اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

شلیک به محیط بان دنا در روز محیط زیست


محیط بانی که اکنون با خطر نقص عضو دست و پنجه نرم می‌کند، در حالی که پیشتر برخی همکارانش در همین منطقه برای مقابله با شکارچیان بی رحم دست به سلاح برده بودند و به همین دلیل، دو تن از ایشان تا لمس طناب دار بر گردن خود هم پیش رفتند!

تابناک: اگر در بسیاری از کشورهای جهان شلیک به حیات وحش تخلفی نابخشودنی‌ست که به ندرت رخ می‌دهد، اوضاع در کشورمان اینقدر متفاوت است که هر چند وقت یکبار شاهد تکرار خبر شلیک به محیط بانان نیز هستیم؛ اتفاقی که این بار در روز جهانی محیط زیست رخ داده است.

صبح دیروز به دنبال شنیده شدن صدای شلیک گلوله در منطقه حفاظت شده دنای شرقی، محیط بانان شهرستان بویراحمد عازم منطقه شدند. با این امید که در روز محیط زیست بتوانند مانع از ریختن خون حیوانات بی گناه شوند، غافل از آنکه با شکارچیان بی رحمی مواجه خواهند شد که از شلیک به محیط بانان نیز ابایی ندارند!

کامبیز حسین پور، رییس اداره محیط زیست شهرستان بویراحمد در این باره گفت: محیط بانان پس از چندین ساعت جست و جو و ردزنی، حوالی ساعت 16 شکارچی متخلف را در «چشمه بی‌ابرشیم»، منطقه گنجه‌ای کهنه مشاهده کرده و برای برخورد قانونی با وی وارد عمل شدند. هنگامی که ماموران قصد بازداشت متخلف را داشتند، وی از فاصله حدودا سه متری به سمت محیط بانان تیراندازی کرده و پس از مجروح کردن یکی از ماموران از محل متواری شد.

بر اثر این حادثه محیط بان علی آرامش فر که از ناحیه پا مورد اصابت گلوله اسلحه شکاری قرار گرفته بود به شدت زخمی می‌شود و با تلاش عوامل امداد و نجات اورژانس و همکارانش به بیمارستان شهید بهشتی یاسوج منتقل می‌شود تا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرد.

این در حالی است که به گفته محیط بانان، هویت ضارب شناسایی شده و با دستور مقام قضایی، بازداشت وی در دستور کار قرار گرفته است؛ به این صورت که ماموران انتظامی و نیروهای یگان محیط زیست به منزل وی مراجعه نموده‌ و دریافته اند که از زمان حادثه، متواری شده است.

بر اساس این گزارش، وی از شکارچیان متخلف و سابقه‌دار منطقه است که در گذشته نیز حین تخلف شکار توسط ماموران دستگیر و در مراجع قضایی نیز محکوم شده است. اتفاقی که این بار با توجه به آتش گشودن وی بر مامورانی که قصد جلبش را داشتند، احتمالا متفاوت خواهد بود و امید می‌رود که به محکومیت سنگین این فرد منجر شود.

این در حالی است که بر اساس پرونده پزشکی «علی آرامش‌فر»، محیط بان مجروح دنا، متاسفانه تعداد زیادی ساچمه اسلحه شکاری وارد پای وی شده و آسیب جدی به استخوان نازک نی و اعصاب پای او وارد کرده است. آنقدر که آرامش‌فر نیازمند انجام جراحی های تخصصی بوده و به این دلیل صبح امروز با آمبولانس به بیمارستانی در شیراز منتقل شده است.

در پایان گفتنی است که علی آرامش‌فر، سرپرست منطقه حفاظت شده دنای شرقی از محیط بان باسابقه، پرتلاش و خوشنام استان کهگیلویه و بویراحمد است؛ محیط بانی که اکنون با خطر نقص عضو دست و پنجه نرم می‌کند، در حالی که پیشتر برخی همکارانش در همین منطقه برای مقابله با شکارچیان بی رحم دست به سلاح برده بودند و به همین دلیل، دو تن از ایشان تا لمس طناب دار بر گردن خود هم پیش رفتند!

یادآوری هایی که با بلای وارد آمده بر محیط بان دنا، تلخ تر به نظر می‌رسند چراکه نمی‌توان تصور کرد اگر گلوله به قلب آرامش فر شلیک می‌شد و ضارب از متخلفان سرشناس و سابقه دار نبود، این پرونده به چه وضعیتی گره می‌خورد؟!

