ورزشی


2 دقیقه پیش

پیرترین و جوان ترین بازیکن یورو 2016

سایت یوفا در گزارشی به معرفی پیرترین، جوان ترین، کوتاه ترین و بلندترین بازیکن‌های یورو ۲۰۱۶ پرداخته است. خبرگزاری ایسنا: سایت یوفا در گزارشی به معرفی پیرترین، جوان ...
2 دقیقه پیش

عکس: ارزش تیم های حاضر در یورو 2016

در جمع 24 تیم حاضر در یورو 2016، آلمان گران ترین و مجارستان ارزان ترین تیم ها هستند. وب سایت مشرق: در جمع 24 تیم حاضر در یورو 2016، آلمان گران ترین و مجارستان ارزان ترین تیم ...

ناگفته هایی از فعالیت های تکان دهنده یک دلال 

 

دلال فوتبال

 

وقتی فعالیت های ناسالم یکی از دلالان این روزهای فوتبال ایران مورد بررسی قرار می گیرد، این پرسش در ذهن متبادر می شود که به چه دلیل باید شاهد تداوم حضور وی باشیم.

به گزارش جام نیوز به نقل از مشرق، این روزها، افشاگری های فراوانی درباره فعالیت ناسالم و مافیایی اشخاصی به نام "دلال" صورت می گیرد. برنامه هفته گذشته نود، آغازی بر روندی بود که موجب شد تا برخی نادیده های فوتبال این مرز و بوم عیان شود. اتفاقی که اگرچه در بدو امر موجب نگاه منفی مردم به این رشته ورزشی و اتفاقات پیرامونی آن می شود؛ اما می تواند موجب حرکت هایی اصلاحی در سطح مدیریت و در نتیجه، بدنه این جامعه شود.

در این بین، جزئیات یکی از این دلالان که مشهور به فساد و رفتارهای کلاهبردارانه است علاوه طرح در برنامه این هفته نود، به دست ما رسید که آگاهی از آن، می تواند موجب تنویر افکار عمومی شود. البته، جای تعجب است که این دلال همچنان فعال است و از فعالیتش نیز ممانعت نشده و همین، موجب ابهام بسیاری از دلسوزان شده است.

این دلال، بازیکنانی را که معمولا چندان هم شهرت نداشته اند، به اروپا و به خصوص کشورهای غربی این قاره می برده است. وی در قبال قراردادهایی که گاها تا 150 هزار دلار نیز می رسیده، این بازیکنان را راهی فوتبال قاره سبز می کرده؛ اما نکته جالب توجه، پرداختی وی به این افراد بوده است.

او با استفاده از جهل و کم دانشی این بازیکنان، مبادرت به امضای قراردادی می کرده که نماینده تام الاختیار آنهاست. به همین دلیل، بازیکنان را از مبالغ دریافتی آگاه نکرده و گاها تا عددی معادل 15 هزار دلار به آنها می داده و مابقی را به جیب می زده است.

این فرد که مبالغ هنگفتی را از این طریق عاید خود کرده، بازیکنان را معمولا در زیر زمین اسکان داده و هزینه اندکی نیز برای تغذیه می پرداخته که گاها به زحمت کفاف یک ساندویچ را می داده است. وی همین روش را در انتقال بازیکنان خارجی به ایران داشته و به چپاولشان می پرداخته است.

حال، این پرسش است که رفتاری چنین غارتگرانه را چه باید نامید؟ به راستی، چرا باید شاهد تداوم فعالیت چنین شخصی در فوتبال ایران باشیم و اجازه داده شود تا وی و امثال وی، به غارت بیت المال و فریفتن اشخاص ساده دلی بپردازد که با هزاران امید، به وی اعتماد می کنند؟


ویدیو مرتبط :
خبر تکان دهنده از فعالیت های داعش در داخل ایران

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ناگفته‌ هایی تکان‌ دهنده از تصادف جاده قم!


«در سال ۲۰۱۳ خنده‌دار است که سیستم تعلیق و ترمز خودرو را به دست یک انسان بسپاریم و تاییدیه او را آن هم از راه دور و صرفا با یک نگاه بگیریم.»

