متفرقه


2 دقیقه پیش

با زخم های زندگی چه کنیم؟

در این سلسله مطالب مباحثی درباره زندگی معنای زندگی روابط و احساسات و ... توسط دکتر شیری ارائه خواهد شد. صبح بخیر: ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد جامعه برای حل مشکلات ...
2 دقیقه پیش

نظر آیت‌الله محقق داماد درمورد سید حسن

آیت الله سید مصطفی محقق داماد، برادر حضرت آیت الله سید علی محقق داماد در پاسخ به سئوالی در خصوص اجتهاد آیت الله سید حسن خمینی، گفت: نظر بنده در مورد ایشان همان نظر اخوی ...

احیای «مجمع عقلا» در پارلمان دهم/ مجلس عقلا، پایانی بر عصر تازه به دوران رسیده‌هاروحانی در این سخنان خود به «مجلس عقلا» اشاره می‌کند، مجلسی که نمونه کوچک تر آن را در مجلس دوم به نام « مجمع عقلا» راه اندازی کرد.

  رئیس جمهور روحانی در گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم از آنها خواست که افرادی را برای نمایندگی مجلس انتخاب کنید که تجربه و دانش بیشتری دارند. » او آرزو کرد که :«انشالله مجلس عقلا و متدینین و عاشقان به انقلاب و کشور تشکیل شود. انشالله مردم افرادی را برگزینند که لابق تر بوده و با مسئولیت بیشتری، نماینگی را بپذیرند.»

روحانی در این سخنان خود به «مجلس عقلا» اشاره می‌کند، مجلسی که نمونه کوچک تر آن را در مجلس دوم به نام « مجمع عقلا» راه اندازی کرد. او در گفت‌وگویی با روزنامه جام جم قبل از انتخابات ریاست جمهوری به این مجمع اشاره می‌کند و می‌گوید:« من همیشه فردی اعتدال گرا و میانه رو و همواره با اصولگرایان معتدل صمیمی بودم، یكی از علائم اش هم این كه در مجلس دوم با طیف بندی راست و چپ، فراكسیونی تشكیل دادم كه به جلسه عقلا معروف شده بود. همه صاحب نظران طیف راست و چپ در آن فراكسیون جمع می شدند. همه آنها كه به عنوان چهره های شاخص بودند حضور داشتند. مثل آیت الله موحدی كرمانی، آیت الله انواری از یك سو و جناب آقای اسدالله بیات و جناب آقای كروبی از سوی دیگر حضور داشتند. این فراكسیون در مجلس چهارم و پنجم هم بود كه من اداره می كردم. البته اسم خاصی نداشت، یك فراكسیون فراجناحی بود؛ بنابراین همیشه همین شیوه را داشتم و هر جا كه كار می كردم معتدلین دو جناح با من صمیمی بودند.»

اخبار,اخبار  انتخابات ,خبرهای انتخابات  , انتخابات  مجلس


رسول منتجب نیا نماینده سه دورهٔ اول مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون دفاع مجلس درباره جلسه عقلا می گوید: ‫«جلساتی با مدیریت آقای دکتر حسن روحانی در منازل نمایندگان ساکن در اطراف مجلس (قدیم) و با عضویت بین 15 تا 20 تن از نمایندگان خواص ، که آن را جلسه عقلا نامگذاری کرده بودند . در آن جلسه چهره های شاخص جناح راست چون آقایان یزدی و موحدی کرمانی و جناح چپ چون آقایان بیات و هاشمیان و ..... شرکت فعال داشتند و جهت گیری آن جلسات کاملا روشن بود که ادامه جنگ را ناممکن و یا ناصحیح و توقف جنگ را ضروری می دانست ، هر چند بطور صریح در جلسات اعلام نمی گردید و حتی در جلسه نهائی که با رئیس وقت مجلس (هاشمی رفسنجانی) و فرمانده جنگ داشتیم، صرفا ضرورت ارائه پیشنهاد کتبی به امام مطرح شد.»

مهم‌ترین هدف این جلسات در اوج جنگ، پیدا کردن راهی برای پایان دادن به جنگ بوده است.

