ورزشی


2 دقیقه پیش

پیرترین و جوان ترین بازیکن یورو 2016

سایت یوفا در گزارشی به معرفی پیرترین، جوان ترین، کوتاه ترین و بلندترین بازیکن‌های یورو ۲۰۱۶ پرداخته است. خبرگزاری ایسنا: سایت یوفا در گزارشی به معرفی پیرترین، جوان ...
2 دقیقه پیش

عکس: ارزش تیم های حاضر در یورو 2016

در جمع 24 تیم حاضر در یورو 2016، آلمان گران ترین و مجارستان ارزان ترین تیم ها هستند. وب سایت مشرق: در جمع 24 تیم حاضر در یورو 2016، آلمان گران ترین و مجارستان ارزان ترین تیم ...

خاص بودن ال‌کلاسیکو از نظر گواردیولا


سرمربی بایرن مونیخ ال کلاسیکو کنونی را حساس ترین و خاص ترین ال کلاسیکوی می داند و دلیل چنین چیزی را مرگ اسطوره آبی اناری‌ها دانست.

خبرگزاری ایسنا: یورو اسپورت نوشت: دو تیم رئال مادرید و بارسلونا در حالی شنبه شب در ال کلاسیکو به مصاف هم می روند که یوهان کرایف، اسطوره آبی‌اناری‌ها چند روز پیش از دنیا رفت.

پپ گواردیولا که سابقه مربیگری در بارسلونا را در کارنامه دارد درباره بازی حساس برابر رئال مادرید گفت: ال کلاسیکو نخستین بازی بارسلونا بعد از مرگ یوهان کرایف است و بدون شک احساسی ترین و خاص ترین ال کلاسیکو خواهد بود. کرایف تنها برای بارسلونا مهم نبود بلکه او یک فکر جدید را به فوتبال اروپا و جهان معرفی کرد.

او ادامه داد: کرایف برای من مثل یک پدر بود. او به من همه چیز داد و واقعا از مرگ این مربی و بازیکن بزرگ ناراحت شدم.

ال کلاسیکو در سال جاری در حالی برگزار می شود که فاصله دو تیم در صدر جدول رده بندی 10 امتیاز است و بارسلونا با پیروزی می تواند زمینه را برای قهرمانی خود بسیار هموارتر کند.


ویدیو مرتبط :
19 - دلائل تروریست بودن طاهره و بر انداز بودن حركت بابی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

علت علمی بودن قرآن 

 

علم بودن قرآن

 


از ميان اسامى كتاب نازل شده بر پيامبر اكرم(ص) قرآن مشهورترين و شايع‏ترين نام در ميان مسلمانان است. بسيارى را عقيده بر اين است كه اين نام از ميان ساير نام‏ها براى اين كتاب جنبه علميت پيدا كرده و به صورت اسم خاص درآمده است. (1)

 

 

اما آيا علم بودن قرآن، از همان ابتدا از متن آيات برخاسته است، يا اين‏كه اين نام به‏تدريج و در طول زمان، در عرف مسلمانان، صورت علميت به خود گرفته است؟ دلايلى وجود دارد كه قرآن از همان آغاز «علم‏» استعمال گرديده است:

 

 

1. در چند مورد، وقتى سخن از ذكر كتب آسمانى به ميان آمده است، قرآن در رديف تورات و انجيل ذكر گرديده است:

 

وعدا عليه حقا فى التوراة والانجيل والقرآن. (2)

 

 

2. خداوند در سوره‏هاى «ق‏»، «يس‏» و «ص‏» به ترتيب، هنگام سوگند به كتاب مقدس خويش از ميان همه عناوين به «قرآن مجيد»، «قرآن حكيم‏» و «قرآن ذى‏الذكر» سوگند خورده است. البته در دو مورد ديگر، يعنى سوره‏هاى زخرف و دخان، سوگند به «كتاب مبين‏» نيز آمده است.

 

 

3. از ميان اسامى چهار گانه - كه در فصل دوم گذشت - امتياز نام قرآن بر ساير نام‏ها در اين است كه اسم خاص بوده، در حالى كه نام‏هاى ديگر در مورد كتب آسمانى ديگر نيز به كار رفته‏اند.

 

 

واذ آتينا موسى الكتاب والفرقان لعلكم تهتدون. (3)

 

 

ولقد آتينا موسى وهارون الفرقان وضياء وذكرا للمتقين. (4)

 

 

4. نام قرآن در سوره مزمل، كه سومين سوره در ترتيب نزول سوره‏هاست، براى نخستين بار، دو بار ذكر گرديده و در هر بار به تلاوت قرآن امر شده است. بنابراين، عنوان قرآن از همان آغاز نزول، به عنوان نام برتر و اسم خاص از سوى خدا انتخاب شده است.

 

 

5. گرچه نام كتاب، بيشتر از قرآن استعمال شده است، اما به لحاظ آن كه كتاب در معناى خود، مفهومى عام دارد و به همين جهت در مورد تورات و انجيل نيز به كار رفته است، نام قرآن در مقايسه با عناوين و اسامى ديگر، كاربرد بيشترى در قرآن دارد.

 

 

6. كاربرد اين عنوان در بيان پيامبر اسلام(ص) و اميرمؤمنان(ع) و ساير امامان، باتوجه به روايات فراوانى كه در اختيار ماست، مبين آن است كه «قرآن‏» عنوانى منتخب و برگرفته از متن آيات است.

 

 

از آن چه گفتيم، روشن شد قرآن به حسب استعمال خودش به صورت علم و اسم خاص آمده و از همين رو در عرف مسلمانان نيز بدين شكل درآمده است.