اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

تشکر از احمدی‌نژاد به خاطر موضوع هسته‌ ای


مطهری با تقدیر از عملکرد احمدی‌نژاد در پیشرفت‌های هسته‌ای که نصیب کشورمان شد، گفت: در برخی موارد نیاز است تشکر شود باید واقعیت‌ها را گفت اراده احمدی‌نژاد در پیشرفت هسته‌ای نقش موثر و اثر بخش بود.

خبرگزاری فارس: علی مطهری دوشنبه شب که به مناسب روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی مازندران حاضر شد در این نشست به پرسش‌های دانشجویان پاسخ داد.

وی در پاسخ به سئوال آیا ما می‌توانیم در حال حاضر از آرمان اسلام و امام به نفع شرایط زمان بگذریم، گفت: احکام اسلامی اصول ثابتی است که قابل تغییر نیست ولی برخی اصول و موازع امکان دارد طبق شرایط و زمان تغییرکند.

*موضع‌گیری ما نباید ثابت بماند

وی بیان داشت: این طور نیست که موضع گیری‌های ما تا آخر عمر درباره موضوعی ثابت بماند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: شرایط امروز با 10سال گذشته فرق کرده است و پیشرفت‌های که امروز با 10 سال گذشته نیز وجود دارد، متفاوت است.

این استاد دانشگاه در ادامه به پیشرفت‌های که در انرژی هسته‌ای رسیدم اشاره کرد و گفت: غربی‌های به این موضوع رسیدند که امکان برگشت ما در انرژی هسته‌ای به گذشته وجود ندارد.

*تقدیر از عملکرد احمدی‌نژاد در موضوع هسته‌ای

مطهری با تقدیر از عملکرد احمدی‌نژاد در پیشرفت‌های هسته‌ای که نصیب کشورمان شد، گفت: در برخی موارد نیاز است تشکر شود باید واقعیت‌ها را گفت اراده احمدی‌نژاد در پیشرفت هسته‌ای نقش موثر و اثر بخش بود.

 وی اضافه کرد: جایگاه ما نسبت به سال‌های اول انقلاب بسیار متفاوت است و غربی‌ها به این نتیجه رسیدند که نقش ایران در خاورمیانه بسیار اثرگذار است و برای ایجاد ثبات در کشورهای عراق،سوریه و بحرین به وجود ایران بسیار نیاز دارند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در حال حاضر در شرایطی خاصی قرار داریم و یاید از این فرصت به نفع خودمان بهره بگیریم.

 نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به قطع ارتباط آمریکا و ایران بیان داشت: قطع ارتباط ما با آمریکا در اثر تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در کشور رقم خورد که اصل این اقدام بسیار خوب بود.

*طولانی شدن قطع ارتباط با آمریکا درست نبود

 مطهری بیان داشت: آمریکا ارتباطش را با ما قطع کرد ولی طولانی شدن این قطع ارتباط به نظر من درست نبود.

وی بیان داشت: آمریکایی‌ها از این قطع ارتباط بر ضد کشور ما تبلیغات زیادی به کار بردند و انقلاب ما را خشن معرفی کردند و تصویری مثل القاعده از کشور ما نزد سایر کشورها ایجاد کردند.

 این استاد دانشگاه ادامه داد: مذاکرات این روزها باب گفت‌وگویی را با غرب باز کرد که ما حرف‌های‌مان را بزنیم و این مذاکرات به نفع انقلاب ما است.

*در مذاکرات از اصول کوتاه نمی‌آییم

وی تاکید کرد: در مذاکرات ما از اصولی که داریم کوتاه نمی‌آیم از حقوق به حق مردم فلسطین و دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای کوتاه نمی‌آییم.

 نماینده مردم تهران درمجلس شورای اسلامی در ادامه به برخی اظهار نظرهای اوباما که در رسانه‌ها مطرح شد اشاره کرد و گفت: اوباما برای متقاعد کردن مخالفانش مجبور است که از این‌گونه ادبیات استفاده کند و همان‌طور که ما در داخل کشور این مشکلات را داریم.

وی اضافه کرد: در مذاکرات هسته‌ای هنوز موضوعی قطعی نشده است و موارد مطرح شده تنها در حد بیانیه است و قانونی نشده است.

*2 کارت زرد نشانه احراج نیست

این استاد دانشگاه درباره کارت زردی که نمایندگان مجلس به وزیر اقتصاد داد و واکنش نامناسب وزیر اقتصاد گفت: مسائل مطرح شده نمایندگان مجلس از وزیر اقتصاد درباره اظهارات رئیس کل بانک مرکزی بود که سئوال کننده‌ها می‌توانستند به دلیل عدم ارتباط این سئوال از وزیر اقتصاد منصرف شوند و نماینده‌ها منصرف نشدند ولی عکس‌العمل وزیر اقتصاد به کارت زرد‌های نمایندگان غیرطبیعی بود.

مطهری ادامه داد: وزیر نباید کارت زردها را جدی می‌گرفت و مشکل ندارد و کارت زرد مجلس مثل کارت زرد فوتبال نیست که با دو کارت اخراج شود برای استیضاح وزیر 10 امضا لازم است.

*ظریف قدرت نظامی آمریکا را بزرگ جلوه داد

 وی در پاسخ به  برخی مسائل حاشیه‌ای پیرامون ظریف وزیر امور خارجه درباره مسائل هسته‌ای و صحبت‌های که در امارات مطرح کرد،گفت: ظریف قبلا گفته بود که مطالب محرمانه هسته‌ای را با نمایندگان مجلس مطرح نمی‌کند و وزیر امور خارجه با این اظهار نظرها می‌خواست ناراحتی خودش را برساند.

این مسئول در ادامه بیان داشت: وزیر امور خارجه کشورمان قدرت نظامی آمریکا را بسیار بزرگ جلوه داد که این امر مورد اعتراض نمایندگان مجلس واقع شد.

مطهری درباره صحبت‌های که ظریف در امارات درباره قابل مذاکره بودن جزیره ایرانی،گفت: ممکن است ظریف در امارات جو گیر شده باشد و مسائلی را مطرح کند وظیفه نمایندگان سئوال است.

 این استاد دانشگاه درباره گزارش 100روزه دولت در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: در مجموع گزارش دولت خوب بود و باید وضع موجود را که تحویل گرفت توضیح می‌داد.

*آمارهای اعلام شده روحانی توسط نیروی احمدی‌نژاد اعلام شد


وی بیان داشت: روحانی بیشتر در این گزارش بیشتر مسائل اقتصادی و تورم را مطرح کردند برای اینکه توقعات مردم بالا نرود.

مطهری ادامه داد: رشد اقتصاد ما منفی است حرف‌های خوبی بود جا داشت که روحانی از زحمات دولت هم مسائلی را مطرح می‌کرد و عدم تقدیر از دولت عده‌ای را ناراحت کرد.

 وی درباره آمارهای که مطرح شد بیان داشت: آمارهای که دولت در گزارش 100 روزه مطرح کرد از طرف کسی در اختیار روحانی قرار گرفت که احمدی‌نژاد این فرد را منصوب کرد.

این مسئول گفت: احمدی‌نژاد بی‌انضباطی مالی داشت که بودجه‌ها را  جابه جا می‌کرد ولی در جاده سازی و مسکن مهر کارهای داشت و باید انصاف را رعایت کنیم.

*همراه همه نمایندگان شنود می‌شود

مطهری ادامه داد: در سیاست خارجی و فرهنگ توضیحات روحانی خوب بود.

نماینده مردم تهران در پاسخ به سئوال کار گذاشتن دستگاه شنود در محل کارش گفت: موبایل‌های همه نمایندگان مجلس شنود می‌شود.

وی بیان داشت: دفتر نمایندگان مجلس محل رفت و آمد بسیاری از سیاسیون است و در دفتر کار من نیز سیاسیونی زیادی رفت و آمد دارند.

 مطهری بیان داشت: در دفتر کار من خانواده‌های دراویش گناآباد رفت و آمد دارند و خانواده‌های سیاسیون 88 به دفتر من مراجعه می‌کنند که به دلیل این رفت و آمدها به دفتر من برخی‌ها نسبت به این‌گونه ورود و خروج‌ها به دفتر من حساس شدند.

وی اضافه کرد: کسانی که دستگاه شنود در دفتر کار من کار گذاشتند برای بار دوم اقدام به کار گذاشتن دستگاه در دفتر کارم کرده بودند.

 مطهری بیان داشت: بار اول به دلیل زیرکی مسئول دفترم موفق نشدند.

