اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

ایران کانون رایزنی هیات های بلند پایه جهان


ایران همزمان میزبان سه هیات بلندپایه سیاسی و پارلمانی از روسیه، چین و عمان شده که ادامه حضور پرشمار هیات های عالی رتبه کشورهای مختلف بویژه اروپایی در یک سال گذشته بوده تا کانون رایزنی های بین المللی در منطقه و جهان باشد.

خبرگزاری ایرنا: ایران همزمان میزبان سه هیات بلندپایه سیاسی و پارلمانی از روسیه، چین و عمان شده که ادامه حضور پرشمار هیات های عالی رتبه کشورهای مختلف بویژه اروپایی در یک سال گذشته بوده تا کانون رایزنی های بین المللی در منطقه و جهان باشد.

در چارچوب دیپلماسی پارلمانی و گسترش هرچه بیشتر روابط دوجانبه تهران و مسکو روابط دوجانبه، سفر سرگئی نارشکین رییس مجلس دومای روسیه و هیات همراه به ایران دربرگیرنده دستور کار مذاکرات گسترده در زمینه پارلمانی و نفتی است.

رییس کمیسیون انرژی دومای روسیه در باره این سفر گفته است: هیات پارلمانی روسیه در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران در مورد بهای نفت و گاز گفت وگو خواهد کرد.

ایوان گراچف پیش از عزیمت به ایران در گفت و گو با ایتارتاس افزود: در مورد مسایل مربوط به قیمت گذاری نفت وگاز در بازار جهانی باید با شرکای ایرانی گفت و گو کنیم.

وی افزود: مساله قیمت گذاری نفت و گاز برای روسیه و ایران اهمیت دارد و با توجه به مشکلاتی که اخیرا در بازار نفت بروز کرده است، دو طرف ممکن است راه حلی را پیشنهاد کنند و ما علاقمند به آشنایی با مواضع مقام های ایرانی در این مساله هستیم.

مقام پارلمانی روس یادآور شد: سازمان اوپک که ایران عضو آن است از کشورهای مختلف تشکیل شده است. بدیهی است که عربستان سعودی در سقوط قیمت نفت در بازار جهانی دخالت دارد.

همزمان نیز یک هیات بلندپایه حزب کمونیست چین در تهران مشغول مذاکرات گسترده با مقامات ایرانی در بخش های مختلف است.

این هیات به ریاست «منگ جیان چو» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین در ادامه دیدارها و مذاکرات خود در تهران یکشنبه (دیروز) با «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی، دیدار و گفت وگو کرد.

شمخانی با اشاره به همکاری های گسترده بین دو کشور در زمینه های اقتصادی، سیاسی و نظامی تاکید کرد: منافع و دیدگاه های مشترک بین دو طرف عرصه ای گسترده برای ارتقاء سطح روابط و مقابله با چالش های منطقه ای و بین المللی به ویژه در حوزه مبارزه با تروریسم را فراهم آورده است.

شمخانی همچنین جمهوری اسلامی ایران را پایبند به مذاکرات هسته ای و پیمان عدم اشاعه دانست و افزود: تمام فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران از ابتدا تاکنون بر اساس نیازهای واقعی و تحت نظر بازرسان آژانس صورت گرفته است.

وی افزود: ایران با حسن نیت کامل و در چارچوب برنامه اقدام مشترک به مجموعه تعهدات خود عمل کرده و در صورتی که طرف مقابل رویکرد منطقی، غیر سیاسی و مبتنی بر واقعیت ها داشته باشد دستیابی به توافق در مذاکرات هسته ای به سرعت قابل حصول خواهد بود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: لغو تمامی تحریم های ظالمانه و برخورداری از مجموع حقوق قانونی در چارچوب ان.پی.تی باید در هر توافقی لحاظ شود و در این زمینه اختلافات داخلی کشورها و زیاده خواهی ها تاثیری بر اراده تیم مذاکره کننده ایران نخواهد داشت.

شمخانی در ادامه استفاده از ابزار تحریم های غیرقانونی و سوء استفاده از مناسبات اقتصادی حاکم بر نظام سلطه را زمینه ساز بازگشت عصر استعمار دانست و افزود: تداوم سیاست های اشتباه در تحمیل اراده بر خواست کشورها نه تنها مسیری شکست خورده است، بلکه نتیجه معکوس خواهد داشت.

منگ جیان چو عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی چین نیز در این دیدار بر حمایت پکن از مواضع ایران در مذاکرات هسته ای تأکید کرد و گفت: ایران حق دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای را دارد و مطمئناً در مذاکرات 1+5 از ایران حمایت خواهیم کرد.

وی همچنین با اشاره به گسترش تهدید تروریسم در جهان، ضمن تاکید بر ضرورت همکاری های دوجانبه و بین المللی برای مقابله با تروریسم افزود: عدم توجه به ضرورت ها و الزامات برخورد جدی، همه جانبه و بدون تبعیض با تروریسم، دامنه این تهدید را غیر قابل کنترل خواهد کرد.

