ورزشی


2 دقیقه پیش

پیرترین و جوان ترین بازیکن یورو 2016

سایت یوفا در گزارشی به معرفی پیرترین، جوان ترین، کوتاه ترین و بلندترین بازیکن‌های یورو ۲۰۱۶ پرداخته است. خبرگزاری ایسنا: سایت یوفا در گزارشی به معرفی پیرترین، جوان ...
2 دقیقه پیش

عکس: ارزش تیم های حاضر در یورو 2016

در جمع 24 تیم حاضر در یورو 2016، آلمان گران ترین و مجارستان ارزان ترین تیم ها هستند. وب سایت مشرق: در جمع 24 تیم حاضر در یورو 2016، آلمان گران ترین و مجارستان ارزان ترین تیم ...

اولیایی: شیوه وزیر درباره استقلال غلط است


مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال گفت:آقایان هنوز فکر می کنند که کل ورزش ستاد است و با بخشنامه و دستورالعمل کارها درست می شود.

کاپ: کاظم اولیایی درباره دستور وزیر ورزش به باشگاه استقلال در ارتباط با توقف یارگیری اظهار داشت: جناب وزیر چون از دانشگاه آمده و از علمای دانشگاه است در امر ستادی و تئوری ورزش بسیار توانمند است و مدرس است و بسیاری از مسایل را تدریس کرده است اما ورزش ابعاد اجرای اش به مراتب گسترده تر است و چون ایشان در حوزه اجرا نبوده است شرایطی را بوجود آورده که خودش با مشکل برخورد کرده است. چون هیأت مدیره باشگاه ها فرمایشی هستند این خلاف جهت توسعه است. در تمام دنیا هسته مرکزی ورزش حرفه ای و قهرمانی باشگاه ها هستند و آقایان هنوز به این مهم نرسیده اند و فکر می کنند که کل ورزش ستاد است و با بخشنامه و دستورالعمل درست می شود.

وی افزود: این ضعف در دولت های گذشته هم بوده و ما توقع داشتیم که با ورود یک وزیر متخصص این ضعف برطرف شود. اما قوی تر شده است. زیرساخت اصلی ورزش در حوزه قهرمانی باشگاه ها هستند. مادامی که باشگاه ها را به رسمیت نشناسیم و ساختار آن را قبول نکنیم با چنین مشکلاتی مواجه می شویم. همان کی روشی که آقایان با آن مخالف هستند در سطح ملی و در رنکینگ فیفا کاری کرده که تیم ملی ما در صدر جدول آسیاست. اما در بین باشگاه های آسیایی ما جزو هشت تیم اول آسیا هم نیستیم. این درحالی است که ما چهار نماینده در لیگ قهرمانان آسیا داشتیم که هزینه های زیادی هم برای آنها صورت گرفت. این جزو افتخارات ما بود که در این دوره چهار سهمیه داشتیم. حالا هم که شنیده ایم به خاطر همین غیبت در مرحله یک چهارم نهایی قرار است از سهمیه مان هم کاسته شود. این است که می گوییم باشگاه ها را بد اداره می کنیم.

مدیرعامل اسبق استقلال ادامه داد: وقتی باشگاه بد اداره شود و چون همین باشگاه بستر اصلی ورزش و یا همان بتن پی ساختمان محسوب می شود پس تا ثریا می رود دیوار کج. مادامی که هویت باشگاهی مان روشن نشود و استحکام در باشگاه نداشته باشیم در سایر بخش های قهرمانی هم دچار مشکل می شویم.

اولیایی در این باره که فیفا تاکید دارد دولت ها نباید در ورزش قهرمانی دخالت کنند، توضیح داد: این حرف درستی است. اما اگر ما به این موضوع هم فکر نکنیم ابتدا باید به ساختار قانون اساسی و نظرات مقامات کشور نگاه کنیم. سرانجام پس از 37 سال ما شعار خصوصی سازی و اداره مملکت به دست مردم و مردم سالاری سر داده ایم. اینکه نه تابع قانون اساسی باشیم و نه به دستورات دولت توجه کنیم و می بینیم که باشگاه با دستور مستقیم وزیر ورزش اداره می شوند ضعف عمده ای است که امیدواریم هرچه زودتر این ضعف برطرف شود. مادامی که این ضعف برطرف نشود ما جایگاه مان را در سطح آسیا و جهان پیدا نخواهیم کرد.