وی بیان داشت: مسببان این امر حتی مسئول دفترم را تهدید کرده بودند و برای بار دوم ردپای آنها بر روی محل کارم مشخص شد که پس از بررسی دستگاه در کانال کولر جا سازی شده بود که دست گاه لو رفت.

نماینده مردم تهران در ادامه بیان داشت: وزیر اطلاعات اسامی مسببان را به من اعلام کرد.

*3 نفر در فتنه 88 مقصر هستند


مطهری در پاسخ به این سئوال که نظر شما درباره فتنه‌گران سال 88 چیست گفت: این افراد متهم به برخی اقدامات در کشور هستند.

 وی اظهار داشت: نظرم را درباره این افراد در روزهای اول هم گفتم که حصر خانگی زمان مشخصی دارد در حد 10 تا 20 روز  قابل قبول است.

نماینده مردم تهران ابراز داشت: محبوس کردن این افراد در مدت سه سال بدون محاکمه این مدت طولانی حصر شده باشند را نمی‌پسندم و آثار خوبی برای نظام ندارد.

وی بیان داشت: یکی از این افراد حال خوبی ندارد و اگر از بین برود برای نظام هزینه دارد اگر لازم است این افراد محاکمه شوند.

 مطهری با اشاره به اقداماتی که این افراد در عاشورا و روز دانشجو انجام دادند، گفت: تصمیم حصر طولانی مدت برای این افراد تصمیم یک‌طرفه است.

وی اضافه کرد: من معتقدم این افراد آزاد شوند و محاکمه علنی برگزار شود تا حقایق روشن شود و اگر محکوم شوند به حکم قانون کسی اعتراضی ندارد.

*محاکمه علنی فتنه‌گران

 این نماینده مجلس ادامه داد: محاکمه آنها باید همزمان با محاکمه احمدی‌نژاد انجام شود و این موضوعی است که در یکی دو ماه اول بحران نیز مطرح کردم این سه نفر باید همزمان محاکمه شوند و اگر این محاکمه در کشور انجام می‌شد کار به اینجاها کشیده نمی‌شد.

وی اضافه کرد: هر سه نفر در قضیه 88 متهم هستند و بحران 88 درست مدیریت نشد و موسوی و کروبی در سال 88 کاملا بی‌گناه نیستند.

 مطهری ادامه داد: موسوی تحت تاثیر احساسات گفت برنده انتخابات است ولی بحران 88 از مناظره‌ها شروع شد.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: از مناظره‌ها انتقاد درستی نشد و شورای نگهبان باید درباره مناظره هشدار می‌داد و اینکه اعلام می‌شود بحران بد مدیریت شد به خاطر این چیزها است.

 وی برگزاری جشن ملی را از دیگر مواردی است که بحران سال 88 دامن زده شد.

مطهری بیان داشت: موسوی باید صبر می‌کرد و قانع نشد و حرف مراجع قانونی را قبول می‌کرد.

 وی بیان داشت: در مناظره تنها بود و این طور تشخیص داد که اعتراض کند و شورای نگهبان را نیز بی اساس تشخیص داد، با همه این تفاسیر باید حرفهای آنها نیز مطرح شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: نوع رفتاری که شد موسوی و کروبی را تحریک کرد و حتی در اعلام نتایج نیز برخی ایرادات وارد است.

وی اضافه کرد: خبرگزاری فارس ساعت 6 بعد از ظهر اعلام کرد که احمدی‌نژاد برنده انتخابات است و دولت هم در اعلام نتایج تعلل می‌کرد و نتایج را درست اعلام نکرد.

 مطهری در پاسخ به سئوال یکی دیگر حضار که در چرا در تهران مسجدی برای اهل تسنن در نظر گرفته نمی‌شود، گفت: مسئله ایجاد مسجد برای اهل تسنن سال‌ها است که مطرح است و من مخالف این رویه هستم اهل سنت نیز باید یک مسجد داشته باشند اجتماع و نماز جمعه داشته باشند.

*مراقب وهابیت باشیم

وی با اشاره به سخت‌گیری‌های که دولت عربستان در قبال شیعیان در عربستان انجام می‌دهد،گفت: اگر ما نسبت به عملکرد عربستان انتقاد داریم خودمان در کشور اعمال خلاف آنها را انجام ندهیم.

 این نماینده مجلس ادامه داد: در تهران کلیسا وجود دارد و یک مسجد نیز به نام اهل تسنن داشته باشد ولی باید مراقب افکار وهابیت باشیم.

وی با اشاره به موارد اختلاف شیعی و سنی بیان داشت: ما با اهل تسنن اشتراکات زیادی داریم که تندوری‌ها را کنار بزنیم  و رفتارمان را درست کنیم.

این نماینده مجلس در پاسخ به سئوال یکی از حضار درباره عملکرد دولت با شعارهای انتخاباتی گفت: در مجموع دولت عملکرد خوبی داشت و در دیپلماسی بین‌المللی جایگاه ایران را ارتقاء داد.

 وی بیان داشت: دیپلماسی با اقتصاد مرتبط است،در اقتصاد اگر تیم اقتصادی دولت هماهنگ‌تر بود صدای واحدی می‌شنیدیم شاید بهتر هم می‌شد.

*تک‌خوانی زنان سئوال مجلس از وزیر ارشاد

مطهری بیان داشت: تسهیلات دولت در گمرک تا حدودی روند اقتصادی را روان کرد و رونق اقتصادی در کشور ایجاد کرد.

وی اضافه کرد: تورم نقطه به نقطه پایین آمده است شتاب تورم کم شد و سرعت افزایش قیمت‌ها کم شد.

این مسئول در ادامه بیان داشت: در حوزه فرهنگ عملکرد دولت خوب بود در آزادی بیان و مطبوعات خوب عمل کرد و در برخی موارد درباره تک‌خوانی زنان مسائلی مطرح شد که مجلس از وزیر سئوال کرد.

 *رفع فیلتر فیس بوک

مطهری درباره رفع فیلتر از فیس‌بوک بیان داشت: برای رفع فیلتر از فیس‌بوک باید مزایا و معایب کار سنجیده شود اگر بنا است رفع فیلتر شود باید برای اعمال مجرمانه‌ای که در فیس‌بوک انجام می‌شود،ابزارهای داشته باشیم.

این مسئول درباره حد و میزان آزادی بیان گفت: آزادی بیان را از دین یاد گرفتیم.

وی با اشاره به تحریم‌های که بر کشور ما بر اثر برخی ادبیات تند تحمیل شد،گفت: تحریم‌ها در اثر ادبیات غلط و گاهی توام با لجاجت به تحمیل شد.

*پرونده با لجاجت آژانس به شورای امنیت رفت

 مطهری گفت: پرونده ما با لجاجت از آژانس به شورای امنیت رفت و نحوه برخورد ما در انتقال پرونده از آژانس به شورای امنیت بسیار اثرگذار بود و اگر برخورد ما درست بود خیلی از تحریم‌ها لازم نبود و با گفت‌وگو باید حل می‌شد.

وی در ادامه بیان داشت: در حل موضوع هسته‌ای بین دو راهی نیستیم و می‌توانیم تحریم‌ها را پشت‌سر بگذاریم و اسلام را از دست ندهیم.

*دشمن با روحیه مقاومت مشکل دارد

 این نماینده مجلس تاکید کرد: روحیه مقاومت را نباید از دست بدهیم مشکل ما با غرب مسئله‌ هسته‌ای نیست.

وی بیان داشت: مشکل ما با غربی‌ها مسئله فلسطین است،اگر ما نسبت به مسئله فلسطین بی‌تفاوت باشیم دشمن با هسته‌ای شدن ما مخالفت چندانی ندارد.

 مطهری ادامه داد: تا زمانیکه روحیه مقاومت در ما وجود داشته باشد آنها با ما مشکل دارند.

وضعیت دریافت حقوق نمایندگان مجلس از دیگر مواردی بود که مطرح شد که مطهری با اصرار حضار میزان حقوق دریافتی نمایندگان مجلس را 2 میلیون 400 هزار تومان اعلام کرد و گفت: این مبلغ در برابر هزینه‌های دفتر نمایندگان و هزینه رفت و آمد نمایندگان به شهرستان‌ها و مهمانانی که دارند فکر نکنم زیاد باشد.

 وی درباره مبلغ دریافتی خودش گفت: من استاد دانشگاه هستم و مامور به خدمت هستم و پرداختی دانشگاه نیز روال خاص خودش را دارد.

