ورزشی


2 دقیقه پیش

پیرترین و جوان ترین بازیکن یورو 2016

سایت یوفا در گزارشی به معرفی پیرترین، جوان ترین، کوتاه ترین و بلندترین بازیکن‌های یورو ۲۰۱۶ پرداخته است. خبرگزاری ایسنا: سایت یوفا در گزارشی به معرفی پیرترین، جوان ...
2 دقیقه پیش

عکس: ارزش تیم های حاضر در یورو 2016

در جمع 24 تیم حاضر در یورو 2016، آلمان گران ترین و مجارستان ارزان ترین تیم ها هستند. وب سایت مشرق: در جمع 24 تیم حاضر در یورو 2016، آلمان گران ترین و مجارستان ارزان ترین تیم ...

راه اندازی شبکه ورزش جهت گسترش ورزش



ضرورت تاسيس شبکه تلويزيوني ورزش از گذشته هاي دور احساس مي شد اما اصل تشکيل و راه اندازي آن را بايد به فال نيک گرفت .نکته بسيار مهم در راه اندازي اين شبکه تغييرات اساسي و تفاوت ماهوي آن ، با ساير برنامه هاي ورزشي موجود است . انتظار بجا و حداقلي در راه اندازي اين شبکه تفاوت بارز و آشکار آن با وضع موجود حاکم بر برنامه هاي گوناگون ورزشي صدا و سيماست .

 

بنظر مي رسد پيش از هر اقدامي مناسب است تا کليت و سياستهاي کلان اين شبکه و رويکردها و کارکردهاي آن اساسا مشخص و صد البته برنامه ها را منحصر به برخي از رشته ها نکنيم وبطور کلي اهم فعاليتهاي آن را نيز از پيش تعريف نماييم .

 

بهره مندي از ديدگاههاي حداکثري اساتيد خبره و آگاه در اين مقوله اجتماعي - استفاده از نظرات اساتيد فن و دانشگاهي بويژه مدرسين دانشگاههاي تربيت بدني کشور- بهره گيري از نظرات پيشکسوتان ورزشي - اساتيد علوم پزشکي و علوم انساني - استفاده از نظرات اساتيد خارجي - آموزشهاي علمي رشته هاي مختلف ورزشي ، بهره مندي از اساتيد تبليغات ورزشي - افزايش سطح عمومي آگاهيهاي ورزشي در پيشگيري از انواع بيماريها - افزايش و ارتقاء سطح عمومي سلامت جامعه در مبارزه با اعتياد و کجرويهاي اجتماعي - تدريس انواع دروس دانشگاهي - آموزشهاي از راه دور- همکاريهاي علمي و فني با دانشگاههاي کشور- توسعه ورزش در مدارس - معرفي آثار و تاليفات ورزشي ( که خود مي تواند منبع درآمدي براي اين شبکه باشد ) ارائه الگوهاي رفتاري - نحوه برخورد با حاشيه ها - مصاحبه با محققين علوم ورزشي -استفاده بهينه از صاحب نظران روانشناسي ورزشي - معرفي ورزشهاي بومي و سنتي و... مي تواند کمک شاياني به غنا و محتواي اين شبکه در جذب مخاطبين خود داشته باشد .

 

بررسيهاي آماري و تطبيقي و مطالعات ميداني و نگاهي به گذشته در اجراي برنامه هاي ورزشي موفق و يا علل عدم موفقيت آنها ، مي تواند پشتوانه مهمي در تدوين و برنامه ريزي اين شبکه با روانشناختي اجتماعي از گروههاي سني مخاطبين ا(با توجه به جوان بودن نسبت ميانگين سني جمعيت کشور) جملگي مي تواند بستر مناسبي را در راستاي تعاملي سازنده و برقراري ارتباط ارگانيکي في مابين اين شبکه با طيفهاي مختلف بوجود آورد.

 

يکي از نکات مثبت در موفقيت شبکه تلويزيوني ورزش را بايدمحتواي فني و علمي آن برشمرد، پرهيزاز هرگونه تنگ نظري در دعوت از کارشناسان ورزشي فارغ از خط کشيهاي موجود ،عدم تفکيک جنسيتي برنامه هاي آموزشي در تمام رشته هاي ورزشي - استفاده از چهره هاي جديد و جوان و مستعد و متعهد کشور مي تواند در تاثير گذاري و پيشبرد اهداف کلان اين شبکه نقش مثبتي را ايفا نمايد.