جیان چو در ادامه خواستار گسترش همکاری های بیش از پیش دو کشور در زمینه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی شد.

یوسف بن علوی وزیر مشاور در امور خارجی عمان هم یکشنبه شب وارد تهران شد تا با حسن روحانی رییس جمهوری و محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران دیدار و گفت و گو کرد.

یک مقام آگاه سیاسی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، سفر یوسف بن علوی به تهران را تایید کرد و گفت: سفر آقای بن علوی غیررسمی بوده است.

این مقام در پاسخ به سوالی درباره هدف این سفر غیررسمی اظهار کرد: آقای بن علوی برای گفت وگو درباره موضوعات دوجانبه و در چارچوب مشورت های دو کشور پیرامون شرایط منطقه ای از جمله بحث مبارزه با تروریسم وافراطی گری به تهران سفر کرده است.

عمان میزبان نهمین دور مذاکرات جامع هسته ای هفته گذشته در مسقط بود که ظریف با جان کری همتای آمریکایی خود و نیز کاترین اشتون هماهنگ کننده 1+5، دو روز درباره موضوعات غنی سازی و تحریم ها مذاکره کردند.

برنامه حضور هیات بلندپایه سیاسی، اقتصادی و پارلمانی کشورهای مختلف از جمله ایتالیا، فرانسه، دانمارک آلمان، کویت، سوئد، ترکیه در تهران از آغاز کار دولت یازدهم سبب شده است که خبرگزاری های غربی مانند رویترز و آسوشیتدپرس ایران را مرکز توجه و گرانیگاه سیاسی و اقصادی خاورمیانه معرفی کنند.

این روند شکل گرفته در دولت یازدهم با حمایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی، افزون بر رفع تنگناها بر سر راه حضور موثرتر ایران در عرصه منطقه ای و بین المللی، می تواند فرصت های بیشتری برای جمهوری اسلامی ایجاد کند تا با ادامه مذاکرات بین ایران 1+5 و تلاش مسئولانه تمامی طرف ها برای رسیدن به نتیجه مطلوب برپایه مقررات و قواعد بین المللی، جایگاه ایران را هرچه بیشتر ارتقا بخشد.


ویدیو مرتبط :
موشن گرافیک: ساخت بلند ترین سد بتنی جهان در ایران

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

سفر هیات بلند پایه دینی روسیه به ایران


یک هیات بلند پایه دینی و فرهنگی متشکل از بیش از 30 تن از علما، مفتیان و نمایندگان سازمان‌های دینی و اسلامی روسیه به منظور دیدار و آشنایی با مراکز علمی و اسلامی ایران امروز (سه‌شنبه) عازم تهران شدند.

خبرگزاری ایسنا: یک هیات بلند پایه دینی و فرهنگی متشکل از بیش از 30 تن از علما، مفتیان و نمایندگان سازمان‌های دینی و اسلامی روسیه به منظور دیدار و آشنایی با مراکز علمی و اسلامی ایران امروز (سه‌شنبه) عازم تهران شدند.

این گروه که به ابتکار سفارت ایران در مسکو و به منظور افزایش تعامل و همکاری در حوزه‌های دینی و فرهنگی دو کشور به مدت دو هفته در ایران حضور دارند، ضمن مشارکت در گفت‌وگوهای دینی، دیدارهایی نیز با مقامات فرهنگی و دینی کشور به‌عمل خواهند آورد.

با توجه به جمعیت نزدیک به سی میلیونی مسلمانان در روسیه و هم‌چنین دیدگاه‌های مشترک دو کشور ایران و روسیه در موضوعاتی چون افراط‌گرایی و تروریزم اهمیت همکاری میان دو کشور بیش از گذشته اهمیت یافته است.

هم‌چنین ضیافت شامی در آستانه سفر هیات بلند پایه دینی و فرهنگی از روسیه به ایران در محل سفارت ایران در مسکو برگزار شد. این مراسم با حضور سفیر کشورمان و نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان اروپا و برخی رییسان نهادهای ایران در روسیه برگزار شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در این ضیافت با اشاره به روند رو به رشد روابط ایران و روسیه در ابعاد مختلف، خاطرنشان کرد که در شرایط کنونی بروز خشونت و افراط‌گرایی در منطقه، ضرورت ایجاد زمینه‌های گفت‌وگو، همکاری و وحدت میان ملت‌های مسلمان بیش از پیش احساس می‌شود و این مهم در اظهارات مقامات عالیه دو کشور نیز مشهود است.

سنایی با اشاره به تلاش‌های جامعه المصطفی درباره تدوین برنامه‌های مناسب گفت‌وگو و بازدید مهمانان در ایران برای آن‌ها آرزوی سفری خوش توام با موفقیت و سلامتی کرد.