*تصمیم حذف شعار مرگ بر آمریکا با مردم است

نماینده مردم تهران درباره نظر شما درباره حذف شعار مرگ برآمریکا گفت: حذف و یا ادامه شعار مرگ بر آمریکا را برعهده مردم بگذاریم به مردم نمی‌توانیم دستور بدهیم که بر علیه آمریکا شعار بدهند مردم رفتار آمریکا را ببینند و درباره آن تصمیم بگیرند.

 مطهری در پاسخ چرا از مواضع اصلاح طلبان حمایت می‌کنید و مخالف حضور زن در جامعه هستید،گفت: در حوزه سیاست، حقوق شهروندی و آزادی بیان مواضع من به اصلاح طلبان نزدیک است.

وی بیان داشت: در بعضی مسائل نظیر حجاب ظوابط شرعی و احکام اسلام وجود دارد که نمی‌توانیم از خودمان در این امر مایع بگذاریم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: مسئله پوشش پای احکام اسلام در میان است.

*دیوارکشی بین اصلاح‌طلب و اصولگرا را قبول ندارم

 وی ادامه داد: در بحث اصولگرا و اصلاح‌طلب خودم هم نمی‌دانم چه کاره هستم ولی دیوار کشی بین اصلاح‌طلب و اصولگراها را قبول ندارم.

نماینده مردم تهران با اشاره به مسائل مربوط به ستار بهشتی، گفت: برخی‌ها معتقد بودند که مسائل مربوط به ستار بهشتی نباید این طور مطرح می‌شد.

وی اضافه کرد: من معتقد بودم که باید این مسائل مطرح شود که تکرار نشود و اصلاحات مربوط به نظام را باید از خودمان شروع کنیم و رویه کم‌کم اصلاح شود.

*درباره بسیج باید قضاوت منصفانه‌ای داشته باشیم


 مطهری در ادامه به موضوع بسیج و مسائل مطرح شده درباره آن اظهار داشت: درباره بسیج باید قضاوت منصفانه داشته باشیم و اگر بسیجی که با ریش و لباس در محافل حضور می‌یابد نباید به حساب ریا بگذاریم.

 وی ابراز داشت: تظاهر و ریا به آسانی قابل تشخیص نیست و کسی منکر خوبی‌های بسیج در جامعه نباید باشد.

این نماینده مجلس در ادامه خاطر نشان کرد: در فتنه 88 نباید از بسیج برای کنترل آشوب استفاده می‌شد،مدیران بحران در به کارگیری از بسیج در فتنه 88 اشتباه کردند.

مطهری بیان داشت: جامعه ما در فتنه 88 دو قسمت شده بود و تشخیص حق از باطل بسیار سخت بود و در این عرصه بسیج که نیروی مردمی بود نباید وارد میدان می‌شد.


ویدیو مرتبط :
تشکر رهبر انقلاب از احمدی نژاد

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

احمدی نژاد در تلویزیون:دولتی را تحویل می دهیم که هیچ بدهی ندارد!/ مدتی است در موضوع هسته ای دخالتی ندارم/ قبلاً یک بچه روستایی...احمدی نژاد در تلویزیون,صحبتهای احمدی نژاد در تلویزیون

احمدی نژاد در تلویزیون:

دولتی را تحویل می دهیم که هیچ بدهی ندارد!/ مدتی است در موضوع هسته ای دخالتی ندارم/ قبلاً یک بچه روستایی می گفت می خواهم معلم شوم الان می گوید می خواهم رییس جمهور شوم/ یادم نمی آید تا الان بد کسی را خواسته باشم/ الان هر جای دنیا برویم حرف ایران است و عشق به ایران/ کدام کار ما تورم ایجاد کرده؟

آیا بین دولت و مردم فاصله ای افتاده؟ آیا فاصله ای است؟ نیست. من می دانم مردم وضعشان خوب نیست، می پذیرم، اما آیا دیدید که که مردم علیه این دولت کاری بکنند؟ درحالی که در دولت های قبلی اقدامات تندی صورت گرفت.

محمود احمدی‌نژاد در برنامه زنده تلویزیونی شبکه یک سیما، گزارشی از عملکرد و کارهای انجام شده توسط دولت‌های نهم و دهم بویژه در زمینه‌های اقتصادی ارائه کرد.

به گزارش انتخاب، رییس جمهور در ابتدای صحبتهای خود با بیان اینکه "مردم می‌دانند ابعاد کار دولت بسیار گسترده است"، گفت: اگر بخواهیم در مورد عملکرد 8 ساله دولت نهم و دهم در یک گزارش صحبت کنیم، حق مردم و زحمتکشان ضایع می‌شود و بنابراین گزارش‌هایی در 5 سطح آماده کرده‌ایم.

وی با اشاره به این‌که در گزارش امشب به تعهدات سال 88 می‌پردازیم، اظهار کرد: ما برنامه‌ای اعلام کردیم و قولی به مردم دادیم و گفتیم به آن عمل می‌کنیم و امروز می‌خواهیم ببینیم چقدر در این مسیر پیشرفته‌ایم.

 

رییس جمهور افزود: در گزارش دوم به بحث‌های کلان‌تر یعنی تئوری حرکت دولت در داخل و خارج خواهیم پرداخت و آثاری که در عرصه حرکت کلان ملت ایران در عرصه بین‌الملل گذاشته است.

 

وی با بیان این‌که 8 سال دولت توجه همه جهان را به ایران جلب کرد، افزود: دولت در ادبیات و گفتمان سیاسی داخلی و بین‌المللی اثرگذاشت و در جهت‌گیری سیاسی، اقتصادی موثر بود که این گزارش ان‌شاءالله یکشنبه آینده در حضور مدیران صداوسیما عرضه خواهد شد.

 

احمدی‌نژاد با اشاره به این‌که گزارش سوم ما در جلسه کارگزاران نظام با مقام معظم رهبری که هرسال در ماه رمضان برگزار می‌شود، ارائه خواهد شد و گفت: در آن جلسه گزارش تفصیلی خواهیم داد که تقریبا 50 صفحه است و به سوالات اساسی جواب می‌دهیم چون در هر سرفصل سوالات اساسی وجود دارد.

 

وی با اشاره به این‌که گزارش چهارم در صداوسیما ارایه می‌شود که فهرست اولین کارهای مهم و اثرگذار در کشور ، در دولت نهم و دهم است، افزود: در گزارش آخر، یعنی حدودا 27، 28 روز دیگر، از مردم تشکر خواهیم کرد و حلالیت‌طلبی و خداحافظی از مردم است.

 

احمدی‌نژاد در ادامه این نشست در جواب این سوال که شما در سال 84 چرا فکر کردید می‌توانید و باید رییس جمهور ایران شوید، خاطرنشان کرد: قبل از فعالیتم در شهرداری در بخش‌های گوناگون در خدمت ملت و انقلاب بودم و از انقلاب در سطوح مختلف مدیریتی کشور فعالیت داشتم، از روستاهای دوردست کشور تا مرکز کشور. از جمله بخش‌های فرهنگی، علمی، مدیریت سیاسی، اقتصادی و... .

 

احمدی‌نژاد با اشاره به این‌که با توانمندی‌ها و ضرورت‌های کشور آشنا شده‌ام، گفت: معتقد بودم و هستم ظرفیت‌های ملت ایران بی‌نظیر است. هم ظرفیت‌های انسانی و هم ظرفیت‌های مادی و جغرافیایی و ملت ایران می‌تواند در بالاترین سطح زندگی کند و می‌تواند شایسته‌ترین، مرفه‌ترین و پیشرفته‌ترین باشد و البته الگو باشد و ما می‌توانیم کشوری برپا کنیم که در آن از فقر و تبعیض، محرومیت خبری نباشد. همه شاد باشند و در مسیر کمال حرکت کنند و لذت انسان بودن را بچشند.

 

احمدی‌نژاد با بیان این‌که باور داشتم و دارم ملت ایران ماموریت‌های تاریخی برای حرکت به سمت قله‌های کمال انسانی دارد، خاطرنشان کرد: به اعتقاد من ملت ایران هم می‌تواند و هم شایستگی لازم را دارد تا در بالاترین سطح زندگی کند.

 

رییس جمهور با بیان این‌که باور داشتم می‌توان کشور را بهتر اداره کرد و با سرعت بیشتری در مسیر رشد و پیشرفت حرکت کرد، گفت: من تصمیم گرفتم وارد عرصه شوم و احساس تکلیف کردم ، آنچه که در توان خود و ملت ایران می‌بینم، برای رسیدن به قله‌های آرمانی آزاد کنم.

