اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

اخاذی 2.3 میلیارد دلاری آمریکا از بانک‌های خارجی به بهانه تحریم ایرانرویترز گزارش داد

اخاذی 2.3 میلیارد دلاری آمریکا از بانک‌های خارجی به بهانه تحریم ایران

خبرگزاری فارس: خبرگزاری انگلیسی رویترز با اشاره به تلاش آمریکا برای همراه کردن بانک های خارجی با خود در تحریم ها علیه ایران تصریح کرد واشنگتن تاکنون 2.3 میلیارد دلار جریمه از بانک های خارجی به بهانه عدم همراهی با آمریکا در این زمینه دریافت کرده است.

 رویترز طی گزارشی تصریح کرد در سال های متمادی، آمریکا تلاش داشته تا بانک های خارجی را وادار به فشار بر اقتصاد ایران نماید، اما جریمه های چند میلیارد دلاری و سخن گفتن از محکومیت به زندان، به یکباره توجه بانک ها را معطوف خود کرده است.

داچ بانک آلمان و بانک اینتسا سان دیگوی ایتالیا  از جمله بانک هایی هستند که ممکن است در آینده نزدیک به جمع بانک هایی بپیوندند که تا کنون مجموعا 2.3 میلیارد دلار جریمه به دولت آمریکا پرداخته اند. برخی از این بانک ها همچنان معتقدند که تخلفی مرتکب نشده اند، اما مبلغ جریمه را به عنوان بهای تداوم دسترسی به بازار آمریکا و محکوم نشدن مدیران شان به مجازات زندان می دانند.

این مسئله ماه گذشته گریبان بانک استاندارد چارترد انگلیس را گرفت و مقامات قضایی ایالت نیویورک این بانک را به همکاری پنهانی با ایران متهم کردند.

میشائیل مالوی، استاد دانشکده حقوق دانشگاه پاسیفیک مک جورج کالیفرنیا گفت: «حل سریع مسئله موضوعی است که در این مواقع از سوی بانک ها پیشنهاد می شود... بانک ها حس می کنند که به جای اینکه منتظر بمانند تا مقامات در مورد آنها تصمیم گیری کنند، بهتر است زودتر از شر این مشکل خلاص شوند.»

پس از استاندارد چارترد و پرداخت جریمه بی سابقه 619 میلیون دلاری از سوی داچ بانک در ماه ژوئن، اکنون نام بانک های اروپایی بیشتری از جمله کومرزبانک آلمان، بانک یونی کردیت ایتالیا و بانک اچ اس بی سی انگلیس برای پیوستن احتمالی به این لیست شنیده می شود.

بانک های چینی نیز درگیر این ماجرا شده اند. نیویورک تایمز روز چهارشنبه گزارش داد که مقامات قضایی آمریکا می گویند مستنداتی یافته اند که نشان می دهد برخی بانک های چینی به تحریم های آمریکا علیه ایران بی اعتنایی کرده اند.

در مقابل، مقامات آمریکایی به بانک های آمریکایی فرصت اندکی برای انجام مبادله با ایران می دهند و در تحقیقات خود حساسیت کمتری درمورد مبادلات گذشته این بانک ها با ایران به خرج می دهند.

به نظر می رسد که تشدید تحریم ها علیه ایران در سال گذشته و بالا گرفتن تنش سیاسی در نتیجه تهدید اسرائیل در مورد حمله به ایران تمایل بانک ها را به دفاع علنی از مبادلاتشان با تهران کاهش داده است.

میشائیل زولاندز، وکیل و کارشناس مسائل حقوقی در واشینگتن معتقد است: «حس می کنیم که فشارها بر بانک های بزرگ بین المللی برای افشای اطلاعات مربوط به مبادلاتشان و کنترل پرداخت ها و حساب های مشتریانشان در حال افزایش است.»

کارشناسان معتقدند قوانین مربوط به ممنوعیت مبادلات با ایران دارای ابهاماتی است. سوزانا کوگمن از اعضای موسسه حقوقی هربرت اسمیت در این باره می گوید: «باید روشن شود که رژیم تحریم ها چگونه تفسیر و اجرا می شود، تا ابهامات فراوان در این زمینه برطرف شود.»

