اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

فرشته ها یک شبه از تهران رفتند!


مجسمه های فرشته از بزرگراه حکیم دزدیده شد. 28 فرشته ساخته امیر معبد آسیب دیدند اما در این میان دزدان تنها توانستند 5 فرشته را بربایند. از میان 30 فرشته موجود با بال های گشوده شده در کنار بزرگراه، تنها دو فرشته سالم ماندند و مابقی که دزدیده نشدند، مورد تخریب گسترده قرار گرفتند.

تماشا: مجسمه های فرشته از بزرگراه حکیم دزدیده شد. 28 فرشته ساخته امیر معبد آسیب دیدند اما در این میان دزدان تنها توانستند 5 فرشته را بربایند. از میان 30 فرشته موجود با بال های گشوده شده در کنار بزرگراه، تنها دو فرشته سالم ماندند و مابقی که دزدیده نشدند، مورد تخریب گسترده قرار گرفتند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از هنر آنلاین، امیر معبد که هنوز از دزدیده شدن مجسمه هایش مبهوت است، در گفت و گو با این سایت خبری گفت: «من واقعا نمی دانم چرا چنین بلایی سر فرشته هایم آمده است و هنوز نمی دانم باید این بریده شدن مجسمه ها و ربوده شدنشان را به سرقت مجسمه های سطح شهر تهران دست داد یا دست های دیگری در کار است؟»

فرشته ها از تهران می روند

وی بر این باور است که اگر قرار بود این مجسمه ها به سرقت بروند، حتما سارقان پیش بینی بهتری برای ربودن آنها می کردند و نعقش فرشته ها را در تپه بزرگراه حکیم رها نمی کردند و آنها را با خود می بردند. معبد در ادامه تصریح کرد: «به احتمال زیاد کپسول هوا – گاز آنها تمام شده و نتوانسته اند کارشان را به سرانجام برسانند.»

عاملان این اتفاق بعد از گذشت چهار روز (پنجشنبه 23 آذر ماه) با وجود پیگیری های امیر معبد و سازمان زیباسازی شهر تهران هنوز شناسایی نشده اند.

نامه های بی پاسخ

مجتبی موسوی مدیر اداره حجم سازمان زیباسازی شهر تهران نیز در این خصوص گفت: «هنوز عامل یا عاملان تخریب فرشته های امیر معبد از بزرگراه مشخص نشده است و ما در این مدت نامه نگاری هایی با شهرداری منطقه دو انجام داده ایم که هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم اما با روشن شدن وضعیت این پرونده؛ دوباره فرشته ها را به جایگاه اصلی شان باز خواهیم گرداند.»

مدیر اداره حجم سازمان زیباسازی شهرداری تهران احتمال این را رد نمی کندن که این اتفاق ناشی از یک موازی کاری باشد و زیباسازی شهرداری منطقه دو یا شهرداری منطقه تصور کرده اند که این فرشته ها کارهای بازاری هستند و قصد داشته اند که مجسمه های دیگری را جایگزین این فرشته ها کنند. وی درباره ربط داشتن سرقت فرشته به پرونده سریالی مجمسه های شهر تهران و بازگشت سارقان مجسمه های شهری به تهران گفت: «من فکر نمی کنم که این سرقت ربطی به پرونده سرقت مجسمه ها داشته باشد اما به زودی این پرونده مشخص خواهد شد.»

خاطراتی که زنده شد

با دزدیده شدن این مجسمه ها بار دیگر خاطرات مجسمه دزدی در تهران زنده شد. این اتفاق در حالی رخ داده است که همچنان سارقان مجسمه های تهران شناسایی نشده اند. هر چند به موازات رسانه ای شدن این مسئله در سال 89 و سوالات متعدد خبرنگاران، سردار حسین ساجدی نیا فرمانده انتظامی تهران بزرگ، در گفت و گو با فارس شناسایی دزدان را دغدغه خلق الله ندانسته و خواستار توجه خبرنگاران به مسائل مهمتر کشور شده بود.