 

رییس‌جمهور نباید وامدار هیچ جهتی باشد

وی در جواب این سوال که در سال 84 چقدر شرایط برای حضور شما مهیا بود، افزود: در سطح گروه‌های سیاسی، عده‌ زیادی باور کرده بودند که این عرصه متعلق به احزاب و گروه‌هاست و هرکس که می‌خواهد وارد شود، باید مورد حمایت جناح، جبهه و یا حزب قدرتمند باشد.

 

احمدی‌نژاد با اشاره به این‌که احزاب و جناح‌ها رابطه خوبی با من نداشتند و من هم رابطه‌ام با آنها خیلی خوب نبود، تصریح کرد: احزاب کاندیداهای خود را داشتند و تقریبا همه‌شان با ورود من به عرصه مخالف بودند و تلاش خود را هم کردند و فشارهایی آوردند که این اتفاق نیفتد.

 

وی با بیان این‌که هیچ گروه و جریانی از من حمایت نکرد، گفت: من معتقد بودم که رییس جمهور نباید وامدار هیچ جهتی باشد و رییس جمهور باید فقط وام‌دار ملت و ارزش‌های انسانی و الهی باشد، یعنی وام‌دار عزت و سرافرازی ملت باشد و همچنین وام‌دار انقلاب، شهدا، ایثارگران و اهداف بلند تاریخی ملت ایران باشد و این باور من بود و ممکن است دیگران باور دیگری داشته باشند.

 

احمدی‌نژاد با بیان این‌که معتقدم جناح‌ها و گروه‌ها فرد را محدود می‌کنند و اجازه نمی‌دهند به منافع ملت آنطور که باید بیندیشیم، افزود: آن چیزی که من در متن ملت مشاهده کردم، این بود که ملت خودش را محصور در جریانات سیاسی نمی‌پنداشت.

 

رییس جمهور با تاکید بر این‌که هر گروهی ولو بسیار بزرگ و قوی باشد، ظرفیت ملت از آن بیشتر و بزرگ‌تر است، گفت: می‌دیدم مردم دنبال حرکتی بزرگ برای آزادسازی ظرفیت‌های عظیم و رسیدن به قله‌های بلند و آرمان‌های بلند انسانی هستند و خیلی به دنبال این نیستند که احزاب و گروه‌ها چه می‌گویند.

 

احمدی‌نژاد افزود: ادبیاتی که ما در شهرداری داشتیم، به طور گسترده، مورد استقبال مردم بود. البته در نظرسنجی‌هایی می‌گفتند دو درصد و یک درصد رای داری و من شوخی می‌کردم و می‌گفتم نظرسنجی باید در خیابان و اجتماعات مردم انجام شود و یک آقایی که خیلی اصرار داشت که در نظرسنجی‌ها جایگاهی نداری و کنار برو، به شوخی به او می‌گفتم من چون روستایی هستم، نظرسنجی را اگر بنویسی، نمی‌فهمم، بلکه باید برایم بکشی. یعنی باید در میان مردم برویم و ببینیم چه می‌گویند.

 

رییس جمهور در جواب این سوال که وقتی تصمیم جدی برای حضور در عرصه گرفتید، شانس خود را چند درصد می‌دانستید، گفت: من صددرصد مطمئن بودم و این را از چند ماهی قبل از انتخابات می‌دانستم. البته اعلام نکردم چون مشغول کار بودم و روزهای آخر وقتی که ثبت‌نام کردم اعلام کردم که شاید حدودا 23 یا 24 اردیبهشت بود.

 

وی در جواب این سوال که چند ماه قبل از کجا به این اطمینان رسیده بودید؟ لبخند زد و افزود: همان توضیحاتی که دادم. چون من به عظمت ملت ایران و آرمان‌های ملت باور داشتم، چون مردم سطح بالاتری را می‌خواستند و این سطح معمولا جواب نمی‌دهد و کمال‌جویی ملت ایران را راضی نمی‌کند و من فکر می‌کردم باید فضا و مناسبات را عوض کنیم چون خط سیری برای سه، چهار دوره تجربه شده و مردم به دنبال فضای جدیدی هستند و من فکر می‌کردم می‌شود این مناسبات را برپا کرد و بالاخره اعتمادبه‌نفسی بود که خداوند متعال به من اعطا کرد.

 

احمدی‌نژاد در ادامه گفت‌وگوی زنده خود با مردم، با بیان اینکه "در سال 84 وقتی که دولت نهم روی کار آمد، یک قول به مردم داد"، برنامه‌ای در قالب پنج محور ارائه کرد و گفت: محور اول، برنامه تلاش در راستای گسترش عدالت بود.

 

رییس‌جمهور همچنین به جایگاه خدمت‌رسانی در این برنامه اشاره کرد و افزود: توسعه فرهنگ خدمت‌رسانی از دیگر محورهای این برنامه بود، چراکه حکومت نقش مهمی در گسترش عدالت و خدمت‌رسانی به مردم دارد و شأن مسئولان نیز چیزی جز خدمت‌رسانی به مردم نیست.

 

وی همچنین توسعه مهرورزی را از دیگر محورهای این برنامه عنوان کرد و گفت: محور بعدی، تلاش در راستای پیشرفت و تعالی همه‌جانبه کشور بود و از طرف دیگر ما تلاش داشتیم که دولت را به مردم بازگردانیم و در واقع حلقه‌های بسته را که شکل گرفته بود باز کنیم.

 

احمدی‌نژاد ادامه داد: البته من به مردم یک قول نیز دادم و تنها قولی بود که دادم. من نگفتم که پول می‌دهم یا چیزی را اضافه می‌کنم، بلکه گفتم من و دولت تمام توان خود را برای تحقق این برنامه‌ها به کار می‌گیریم و در این ارتباط به ملت قول دادم. ملت نیز بزرگواری کرد، لطف کرد و منِ کوچک‌ترین را به عنوان خادم خود انتخاب کرد.

 

در ادامه، مجری برنامه خطاب به رییس‌جمهور گفت "دولت‌های مختلف در طول پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عناوین مختلفی شناخته می‌شوند؛ مثلا دولت سازندگی یا اصلاحات. در مورد دولت شما نیز عناوین مختلفی به کار برده شده ولی خود شما چندین‌بار بر روی دولت عدالت تاکید کرده‌اید. فکر می‌کنید چقدر توانسته‌اید عدالت را محقق کنید و آِیا فکر می‌کنید شرایط مردم نسبت به قبل عادلانه‌تر است و چرا عدالت را انتخاب کردید؟"

 

رییس‌جمهور پاسخ داد: همان‌طور که اشاره کردید، عدالت موضوع مهمی است و همه پیامبران که برای سعادت انسان‌ها آمده‌اند در کنار دعوت انسان‌ها به توحید، بر مقوله عدالت نیز همواره تاکید کرده‌اند، چراکه عدالت ترجمه عملی توحید در زندگی اجتماعی است.

 

احمدی‌نژاد با بیان اینکه "استعدادها و توانمندی‌های انسان‌ها در بستر عدالت شکوفا می‌شود"، گفت: کسی که هشتش گرو نُه‌اش است چطور می‌تواند به استعدادها و توانمندی‌های خود توجه کند؟ کسی که به بهداشت و آموزش دسترسی ندارد چطور می‌تواند در راستای تعالی و رشد خود حرکت کند؟ خداوند انسان‌ها را خلق نکرده که در بدبختی و بدو بدو زندگی کنند بلکه خلق کرده که انسان‌ها به عظمت‌ها و توانمندی‌های خود نیز بیاندیشند و در راستای تعالی خود حرکت کنند.

 

وی با اشاره به تعریف عدالت، گفت: عدالت یعنی توزیع عادلانه فرصت‌ها. دولت هم منابع، فرصت و هم اختیار تصمیم‌گیری دارد و با توجه به این مسائل باید در راستای توزیع عادلانه امکانات تلاش کند. دولت باید حتی نگاه و محبت خود را نیز عادلانه توزیع کند؛ البته نه اینکه فقط دولت در این زمینه نقش دارد و تمام عدالت توسط دولت محقق می‌شود، بخشی از آن توسط دولت صورت می‌گیرد و دیگران نیز در این ارتباط دارای وظیفه هستند. ما در محدوده امکانات و توانایی‌های دولت تلاش کردیم در راستای عدالت حرکت کنیم.

 

دولت نهم و دهم در یکی از سخت‌ترین شرایط تاریخی مستقر شد

احمدی‌نژاد همچنین به ترکیب دولت اشاره کرد و افزود: می‌بینید که از تمام نقاط کشور افرادی در مراکز اصلی تصمیم‌گیری هستند و به نظر من چنین امری نیز میسر و مفید است. بسیاری از اختیارات را به استان‌ها دادیم و برنامه‌های متعددی را در راستای عدالت پیاده کردیم که از جمله آنها حرکت در راستای تحقق عدالت اقتصادی و اجتماعی بود.

