اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

عکس خاطره‌ انگیز از پشت صحنه کلاه قرمزی


«ایرج طهماسب» فعالیت خود را از عروسك گردانی در فیلم «مدرسه موش ها» آغاز كرده و پس از مدتی، برابر با 10 سال كارگردانی "كلاه قرمزی و پسر خاله " را از سر گرفت.

باشگاه خبرنگاران جوان: «ایرج طهماسب» فعالیت خود را از عروسك گردانی در فیلم «مدرسه موش ها» آغاز كرده و پس از مدتی، برابر با 10 سال كارگردانی "كلاه قرمزی و پسر خاله " را از سر گرفت.

 ایرج طهماسب بازیگر، كارگردان، مجری و فیلمنامه نویس در 1338 در تهران متولد شد.

طهماسب فارغ التحصیل رشته تئاتر از دانشكده هنرهای زیبا دانشگاه تهران است. او همسر مرجان مدرسی ( منشی صحنه) و برادر ناصر طهماسب (مدیر دوبلاژ) است.

طهماسب فعالیت سینمایی خود را در سال 1363 با عروسك گردانی در فیلم "مدرسه موش ها" و بازی در فیلم " آن سوی مه" به كارگردانی "منوچهر عسگری نسب" در سال 1364 آغاز كرد.او همچنین مجری برنامه ها و مسابقات ویژه كودكان و نوجوانان نیز بوده است.

ایرج طهماسب فیلم ها و مجموعه هایی چون " كلاه قرمزی و پسر خاله" در سال 1373، یكی بود یكی نبود در سال 1379 ، " دختر شیرینی فروش" در سال 1380 ،" كلاه قرمزی و سروناز" در سال 1381 ، "زیر درخت هلو" در سال 1384 و " كلاه قرمزی و بچه ننه"در سال 1390 را كارگردانی كرده است.

او در فیلم هایی از جمله " شهر موش ها" در سال 1363،" خط پایان" و " آن سوی مه" در سال 1364 ، " مقاومت" و "روزهای انتظار" در سال 1365 ، " صعود" و " جهیزیه ای برای رباب" در سال 1366،"روز باشكوه"در سال 1367، " زیر بام های شهر" و "راز كوكب" در سال 1368،"گربه آوازه خوان "در سال 1369،"كلاه قرمزی و پسر خاله" در سال 1373 ، "عینك دودی" در سال 1378 ،" یكی بود یكی نبود" در سال 1379 ،"دختر شیرینی فروش" در سال 1380، "كلاه قرمزی و سروناز" در سال 1381، " زیر درخت هلو" در سال 1384، " رفیق بد" در سال 1386 و "كلاه قرمزی و بچه ننه" در سال 1390 در سمت بازیگر نقش آفرینی كرده است.

او همچنین فیلم های " اتل متل توتوله" در سال 1370، كلاه قرمزی و پسر خاله در سال 1373، یكی بود یكی نبود در سال 1379 ، دختر شیرینی فروش در سال 1380، كلاه قرمزی و سروناز 1381، دختر ایرونی در سال 1381، خوابگاه دختران در سال 1383، زیر درخت هلو 1384 ، " رفیق بد" در سال 1386 و كلاه قرمزی و بچه ننه در سال 1390 به نگارش آورده است.طهماسب در مجموعه های تلویزیونی زیادی بعنوان صدای پیشه عروسك،بازیگر، نویسنده،مجری حضور داشته است كه می توان به مسابقه تلویزیونی هتل پرستاره ،مدرسه موش ها و خونه مادر بزرگه،صندوق پست (اولین حضور كلاه قرمزی) در دهه 1370 بعنوان مجری،كلاه قرمزی 2 به عنوان مجری در سال 1381،كلاه قرمزی 88 ،كلاه قرمزی 90 به عنوان بازیگر نویسنده و صدای عروسك اشاره كرد.

طهماسب در سال 1379 كاندیدای بهترین فیلم نامه از چهارمین جشن خانه سینما برای فیلم "عینك دودی" را در كارنامه هنری خود دارد.


ویدیو مرتبط :
کلاه قرمزی قدیمی خاطره انگیز نوستالژی+فیلم کلیپ

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

در پشت صحنه «کلاه قرمزی» چه خبر است؟اخبار,اخبار فرهنگی , سریال کلاه قرمزی

عروسک‌گردان‌ها و صداپیشگان شخصیت‌های عروسکی «کلاه قرمزی» از سال‌ها قبل در پروژه‌های عروسکی مختلفی فعال بوده‌اند.

فیلم‌ها و سریال‌های عروسکی در تمامی سال‌هایی که از ساخت آن‌ها می‌گذرد توانسته‌اند به محبوبیت بالایی دست پیدا کنند، از «مدرسه موش‌ها» و «شهر موش‌ها» تا «کلاه قرمزی».

این مساله بهانه‌ای شده برای روزنامه «جام‌جم» که به پیشینه کاری افرادی بپردازد که این روزها نتیجه کارشان در «کلاه قرمزی» دیده می‌شود و یا پیش از این کارهای عروسکی مطرحی داشته‌اند.

