اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

وضعیت هوای تهران قرمز شد


برای دومین روز پیاپی، هوای پایتخت در آستانه مرز ناسالم قرار گرفته است.

خبرآنلاین: برای دومین روز پیاپی، هوای پایتخت در آستانه مرز ناسالم قرار گرفته است.

در ۲۴ ساعت گذشته اتفاق مناسبی برای هوای تهران نیفتاده و یا حداقل بادی که وزید و اندک بارانی که بارید، کم کرد شرایط روز گذشته تکرار شود و اوضاع بدتر نشود.

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرده در ۲۴ ساعت گذشته و البته منتهی به ساعت ۸ صبح امروز، متوسط کیفیت هوای تهران در آستانه شرایط ناسالم بوده است.

عدد آلایندگی، ۱۴۹ است. یعنی ۴۹ واحد از استاندارد بالاتر و یک واحد کمتر از ناسالم برای همه گروه های جامعه.

درواقع باید پیش بینی کرد که در برخی مناطق تهران، شدت آلودگی بیشتر هم بوده است.


ویدیو مرتبط :
وضعیت قرمز در باشگاه قرمز پوشان پایتخت

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا: هوای تهران وارد وضعیت قرمز شداخبار,اخباراجتماعی ,آلودگی هوای تهران

هوای تهران به دلیل افزایش غلظت آلاینده وارد وضعیت قرمز شده است و در شرایط ناسالم برای همه افراد جامعه دارد. امروز غلظت ذرات معلق ۲.۵ میکرون در هوای تهران ۷ برابر استاندارد سازمان بهداشت جهانی است.

  مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا گفت: شاخص کیفیت هوا امروز روی عدد ۱۶۲ قرار گرفته است و هوای تهران وارد وضعیت قرمز شده است و تنفس در این هوا برای همه افراد جامعه ناسالم محسوب می شود.

وحید حسینی در پاسخ به این سوال که آیا هوای تهران در شرایط هشدار است، گفت: کیفیت هوای تهران امروز با روز گذشته تفاوت چندانی ندارد اما امروز شاخص کیفیت هوا بالای ۱۵۰ قرار گرفته و  هوا وارد وضعیت قرمز یا همان هشدار شده است اما زمانی که می گوییم هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم است به این معنا نیست که سایر افراد تحت تاثیر قرار نمی گیرد و سایر افراد جامعه هم تحت تاثیر همان آلودگی ها قرار دارند و کیفیت هوای تهران تقریبا در بیشتر روزهای سال و در فصل های سرد سال تقریبا در همین شرایط امروز است.

وی درباره غلظت آلاینده ها و آلاینده شاخص در هوای تهران گفت: عمده ترین آلاینده در هوای تهران امروز ذرات معلق است که میزان آن در هوای تهران امروز ۷۲ میکروگرم بر مترمکعب است. زمانی که غلظت این آلاینده از ۶۰ بیشتر شود می گوییم کیفیت هوا از نظر غلظت آلاینده ها در شرایط ناسالم یا همان شرایط هشدار قرار دارد. عدد ۷۲ طبق استانداردهای سازمان بهداشت جهانی، ۷ برابر استانداردی است که این سازمان برای هوای سالم پیش بینی کرده است و ۷ برابر یعنی ۷۰۰ درصد بیشتر از سطح استانداردها.

کاهش شدید میدان دید ناشی از بالابودن رطوبت هواست
حسینی درباره علت کاهش شدید میدان دید در تهران در روزهای اخیر به ویژه امروز گفت: البته هوای تهران آلوده است و غلظت آلاینده ها کیفیت هوا را کاهش داده اما کاهش شدید میدان دید در تهران که شهروندان تهرانی شاید امروز آن را بیشتر احساس کرده اند ناشی از بالا بودن رطوبت هواست. امروز میزان رطوبت نسبی در هوا حدود ۸۰ درصد برآورد شده  و به نوعی آلودگی هوا و وجود مه در هوای تهران در آمیخته شده و بنابراین کاهش شدید میدان دید امروز در تهران وابسته به آلودگی نیست و بخشی از این موضوع ناشی از رطوبت بالای هواست.

هوای امروز تهران ناشی از تردد وسایل نقلیه فرسوده، موتورسیکلت های کاربراتوری و خودروهای دیزلی است
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا با تاکید بر اینکه تهران در روزهای اخیر شرایط پایدارجوی را پشت سرگذاشته است، افزود: در شرایط پایدار جوی هیچ گرد و غبار و آلاینده از بیرون وارد تهران نشده و آلودگی هوای در تهران را دیگر نمی توان به گرد و غبار واردتی و فرامرزی نسبت داد و هوایی که امروز تهران نفس می کشد، تولید داخلی شهر تهران است و عمدتا ناشی از تردد وسایل نقلیه فرسوده و کاربراتوری، موتورسیکلت های کاربراتوری و خودروهای دیزلی است که بدون فیلتر دوده در تهران تردد می کند.

حسینی با انتقاد از اینکه آلودگی هوا تنها در روزهایی که هوای تهران به شدت آلوده می شود، مورد توجه رسانه ها و مسئولان قرار می گیرد، گفت: تهران در سال گذشته تا روز ۲۱ آذر ۶۸ روز ناسالم برای گروه های حساس و ۲ روز ناسالم (در شرایط هشدار) را سپری کرده و امسال هم با ۶۳ روز ناسالم برای گروه های حساس و ۳ روز ناسالم برای همه افراد جامعه شرایطی مشابه سال گذشته داشته است و این شرایط هم عجیب نیست چرا که کاری برای کاهش آلودگی هوای تهران انجام نشده است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا از به تعویق افتادن زمان اجرای مجموعه طرح و برنامه های اجرایی که برای کاهش آلودگی هوای تهران انتقاد کرد و گفت: قرار بود امسال طرح کاهش در تهران اجرا شود اما این طرح به دلیل اینکه پلیس علاقه مند به اجرای آن نبود اجرا نشد. نصب فیلترهای دوده روی خودروهای دیزلی به دلیل همراهی نکردن خودروسازان و اینکه به طور مستمر در اجرای سیاست های زیست محیطی زمان می خرند اجرایی نشده و جایگزینی موتورسیکلت های بسیار آلاینده کاربراتوری با موتورسیکلت های برقی هم تا به دلیل تداوم روند شماره گذاری و فروش این موتورسیکلت های ارزان قیمت آلاینده و عدم اعمال قانون به کندی پیش می رود. در چنین شرایطی اگر تهران با آلودگی هوا مواجه نباشد باید تعجب کنیم.


 اخباراجتماعی  -   مهر