خبرگزاری ایسنا: «در سال ۲۰۱۳ خنده‌دار است که سیستم تعلیق و ترمز خودرو را به دست یک انسان بسپاریم و تاییدیه او را آن هم از راه دور و صرفا با یک نگاه بگیریم.»

 وحید نوروزی دانشجوی دکتری مدیریت محیط زیست و بنیانگذار اولین تشکل زیست‌محیطی دانشجویی کشور در وبلاگ خود به نام آوای سبز نوشت: «وقتی از طریق پیامک متوجه شدم بیش از ۴۰ نفر از هموطنانمان در آزادراه تهران قم بر اثر نقص فنی اتوبوس مسافربری جان خود را از دست داده‌اند، دقایقی مات و مبهوت در جای خود میخکوب شدم. هنوز که هنوز است شاید از شوک خارج نشده‌ام و مهم‌ترین نشانه‌اش هم این است که تا امروز نتوانستم کلمه‌ای راجع به این فاجعه بزرگ چیزی بگویم و بنویسم.

یادم می‌آید حدود سه سال قبل و در اواخر مسئولیتم در ستاد معاینه فنی خودروی تهران، مراسم افتتاحیه مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین در پارک‌سوار آزادی بود. با موافقت دکتر قالیباف و زحمات آقای مهندس تشکری چند مرکز مکانیزه معاینه فنی خودرو سنگین توسط شهرداری تهران راه‌اندازی شده بود و آن روز افتتاحیه یکی از آنها بود. مراکزی که هیچ‌گاه دوستان دولتی اجازه ندادند رونق بگیرد چون توسط شهرداری ساخته شده بود که نامش محمدباقر قالیباف بود. آن موقع تدبیر شهردار محترم تهران و معاون حمل و نقل و ترافیک ایشان این ایده بود که هر اتوبوس قبل از حرکت، معاینه فنی شود و برای همین یکی از این مراکز را به دستور دکتر قالیباف در پایانه آزادی راه‌اندازی کردیم اما دریغ که دوستان آن موقع دولتی بگذارند عملیاتی شود.

آن روز، آقای دکتر قالیباف، آقای مهندس چمران و خیلی‌های دیگر هم بودند. آنجا در صحبت‌هایم خطاب به شهردار تهران گفتم در حادثه سقوط هواپیمای حامل خبرنگاران خودتان را با موتورسیکلت رساندید و کمک کردید اما آیا می‌دانید در همین یک ساعتی که اینجا دور هم نشسته‌ایم سه نفر از هموطنانمان بر اثر تصادف کشته شدند. بله، ساعتی سه نفر به همین راحتی در تصادفات کشور می‌میرند.

آن روز در صحبت‌هایم خطاب به جناب دکتر قالیباف گفتم شما خودتان خلبان هستید و خوب می‌دانم اگر هواپیما کوچک‌ترین نقصی داشته باشد اجازه پرواز نمی‌دهید. از ایشان پرسیدم به نظر شما که یک خلبان هستید آیا جان مسافران بی نوایی که وسعشان نمی‌رسد با هواپیما پرواز کنند با جان کسانی که در هواپیما نشسته‌اند فرقی می‌کند؟ آیا خون آنها رنگین‌تر است؟ خوب یادم هست که دکتر قالیباف به هنگام بازدید مرکز معاینه فنی، چقدر تاکید بر بازدید مکانیزه هر اتوبوس قبل از حرکت داشتند و آن را برای سلامتی شهروندان مهم می‌دانستند ولی حیف ...

این مقدمه را به این دلیل بیان کردم که بیش از پنج سال است می‌گویم هر اتوبوسی که از پایانه می‌خواهد خارج شود و مسافر را جابه‌جا کند باید الزاما همانند هواپیما مورد بازرسی دقیق فنی قرار گیرد. ده‌ها بار گفتم آن فردی که نام مدیر فنی را روی خود گذاشته و از اتاقش تاییدیه فنی اتوبوس را امضا می‌کند، چاره کار نیست. در سال ۲۰۱۳ خنده‌دار است که سیستم تعلیق و ترمز خودرو را به دست یک انسان بسپاریم و تاییدیه او را آن هم از راه دور و صرفا با یک نگاه بگیریم.