همانطور که از این خاطره‌ها مشخص است، روحانی به خاطر این ویژگی اخلاقی به شدت به دنبال تشکیل مجلس متشکل از نیروهای اعتدالی دو جریان اصول‌گرا و اصلاح‌طلب‌ها است. او پیش از این هم ناراحتی خود را از حضور سیاستمداران بی تجربه در سپهر سیاست ایران اعلام کرده بود. رئیس جمهور روحانی در سال 93 و در جمع دانشجویان گفت:« به یک عده تازه به دوران رسیده که البته ما به انها هم احترام می گذاریم می گویم که نمی خواهد نسبت به آینده و ارزش های انقلاب و اسلام دل نگران باشند ، همه باید در ارزشها اجماع نظر پیدا کنید.»

«تازه به دوران رسیده‌ها»، لقب تازه‌ای بود که روحانی به مخالفان دولت به ویژه کسانی بود که در قاموس سیاسی ایران به عنوان دلواپس شناخته می‌شوند داد. این افراد کسانی بودن که طی سال‌های اخیر به ویژه در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد ظهور کردند و پله‌های ترقی را به سرعت طی کردند و به نهادهای مختلف از جمله مجلس نفوذ کردند. همین رشد غیرقابل باور باعث شد تا روحانی از عبارت "تازه به دوران رسیده" پرده برداری کند و امروز از "مجلس عقلا" سخن بگوید.

روحانی بر این باور است که این جریان، نحله‌ای تندرواست. کسانی که حاضرند برای رسیدن به اهداف خود حتی اخلاق را هم قربانی کنند. مناظره‌های سال 88، یک شنبه سیاه مجلس نهم و یا برخی نطق‌های نمایندگان مجلسه علیه دولت و استفاده از عبارت هایی همچون «غلط کردن» نمونه‌‍‌های بارز این معناست.

اعتدال‌گرایان در منطق سیاسی خود منافع ملی را بر هر مسئله دیگری ترجیح می‌دهند اما جریان‌های تندرو همیشه سعی می‌کنند بر مدار منافع شخصی حرکت کنند. امروز برخی از نمایندگان مجلس نگران، حجم بسته‌های پنیر تولید شده در کشور هستند اما در زمان دولت قبل در برابر تمام کاستی‌ها سکوت می‌کردند، چون دولت، دولت مورد تایید آنها بود.

نکته جالب توجه در این میان این است که قبل از روحانی نیز هاشمی از رفتار این تندروها انتقاد کرده بود و آنها را جدید الاسلام‌ها» نامید. آیت‌الله در سخنانی در مورد این گروه سیاسی و تفکراتشان گفت:«جدید الاسلام ها به جان انقلاب و مردم افتاده اند، این گروه فرصت طلب که در دوران مبارزه حضور نداشتند، امروز قدرت را برای خودشان ابدی و مادرزادی و ارث حساب می کنند، اینها تصورات دیگری هم می توانند بکنند. چقدر تلاش شد که نگذارند در کشور اینترنت باشد. چقدر ماهواره را از بالای پشت بام ها جمع کردند، و من نمی دانم چه تاثیری کرد؟»

روحانی و هاشمی هر دو به دنبال رسیدن به یک هدف هستند و آنهم تشکیل مجلسی که بتواند در کنار دولت دوران پسابرجام را هدایت کند و این معنا تنها در صورتی محقق می‌شود که مجلسی اعتدالی در کشور شکل بگیرد.

 

اخبار انتخابات مجلس  -  عصر  ایران  /مصطفی داننده 


ویدیو مرتبط :
تشکیل مجمع عقلا | سطر های ناخوانده

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

«تازه به دوران رسیده های سیاسی» در ایران با خطر انقراض مواجهند/جبهه پایداری برای احمدی نژاد آغوش می گشاید؟اخبار,اخبار سیاسی ,جبهه پایداری

 

اخبار سیاسی - المانیتور:
«تازه به دوران رسیده های سیاسی» در ایران با خطر انقراض مواجهند/جبهه پایداری برای احمدی نژاد آغوش می گشاید؟

شخصیت های سیاسی که در سال 2005 به سطوح عالی قدرت در ایران رسیدند تجربه اجرایی و سیاسی بسیار اندکی داشتند.