 

رییس‌جمهور با اعتقاد بر اینکه دولت نهم و دهم در یکی از سخت‌ترین شرایط تاریخی مستقر شد، اظهار کرد: در آن زمان افغانستان و عراق در اشغال بودند، آمریکایی‌ها هر روز تهدید می‌کردند و دولت نهم در سایه تهدیدهای مکرر آمریکایی‌ها به پایان رسید. در شرایطی قرار داشتیم که رکود بحران و تورم جهانی حاکم بود و از طرف دیگر در شرایط سخت داخلی قرار داشتیم، فشارهای در داخل به دولت نهم و دهم سنگین بود و از طرف دیگر تحریم‌های ناجوانمردانه یکسویه نیز علیه کشور وجود داشت.

 

مدتی است که در موضوع هسته‌یی دخالتی ندارم

وی در ادامه با اشاره به موضوع هسته‌یی کشورمان گفت: مدتی است که من در این موضوع دخالتی ندارم ولی تحریم‌ها یک فضا و شرایط سختی را برای کشور ایجاد کرد.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: دولت تلاش کرد هر کاری که برای مردم انجام می‌دهد، منجر به توانمندی مردم بشود.

 

رییس جمهور در ادامه با بیان این‌که من در صداوسیما تحلیل گسترده‌تری می‌کنم که ما باید با نظام سرمایه‌داری چه کنیم، خاطرنشان کرد: دولت برای اینکه فاصله‌ها را کم کند، سهام عدالت را در نظر گرفت. در گذشته بنگاه‌ها به افراد توانمند واگذار می‌شد، در حالی که این بنگاه‌ها متعلق به همه مردم بود و باید به خود مردم بازمی‌گشت.

 

احمدی‌نژاد افزود: سهام عدالت به 6 دهک جامعه رسید، البته ما معتقد بودیم که باید به همه دهک‌های جامعه تعلق بگیرد. در این مسیر 40 میلیون نفر شناسایی شدند و سهام به آنها تعلق گرفت، البته 8 میلیون نفر دیگر هم در حال شناسایی هستند. کارگران روزمزد، روستاییان، حقوق بگیران ثابت، افراد تحت پوشش نهادهای خاص و بازنشستگان در مجموع 48 میلیون نفر هستند که تا پایان دولت همه این‌ها مورد شناسایی قرار می‌گیرند.

 

وی همچنین خاطرنشان کرد: دو دهک از شش دهکی که گفتم تحت پوشش نهادهای خاص هستند که به تمام افراد این خانواده‌ها، سهام مجانی تعلق می‌گیرد، یعنی یک میلیون تومان به هر عضو خانواده تعلق می‌گرفت که این افراد باید این یک میلیون تومان را به صورت قسطی بازمی‌گرداندند. با این وجود مصوبه‌ای گذرانده شد که طبق آن باید ابتدا تمام اقساط پرداخت می‌شد و سپس سود تعلق می‌گرفت.

البته ما مصوبه‌ای در شورای عالی اصل 44 داشتیم که طبق این مصوبه به میزانی که قسط‌ها پرداخت می‌شد، سود سهام آزاد می‌شد.

رییس جمهور با بیان این‌که تاکنون 485 میلیارد تومان سود پرداخت شده است، خاطرنشان کرد: همچنین سهام ترجیحی نیز به کارگران واگذار شد.

 

هدفمندی یارانه‌ها گام بزرگی در جهت عدالت بود

احمدی‌نژاد با بیان این‌که یکی از عوامل تبعیض توزیع ناعادلانه یارانه‌ها بود و بسیاری از افراد از این طریق ثروتمند شده بودند، اظهار کرد: هدفمندی یارانه‌ها گام بزرگی در جهت عدالت بود و ما هرچه که جلوتر برویم، توزیع یکنواخت به تحقق عدالت کمک می‌کند.

 

وی همچنین با اشاره به این‌که توزیع منابع قرض‌الحسنه به مردم در دولت وی انجام گرفته است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر از بازگشت منابع قرض‌الحسنه بیش از 4 میلیون و 500 هزار نفر وام ازدواج گرفتند که عمدتا جزء طبقات پایین جامعه بودند.

 

رییس جمهور در ادامه گفت: مشاغل خانگی هم تعریف شد و شش هزار و 400 میلیارد تومان به مشاغل خانگی تعلق گرفت. همچنین بنگاه‌های کوچک در کنار بنگاه‌های بزرگ و متوسط مورد توجه قرار گرفت و 30 هزار میلیارد تومان یارانه به آن پرداخت شد که از طریق آن یک میلیون و 200 هزار شغل ثابت ایجاد شد.

 

رییس‌جمهور در ادامه با اشاره به اجرای طرح مسکن مهر در دولت‌های نهم و دهم گفت: مسکن مهر که در شهرها و روستاها به راه افتاد متعلق به طبقات پایین است. خیلی‌ها که نمی‌توانستند آرزویش را هم بکنند، صاحب خانه شدند.

 

اکثر استان‌های کشور به سرعت در حال صنعتی شدن هستند

احمدی‌نژاد افزود: ما سرمایه‌گذاری‌ها را در کشور پراکنده کردیم. قبلا می‌گفتیم سه استان کشور صنعتی هستند اما الان اکثر استان‌های کشور به سرعت در حال صنعتی شدن هستند. در حال حاضر هرمزگان، بوشهر، همدان، کرمانشاه و کردستان در حال تبدیل شدن به استان‌های صنعتی هستند و حتی در گیلان، مازندران و گلستان، که قبلا توسعه صنعت در آن ممنوع بود، اکنون صنایع سازگار با کشاورزی و محیط زیست در آن‌ها گسترش می‌یابد.

 

وی توسعه مراکز آموزش عالی را از دیگر برنامه‌های دولت عنوان و خاطرنشان کرد: آموزش عالی فرصتی برای رشد استعدادهاست. ما در حال حاضر شهرستانی نداریم که در آن مرکز آموزش عالی وجود نداشته باشد و در ضمن تعداد دانشجویان هم دو برابر شده است.

 

رییس‌جمهور با اشاره به طراحی سفرهای استانی توسط دولت، یادآور شد: با این کار آمایش سرزمینی به صورت عینی پیاده شد. هر استان مورد مطالعه قرار می‌گرفت و دولت در محل تصمیم‌گیری می‌کرد و به همین ترتیب منابع ملی را به سمت مناطق گوناگون برد؛ حتی رییس‌جمهور و وزرا به شهرستان‌ها و روستاها سفر می‌کردند و این یعنی فشاری از ناحیه دولت برای توزیع منابع در استان‌ها.

 

وی ادامه داد: حقوق بازنشستگان، کارگران و مستمری‌بگیران، همه تقویت شد. البته نمی‌گویم وضعیت اید‌ه‌آلی دارد اما جهشی در آن اتفاق افتاد. کارمندانی که پایه درآمدشان پایین بود به صورت پلکانی دو - سه سال بالا رفتند.

 

احمدی‌نژاد اضافه کرد: هر سال گندم از کشاورزان خریده می‌شد اما پول آن بلافاصله به کشاورزان داده نمی‌شد. ما بعضی بدهی‌های دولت به کشاورزان را که از سال 72 مانده بود، پرداخت کردیم و از سال 85 تا الان بلافاصله و در ظرف چند روز پول کشاورزان پرداخت می‌شود.

 

رییس‌جمهور با اشاره به پیش‌بینی رقمی در بودجه با نام توازن، گفت: این رقم کمک می‌کند تا خلاءها در مناطق محروم پر شود. همچنین بیمه همگانی درست شد و حوادثی که اتفاق می‌افتاد و عمدتا در مناطق محروم است مثل زلزله و سیل به سرعت مورد بازسازی قرار می‌گرفت. شاید برای اولین‌بار در تاریخ کشور بعد از یک حادثه، جمعیت مناطق حادثه‌دیده بیشتر شد و این به خاطر خدماتی است که دولت داده و در کمتر از یک سال همه را بازسازی کرده است.

 

وی با بیان اینکه "بازسازی مناطق زلزله‌زده در آذربایجان یک رکورد بوده است"، خاطرنشان کرد: این مناطق ظرف سه ماه مورد بازسازی قرار گرفت.