آنهایی که نسبت به واژه معاینه فنی حساسیت دارند و با شنیدن این واژه کهیر می‌زنند، کجا رفته‌اند؟ آن آقایی که با سوء استفاده از لباس و عنوان خود چشمانش را بر پنج ساله شدن معاینه فنی بست و در حقیقت خودش عامل تصویب شد، شب‌ها خوابش می‌برد؟! آن آقایی که راه سوء استفاده و نان حرام خوردن را در مراکز معاینه فنی برخی شهرستان‌ها هموار کرد کجاست؟ آن آقایی که ۱۰ سال پیش در وزارت کشور با من درگیر شد تا سواد خواندن و نوشتن را برای متقاضیان احداث مراکز معاینه فنی سنگین به تصویب برساند کجاست؟ مگر ما چه می‌گفتیم؟ تنها اصرار من این بود که مهندسی که ۱۶ سال درس خوانده بتواند مجوز بگیرد که با علم خود نگذارد این راه به ناکجاآباد ختم شود.

آنهایی که با بی‌تدبیری و سوء استفاده از اختیارات خویش و نیز از بی‌اطلاعی تصویب‌کنندگان توانستند پای افسران بازنشسته پلیس راهنمایی و رانندگی را که به عنوان کارشناس احراز اصالت در مراکز معاینه فنی خودرو مستقر بودند کوتاه کنند، حرفی برای گفتن ندارند؟

آقایی که همه چیز در مراکز معاینه فنی خودروهای سنگین برون‌شهری را می‌خواست با کدخدامنشی حل کند، کجاست؟ چقدر ما را تحت فشار گذاشتید که چرا سه مرکز مکانیزه معاینه فنی خودروهای سنگین شهرداری تهران بعضی وقت‌ها اتوبوس‌های برون‌شهری را هم معاینه می‌کند؟ سه مرکز ما را به حالت نیمه‌تعطیل در آوردید. خودتان چه کردید؟ چه جوابی دارید؟

وقتی حکایت پسربچه‌ای را خواندم که سالیان قبل پدرش را از دست داده بود و در این فاجعه مادرش او را به بیرون از اتوبوس پرتاب کرد و خودش در شعله‌های آتش سوخت، جگرم کباب شد. او چه گناهی کرده بود؟ کدامتان می‌دانید که شاید او در آینده یک پروفسور حسابی برای ایران‌زمین نمی‌شد؟ آیا می‌ارزید که با لج و لجبازی نگذاشتید معاینه فنی مکانیزه هر اتوبوس قبل از حرکت در پایانه‌های مسافربری و یا حتی شهر مبداء عملیاتی شود؟

آن آقایانی که می‌گفتند معاینه فنی برای عده‌ای نان‌دانی شده است، کجا هستند؟ خب حالا که زحمت کشیدید و معاینه فنی را نابود کردید و موفق شدید با قدرت تمام جلوی نان‌دانی شدن معاینه فنی را بگیرید، خوشحال هستید؟ آن وقت می‌روید و از صحنه تصادف در آزادراه تهران قم بازدید می‌کنید و با افتخار، نقص فنی و ترکیدگی لاستیک را عامل فاجعه اعلام می‌کنید؟ این‌همه گفتیم آقایان نگویید عامل انسانی اولین عامل تصادفات جاده‌ای و مرگ شهروندان است. طبق کدام پژوهش و تحقیقات این‌گونه سخن می‌گویید؟ عامل جاده و عامل راه را آنقدر بی‌اهمیت جلوه می‌دهید که گویی همه چیز طبق استانداردهای روز دنیاست.

قلبم مالامال از درد است و خداوند را شاهد می‌گیرم که بغض مرا رها نمی‌کند. راه حل‌ها آنقدر ساده هستند که گاهی متعجب می‌شویم که چرا نمی‌گذارند! عجب دنیای سخیفی شده است. بگذارید دیگر در مورد پشت پرده‌های معاینه فنی مکانیزه خودرو و بیراهه رفتن آن و نقش برخی از آقایان در سطح ملی سخن نگویم که این قصه سر دراز دارد! بگذارید به همین چند خط بسنده کنم و از خداوند بزرگ بخواهیم که هر کسی در هر موقعیتی اگر به خداوند و خلق خدا خدمت می‌کند پایدار و پیروز باشد و آنهایی را هم که راهی به جز این می‌روند ان‌شاءالله تلنگری بخورند و به راه راست هدایت شوند.»