کامبیز صمیمی مفخم: مرحوم کامبیز صمیمی مفخم (24 اردیبهشت 1331، تهران ـ 21 دی 1376، تهران) مربی، طراح عروسک، طراح صحنه، عروسک‎ساز، عروسک‌گردان، کارگردان، مدیر اسبق مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مدرس دانشگاه بود.

از مشهورترین آثار وی می‎توان به مجموعه تلویزیونی ـ عروسکی مدرسه موش‌ها (مرضیه برومند، 1363 ـ 1360)، پاتال و آرزوهای کوچک (مسعود کرامتی، 1368) و طراح عروسک، بازیگر عروسکی؛ الو! الو! من جوجو‌ام (مرضیه برومند، 1372) اشاره کرد.

مرضیه برومند: مرضیه برومند کارگردان، بازیگر و عروسک‌گردان موفق ایرانی است. او کارشناسی هنرهای نمایشی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران دارد و تعدادی از بهترین و مهم‌ترین آثار نمایش عروسکی تلویزیون و سینمای ایران را کارگردانی کرده است.

مدرسه موش‌ها، قصه‌های تابه‌تا و خونه مادربزرگه از بهترین آثار مرضیه برومند در گونه آثار عروسکی به شمار می‌آید.

محمد بحرانی: محمد بحرانی از سال 1380 وارد تلویزیون شد و اکثر کارهایش کودک و عروسکی بوده است. او امروز یکی از سرشناس‌ترین صداپیشه‌ها به شمار می‌آید و با صداپیشگی شخصیت جناب‌خان در خندوانه به اوج شهرت رسیده است. او همچنین در کلاه قرمزی گویندگی ببعی و آقوی همسوده را به عهده دارد.

مرضیه محبوب: مرضیه محبوب طراح عروسک و عروسک‌گردانی مطرح است. او دانش‌آموخته رشته نمایش‌های عروسکی از دانشگاه هنر در سال 1364 است و فعالیتش را در تلویزیون با عروسک‌گردانی مجموعه «خونه مادربزرگه» آغاز کرد.

او سپس با دریافت پیشنهاد همکاری از سوی حمید جبلی و ایرج طهماسب به این تیم پیوست و مهم‌ترین عروسک‌های ایرانی تا امروز یعنی کلاه قرمزی و دوستانش توسط آنها خلق شد.

آزاده پورمختار: آزاده پورمختار بازیگر، عروسک‌گردان و گوینده عروسکی است و هم‌اکنون در دانشگاه در رشته تئاتر عروسکی مشغول به تدریس است.

درباره آزاده پورمختار همچون کسانی چون دنیا فنی‌زاده باید گفت که بدون حضور او شاید بسیاری از بهترین و دوست‌داشتنی‌ترین عروسک‌های زندگی ما هیچ وقت وجود نداشتند. هادی و هدی، سرمایی، موش موشک، نوک سیاه، زی‌زی‌گولو، خاله قورباغه و... تنها تعدادی از نقش‌آفرینی‌های آزاده پورمختار در دنیای عروسکی به شمار می‌آید.

دنیا فنی‌زاده: دنیا فنی‌زاده عروسک‌گردان ایرانی و دختر پرویز فنی‌زاده بازیگر مطرح ایران است. دنیا فنی‌زاده را باید امروز یکی از چهره‌های اصلی نمایش‌های عروسکی ایران به حساب آورد.

او کارش را از سنین کودکی و نوجوانی به عنوان عروسک‌گردان و صداپیشه آغاز کرد، اما حضورش در برنامه صندوق پست ساخته ایرج تهماسب و حمید جبلی و همکاری با این تیم باعث شد که او به چهره‌ای مطرح در کارهای عروسکی تبدیل شود.

ایرج طهماسب: ایرج طهماسب فارغ‌التحصیل رشته تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. او بازیگری، کارگردانی و نویسندگی فیلم‌هایی چون کلاه ‌قرمزی و پسرخاله کلاه‌ قرمزی و سروناز و کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه را در کارنامه هنری‌اش دارد.

طهماسب در برنامه صندوق پست و اولین حضور شخصیت عروسکی کلاه ‌قرمزی در تلویزیون، به ‌عنوان مجری حضور داشته ‌است. او نه‌تنها در مجموعه مدرسه موش‌ها و چند کار عروسکی دیگر نقش‌آفرینی کرده بلکه با خلق کلاه قرمزی به همراه حمید جبلی فصل جدیدی را در تولید آثار نمایش عروسکی ایران رقم زدند.

حمید جبلی: حمید جبلی فعالیت خود را سال 51 در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد و در تئاتر مشغول به کار شد. فعالیت در تلویزیون ایران را از اوایل دهه 60 با بازی در مجموعه تلویزیونی محله بر و بیا آغاز کرد.

یکی از دلایل شهرت او صحبت به‌جای شخصیت‌های عروسکی کلاه‌قرمزی و پسرخاله بوده ‌است. جبلی در کنار ایرج طهماسب با تولید و خلق فیلم‌های سینمایی و برنامه‌های تلویزیونی کلاه قرمزی در میان محبوب‌ترین چهره‌های فرهنگی و هنری ایران قرار دارد

 

اخبار فرهنگی - جام‌جم