و پاقرصی دارد و مهمانان هتل می‌توانند از پکیج تخفیفات ویژه هم بهره مند شوند. قیمت اقامت یک شب در این هتل برابر با 380 دلار است.

شهر اژدهای خواب‌آلود!

 قدیمی اما محبوب

هتل دراک برای مدت‌های مدیدی بهترین هتل تیمفو بود، گرچه امروز هم با بازسازی‌های گسترده توانسته جایگاه سابق خود را تثبیت کند. این هتل در مرکز شهر واقع شده و مشرف به میدان برج ساعت است. شما با یک پیاده روی چند دقیقه‌ای می‌توانید خودتان را به مرکز کافه‌ها و رستوران‌های تیمفو برسانید.

دراک به رستوران شیکش که غذاهای هندی سرو می‌کند هم معروف است. تمام اتاق‌های این هتل مجهز به تلویزیون صفحه تخت است و امکانات رفاهی لازم در اتاق‌ها برای رفاه مهمانان در نظر گرفته شده است. برای یک شب در این هتل باید 110دلاربپردازید.

شهر اژدهای خواب‌آلود!

 امکانات مناسب

هتل آمودهارا یک هتل 3 ستاره جمع و جور است که امکانات اقامتی مناسبی در اختیار مسافران قرار می‌دهد. اینترنت پر سرعت رایگان در تمام هتل در اختیار مهمانان است و رستوران هتل که در بالاترین طبقه هتل واقع شده نمای زیبایی از تیمفو را پیش چشمانتان قرار می‌دهد.

تمام اتاق‌ها مجهز به یخچال و دستگاه قهوه ساز است و شما می‌توانید از تراس اتاق‌ها برای دیدن شهر و نوشیدن یک لیوان قهوه داغ استفاده کنید. قیمت اقامت یک شب در این هتل 80 دلار است.

شهر اژدهای خواب‌آلود!

 ارزان و دوست داشتنی

هتل گاکیل با چند آشپز معروف محلی و فضایی کاملا صمیمی و دوستانه یکی از گزینه‌های مناسب با هزینه اندک است. اتاق‌های این هتل مجهز به تلویزیون و حمام است و دسترسی به اینترنت در این هتل رایگان است.

این هتل با فرودگاه بین المللی پارو 50 کیلومتر فاصله دارد اما بسیاری از نقاط دیدنی شهر از جمله بنای یادبود چورتن و زمین گلف سلطنتی در نزدیکی آن قرار دارد. برای اقامت یک شب در این هتل 3 ستاره باید 40 دلار بپردازید.

شهر اژدهای خواب‌آلود!


ویدیو مرتبط :
کودک خواب آلود

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

سفر به شهر ارواح! 

سفر به شهر ارواح

 

 

فاجعه چرنوبیل را به یاد دارید؟ انفجار نیروگاه اتمی چرنوبیل روسیه که 25 سال قبل بر اساس اشتباه یکی از پرسنل نیروگاه رخ داد و بزرگترین فاجعه اتمی تاریخ این کشور را رقم زد. این حادثه اگرچه منجر به خالی شدن شهر چرنوبیل و نقص ژنتیکی کودکان نسل های بعد شد، اما این روزها از گوشه و کنار شنیده می شود چرنوبیل تبدیل به قطبی گردشگری در روسیه شده است! بهشتی برای گردشگران ماجراجو!

 

این در حالی است که از نظر متخصصان امر، هنوز هم مناطق رادیواکتیویته اطراف چرنوبیل، دارای تشعشات اتمی هستند و می توانند سلامتی گردشگران را به خطر بیندازند. گردشگرانی که حاضرند برای تماشا و تجربه این سرزمین نفرین شده تا 160 دلار ورودی پرداخت کنند!

 

سفر به شهر ارواح

 


آمارها نشان می دهد که در سال گذشته بیشتر از 7500 بازدید کننده، از متخصصان انرژی اتمی گرفته تا گردشگران و جهانگردان معمولی جذب این منطقه و جاذبه نهفته در آن شده اند! آن هم در شرایطی که بر اساس قوانین داخلی روسیه، هیچ فردی بدون داشتن مجوز حق ورود به مرکز چرنوبیل را ندارد.

 

تورهای گردشگری چرنوبیل هم با ون‌های مخصوص که در مقابل تشعشعات اتمی مقاومت دارند، بعد از اخد تعهدنامه و مجوزهای قانونی، راهی این منطقه آلوده می شوند و از خرابی های به جا مانده و خانه های متروک دیدن می کنند.

 

 

سفر به شهر ارواح

 

بر اساس این تعهد نامه، گردشگران موظف نمی شوند که در مدت حضور در چرنوبیل، غذا نخورند،‌ سیگار نکشند، به اشیای اطراف دست نزنند، روی زمین ننشینند و به هیچ عنوان لوازم شخصی همراه خود را روی خاک چرنوبیل زمین نگذارند.روس ها، شهر چرنوبیل را «شهر ارواح» و «شهر منجمد شده در تاریخ» لقب داده اند که آثار دیدنی و گنجینه‌های مخصوص به خود را دارد. کتاب‌ها و اسباب بازی‌های رها شده در ساختمان‌ها، صدها ماسک گاز موجود روی کف خیابان‌ها و رستوران‌ها و هر چیزی که نشانه ای از حیات به یکباره رها شده در این منطقه دارد.

 

سفر به شهر ارواح