اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

عراقچی: در نگارش متن توافق پیشرفت کردیم


«سید عباس عراقچی» عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه در نگارش متن توافق جامع پیشرفت نسبتا خوبی داشته ایم، گفت: در موضوعات اساسی و جدی هنوز پیشرفتی صورت نگرفته است.

خبرگزاری ایرنا: معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه که در وین بسر می برد، افزود: در مسایل محتوایی پیشرفت داشته ایم البته درباره مسایل اصلی محتوایی، هنوز به توافق کامل نرسیده ایم.

وی با بیان اینکه درباره بیش از 60 تا 65 درصد متن، توافق شده است، اظهار داشت: البته این به این معنی نیست در مسائل محتوایی پیشرفت کرده ایم؛ در نگارش متن پیشرفت داشته ایم اما موضوعاتی که باقی مانده اند وزن شان سنگین است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای که در گفت و گویی تلویزیونی سخن می گفت، افزود: امیدوار هستیم طی روزهای آتی که قرار است وزاری خارجه برخی کشورهای گروه1+5 به وین بیایند، بتوانیم در مذاکراتی که مستقیم با این وزرا انجام می شود، در مسائل محتوایی پیشرفت داشته باشیم.

* درباره مسایل اصلی محتوایی به توافق کامل نرسیده ایم

معاون وزیر امور خارجه درباره دیدگاه های طرف مقابل در مورد موضوعات اختلافی همچون جدول زمانبندی رفع تحریم ها و جدول مربوط به عادی شدن پرونده هسته ای ایران گفت: ما در مسایل اصلی محتوایی هنوز به توافق کامل نرسیده ایم؛ بحث هایی درباره راه حل ها و گزینه های مختلف صورت گرفته است اما هنوز نتوانسته ایم به برداشت و نظر واحد برسیم.

عراقچی تاکید کرد: مذاکرات با جدیت ادامه دارد، ما کاملا مصمم هستیم و آن را با جدیت دنبال می کنیم البته از مواضع اصولی و آنچه مربوط به حقوق مردم ایران است، کوتاه نخواهیم آمد و قصد عدول ازآنها را نداریم.


* طرف مقابل برای تصمیمات جدی و مشکل نیاز به آمادگی دارد

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای افزود: طرف مقابل نیاز دارد آمادگی برای تصمیمات جدی و مشکل را پیدا کند و امیدواریم با آمدن وزرای خارجه کشورهای 1+ 5 به وین تا پیش از 20 جولای این اتفاق بیفتد.

*به توافق برسیم وزرای خارجه هفته بعد دوباره باز می گردند/ در صورت نیاز مذاکرات بعد از 20 جولای ادامه می یابد


این مقام ارشد وزارت امور خارجه تصریح کرد: اگر طبق برنامه بتوانیم تا 29 تیر (20جولای) به توافق برسیم و کار را تمام کنیم به این معنی است که وزرای خارجه باید هفته بعد دوباره بازگردند و اگر هم تا این تاریخ به توافق نرسیم،بستگی دارد در چه شرایطی باشیم. اگر ببینیم که نیازاست چندی روزی مذاکره ادامه داشته باشد، این کار را خواهیم کرد.

وی افزود: اما اگر احساس کردیم که مذاکره فایده ای ندارد و زیاده خواهی های طرف مقابل پایانی ندارد و امکان توافق وجود ندارد، همانطور که پیش از این هم گفته ایم از نظر ما فاجعه ای رخ نداده و دنیا به آخر نرسیده است و ما به برنامه های خود را ادامه خواهیم داد.


ویدیو مرتبط :
عراقچی: در نگارش متن پیشرفت داشتیم

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

آلن ایر: در مذاکره خوب پیشرفت کردیم/ کری برای توافق احتمالی به ژنو می‌آیدکری برای توافق احتمالی به ژنو می‌آید

آلن ایر: در مذاکره خوب پیشرفت کردیم/ کری برای توافق احتمالی به ژنو می‌آید

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان این که در مذاکره با ایران خوب پیشرفت کردیم و امیدواریم پیشرفت بیش‌تری داشته باشیم، گفت: وزیر خارجه آمریکا عازم ژنو می‌شود تا اگر توافقی حاصل شد در ژنو باشد.

آلن ایر در گفت‌وگو با ایسنا، درباره هدف سفر جان کری به ژنو خاطرنشان کرد: در چند روز پیش پیشرفت خوبی داشتیم و اشتون که در حال رهبری مذاکرات است گفت‌وگوها را دنبال می‌کند.

او با اشاره به ادامه مذاکرات تا نیمه شب در ژنو افزود: فکر می‌کنیم مذاکراتی طولانی امشب خواهیم داشت. الان کار در حال انجام است و اشتون سخت در تلاش است و کری به دلیل دوری مسافت زودتر عازم ژنو شد تا اگر توافق حاصل شد در ژنو باشد.

ایر با بیان این که دو طرف سخت در حال کار کردن هستند ادامه داد: ما می‌توانیم بیش‌تر پیشرفت کنیم. نباید تصور کنیم که الان در حالت انفعال در مذاکرات هستیم. اشتون از سوی شش کشور سخت در حال تلاش است. اختلافات را کم‌تر کردیم و مواضع را به هم نزدیک کردیم. این پیشرفت در ساعات گذشته ادامه پیدا کرد و وزیرخارجه ما، جان کری به دلیل این پیشرفتی که حاصل شد تصمیم گرفت عازم ژنو شود تا فردا در جلسه با همتایان خود حضور یابد تا توافقی حاصل شود.

/ایسنا