متفرقه


2 دقیقه پیش

با زخم های زندگی چه کنیم؟

در این سلسله مطالب مباحثی درباره زندگی معنای زندگی روابط و احساسات و ... توسط دکتر شیری ارائه خواهد شد. صبح بخیر: ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد جامعه برای حل مشکلات ...
2 دقیقه پیش

نظر آیت‌الله محقق داماد درمورد سید حسن

آیت الله سید مصطفی محقق داماد، برادر حضرت آیت الله سید علی محقق داماد در پاسخ به سئوالی در خصوص اجتهاد آیت الله سید حسن خمینی، گفت: نظر بنده در مورد ایشان همان نظر اخوی ...

شایسته خلافتترجمه فارسی نهج البلاغه
شایسته خلافت
پیامبر اسلام (ص) امین وحی پروردگار، و خاتم پیامبران، و بشارت‏دهنده رحمت، و بیم‏دهنده کیفر الهی است.
ویژگیهای رهبر اسلامی
ای مردم! سزاوارترین اشخاص به خلافت، آنکه در تحقق حکومت نیرومندتر، و در آگاهی از فرمان خدا داناتر باشد، تا اگر آشوبگری به فتنه‏گری برخیزد، به حق باز گردانده شود، و اگر سر باز زد با او مبارزه شود. بجانم سوگند! اگر شرط انتخاب رهبر، حضور تمامی مردم باشد هرگز راهی برای تحقق آن وجود نخواهد داشت، بلکه آگاهان دارای صلاحیت و رای، و اهل حل و عقد (خبرگان ملت) رهبر و خلیفه را انتخاب می‏کنند، که عمل آنها نسبت به دیگر مسلمانان نافذ است، آنگاه نه حاضران بیعت‏کننده، حق تجدید نظر دارند و نه آنان که در انتخابات حضور نداشتند حق انتخابی دیگر را خواهند داشت آگاه باشید! من با دو کس پیکار می‏کنم، کسی چیزی را ادعا کند که از آن او نباشد، و آن کس که از ادای حق سر باز زند. ای بندگان خدا! شما را به تقوی و ترس از عذاب خدا سفارش می‏کنم، زیرا تقوای الهی بهترین سفارش مومنان، و بهترین پایان‏نامه کار در پیشگاه خداست، مردم! هم‏اکنون آتش جنگ بین شما و اهل قبله شعله‏ورشده است، و این پرچم مبارزه را جز افراد آگاه و بااستقامت و عالم به جایگاه حق بدوش نمی‏کشند بنابراین آنچه فرمان دادند انجام دهید، و از آنچه نهی کردند توقف کنید، و در هیچ کاری تا روشن نشود شتاب نکنید، زیرا در آنچه شما اکراه دارید توان تغییراتی داریم.
شناخت دنیا
آگاه باشید، همانا این دنیا که آرزوی آن را می‏کنید و بدان روی می‏آورید، و شما را گاهی به خشم می‏آورد و زمانی خشنود می‏سازد، خانه ماندگار شما نیست، و منزلی نیست که برای آن آفریده و به آن دعوت شدید، آگاه باشید نه دنیا برای شما جاودانه و نه شما در آن جاودانه خواهید ماند. دنیا گرچه از جهتی شما را می‏فریبد ولی از جهت دیگر شما را از بدیهایش می‏ترساند، پس برای هشدارهایش از آنچه مغرورتان می‏کند چشم پوشید، و به خاطر ترساندنش از طمع‏ورزی در آن بازایستید، به خانه‏ای که دعوت شدید سبقت گیرید، و دل از دنیا برگیرید، و چونان کنیزکان برای آنچه که از دنیا از دست می‏دهید گریه نکنید، و با صبر و استقامت بر اطاعت پروردگار، و حفظ و نگهداری فرامین کتاب خدا، نعمتهای پروردگار را نسبت به خویش کامل کنید. آگاه باشید، آنچه برای حفظ دین از دست می‏دهید زیانی به شما نخواهد رساند. آگاه باشید، آنچه را با تباه ساختن دین به دست می‏آورید سودی به حالتان نخواهد داشت خداوند دلهای ما و شما را به سوی حق متوجه سازد و صبر و استقامت عطا فرماید.