المانیتور نوشت: روز 24 آوریل، روح الله حسینیان نماینده مجلس گفت که فیلم مهمانی زنانه همسر رئیس جمهور را در اختیار دارد و تهدید به انتشار آن کرد.

به گزارش انتخاب، این حمله به روحانی یکی از عجیب ترین ها در نوع خود بود.

پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری منجر به نگرانی و خشم اعضای رادیکال مجلس شده است. حبهه ی پایداری و نمایندگانش از جمله حسینیان در خط مقدم مخالفت با روحانی هستند.

اینگونه تهدیدها از سوی اعضای جبهه پایداری موجب خطر است.  حسینیان روز 23 آوریل گفت: ما به صورت بنیادین با دولت مخالفیم و شاهد هستیم که کابینه از عناصر رادیکال اصلاح طلب و فتنه گران تشکیل شده است.

وی گفت که فرصت روحانی تمام شده و او انتقادهایش را افزایش می دهد.

هشت سال رئیس جمهوری محمود احمدی نژاد موجب ظهور اختلافات و احزاب جدید در اردوگاه اصولگرایی شد که یکی از آنها جبهه پایداری است.

یک تحلیلگر سیاسی در تهران می گوید: جبهه پایداری از دولت روحانی ناراضی است اما این نارضایتی به خاطر از دست دادن نفوذ و شکست جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری است که بیش از هر چیز آنها را خشمگین کرده است.

وی افزود: سعید جلیلی با تکرار شعارهای محمود احمدی نژاد وارد انتخابات ریاست جمهوری شد و جبهه پایداری معتقد بود که او با روحانی به دور دوم می رود.

این تحلیلگر سیاسی اضافه کرد: با این حال جلیلی تنها 4 میلیون رای کسب کرد و خوش شانس بود که در جایگاه سوم قرار گرفت. از آن زمان، آن ها هویت سیاسی خود را در مخالفت بی چون و چرا با دولت جدید تعریف کرده اند.

وی بیان داشت: اعضای جبهه پایداری نشان می دهند که همچنان در خدمت احمدی نژاد هستند، ما می توانیم برپایه اخبار رسانه های وابسته به این جبهه بینیم که بازگشت احمدی نژاد به عرصه سیاسی باعث نگرانی همگان به جز اعضای جبهه پایداری شده است.

با این حال، همه معتقد نیستند که استراتژی جبهه پایداری در جهت محدود ساختن ریاست جمهوری روحانی به یک دوره است. معاون سردبیر یک روزنامه اصلاح طلب می گوید: ما باید تمام تکه های پازل را کنار هم بگذاریم. اکنون اعتدالگرایان دولت را در دست دارند. به خاطر داشته باشید که دولت اصلاح طلب نیست، میانه رو است و اعضای آن اکثرا تکنوکرات هستند. برای همین است که علی لاریجانی رئیس مجلس یا دیگر اعضای راست مجلس از جمله علی مطهری و احمد توکلی از دولت حمایت می کنند.

شخصیت های سیاسی که در سال 2005 به سطوح عالی قدرت در ایران رسیدند تجربه اجرایی و سیاسی بسیار اندکی داشتند.

یک تحلیلگر از آنها به عنوان «تازه به دوران رسیده های سیاسی» یاد کرد. در طول 8 سال گذشته، این افراد فرصت های سیاسی و اقتصادی زیادی داشتند اما از آنجاکه پایگاه اجتماعی نداشتند و نمی توانستند خود را در ساختار قدرت کشور جای دهند، اکنون با خطر انقراض سیاسی مواجه شده اند.

بعلاوه، اوضاع سیاسی ذر ایران آنچنان دستخوش تغییر شده است که اعضای جبهه پایداری  با مشکلات زیادی در انتخابات آینده مجلس مواجه خواهند بود.  برای همین است که آنها نگران به نظر می رسند.

اخبار سیاسی - انتخاب