وی ادامه داد:نباید فقط به رنکینگ تیم های ملی مان دلخوش باشیم. ما باید از کمیت به کیفیت برسیم. در زمان حکومت گذشته هم که ما ورزش را معرفی کردیم به یاد دارید که برای به دست آوردن برخی مدال ها و عناوین هزینه های زیادی می شد اما همان مدال پس از به دست آوردن پیامد نداشت چون فقط برای یک نفر هزینه شده. به طور مثال تیمور غیاثی که مدال آسیا را کسب کرد ما دیگر هرگز در پرش ارتفاع به مدال دست پیدا نکردیم. چون ورزش دو و میدانی را به طور ساختاری پیگیری نکردیم و فقط به فرد توجه کردیم. ما نیاز به حمایت ساختاری داریم. در حمایت ساختاری فوتبال که فیفا هم آن را قبول دارد و نیاز کشور ما هم محسوب می شود تا به توسعه دست پیدا کنیم این است که فوتبال در بخش خصوصی و حوزه باشگاهی اش تعریف شود. کاری که ما آن را انجام نداده ایم. اولین وظیفه وزارت ورزش این است که ساختار یا اساسنامه ای را برای باشگاه ها تعریف کند تا باشگاه ها بتوانند در همان مسیر حرکت کنند.

اولیایی درباره اینکه سرمربی استقلال را هم وزیر ورزش تایید کرد تا حکمش امضا شود گفت: این شیوه، شیوه بسیار غلطی است و حاصل آن هم همین اتفاقاتی است که در سال های اخیر شاهدش بودیم و حالا هم هیچ نماینده ای در جمع هشت تیم برتر آسیا نداریم. در حالی که در رده ملی در آسیا اول هستیم ولی در باشگاه ها خیر. مشخص می شود که ضعف در بخش باشگاهی ما هم وجود دارد و هم با این رفتارها بیشتر می شود.


ویدیو مرتبط :
راه غلط شیوه کتاب های آموزشی دبستانی ها!!!!

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

اظهارنظر قابل تامل وزیر ورزش درباره استقلال و پرسپولیس/ غبارزدایی از چهره واقعیتواگذاری  استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی,سازمان تربیت بدنی


اظهارنظر قابل تامل وزیر ورزش درباره استقلال و پرسپولیس/ غبارزدایی از چهره واقعیت

"تحلیل من این است اما نمی‌دانم که گفتنش درست است یا نه. صادقانه بگویم خیلی باور ندارم که با خصوصی‌سازی مشکلات استقلال و پرسپولیس حل می‌شود." این نخستین اظهارنظر مقامی رسمی درباره سرخابی‌هاست که بوی واقعیت و صداقت می‌دهد. گویا وزیر جدید ورزش و جوانان قصد ندارد مانند اسلاف خود شعار دادن را پیشه کند.

به گزارش ایسنا ، از چند سال پیش که بحث خصوصی سازی در ورزش ایران مطرح شد، مساله خصوصی سازی و واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی جزئی جدا نشدنی در بحث‌ها، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها بوده است. این مساله تا جایی رشد کرد که حتی وزرای پیشنهادی دولت برای اخذ رای اعتماد مجلس شورای اسلامی برای تصدی وزارت ورزش و جوانان این مساله را جزئی از برنامه کاربردی خود اعلام می‌کردند!

روسای وقت سازمان تربیت بدنی و وزیر پیشین ورزش و جوانان هم پیوسته از این مساله سخن می‌گفتند و سالی نبود که با وعده خصوصی‌سازی سرخابی‌ها شروع و با حسرت تحقق نیافتن آن وعده به پایان نرسد.