 

آنچه مسلم است اگر مبنا بر اساس اصول و استاندارد هاي لازم و متداول در تاسيس اين شبکه رعايت نشود تحقيقا عدم موفقيت آن قابل پيش بيني است .از نکاتي که بايد جدا در اين شبکه جديد التاسيس پرهيز نمود ، استفاده تمام عياراز چهره هاي ثابت و کليشه اي و مجريان فعلي و مردان هميشه فصول شاغل در شبکه هاي موجود با همان بضاعتها و قابليتهاي ارائه شده از سوي آنان طي ساليان متمادي است که بدون شک توفيقات اين شبکه را بشدت تنزل خواهد داد .

 

بعبارت بهتر اگر قرار بر اين باشد که مجموعه طيف افراد وضع موجود، بخواهند پر رنگتر از گذشته با توجه به 24 ساعته بودن اين شبکه حضوري مستمر در اين شبکه داشته باشند با همان فرهنگ و ريتم خاص خودشان اساسا چه نيازي به تاسيس اين شبکه وجود دارد؟

 

اين شبکه براي موفق بودن خود بايد تفاوتهاي آشکاري هم بلحاظ ساختار ماهوي و هم بصورت شکلي با برنامه هاي موجود ورزشي صدا و سيما داشته باشد و بنوعي بتواند نقش و رسالت بزرگي را درتوليد و اشاعه فرهنگ نويني را بر مبناي ديدگاه حاکميتي در دستور کار خود قرار دهد .

 

اتخاذ مواضع انتقادي و سازنده نسبت به چالشهاي موجود ورزش کشور بمعناي عام و خاص آن مي تواند مزيت نسبي و ارزش افزوده فراواني رابراي کليت ساختار ورزش براي کشوربه ارمغان آورد وفضاي جديدي را در توسعه فراگير و پايدار ورزش کشور ايجاد نمايد .

 

 

 


ویدیو مرتبط :
برنامه زمین ورزش (1392/4/20) از شبکه ورزش

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

اظهارنظر مدیر ورزش شبکه 3 درباره اختلاف قلعه نویی و فردوسی پور



اخبار,اخبار ورزشی ,امیر قلعه نویی

مدیر شبکه سوم سیما گفت: «اگر ظرف چند روز آینده شکایتی از جانب قلعه نویی مطرح شود این موضوع توسط کارشناسان حقوقی قضیه مورد بحث بررسی و تبادل نظر قرار می‌گیرد.»

 محمدحسین آقازمانی درباره اختلاف پیش آمده بین امیر قلعه نویی و عادل فردوسی پور گفت: «اینکه در برنامه 90 آیتم‌هایی پخش شده باشد یا مجری این برنامه حرف‌هایی بزند که مصداق توهین کردن به سرمربی استقلال باشد موضوع کوچکی نیست که بتوان در این باره به سادگی اظهارنظر و یا این موضوع را تکذیب و یا تایید کرد.»

وی افزود: «به هر حال اگر ظرف چند روز آینده شکایتی از جانب قلعه نویی مطرح شود این موضوع توسط کارشناسان حقوقی قضیه مورد بحث بررسی و تبادل نظر قرار می‌گیرد و طبعا نقطه نظر نهایی هم اعلام خواهد شد.»
 
آقازمانی در ادامه گفت: «اما واقعیت امر این است که صدا و سیما دارای مراجع مختلف درون سازمانی است که کلیه برنامه‌های پخش شده توسط این سازمان را کنکاش می‌کنند و روی تک‌تک ثانیه‌های پخش شده از هر برنامه حساسیت دارند. در خصوص برنامه 90 هم که برنامه پرمخاطبی است طبعا حساسیت‌ها دو چندان است و دوستان مسئول در این باره حتما تحقیق و تفحص کرده و خواهند کرد.»

مدیر شبکه سوم سیما در پایان گفت: «در کل سازمان صدا و سیما معمولاً قبل از آنکه کسی بخواهد در خصوص برنامه‌های پخش شده قضاوت کند خودش بی‌طرفانه به داوری می‌نشیند و در این باره اگر مشکلی باشد حتما مرتفع خواهد شد.»
اخبار ورزشی - جام نیوز