اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

افزایش نرخ تورم در اردیبهشت


نرخ تورم (میانگین شاخص) در آخر سال گذشته، 12 و 4 دهم درصد بود که در پایان فروردین امسال به 13 و 2 دهم درصد رسید.

رییس كل بانك مركزی از افزایش 3 تا 4 دهم درصدی نرخ تورم در اردیبهشت نسبت به فروردین خبر داد. محمود بهمنی گفت: نرخ تورم (میانگین شاخص) در آخر سال گذشته، 12 و 4 دهم درصد بود که در پایان فروردین امسال به 13 و 2 دهم درصد رسید.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین درخصوص تورم در اردیبهشت گفت: پیش بینی می کنیم نرخ تورم در پایان این ماه از 13 و 2 دهم درصد در پایان فروردین، حدود 3 تا 4 دهم درصد افزایش یابد. رئیس بانک مرکزی گفت: در حال حاضر چک پول های50 هزار تومانی را جمع آوری نمی کنیم.
بهمنی در خصوص بروز مشکلاتی برای مردم در جمع آوری چک پول های100 هزار تومانی چه تدابیری در جمع آوری چک پول های50 هزار تومانی اندیشیده شده است؟ افزود: البته ما این پیش بینی را داشتیم که ظهرنویسی چک های100 هزار تومانی مقداری کار را مختل کند از همین رو مرتب این کار را به تاخیر می انداختیم تا اینکه ناچار شدیم ظهرنویسی آنها را اجباری کنیم و عملا چک های100 هزار تومانی را جمع آوری و از گردونه مبادلات و پول خارج کنیم .وی گفت: اکنون درشت ترین پول ما چک پول های50 هزار تومانی است ولی ما زمانی این چک پول را جمع آوری خواهیم کرد که به جای آن یا اسکناس درشت چاپ و یا حذف صفرها را محقق کنیم.
رئیس بانک مرکزی درباره احتمال بروز مشکلاتی برای مردم با جمع آوری چک پول های50 هزار تومانی گفت : بر همین اساس فعلا این کار را به تعویق می اندازیم تا اینکه یا مجوز چاپ اسکناس درشت تر را بگیریم و بتوانیم جایگزین پول کنیم یا مجوز حذف صفرها را بگیریم.
بهمنی افزود: زمانی هم که صفرها حذف شود اسکناس درشت چاپ نخواهیم کرد تا تعیین تکلیف شود.

منبع : ایلنا


ویدیو مرتبط :
افزایش اندک نرخ تورم در حوزه پولی یورو

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

مرکز آمار اعلام کرد: تورم اردیبهشت به 31 درصد افزایش یافتمرکز آمار,نرخ تورم

مرکز آمار اعلام کرد:

تورم اردیبهشت به 31 درصد افزایش یافت

در حالی که نرخ تورم در فروردین ماه 92 با کاهش 1.7 درصدی نسبت به ماه قبل به کمتر از 30 درصد کاهش یافته بود این نرخ بار دیگر با افزایش 1.2 درصدی از مرز 30 درصد عبور و به 31 درصد افزایش یافت.

طبق اعلام مرکز آمار ایران شاخص کل در اردیبهشت‌ماه سال جاری با رشد بیش از یک درصدی به 156.7 درصد افزایش یافته است.

این در حالی است که شاخص کل یعنی تورم نقطه به نقطه در اردیبهشت ماه با کاهش نسبت به ماه قبل به 38.7درصد رسید.

بنا براین گزارش نرخ تورم ار دیبهشت ماه نیز با تغییر 1.2 درصدی به 31 افزایش یافت این در حالی است که این نرخ در فروردین 29.8 و در اسفند سال گذشته 31.5 درصد بوده است.

اما تورم گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و دخانیات در اردیبهشت سال جاری از 47.8 در ماه گذشته به 49.6 درصد افزایش یافته است.

همچنین تورم گروه غیر خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و دخانیات در ماه گذشته نیز با افزایش 1.5 درصدی نسبت به فروردین ماه به 24.5درصد افزایش یافته است.

طبق این گزارش شاخص گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات نیز با افزایش نسبت به ماه قبل به 195.6رسیده است.

همچنین شاخص گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات مصرفی خانوار شهری با رشد نسبت به ماه قبل به 143.3 افزایش یافت./ایسنا