اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

چهره ها در شهر کتاب فرشته +عکس


دومین فراخوان کتاب گردی مسجد جامعی با حضور لیلی گلستان، محمد رضا گلزار، مهناز افشار، گلی امامی، مهتاب کرامتی و....در شهرکتاب فرشته برگزار شد.

وب سایت عصرایران: دومین فراخوان کتاب گردی مسجد جامعی با حضور لیلی گلستان،  محمد رضا گلزار،  مهناز افشار،  گلی امامی،  مهتاب کرامتی و....در شهرکتاب فرشته برگزار شد.

احمد مسجدجامعی؛ وزیر سابق فرهنگ و ارشاد و عضو شورای شهر تهران طی فراخوانی از هنرمندان و مردم دعوت کرد تا در آخرین روز از هفته کتاب به کتاب فروشی ها رفته و کتاب بخرند. پیرو این فراخوان و دعوت احمد مسجدجامعی، محمد رضا گلزار، لیلی گلستان، مهتاب کرامتی، هوشنگ کامکار، پوریا عالمی، کریستف رضاعی، فرشته طائرپور،منوچهر شاهسواری ، مهناز افشار، گلی امامی، ابراهیم حقیقی، پوریا عالمی،  فرهاد توحیدی، مرتضی کاظمی و علیرضا سمیع آذر  مهمانِ شهرکتاب فرشته بودند.

در این مراسم برخی از هنرمندان و نویسندگان به بیان دیدگاه خود راجع به این فراخوان و اهمیت کتابخوانی پرداختند.

مردم با کتابخوانی قهر هستند

گلی امامی درباره این فراخوان گفت :این پیشنهاد بسیار مفید است و امیدوارم که به آن پاسخ داده شود. اما در خصوص اینکه چنین فراخوانی تا چه میزان می توانددر پیشبرد فرهنگ کتابخوانی کشورمان تاثیرگذار باشد باید گفت که ضمانتی ندارد؛چراکه به نظر من متاسفانه مردم ما با کتاب و کتابخوانی قهر هستند و در مورد میزان تاثیرگذاری چنین اقداماتی در بسط و گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه قطعیتی وجود ندارد.

کتابخوانی در ایران فراموشی فراموش شده

پوریا عالمی دیدگاه خود را اینگونه بیان کرد: به نظر من برنامه های اینگونه ای که در خصوص کتاب برگزار می شوند شبیه بزرگداشت هایی هستند که برای افراد مرحوم در خانواده هایمان گرفته می شود؛ کسانی که دوستشان داشته ایم و از میان ما رفته اند، و فقط دور هم جمع می شویم و یک یادش بخیر می گوییم، در واقع برای کتاب مراسم یادبود برگزار می کنیم. کتاب در کشور ما یک امر فراموش شده است چراکه در بحث کتاب تنها موضوع نشر مهم نیست بلکه تالیفات نیز حائز اهمیت هستند.

هرچه بیشتر بخوانیم بیشتر سکوت می کنیم

مهتاب کرامتی گفت: به نظر من این اتفاق و این فراخوان، حرکت بسیار قشنگی است. من به شخصه از سال گذشته که نخستین بار بود سعی کردم در کنار دوستان حضور داشته باشم و اطمینان دارم که امسال بازتاب گسترده تری خواهد داشت، در واقع بذرِ این جریان سال گذشته کاشته شد و امسال درو خواهد شد. اما آرزویم این است که این اتفاق صرفا در یک روز در سال خلاصه نشود و روزی برسد که هر کتابی که مورد علاقه مردم است، پرفروش شود و همه در پی خریداری آن باشند. به هر طریق امیدوارم که تعداد کتاب، چاپ کتاب، کسانی که کتاب می نویسند و کسانی که کتاب می خوانند روز به روز بیشتر شود.

با نفوذ تکنولوژی، سهم کتابخوانی کاهش یافته

فرهاد توحیدی در این باره گفت: هر چقدر که ضریب نفوذ تکنولوژی بالاتر می رود، سهم کتابخوانی و خرید کتاب کمتر می شود. متاسفانه در حال حاضر افت تیراژ یکی از مشکلات عمده ناشرین است. بنابراین هر کسی باید چنین فضاهایی را ایجاد کند. طبعا به هر میزان که این منسب کلیدی تر باشد یا آن شخصیت نفوذ و کاریزمای بیشتری داشته باشد این دعوت و فراخوان مورد اقبال بیشتری قرار خواهد گرفت. آقای مسجدجامعی نزد اهالی فرهنگ و هنر و مردم جامعه جایگاه ویژه ای دارند، بنابراین طبیعی است فراخوانِ ایشان مورد استقبال خوبی قرار گیرد.