مساله مهمی که در این میان وجود دارد این است که چرا این قدر برای واگذاری استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی اصرار وجود دارد؟ دلایل این کار چیست و چرا خصوصی‌سازی ورزش ایران باید از سرخابی‌ها شروع شود؟ یکی ازمواردی که مطرح می‌شود این است که عدم نظارت کافی و مناسب روی دو باشگاه مطرح ایران از سوی متولیان ورزش و بروز مشکلات بیش از حد تحمل باعث شد که مدیران ورزش تصمیم بگیرند که این دو باشگاه دردسرساز را واگذار کنند!

از سویی دیگر نکته قابل تامل این است که چرا حساب‌های مالی این دو باشگاه هیچگاه شفاف‌سازی نمی‌شود؟ هر از چند گاهی مدیران دو باشگاه اعلام می‌کنند که برای شفاف‌سازی حساب‌های باشگاه خود آماده‌اند اما چندی بعد فراموش می‌کنند که چه گفته‌اند. شاید اگر حساب‌های باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال همانند فدراسیون فوتبال به صورت شفاف اعلام و نقاط ضعف و ایرادات آن معلوم شود، بخش بزرگی از مشکلات سرخابی‌ها و موانع واگذاری‌شان به بخش خصوصی برطرف شود.

قاعده تجارت می‌گوید که شما نمی‌توانید یک مجموعه اقتصادی را خریداری کنید اگر ندانید که آن مجموعه چقدر بدهی دارد و حساب‌هایش چگونه است. این قاعده به ظاهر ساده ولی مهم باعث شده که خصوصی شدن استقلال و پرسپولیس تا امروز عقب بیفتد، چون هیچ کس حاضر نیست این دو باشگاه را بخرد در حالی که حساب‌های آنها مشخص و روشن نیست.

از چند سال پیش تاکنون، بدهی باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس از چند صد میلیون تومان تا چند میلیارد تومان رشد کرده تا این که این روزها از بدهی‌های 20 و حتی 30 میلیارد تومانی آنها سخن گفته می‌شود. زمانی گفته می‌شد که سرخابی‌ها عملا بدهی‌های خود را افزایش می‌دهند تا دولت مجبور به واگذاری آنها به بخش خصوصی شود. این گزاره البته هیچگاه رسما اعلام نشد اما شایعه‌ها و زمزمه‌هایی از این دست همیشه وجود داشته است.

در این که خصوصی شدن سرخابی‌ها برای عده‌ای سود مالی به همراه خواهد داشت، هیچ شکی نیست و طبیعی است که همین افراد بسیار خواهان واگذاری این دو باشگاه به بخش خصوصی باشند.

حرف وزیر ورزش و جوانان از این نظر قابل بررسی است که هنوز ساختار ورزش ایران برای خصوصی سازی تجربه کافی را پیدا نکرده است. به طور مثال تنها نمونه خصوصی سازی در فوتبال باشگاه راه‌آهن است که در دو، سه سال اخیر دو بار مالک عوض کرد. این وضعیت برای تیم‌هایی مثل استقلال و پرسپولیس که هواداران بی‌شمار دارد به مراتب شدیدتر خواهد بود.

گودرزی گفته باور ندارد که خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال مشکل این دو باشگاه را حل کند. این حرف صحیح است، اما کامل‌تر می‌شود وقتی شرایط واگذاری این دو عنوان شود. زمانی می‌شود به خصوصی شدن سرخابی‌ها امیدوار بود که در وهله اول دفاتر مالی آنها کاملا شفاف باشد و میزان بدهی‌های آنها اعلام شود. در این صورت می‌شود با برنامه‌ریزی در طول چند سال بدهی‌های باشگاه‌ها را به صفر رساند و سپس آنها را برای واگذاری آماده کرد.

همچنین با صبر و پرداختن به وضعیت سایر بخش‌های ورزشی می‌توان تجربه کافی برای خصوصی سازی سرخابی‌ها را پیدا کرد و آن وقت با دید بازتر و اصولی‌تر خصوصی سازی صورت گیرد.

وزیر جدید ورزش و جوانان با گفتن این واقعیت که خصوصی سازی پرسپولیس و استقلال مشکل آنها را حل نمی‌کند، نشان داد که نمی‌خواهد مانند برخی از اسلاف خود راه شعارزدگی را پی بگیرد و بنا دارد ساختار کارش را بر پایه واقعیت بنا کند.
/ایسنا