متن عربی نهج البلاغه
( وَ مِنْ خُطْبَةٍ لَهُ عَلَیْهِ السَّلامُ: ) أَمِینُ وَحْیِهِ، وَ خاتَمُ رُسُلِهِ، وَ بَشِیرُ رَحْمَتِهِ، وَ نَذِیرُ نِقْمَتِهِ.
أَیُّهَا النَّاسُ، إِنَّ أَحَقَّ النَّاسِ بِهذَا الْأَمْرِ أَقْواهُمْ عَلَیْهِ، وَ ‏أَعْلَمُهُمْ‏ بِأَمْرِ اللَّهِ فِیهِ، فَإِن ‏شَغَبَ‏ شاغِبٌ ‏اسْتُعْتِبَ‏ فَإِنْ أَبى قُوتِلَ. وَ لَعَمْرِى لَئِنْ کانَتِ الْإِمامَةُ لا تَنْعَقِدُ حَتّى تَحْضُرَها عامَّةُ النَّاسِ ‏فَما إِلى ذلِکَ سَبِیلٌ، وَ لکِنْ أَهْلُها یَحْکُمُونَ عَلى مَنْ غابَ عَنْها، ثُمَّ لَیْسَ لِلشَّاهِدِ أَنْ یَرْجِعَ، وَ لا لِلْغائِبِ أَن یَخْتارَ أَلا وَ إِنِّى أُقاتِلُ رَجُلَیْنِ رُجَلًا ادَّعى ما لَیْسَ لَهُ، وَ اخَرَ مَنَعَ الَّذى عَلَیْهِ.
أُوصِیکُمْ ‏عِبادَ ‏اللَّهِ‏ بِتَقْوَى اللَّهِ، فَإِنَّها خَیْرُ ما تَواصَى الْعِبادُ بِهِ، وَ خَیْرُ عَواقِبِ الْأُمُورِ عِنْدَ اللَّهِ، وَ قَدْ فُتِحَ بابُ الْحَرْبِ بَیْنَکُمْ وَ بَیْنَ ‏أَهْلِ‏ ‏الْقِبْلَةِ، وَ لا ‏یَحْمِلُ‏ هذَا الْعَلَمَ إِلَّا أَهْلُ الْبَصَرِ وَ الْصَّبْرِ وَ الْعِلْمِ ‏بِمَواضِعِ‏ الْحَقِّ فَامْضُوا لِما تُؤْمَرُونَ بِهِ، وَ قِفُوا عِنْدَ ما تُنْهَوْنَ عَنْهُ، وَ لا تَعْجَلُوا فِى أَمْرٍ حَتّى تَتَبَیَّنُوا، فَإِنَّ لَنا مَعَ کُلِّ أَمْرٍ تُنْکِرُونَه ‏‏غِیَراً‏.
أَلا وَ إِنَّ هذِهِ الدُّنْیَا الَّتى أَصْبَحْتُمْ تَتَمَنَّوْنَها وَ تَرْغَبُونَ فِیها، وَ أَصْبَحَتْ تُغْضِبُکُمْ وَ تُرْضِیکُمْ، لَیْسَتْ بِدارِکُمْ وَ لا مَنزِلِکُمُ الَّذِى خُلِقْتُمْ لَهُ، وَ لَا الَّذِى دُعِیتُمْ إِلَیْهِ، أَلا وَ إِنَّها لَیْسَتْ بِباقِیَةٍ لَکُمْ، وَ لا تَبْقَوْنَ عَلَیْها، وَ هِىَ وَ إِنْ غَرَّتْکُمْ مِنْها فَقَدْ حَذَّرَتْکُمْ شَرَّها، فَدَعَوْا غُرُورَها لِتَحْذِیرِها. وَ أَطْماعَها لِتَخْوِیفِها، وَ سابِقُوا فِیها إِلَى الدَّارِ الَّتِى دُعِیتُمْ إِلَیْها، وَ انْصَرِفُوا بِقُلُوبِکُمْ عَنْها. وَ لا یَخِنَّنَّ أَحَدُکُمْ ‏‏خَنِینَ‏‏ الْأَمَةِ عَلى ما ‏زُوِىَ‏ عَنْهُ مِنْها، وَ اسْتَتِمُّوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ بِالصَّبْرِ عَلى طاعَةِ اللَّهِ، وَ الْمُحافَظَةِ عَلى مَا اسْتَحْفَظَکُم مِنْ کِتابِهِ أَلا وَ إِنَّهُ لا یَضُرُّکُمْ تَضْیِیعُ شَىْ‏ءٍ مِنْ دُنْیاکُمْ بَعْدَ حِفْظِکُمْ قائِمَةَ دِینِکُمْ. أَلا وَ إِنَّهُ لا یَنفَعُکُمْ بَعْدَ تَضْیِیعِ دِینکُمْ شَىْ‏ءٌ حافَظْتُمْ عَلَیْهِ مِنْ أَمْرِ دُنْیاکُمْ. أَخَذَ اللَّهُ بِقُلُوبِنا وَ قُلُوبِکُمْ إِلَى الْحَقِّ، وَ أَلْهَمَنا وَ إِیّاکُمُ الصَّبْرَ.