استقبال از این طرح نشانه اعتماد مردم و هنرمندان به این موضوع است

مهناز افشار گفت: خوشبختانه امسال که سال دوم این اتفاق است استقبال گسترده تری از آن صورت گرفته. همیشه زمانی که چنین اقداماتی از سوی افراد نیک اندیش جامعه برنامه ریزی می شود نتیجه گیری از آن زمان می برد اما بسیار جالب است که در این مورد استقبال بسیار خوب بوده است. و این نشان از این دارد که مردمِ جامعه ما هم به فرهنگ علاقه دارند، هم به کتاب علاقمندند و هم به اتفاقات خوب و از آن استقبال می کنند. من شخصا از آقای مسجدجامعی برای این فراخوان و ایجاد چنینی فرصتی تشکر می کنم. کسی که موضوعی را مطرح می کند اگز قابل اعتماد باشدو به حرف خود باور داشته باشند، طبیعتا افراد دیگر نیز او را با اعتماددنبال خواهند کرد.

شبکه های مجازی جایگزین کتاب شدند

کریستف رضاعی گفت: به اعتقاد من هر حرکتی که در جهت آشنایی و گسترش هنر و فرهنگ انجام شود هر چند کوچک ارزش و اهمیت بسیاری دارد. اساسا قطره قطره دریا به وجود می آید. مضافا اینکه چاپ کتاب دچار دردهای شبکه های اجتماعی شده اند و بایستی حمایت شوند، چراکه فرهنگ هر کشور بر مبنای کتاب و کتابخوانی در آن جامعه رشد می یابد. متاسفانه در حال حاضر شبکه های اجتماعی آنقدر وقت مردم را به خود مشغول کرده اند که کتابخوانی به شدت کم شده است. هنر و فرهنگ به مثابه نوری برای جامعه است که مسیر درست را انتخاب کنند.

این طرح به مردم یادآوری می کند کتاب وجود دارد

لیلی گلستان گفت: واقعیت این است که اینگونه اتفاقات نمی تواند بر فرهنگ کتابخوانی تاثیرگذار باشند، اما می توانند به مردم یادآوری کنند که کتاب هم وجود دارد. باید گفت یک روز در سال مشکلی را حل نمی کند و باید اقدامات اساسی در خصوص کتاب و کتابخوانی در جامعه صورت گیرد و به کودکان از همان دوران دبستان کتابخوانی آموزش داده شود. به هر حال آقای مسجدجامعی شخصیت دوست داشتنی و قابل اعتمادی هستند و مطرح شدن چنین فراخوانی از سوی ایشان بسیار خوب است اما مطرح شدنِ چنین دعوت هایی از سوی هر کسی که باشد خوب است اما کافی نیست.

چهره های مطرح هنری در شهر کتاب فرشته + عکس

چهره های مطرح هنری در شهر کتاب فرشته + عکس

چهره های مطرح هنری در شهر کتاب فرشته + عکس

چهره های مطرح هنری در شهر کتاب فرشته + عکس

چهره های مطرح هنری در شهر کتاب فرشته + عکس

چهره های مطرح هنری در شهر کتاب فرشته + عکس

چهره های مطرح هنری در شهر کتاب فرشته + عکس

چهره های مطرح هنری در شهر کتاب فرشته + عکس

چهره های مطرح هنری در شهر کتاب فرشته + عکس

چهره های مطرح هنری در شهر کتاب فرشته + عکس

چهره های مطرح هنری در شهر کتاب فرشته + عکس

چهره های مطرح هنری در شهر کتاب فرشته + عکس

چهره های مطرح هنری در شهر کتاب فرشته + عکس

چهره های مطرح هنری در شهر کتاب فرشته + عکس


ویدیو مرتبط :
کتاب چهره ایران/کتابنامه

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

رودخانه کتاب در شهر پر ترافیک! +عکس


یکی از گالری ها و کتابخانه های شهر مادرید در اقدامی جالب، کتابهای قدیمی خود را در پروژه ای موسوم به «ادبیات علیه ترافیک» برای استفاده عموم در خیابانی شلوغ و به شیوه‌ای جالب توجه، عرضه کرده است.

خبرآنلاین: یکی از گالری ها و کتابخانه های شهر مادرید در اقدامی جالب، کتابهای قدیمی خود را در پروژه ای موسوم به «ادبیات علیه ترافیک» برای استفاده عموم در خیابانی شلوغ و به شیوه‌ای جالب توجه، عرضه کرده است.

در این پروژه 100هزار کتاب از رده خارج شده در تمام حوزه ها از رمان تا مستند در میدان فدراسیون شهر مادرید به شکلی جالب توجه توزیع شده است.

مردمی که در حال خواندن این کتابها هستند همراه کتابها منظره جالبی به قسمتی از شهر مادرید بخشیده اند.


روزنامه های شهر مادرید از این اتفاق به رودخانه کتاب در شهر پر ترافیک یاد کرده اند.