دزدی سریالی مجسمه های تهران از ششم اردیبهشت ماه 1389 با سرقت مجسمه شهریار در مقابل تئاتر شهر اثر علی قهاری کلید خورد. نکته جالب توجه آن است که طی مدت 8 روز تعداد مجسمه های سرقتی از مرز 10 عدد گذشت و در طول 2 ماه تعداد 14 مجسمه از شهر تهران ربوده شد، در حالی که هیچکس نمی دانست که این مجسمه ها به کجا برده می شوند یا حتی چه کسی یا چه گروهی اقدام به این دزدی ها می کند.

در این میان مجسمه هایی با ارزش تاریخی و همچنین فرهنگی همچون صنیع خاتم در پارک ملت، شهریار در تئاتر شهر، شریعتی در پارک شریعتی، مادر و فرزند در میدان صنعت، باقرخان در خیابان شهرآرا، ستارخان در خیابان ستارخان و مجسمه های انتزاعی خانه هنرمندان دزدیده شدند. بسیاری از این مجسمه ها از جنس برنز بودند و ساخته شدن دوباره آن نیاز به هزینه های هنگفتی داشت.

با دزدیده شدن 10 مجسمه مسئولان اداره زیباسازی شهر تهران و همچنین سخنگوی شهردار اعلام کردند که دزدیده شدن این مجسمه ها 100 میلیون تومان خسارت به شهر تهران وارد کرده است.

سخن آخر

با وجود پیگیری های انجام شده و شکایت شهرداری تهران، این پرونده همچنان بی نتیجه مانده و با وجود آنکه شهرداری تصریح کرده که دوربین های ترافیکی مورد بازبینی قرار گرفته اند و به سرنخ هایی دست یافته است اما هنوز عاملان شناسایی نشده اند یا اراده ای برای معرفی آنها وجود ندارد. حالا با تخریب و ربودن فرشته های بزرگراه حکیم باید دید آیا فرشته ها هم سرنوشتی همانند سایر پرونده های مجسمه دزدی پیدا خواهند کرد یا اینکه عامل آن معرفی خواهد شد.


ویدیو مرتبط :
پیاده روی در تهران - قسمت دوم - فرشته

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

مجسمه ۲ متری حافظ به سرقت رفت/ سارقان مجسمه‌های تهران به اهواز رفتند؟سرقت مجسمه حافظ,سرقت مجسمه سنگی

مجسمه ۲ متری حافظ به سرقت رفت/ سارقان مجسمه‌های تهران به اهواز رفتند؟

مجسمه سنگی و ۲ متری حافظ شیرازی که دو روز قبل در میدان کوروش اهواز نصب شده بود، شب گذشته به سرقت رفت.

 سرقت مجسمه‌های شهر تهران مدتی است که به خاطره‌ها پیوسته و دیگر کمتر کسی سراغ از سارقان این آثار هنری می‌گیرد. پلیس تهران علیرغم وعده‌هایی که برای یافتن سارقان این آثار داده بود،‌سرانجام بعد از گذشت 3 سال هنوز توفیقی در این زمینه نداشته است و اکنون خبر می‌رسد که سارقان مجسمه‌ها کارشان را در شهر اهواز آغاز کرده‌اند و نخستین مجسمه سنگی با دو متر ارتفاع از وسط میدان این شهر ربوده شده است.

 

سرقت مجسمه حافظ,سرقت مجسمه سنگی

 
* تأیید ساخت و نصب مجسمه مشاهیر از دفتر علما
ارسلان شهنی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اهواز در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس با اعلام این خبر گفت: دو روز قبل سه مجسمه از مشاهیر ایران شامل حافظ، سعدی و مولوی را در مناطق مختلف اهواز نصب کردیم که این سه مجسمه هر سه از جنس سنگ بود ولی متأسفانه شب گذشته مجسمه حافظ از میدان کوروش شهر اهواز ربوده شده است.

وی با اشاره به تأییدهایی که پیش از نصب این مجسمه گرفته شده است گفت: قبل از نصب این سه مجسمه علاوه بر این که به استفتاء مقام معظم رهبری مبنی بر این که ساخت و نصب مجسمه‌های مشاهیر مشکلی ندارد، از بیت آیت‌الله جزایری نماینده ولی فقیه در اهواز نیز استفتاء گرفتیم که ایشان نیز نصب این مجسمه‌ها را بدون اشکال عنوان کردند و به این ترتیب این سه مجسمه مشاهیر را در اهواز دو روز قبل نصب کردیم و امروز با جای خالی مجسمه حافظ در میدان کوروش یا همان «کوی ملت» در اهواز مواجه شدیم که به نظر می‌رسد افرادی شبانه با استفاده از جرثقیل اقدام به سرقت این مجسمه یک تنی کرده‌اند.
 