شلیک به محیط بان دنا در روز محیط زیست

شلیک به محیط بان دنا در روز محیط زیست

شلیک به محیط بان دنا در روز محیط زیست

شلیک به محیط بان دنا در روز محیط زیست

شلیک به محیط بان دنا در روز محیط زیست


ویدیو مرتبط :
محیط زیست و نمایشگاه بین المللی محیط زیست 1/3

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

مصوبه ننگین علیه محیط زیست : از ادعای ایرانی گری تا تخریب ایران 

مصوبه ننگین علیه محیط زیست : از ادعای ایرانی گری تا تخریب ایران

 

وقتی دولتی ها کلاه خود را قاضی نکردند

مصوبه ننگین علیه محیط زیست : از ادعای ایرانی گری تا تخریب ایران

اگر در همه جای دنیا، دولت ها به عنوان نماینده ملت هایشان، خود را موظف به حفاظت از محیط زیست می دانند و در این راستا، با هرگونه تعرضی به آن به شدت برخورد می کنند، در ایران، دولتی که مدام دم از "ایران و ایرانیت" می زند، نه تنها به این وظیفه ذاتی خود عمل نمی کند بلکه برای تخریب محیط زیست، مصوبه هم می دهد!

واقعا شرم آور است در کشوری که قوانین آن، حتی قطع یک درخت را نیز مجاز نمی شمارند و برای متخلفان مجازات های سنگینی در نظر گرفته اند، دولتی ها تصویب کنند که نه یک هکتار و دو هکتار که 870 هکتار از زمین های "پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی" را به شهرسازی اختصاص دهند!

فکرش را بکنید! فضایی که در طی قرون متمادی به عنوان پشتوانه زیست محیطی منطقه اصفهان شکل گرفته است، اینک قرار است با یک مصوبه کاملا غیرقانونی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت، تخریب شود! و تاسف آورتر اینکه این مصوبه ننگین مهر "دفتر هیات دولت" را نیز دارد و آن طور که جراید نوشته اند با امضای شخص دوم قوه مجریه یعنی معاون اول رییس جمهور به دستگاه های ذی ربط اعلام شده است تا با تمام توان به شقیقه 870 هکتار از اراضی این پارک ملی شلیک کنند!محیط زیست

دولتمردانی که در ماجرای خشک شدن دریاچه ارومیه از خود سلب مسوولیت می کنند و هر چیز را به گردن خدا می اندازند که باران نمی فرستند (!) درباره مصوبه خودشان برای تخریب عمدی پارک ملی کلاه قاضی چه می گویند؟ آیا این اراضی هم بر اثر فقدان نزولات آسمانی تخریب می شوند یا به دلیل فقدان خردمندی در تصمیم سازانی که این شاهکار (!) را رقم زده اند؟!

واقعا در کجای دنیا پارک حفاظت شده ملی را برای خانه سازی از بین می برند؟! مخصوصا در کشورهایی مانند ایران که از نظر زیست محیطی در مضیقه اند، هرگز چنین خبط و خطایی صورت نمی گیرد ولی در اینجا نه زمین خواران محلی و مجرمان جزء و مخفی کار که کمیسیون دولت این کار را می کند!

"کلاه قاضی" آنقدر برای حیات اصفهانی ها مهم است که مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در فروردین امسال آن را به دلیل مجاورت با شهر اصفهان و وزش بادهای متعدد "ریه تنفسی" استان دانسته و اعلام کرده بود که مسوولان به حدی در حراست از آن سختگیر هستند که حتی از ورود موتور سیکلت به آن نیز جلوگیری می کنند و در این راستا 60 موتورسیکلت که غیرقانونی وارد این منطقه شده بودند توقیف کرده و 10 نفر را به مراجع قضایی معرفی کرده اند... و اکنون ، کمیسیون مثلا تخصصی دولت تصویب کرده است جایی که تا دیروز مردم را به دلیل ورود به آن به دادگاه می فرستادند را از بیخ و بن تخریب کنند و به جایش شهر بسازند!

فاجعه آنجاست که مصوبه مذکور در کمیسیونی به تصویب رسیده که نام محیط زیست را هم یدک می کشد! واقعا اگر مسوولان زیست محیطی چنین رفتار غیرمتمدنانه ای با محیط زیست داشته باشند چه انتظاری از بقیه است؟!

آقایان و خانم های مسوول! بدانید و بفهمید و آگاه باشید که محیط زیست یک مقوله تجملاتی و تعارفاتی نیست که با آن اینگونه رفتار شود بلکه زندگی ما و فرزندانمان در این محیط رقم می خورد و ما فقط همین یک ایران را داریم!

البته مسوولانی که تابعیت های مضاعف کشورهای آمریکایی و اروپایی را دارند طبیعی است که چندان دلسوز محیط زیست ایران نباشند چه آنکه اگر اینجا اوضاع "پس" باشد آنها محیط زیست دیگری دارند که با اولین پرواز از جایی که تخریبش کرده اند، مهاجرت کنند!

"کلاه قاضی" را دریابید.

بعد از تحریر:

تا دیروز کسانی که با موتورهایشان وارد منطقه کلاه قاضی می شدند ، دستگیر و تحویل دادگاه می شدند ؛‌ با این حساب با کسانی که تصویب و ابلاغ کرده اند که 780 هکتار از این پارک ملی را از بیخ و بن تخریب کنند ، چه رفتاری خواهد شد؟! خدا بهشان رحم کند(!).../تحلیل:عصرایران