 

رییس‌جمهور با اشاره به پاسخگویی دولت به پیام‌ها و مکاتبات مردمی نیز اظهار کرد: بسیاری از مردم به سیستم دسترسی ندارند و مشکلاتی دارند که باید کسی حرف آنها را بشنود. تا الان 38 میلیون پیام و نامه به نهاد ریاست‌جمهوری رسیده است که مورد رسیدگی قرار گرفته و به 73 درصد آنها پاسخ مثبت داده شده است. یازده درصد آن نیز اسم، آدرس و مشخصات نداشته و به هفت درصد به خاطر مشکلات قانونی پاسخ منفی داده شده است و تعدادی از آنها نیز در دست رسیدگی است.

 

احمدی‌نژاد عمران روستایی را از دیگر اقدامات دولت خود عنوان و خاطرنشان کرد: روستاها نوعاً محروم هستند. ارقام و آمار در عمران روستایی بسیار بالاست. تعداد روستاهایی که از گاز طبیعی استفاده می‌کردند حدود 1800 تا بود اما الان به بیش از 22 هزار روستا رسیده است و اقدامات مشابهی در بهسازی روستاها و آسفالت روستایی انجام شده است.

 

وی ادامه داد:‌ در این دوره همچنین از دولت تمرکززدایی شد و ما اختیارات را به استان‌ها بردیم و منابع را در اختیار آنها گذاشتیم تا خودشان با شناختی که دارند تصمیم بگیرند.

 

در مساله قرض‌الحسنه‌ها دست ما را بستند

رییس‌جمهور پیگیری معوقات بانکی را از دیگر عملکردهای دولت دانست و اضافه کرد: بخش کمی از معوقات بانکی مربوط به طبقات پایین است و عمده آن مربوط به درآمدهای بالاست. همچنین بخش کمی از آن مربوط به تولیدکنندگان است که آن را ملاحظه و حتی به آنها کمک کردیم اما بخش عمده‌ای مربوط به کسانی است که در بخش خدمات و تجارت هستند، وام را گرفته‌اند، کالا وارد کرده‌اند و کالایشان را فروخته‌اند اما وام را برنگرداندند. ما فشار گذاشتیم که این معوقات باید کاهش یابد و تا حد زیادی هم کاهش یافت.

 

احمدی‌نژاد افزود: البته با مصوبه‌ای، دست ما را بستند. از سویی قرض‌الحسنه‌ها که مربوط به طبقات پایین است ممنوع می‌شود و از سویی معوقات که باید برگردد و دولت برای برگرداندن آنها محدود می‌شود و به نام تولید موظف می‌شود آنها را امهال کند.

 

بدهی شرکت‌های دولتی جزو معوقات بانکی نیست

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه گفته می‌شود 55 هزار میلیارد تومان از معوقات بانکی یعنی حدود 70 تا 75 درصد آن مربوط به شرکت‌های دولتی است، گفت: اینطور نیست، عمده آن مربوط به بخش خصوصی است. بدهی شرکت‌های دولتی جزو معوقات نیست و در حساب‌های دیگر است. معوقات بانکی عمده‌اش مربوط به بخش تجارت است.

 

رییس جمهور در ادامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: نسبت هزینه 10 درصد بالاترین درآمد کشور به 10 درصد پایین‌ترین درآمد کشور در سال 84 از 13/94 امروز به 91/ 9 رسیده است که این اتفاق برای اولین بار افتاده که این عدد به زیر 10 برسد. البته این مطلوب نیست و باید به زیر 5 برسد. همین نسبت در روستاها از 12/74 به 8/81 رسیده و این اتفاق بزرگی است، یعنی فاصله طبقاتی کاهش یافته که به معنای عدالت است.

 

وی ادامه داد: ضریب جینی در شهرها از 0/4023 در سال 84 به 0/3575 در سال 91 رسیده است و در روستاها نیز به 0/335 رسیده است یعنی هدف برنامه همین الان محقق شده است.

 

رفاه عمومی بالا رفته است

احمدی‌نژاد با اشاره به این‌که برخی فکر می‌کردند با توجه به مشکلات اقتصادی ضریب جینی افزایش می‌یابد، تصریح کرد: ضریب جینی کاهش پیدا کرد و هدفمندی و کارها در روستاها و درآمد کشاورزان ضریب جینی را کاهش داده است.

 

رییس‌جمهور با اشاره به این‌که در زمینه شاخص انسانی هم در طبقه‌بندی جهانی رتبه 94 داشتیم که به 76 رسیده است گفت: قبلا در طبقه متوسط بودیم و الان در طبقه بالا هستیم و اگر گام دیگری برداریم، به طبقه خیلی بالا خواهیم رسید.

 

وی افزود: از طرفی ضریب جینی‌مان کاهش یافت و نسبت هزینه دهک درآمدی بالا به پایین کاهش یافته است و از طرف دیگر درآمد سرانه جهش یافته است، یعنی رفاه عمومی بالا رفته است.

 

احمدی‌نژاد افزود: وقتی به سمت عدالت حرکت می‌کنیم، احساس امید و خودباوری به وجود می‌آید و امروز می‌بینیم بچه مدرسه روستایی این باور را دارد که می‌تواند به بالاترین مقامات در کشور برسد و برایش آرزوی خیالی نیست و محکم می‌گوید می‌خواهم وزیر و رییس جمهور بشوم، در حالی که قبلا حداکثر می‌گفت می‌خواهم معلم بشوم. البته مقام معظم خیلی بالاست و فعلا در مورد مقام بحث نمی‌کنیم، بلکه به خودباوری در افراد می‌پردازیم.

 

احمدی‌نژاد با بیان این‌که وقتی دولت همه جا حضور دارد و هیچ جای کشور از حضور دولت خالی نیست و همه حس می‌کنند دولت کنارشان است و پشتیبان آنهاست، امید به وجود می‌آید ، گفت: هنوز تا عدالت فاصله زیاد است و اصل عدالت را باید عدالت‌گر اصلی بیاید و پیاده کند، اما همین که حرف آن زده می‌شود و پای آن می‌ایستیم، حتی اگر نیم‌متر جلو برویم و یا حتی به دلیل وجود موانع نتوانیم جلو برویم، اما همین که برای عدالت پافشاری می‌کنیم، احساس خودباوری و امید می‌آورد.

 

رییس جمهور با بیان این‌که امروز هرجای ایران برویم، نشاط و امید وجود دارد، تصریح کرد: نشاط و امید در بین روستاییان ما که فاضل‌ترین، باصفاترین و مفیدترین افراد برای کشور هستند، وجود دارد.

 

رییس جمهور با تاکید بر این‌که عدالت برکت هم می‌آورد، خاطرنشان کرد: ما منابع‌مان بیشتر نشد، اما محصولمان خیلی بیشتر شد.

 

احمدی‌نژاد در جواب سوالی در مورد خدمت‌رسانی این دولت در مقایسه با دولت‌های گذشته گفت: باید به فلسفه و ضرورت خدمت‌رسانی پرداخت و من این سوال را مطرح می‌کنم که وظیفه حکومت چیست، چون مسوول و وزیر که ملت آنها را برگزیده‌اند و مسوولیت اداره کشور را به آنها داده‌اند، مسئولیت خدمت‌گذاری دارند.

 

وی افزود: در تاریخ و دنیا بوده است و در گذشته ایران هم وجود داشته است و الان هم دیده می‌شود که عده‌ای وقتی در مناصب قرار می‌گیرند، این احساس را می‌کنند که برتر از مردم و حاکم بر مردم هستند که این باید معکوس شود، چون حاکم، مردم هستند و مسئولان خادم مردم هستند و همین حس که به وجود بیاید، صحنه بسیار عوض می‌شود.

 

احمدی‌نژاد اضافه کرد: وقتی فردی خود را بالاتر از مردم بداند، یک قدم که بردارد، خود را طلبکار می‌داند، اما اگر خود را خادم بداند، اگر صد قدم بردارد، باز هم احساس بدهکاری می‌کند.

 

وی با بیان این‌که این دولت توانست در برانگیختن حس خادم بودن در مسوولان تا حدود زیادی موفق باشد، تصریح کرد: در گذشته خیلی سنت‌ها، آداب و رسوم اداری و اشرافیت دولتی شکل گرفته بود که مخالف خدمت‌گزاری است.

 

رییس‌جمهور باید خادم باشد وگرنه می‌توان یک سیب‌زمینی را گذاشت و به آن گفت رییس‌جمهور

احمدی‌نژاد با بیان این‌که نوکری برای مردم افتخار ماست، اظهار کرد: ما تلاش کردیم روحیه خدمتگزاری را به سیستم اداری کشور برگردانیم و کسی به مردم فخر نفروشد.