سرقت مجسمه حافظ,سرقت مجسمه سنگی

 
* سرقت مجسمه حافظ با استفاده از جرثقیل
وی افزود: این مجسمه از سنگ یک پارچه در ابعاد 2 متر ساخته شده است که سرقت آن توسط یک نفر و بدون استفاده از جرثقیل امکان ناپذیر است بنابراین مشخص نیست که چه افرادی با چه انگیزه‌ای و به دستور چه کسی این مجسمه را سرقت کرده‌اند.

او درباره پیگیری موضوع سرقت این مجسمه به مقامات مسئول هم گفت: متأسفانه هیچ کس در جریان سرقت این مجسمه نبود و گزارش خود را به دادستانی و حراست شهرداری و دیگر مراکز مربوطه ارائه کرده‌ایم.

* سارق مجسمه‌های اهواز کیست؟
ارسلان شهنی اعتراض خود را نسبت به چنین حرکت‌های نسنجیده‌ای در کشور اعلام کرد و گفت: ما شدیداً نسبت به این سرقت معترضیم چرا که اگر اشکالی در زمینه مجسمه‌سازی مشاهیر وجود دارد که باید آن را به ما اعلام کنند تا این همه هزینه برای ساخت و نصب مجسمه‌ها نکنیم و اگر بالاترین شخص این کشور که مقام معظم رهبری هستند، نظرشان این است که مجسمه‌سازی مشاهیر مشکلی ندارد، چگونه این آثار با استفاده از جرثقیل از وسط یک میدان سرقت می‌شود؟

وی افزود: قبلاً در تهران سرقت مجسمه‌ها را شاهد بودیم وحالا این سرقت‌ مجسمه به شهرستان‌ها سرایت کرده است و کسی هم پاسخگو نیست،‌هیچ کس به خاطر این سرقت‌ها تنبیه نمی‌شود و معلوم نیست که سازنده و خریدار مجسمه‌ها دچار اشتباه و مشکل است یا آن که مجسمه‌ها را شبانه سرقت می‌کند.

شهنی با اشاره به شخصیت حافظ شیرازی هم گفت: حافظ شیرازی را بسیاری از علمای ما قبول دارند و شاعری مورد تأیید همه است که از این نظر نیز مشکلی ندارد.

* ساخت مجسمه‌های مشاهیر هیچ مخالفی نداشت
مدیر عامل سازمان زیباسازی اهواز درباره مخالفت‌های احتمالی پیش از نصب این مجسمه‌ها توضیح داد: هیچ مخالفتی برای نصب این سه مجسمه نداشتیم،‌ چندی قبل مجسمه‌ای با موضوع مادر داشتیم که برخی مراکز اعلام کردند بهتر است برداشته شود و ما آن را به صورتی که آسیب نبیند از محل خود برداشتیم ولی برای این سه مجسمه هیچ مخالفتی وجود نداشت.

شهنی درباره آسیب احتمالی به مجسمه حافظ بر اثر سرقت شبانه گفت: طبق گفته کارشناس ما این مجسمه یا آسیب ندیده است و یا اگر هم آسیب دیده باشد، احتمالاً پاهای مجسمه شکسته است که البته اثری از این شکستگی در محل دیده نمی‌شود ولی به هر حال سرقت شبانه و به این شکل قطعا بدون آسیب به مجسمه نخواهد بود.

 اکنون با انتشار این خبر باید منتظر باشیم و ببینیم که آیا سرقت مجسمه‌ حافظ در شهر اهواز به دومی، سومی، چهارمی و دیگر مجسمه‌های این شهر هم خواهد رسید و سرقت سریالی مجسمه‌های تهران در اهواز هم تکرار خواهد شد یا آن که مسئولان سرانجام فکری به حال این سرقت‌ها خواهند کرد و با یافتن و مجازات سارقان این آثار هنری، برخورد بازدارنده‌ای با آن‌ها خواهند داشت؟/فارس