اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

پاسخ صریح عراق به جنجال سعودی ها


وزیر امور خارجه عراق روز دوشنبه در واکنش به جنجال سعودی ها بر سر حضور مشاوران نظامی ایرانی در عراق تاکید کرد: سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به عنوان مشاور نظامی و با اطلاع کامل دولت عراق در خاک این کشور کار می کند.

خبرگزاری ایرنا: وزیر امور خارجه عراق روز دوشنبه در واکنش به جنجال سعودی ها بر سر حضور مشاوران نظامی ایرانی در عراق تاکید کرد: سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به عنوان مشاور نظامی و با اطلاع کامل دولت عراق در خاک این کشور کار می کند.

ابراهیم الجعفری وزیر امور خارجه عراق که در چارچوب تلاش های دیپلماتیک بغداد جهت مقابله با تبلیغات و موضع گیری های تند سعودی ها علیه عملیات آزاد سازی فلوجه ، با نامه ای از سوی حیدرالعبادی به اردن رفته است، در یک کنفرانس خبری و با هدف پایان دادن به جنجال ها، این مطلب را بیان کرد.

بغداد پیش از این بارها اعلام کرده که مشاوران نظامی ایران به درخواست رسمی در این کشور حضور دارند و ابومهدی المهندس نائب رئیس شورای الحشدالشعبی ، از تشکیلات تحت ریاست نخست وزیری عراق گفته بود که حاج قاسم سلیمانی بصورت رسمی و با اطلاع دولت عراق در این کشور حضور می یابد.

حضور سردار سلیمانی و مشاوران نظامی ایران ، یکی از بهانه های جریان سعودی - بعثی است که تلاش دارد به هر شکل جلوی آزادسازی شهرفلوجه دومین شهر بزرگ باقی مانده در دست داعش را بگیرد.

این جریان از هنگام شروع عملیات فلوجه در دو هفته پیش ، بیشترین حمله و هجمه را علیه تشکیلات الحشدالشعبی عراق که به ابتکار مرجعیت عالی و بسیج نیروهای مردمی زیر نظر دولت عراق تشکیل شده، ترتیب داده است.

حملات سفیر عربستان سعودی در عراق به تشکیلات مردمی عراق ( الحشدالشعبی)، در روزهای گذشته خشم احزاب و شخصیت های عراقی را برانگیخت و وزارت خارجه عراق هم دراین زمینه واکنش نشان داد و نخست وزیر عراق نیز اعلام کرد که علیه رسانه های منطقه (سعودی و حوزه خلیج فارس) به دادگاه های بین المللی شکایت خواهد کرد.

حیدرالعبادی نخست وزیر عراق ، در همین چارچوب و برای مقابله با جنجال ایجاد شده ، هیات هایی را به ریاست وزیران خارجه و دفاع به کشورهای عرب منطقه گسیل داشت. ابراهیم الجعفری وزیر خارجه به مصر و اردن و خالد العبیدی به کویت و نیز هیاتی به عمان رفت. این هیات ها ، پیام های کتبی نخست وزیر عراق را تقدیم رهبران این کشورها کردند.


ویدیو مرتبط :
هشدار صریح رهبر انقلاب به سعودی ها

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

چرا سفیر سعودی در عراق جنجال ساز شد؟اخبار,اخبار بین الملل ,عربستان سعودی

اقدام عربستان سعودی به معرفی یک افسر اطلاعاتی متخصص در امور جاسوسی به عنوان سفیر خود در عراق اعتراضات بسیاری از مسئولان عراقی را برانگیخته است.

 انتخاب سفیر عربستان سعودی برای اعزام به عراق که قبلاً افسر سازمان اطلاعات عربستان بوده است واکنشهای متفاوتی در عراق داشت. وسام التمیمی خبرنگار العالم در بغداد در گزارشی گفت مسئولان عراقی تصمیم عربستان سعودی به انتخاب سفیر برای اعزام به عراق را مثبت ارزیابی کردند.

اما وقتی مسئولان سعودی اعلام کردند که ثامر بن سبحان فرد مورد نظر آنها برای اعزام به عراق است که سابقه اشتغال در سازمان اطلاعات عربستان سعودی را دارد این موضوع جنجال به پا کرد و واکنشهای سیاسی متفاوتی در پی داشت. سیاستمداران عراقی از رئیس جمهور این کشور و وزارت امور خارجه خواستند با اعزام این سفیر سعودی موافقت نکنند. اما برخی مسئولان دیگر معتقدند که موضوع بررسی سوابق سفیر عربستان در حیطه اختیارات ادارات مشخصی است.

عمار طعمة عضو کمیته امنیتی و دفاعی در مجلس عراق دراین خصوص گفت وجود سفارتخانه سعودی در عراق امری مطلوب و دلگرم کننده است اما ارزیابی سفرا برعهده بخش هایی در وزارت امور خارجه با همکاری دیگر دستگاهها است. ما در انتظار نتایج ارزیابی وزارت امور خارجه عراق خواهیم ماند. گزارشگر العالم افزود: سیاستمداران عراقی معتقدند برقراری رابطه با عربستان سعودی برای عراق موضوع مهمی است. عراق سعی در برقراری روابط خوب با کشورهای همجوار و جهان دارد.

آنها تاکید دارند که تعیین سفیر در عراق تابع شروطی است که عراق مشخص می کند. عربستان سعودی نیز براساس همین شروط سفارتخانه خود را در عراق افتتاح کرده است. انتخاب ثامر بن سبحان با سوابق اطلاعاتی موجب نگرانی سیاستمداران عراقی شده است. سعد المطلبی عضو ائتلاف دولت قانون در این خصوص گفت: بن سبحان متخصص امور اطلاعاتی است و متخصص امور دیپلماتیک نیست و از امور دیپلماتیک اطلاعی ندارد.

این امر خطر و تهدیدی بزرگ برای گروههای مقاومت و شناسائی افراد ناشناس و شناسائی اعضای الحشد الشعبی (بسیج مردمی) و ارسال این اطلاعات برای دشمنان عراق است. بسیاری از مسئولان عراقی خواستار عدم پذیرش استوارنامه سفیر معرفی شده عربستان سعودی و جایگزینی یک دیپلمات به جای او هستند.

 

اخبار بین الملل - سایت العالم