وی افزود: وقتی در خیابان راه می‌رویم و یک نفر دست بلند می‌کند باید بایستیم یا برویم؟ شاید بخواهد حرفی بزند یا نامه بدهد پس اگر فکر کنیم حاکم بر مردم هستیم، می‌رویم، اما اگر احساس کنیم خادم مردم هستیم، می‌ایستیم.

 

احمدی‌نژاد افزود: روزی کسی گوشه روزنامه‌ای اسم و شماره خود را نوشته و به رییس جمهور می‌دهد؛ آیا باید آن را دور انداخت یا باید با او تماس گرفت و کار او را پرسید.

 

وی با بیان این‌که تا حدود زیادی توانستیم روحیه خدمت‌گزاری به ساختار اداری کشور برگردانیم، خاطرنشان کرد: درها باز شد و ارتباطات برقرار شد و دولت با خدماتش برای مردم تعریف شد، نه با ماشین‌های گرانقیمت، تبلیغات و اتاق‌های پرزرق و برقش.

 

رییس جمهور گفت: بارها در بین تمام مدیران در تمام استان‌ها گفته‌ام همانقدر مدیر هستید که خادم باشید و همانقدر وزیر هستید که به مردم خدمت کنید، در غیراینصورت یک اسم را روی هرچیزی می‌توان گذاشت و می‌توان یک سیب‌زمینی را گذاشت و به آن گفت رییس‌جمهور.

 

احمدی‌نژاد در ادامه صحبتهای خود در شبکه یک سیما گفت: دولت،‌ دولت پاکی بود و با تمام وجود در خدمت مردم قرار داشت. برخی اوقات شرمنده همکارانم می‌شدم که مدت طولانی فعالیت می‌کردند، فشارها و جلسات زیادی بود، کارها سنگین و توقعات نیز سنگین بود.

 

وی به اهمیت خدمت به مردم اشاره کرد و با بیان اینکه "ما تلاش کردیم که دغدغه مردم و دولت یکی شود"، اظهار کرد: ‌البته این به معنا نیست که دولت نگاه کلان و یا برنامه‌ریزی نداشت ولی غم و شادی مردم، غم و شادی دولت نیز بود و برایش این مسائل مهم بود.

 

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه "ما وقتی احساس نوکری می‌کنیم و اینکه آمده‌ایم به مردم خدمت کنیم دیگر این ذهنیت وجود ندارد که از فرصت‌ها برای مال‌اندوزی استفاده کنیم"، گفت: ما بدهکار مردم هستیم و فرصتی که برای خدمتگزاری پیش آمده فرصتی نیست که بخواهیم چیزی برای خودمان برداریم. وقتی نگاه این باشد که برای خدمتگزاری به مردم آمده‌ایم، کارهای فراوانی نیز انجام می‌شود.

 

احمدی نژاد در تلویزیون,صحبتهای احمدی نژاد در تلویزیون

درآمدهای دولت نهم و دهم بیشتر نبوده است

رییس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با رد برخی اظهارات مبنی بر اینکه درآمدهای دولت بویژه در بخش درآمدهای نفتی نسبت به سال‌های قبل بسیار بیشتر بوده است، اظهار کرد: درآمدهای دولت بیشتر نشده است. آنها برای این سخن خود این استدلال را می‌آورند که درآمد نفتی بیشتر شده است در حالیکه توجه نمی‌شود که قیمت نفت به طور واقعی در اقتصاد دنیا بالا نرفته است و ارزش دلار سقوط کرده و اینگونه قیمت نفت بالا رفته است.

 

واردات کالا به لحاظ وزنی بیشتر نشده است

وی با بیان اینکه "مصرف ارزی ما بیشتر شده ولی واردات کالای ما به لحاظ وزنی بیشتر نشده است"، ادامه داد: کارهایی که در دولت انجام شده بسیار زیاد است.

 

رییس‌جمهور در ادامه با اشاره به نقش طلا و قیمت آن در معادلات اقتصادی و با تاکید بر اینکه "طلا یک کالای ثابت است که هر چیزی با آن سنجیده می‌شود"، گفت: زمانی که ما بر روی کار آمدیم هر انس طلا 290 دلار بود که البته ما زرنگی کردیم و مقدار زیادی طلا خریدیم و الان شاهد بودیم که قیمت هر انس طلا حتی به دو هزار دلار نیز رسید.

 

احمدی‌نژاد با اشاره به کاهش ارزش دلار اظهار کرد: پنج سال پیش که در اجلاس سران اوپک شرکت کردیم قیمت نفت 80 دلار بود و پادشاه عربستان در این اجلاس گفت قیمت نفت در زمان کنونی معادل قیمت نفت در 1360 ما یعنی 32 سال پیش است.

 

وی همچنین به برخی تحلیل‌ها در مورد چند برابر بودن افزایش درآمد دولت از درآمدهای نفتی در طول این سال‌ها نسبت به سال‌های قبل را تحلیل‌های ساده‌انگارانه‌ای از اقتصاد عنوان کرد.

 

رییس‌جمهور در ادامه گفت: در طول سال‌های 57 تا 84 حدود 5 هزار و 800 کیلومتر آزادراه و بزرگراه در کشور ایجاد شده است، اما در این دولت 15 هزار و 570 کیلومتر آزادراه و بزرگراه ایجاد شده است و 127 هزار مسکن روستایی بین سال‌های 76 تا 84 ساخته شد، اما در این دولت یک میلیون و 700 هزار مسکن روستایی ساخته شد، چون بعضی این اعداد را نمی‌توانند باور کنند، آنها را نفی می‌کنند.

 

احمدی‌نژاد با بیان این‌که تعداد ورزشگاه‌هایی که در طول این دولت ساخته شد، برابر تعداد کل ورزشگاه‌هایی است که پیش از این ساخته شده است، اظهار کرد: پیش از این دولت، دو میلیون و 203 هزار مسکن شهری ساخته شده بود که این میزان در دولت ما به دو برابر رسید.

 

وی همچنین گفت: سرمایه‌گذاری در نفت و گاز پیش از این دولت 46 میلیارد دلار بود که در این دولت این میزان به 170 میلیارد دلار رسید.

 

احمدی‌نژاد با اشاره به این‌که اورژانس جاده‌ای با هماهنگی هلال‌احمر، نیروی انتظامی و وزارت راه تشکیل شد، افزود: در سال 84 ما در کشور شش میلیون خودرو داشتیم که تعداد تلفات جاده‌ای ما 27 هزار و 800 نفر بود، اما در سال 91 ما 18 میلیون خودرو داشتیم و تلفات ما هم به کمتر از 19 هزار نفر رسید. ما سریع‌ترین کاهش نرخ تلفات جاده‌ای را در جهان داریم، اما با این وجود ما به این نرخ هم قانع نیستیم اما اگر به روند قبل از این دولت پیش می‌رفتیم، تعداد تلفات ما 60 هزار کشته در سال بود.

 

رییس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: 4 برابر کل دولت‌های قبلی شبکه آبیاری و بیش از 4 برابر دولت‌های قبلی آبیاری تحت فشار ایجاد شد و چهار میلیون نفر در تهران نیز تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار گرفتند.

 

احمدی‌نژاد همچنین افزود: سیستم بانکی کشور به گونه‌ای دگرگون شد که در خانه‌ها هم به وسیله موبایل می‌توان کارهای بانکی را انجام داد. همچنین در تلفن و ارتباطات هم انقلابی شد به گونه‌ای که قیمت موبایل از دو میلیون تومان به دو هزار و 500 تومان رسید.

 

حتی یک بخش نیست که میزان خدمات آن کمتر از دولت‌های قبل باشد

وی با بیان این‌که در این دولت صندوق مهر رضا تشکیل شد، تصریح کرد: حتی یک بخش را هم نمی‌توان نام برد که میزان خدمات آن کمتر از دولت‌های قبلی باشد، حتی آقای رحیمی هم گفته‌اند که اگر کسی بتواند چنین بخشی را معرفی کند، به او جایزه‌ای تعلق می‌گیرد.

رییس‌جمهور همچنین گفت: معادل کل مدارسی که در دولت‌های قبلی ساخته شده، در این دولت مدرسه ایجاد شده است.

 

احمدی‌نژاد در ادامه گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم، با اشاره به گزارشی که ارائه کرده بود گفت: اینها خدماتی است که در همین دولت و در سخت‌ترین شرایط ارائه شده است. ما واقعا با فشارهای بیرونی مواجه بودیم و فشارهای داخلی هم کمتر از فشارهای بیرونی نبود اما من اهل گله نیستم که آنها را مطرح کنم.