ویدیو مرتبط :
اصل شایسته سالاری و شایسته گزینی در نظام اسلامی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

سرکرده القاعده: البغدادی شایسته خلافت نیستاخبار,اخباربین الملل ,القاعده

با تشدید اختلافات میان گروه های تروریستی ، ایمن الظواهری ،سرکرده القاعده با حمله به ابوبکر البغدادی سرکرده داعش گفت : ما او را فردی شایسته برای خلافت نمی دانیم .

به گزارش خبرگزاری عراقی مستقل (وکالة الصحافه المستقلة )، ایمن الظواهری در پیامی صوتی با حمله به ابوبکر البغدادی سرکرده داعش گفت : البغدادی شایسته خلافت نیست .

الظواهری در ادامه افزود: البغدادی با حمایت برخی افراد ناشناس و از طریق زور و انفجار خودروهای بمب گذاری شده به جای ترغیب مردم و دادن حق انتخاب به آن ها ، خود را خلیفه معرفی می کند و اقدام به تشکیل چیزی کرده که آن را دولت اسلامی می داند.

الظواهری سرکرده سازمان تروریستی القاعده با انتقاد شدید از سرکرده گروهک تروریستی داعش گفت: در حالی که غزه به وسیله بمب های اسراییلی به آتش کشیده می شود و می سوزد ، ابوبکر البغدادی هیچ گونه حمایتی از مردم فلسطین و حتی به صورت لفظی و زبانی نکرده است ، تمام هم و غم و فکر و ذکر او در این روزها این است که همه نسبت به او ابراز وفاداری کنند و او را خلیفه بخوانند ،بدون اینکه نظر آن ها را جویا شود .

الظواهری در ادامه فعالیت های البغدادی را باعث ایجاد فتنه در میان گروهی دانست که وی آن ها را مجاهدان خواند و تاکید کرد بر اساس ادله شرعی و تاریخی و مستندات موجود، البغدادی لیاقت خلیفه بودن را ندارد .

چندی پیش گروهک تروریستی - تکفیری داعش در لیبی ایمن الظواهری سرکرده سازمان تروریستی القاعده را مهدور الدم اعلام کرد.
 
 اخبار  بین الملل  - تابناک