اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

این فرشته‌ ها چطور قاتل ‌شدند؟ +عکس


دو برادر ۱۹ ساله و ۲۴ ساله که از سوی مقام‌های امنیتی آمریکا به عنوان مظنونان بمبگذاری بوستون معرفی شده‌اند هیچ سابقه تخلفی ندارند و دوستان و خانواده‌شان آنها را به عنوان جوان‌هایی آرام و باهوش معرفی کرده‌اند. جوهرسارنایف که پس از ساعتها تعقیب بازداشت شد دانشجوی پزشکی است.

مجله مهر: دو برادر ۱۹ ساله و ۲۴ ساله که از سوی مقام‌های امنیتی آمریکا به عنوان مظنونان بمبگذاری بوستون معرفی شده‌اند هیچ سابقه تخلفی ندارند و دوستان و خانواده‌شان آنها را به عنوان جوان‌هایی آرام و باهوش معرفی کرده‌اند. جوهرسارنایف که پس از ساعتها تعقیب بازداشت شد دانشجوی پزشکی است.

مقام‌های پلیس آمریکا پس از ساعتها آماده‌باش و آوردن خودروهای زرهی به خیابان‌های شهر واترتاون  ایالت ماساچوست اعلام کردند که سرانجام توانسته‌اند جوهر سارنایف،مظنون دوم بمبگذاری بوستون را دستگیر کنند. تیمور لنگ برادر بزرگ جوهر هم که از سوی پلیس آمریکا مظنون اول این بمبگذاری معرفی شده طی تیراندازی کشته شده بود.

نکته مهم درباره این دو برادر که باعث تعجب همه رسانه‌ها شده است معرفی شدن آنها از سوی همه کسانی که آنها را می‌شناختند به عنوان جوان‌هایی باهوش،درسخوان و بسیاری عادی است. توصیف این دو برادر ۱۹ و ۲۶ ساله به عنوان جوان‌هایی بسیار آرام نه تنها از سوی خانواده آنها صورت گرفته بلکه دوستان و افرادی که آنها را می‌شناختند هم عقیده مشابهی درباره آنها دارند. انزور سارنایف، پدر دو مظنون که در روسیه  زندگی می‌کند اعلام کرده پسرهایش نمی‌توانسته‌اند دست به کشتار بزنند. او پسرش تیمورلنگ را «یک فرشته واقعی» توصیف کرده و گفته است که پسر دیگرش جوهر هم دانشجوی سال دوم پزشکی بوده که در عمرش حتی اسلحه‌ای را از نزدیک ندیده بوده است.
در حالی که مقام‌های پلیس و رسانه‌های آمریکا می‌خواهند این دو برادر را به خاطر اصالت‌شان به گروه‌های افراطی چچن ارتباط دهند پدر آنها بچه‌هایش را بی‌گناه می‌داند و آنها را قربانی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا می‌خواند.  انزور سارنایف در گفت و گو با رسانه‌ها گفته است: این بمبگذاری یک حمله تروریستی بوده که به صورت دقیق از سوی سرویس‌های مخفی آمریکا برنامه‌ریزی شده است. فرزند من به مسجد می‌رفته است؛ آنها به همین خاطر پسرهایم را متهم و به آنها شلیک کردند.
 

جوهر سارنایف،۱۹ ساله دانشجوی سال دوم پرشکی بود که به گفته پدرش قصد داشته جراح مغز شود. او در سال ۲۰۱۱ توانسته بود به خاطر وضعیت خوب درسی‌‌اش بورسیه تحصیلی دریافت کند.  تیمورلنگ،برادر بزرگ او هم یک بوکسور آماتور بود که قصد داشت با ادامه تمرین‌هایش وارد تیم ملی  بوکس آمریکا شود.

 او به دوستانش گفته بود که با وجود اصالت چچنی خود ترجیح می‌دهد به عنوان ورزشکار تیم ملی آمریکا به میدان برود. دوستان و هم‌کلاسی‌های این دو برادر هم آنها را آدم‌هایی خونگرم و شوخ طبع معرفی کرده‌اند که هیچ مشکلی با اطرافیان خود نداشته‌اند.


اگر اتهام مقام‌های آمریکا درباره این بمبگذاری درست باشد، برای اولین بار نیست که دانشجوهای باهوش و درسخوان در این کشور ناگهان دست به چنین اقدامی می‌زنند.مردم آمریکا هنوز تیراندازی در سینمای شهر آئورا را که کشته و مجروح شدن بیش از ۷۰ نفر را به دنبال داشت را فراموش نکرده‌اند.

جیمز هولمز که حالا به عنوان عامل کشتار تماشاگران فیلم جدید بتمن (شوالیه سیاه برمی‌خیزد) مورد تنفر آمریکایی‌هاست تا همین چند وقت پیش دانشجوی مقطع دکترای عصب‌شناسی دانشگاه کلورادو دنور بود و کسی نمی‌داند چه چیزی باعث شده تا او با جلیقه ضد گلوله به سالن سینِما بیاید و پس از پرتاب گاز اشک‌آور بی‌هدف تماشاگران را با مسلسل و سلاح کمری به گلوله ببندد.


مقام‌های پلیس می‌گویند پیش از این تیراندازی تنها باری که جیمز هولمز در عمرش  عملی غیرقانونی انجام داده مربوط به دریافت یک برگ جریمه رانندگی  به خاطر سرعت غیر مجاز بوده است. جوهر و تیمور لنگ عم هیچ سابقه تخلفی در پرونده خود با وجود بیشتر از ۱۰ سال زندگی در آمریکا نداشته‌اند.

بعد از بازداشت جیمز هولمز هم بار دیگر جوانی 20ساله با در اختیار داشتن دو قبضه اسلحه به دبستان ساندی هوک در شهر نیوتاون در ایالت کانتیکت حمله کرد و در اقدامی جنون آمیز، دانش‌آموزان را به گلوله بست. مقام‌های آمریکایی اعلام کرده‌اند که جوهر و تیمورلنگ،دو برادری که هیچکس سابقه تخلف از آنها ندارد عامل انفجارهای برنامه‌ریزی شده با بمب‌های دست‌ساز بوده‌اند.

 بمب‌هایی که به گفته مقام‌های آمریکایی با استفاده از میخ و ساچمه‌های بلبرینگ طوری ساخته شده بودند تا تعداد مجروحان را تا حد امکان بیشتر شود. اما چه می‌شود که  دانشجوهای باهوش و آرام آمریکا به قاتلانی خطرناک تبدیل می‌شوند؟


ویدیو مرتبط :
میکس عکس های پرنسس قاتل

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

عکس قاتل روح الله داداشی در دادگاه