 

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه دولت وی از مدیران برای ترجمه عملی مهرورزی چه توقعی داشته است؟، گفت: مهرورزی باور اعتقادی و دینی ماست و پشت آن فلسفه‌ای قرار دارد. ما معتقدیم روابط انسان‌ها با هم باید بر اساس محبت شکل بگیرد نه کینه، زیرا خودخواهی، زیاده‌طلبی،‌ استکبار و غرور منشاء کینه است و کینه ریشه تمام بدبختی‌های بشر است.

 

احمدی‌نژاد افزود: اگر کسی، کسی را دوست داشته باشد به او ظلم نمی‌کند بلکه از خودش به خاطر آن فرد می‌گذرد. شما در خانواده فداکاری می‌کنید و سختی می‌کشید تا خانواده سختی نکشد. ما معتقدیم کامل‌ترین و سعادتمندترین جامعه، جامعه‌ای است که روابط بر اساس محبت استوار شود و این بالاتر از عدالت است.

 

کسانی که مردم را ریز می‌بینند به درد نمی‌خورند

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: ما می‌خواهیم جامعه الگوی اسلامی،‌ دینی، ارزش‌مدار و ایرانی باشیم و غیر از مهرورزی چطور چنین جامعه‌ای تنظیم می‌شود؟ من فکر کردم که این موضوع کم‌رنگ شده و با اینکه در جامعه افراد فقیر و مشکل‌دار هستند اما عده‌ای فقط به فکر خودشان هستند.

 

احمدی‌نژاد ادامه داد: وقتی می‌شنیدم عده‌ای می‌گویند در برنامه توسعه به ناچار باید عده‌ای له شوند تعجب می‌کردم که چطور می‌توانیم این را بپذیریم؟

 

وی یادآور شد: روابط دولت با مردم چطور باید باشد؟ اگر مهر و عشق نباشد انگیزه خدمتگزاری هم نیست. دولت باید رابطه‌اش را با مردم بر اساس محبت شکل بدهد؛ البته من نمی‌گویم من اینطور شده‌ام بلکه باید بشوم، باید همه را دوست داشته باشیم، مثل پیامبر (ص) که حتی دشمنش را هم دوست داشت و اگر جلوی او را می‌گرفت به این دلیل بود که او را دوست داشت.

 

رییس‌جمهور با بیان اینکه "کینه متفاوت از خشم است"، اظهار کرد: برای اجرای عدالت ممکن است کسی ناراحت و هیجانی شود، این کینه نیست، کینه، بددلی و سیاه‌دلی است.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه مهرورزی، یکی از معیارهایش برای انتخاب همکارانش در دولت بوده است، گفت: کسانی که مردم را به حساب نمی‌آورند و مردم را ریز می‌بینند به درد نمی‌خورند، یعنی به درد ما و این دولت نمی‌خورند؛ من به بقیه جسارت نمی‌کنم.

 

هیچ‌کس به خاطر مخالفت با این دولت از حقی محروم نشده است

رییس‌جمهور تاکید کرد: هیچ‌کس به خاطر مخالفت با این دولت از هیچ حق خود محروم نشده است. برخی می‌گویند به خاطر انتقاد به دولت یا اعضای دولت اخراج شده‌ایم اما این واقعیت ندارد. من هیچ وقت این را جواب نداده‌ام و هیچ وقت علت کنار گذاشتن افراد را نگفته‌ایم. همه آنها محترم هستند ولی به هر حال ما برنامه‌ای برای اجرا داریم و فرد مورد نظر باید توانایی‌اش برای این کار لحاظ شود، اگر چنین توانایی نداشته باشد کنار خواهد رفت و اگر احترامش محفوظ است. یکی از این عوامل همین محبت است که ببینم همکارانم نسبت به مردم گرایش ندارند، ما این را اعلام کرده‌ایم و تعارفی هم نداریم.

 

وی با اشاره به سفرهای استانی دولت، خاطرنشان کرد: ما در دل مردم رفتیم. ما به یک شهر می‌رویم و مردم به استقبال می‌آیند و بزرگواری می‌کنند. در انبوه جمعیت همه حرف می‌زنند و ما جوابشان را می‌دهیم. یکی از نشانه‌های مهرورزی همین پاسخ به 38 میلیون پیام و نامه است، ولو پاسخ منفی.

 

احمدی‌نژاد، رسیدگی به ایثارگران، محرومان و حتی زندانیان را ناشی از محبت دانست و افزود: ما در هر سفر استانی تعداد زیادی از زندانیان معسر را به کمک دولت آزاد کردیم و تا الان بیش از 20 هزار زندانی معسر آزاد شده‌اند.

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: وقتی می‌گوییم مهرورزی، یعنی دولت مال مردم و مردم مال دولت هستند و نباید فاصله‌ای باشد.

 

یادم نمی‌آید تا الان بدِ کسی را خواسته باشم

بالاترین حد احترام به آزادی در این دولت بوده است

وی تاکید کرد: ‌من یادم نمی‌آید تا الان بد کسی را خواسته باشم حتی بد دشمنانم را. جلوه دیگر این احترام به انسان‌ها و آزادی آنهاست که وقتی کسی را دوست داری به او احترام می‌گذاری. بالاترین حد احترام به آزادی در این دولت بوده است. من این را اعلام می‌کنم و نیازی نیست آن را اثبات کنیم.

 

احمدی‌نژاد اضافه کرد: ‌هیچ‌کس پیدا نمی‌شود که برای انتقاد به این دولت کوچک‌ترین نگرانی در دلش باشد؛ البته فقط دولت و من با جای دیگر کاری ندارم. کسی نیست که به خاطر انتقاد به دولت مورد تعقیب و تنبیه قرار گرفته باشد. چنین چیزی وجود ندارد و کسی نمی‌تواند آن را اثبات کند.

 

رییس‌جمهور همچنین یادآور شد: ما به بالاترین حد از آزادی احترام گذاشتیم که بعضا به سمت توهین و افترا منحرف شد و آن را هم تحمل کردیم. برای اینکه آن آزادی محفوظ باشد و اگر آزادی نباشد انسان بی‌معناست.

 

دولت هیچ سندی را علیه حقوق ملت امضا نکرده است

احمدی‌نژاد در ادامه گفت‌وگوی ویژه خبری با بیان این‌که مهربانی یعنی در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها خود را جای مردم بگذاریم، اظهار کرد: با افتخار اعلام می‌کنم، دولت هیچ سندی را علیه حقوق ملت امضا نکرده است، حتی علیه فردی از آحاد ملت.

 

رییس‌جمهور با بیان این‌که در برنامه‌ریزی‌ها خود را جای مردم گذاشته‌ایم، گفت: نمونه این موضوع، هدفمندی است، چون هدفمندی در این دولت هدفمندی شد و قبلا ریاست اقتصادی بود و همه می‌خواستند یارانه‌ها را حذف کنند، اما ما گفتیم چرا طبقات پایین که قبلا تبعیض را تحمل کرده‌اند، حالا باید فشار را تحمل کنند.

 

وی با بیان این‌که طرح ما باید پذیرش اجتماعی داشته باشد، خاطرنشان کرد: برای جبران فشارها به مردم جبرانی گذاشتیم، اما خیلی‌ها مخالفت کردند و فشار آوردند و می‌خواهند تمام مشکلات اقتصادی جهان و تاریخ و تحریم را گردن پولی بیندازند که به مردم می‌دهیم.

 

آمده‌ایم به مردم کمک کنیم نه این‌که آنها را له کنیم

احمدی‌نژاد با تاکید بر این‌که دولت در تمام تصمیمات خود را جای مردم گذاشته است، گفت: دولت سعی می‌کند بررسی کند تصمیمات چه آثاری در زندگی مردم دارد. اگر اثر آن منفی است پس انجام نشود چون ما آمده‌ایم به مردم کمک کنیم نه این‌که آنها را له کنیم.

 

رییس جمهور با بیان این‌که دولت قسم خورده است که از حقوق ملت دفاع کند و ما سعی کرده‌ایم تمام توان خود را در این مسیر به کار ببندیم، تصریح کرد: البته ممکن است در درون دولت و لایه‌های آن تصمیم اشتباهی بگیرند، اما نیت‌ها به خصوص در خود دولت و کابینه، اینطور نبوده است.

 

وی با طرح این پرسش که تعداد روزنامه‌های مخالف دولت چند برابر است؟ گفت: هیچ‌وقت تلاش نکردیم روزنامه‌های طرفدار دولت راه بیندازیم و اتفاقا ر