اما علیرغم ابهام موجود در این زمینه، به نظر می رسد که بانک های غربی کمی آمادگی درگیر شدن با دولت آمریکا در این زمینه را داشته باشند.

کوگمن گفت: «تا حدی این بهای دسترسی به سیستم مالی آمریکاست.»

ابراز تمایل اولیه نسبت به همکاری با مقامات می تواند به بانک ها در کاهش زیان و جلوگیری از محکومیت های جزائی کمک شایانی بنماید./فارس

 


ویدیو مرتبط :
اختلاس 2.8 میلیارد دلاری در بانک صادرات ایران

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

جریمه 10 میلیارد دلاری بانک فرانسوی به دلیل نقض تحریم ایران / ارتش آمریکا: همه از حل مسئله هسته ای ایران سود می برند
اخبار سیاست خارجی - ارتش آمریکا: همه از حل مسئله هسته ای ایران سود می برند

ما میزان قابل توجهی از نیروی نظامی خود را در منطقه نگه می داریم تا اگر مسیر دیپلماتیک موفقیت امیز نبود، نیرو در دسترس آمریکا باشد.

ژنرال دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: ما در مسئله ایران، راه حل نظامی را به عملیات نظامی ترجیح می دهیم اما گزینه نظامی همچنان پابرجاست.
 
به گزارش «انتخاب»، مارتین دمپسی بیان داشت: ما میزان قابل توجهی از نیروی نظامی خود را در منطقه نگه می داریم تا اگر مسیر دیپلماتیک موفقیت امیز نبود، نیرو در دسترس  آمریکا باشد.
 
وی اضافه کرد: اوباما بارها گفته است که امریکا اجازه دستیابی ایران به سلاح هسته ای را نمی دهد. اگر ایران از این فرصت استفاده کند و به نتیجه ی دیپلماتیک موفق برسیم همه از این موضوع سود می برند.
 
رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اظهار داشت: اما پایان بحران هسته ای مشکلی که ایران برای منطقه بوجود آورده را حل نمی کند. آنها از طریق نیروهای نیابتی خود در خاورمیانه نفوذ دارند و در فضای سایبری به شدت فعال هستند.
 
وی اضافه کرد: ما ساده لوح نیستیم و اختلاف زیادی با ایران داریم.
 
وی اضافه کرد: ایران با تاریخ و فرهنگ غنی خود که بر دنیا تاثیر گذاشته می تواند رویکردی سازنده داشته باشد و ما امیدواریم که این کشور از این مسائل استفاده کرده و فعالیت های بد خود را متوقف کند.

 

 

اخبار, نقض تحریم های ایران

 

آمریکا: جریمه 10 میلیارد دلاری بانک فرانسوی به دلیل نقض تحریم ایران

وزارت دادگستری آمریکا در حال اعمال فشار بر بانک "بی. ان. پی. پاریباس" برای پرداخت جریمه 10 میلیارد دلاری به دلیل نقض تحریم های ایران و دیگر کشورهاست.

دادگستری آمریکا خواهان دریافت 10 میلیارد دلار جریمه از بانک فرانسوی به دلیل نقض تحریم های ایران است.

به گزارش عصر ایران، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه نوشت وزارت دادگستری آمریکا در حال اعمال فشار بر بانک  "بی. ان.  پی. پاریباس" برای پرداخت جریمه 10 میلیارد دلاری به دلیل نقض تحریم های ایران و دیگر کشورهاست.

 "بی. ان.  پی. پاریباس" بزرگترین بانک فرانسه به شمار می آید.

منابع آگاه در ماه می گذشته به رویترز گفته بودند که این بانک فرانسوی در حال مذاکره با مقامات آمریکایی برای پرداخت بیش از 3 میلیارد دلار جریمه برای پایان دادن به شکایت ها و تحقیقات درباره نقض تحریم های آمریکا علیه ایران ،‌سودان و دیگر کشورها توسط این بانک است اما هم اکنون مشخص شده که این رقم حدود 10 میلیارد دلار است.

این بانک پیش از این گفته بود که جریمه اش بیش از یک میلیار دلاری است که از محل نقض احتمالی تحریم ها به دست آورده است.

قبل از این در ماه جاری میلادی نیز یک مجموعه مالی اعتباری به نام کردی سوئیس ضمن اعتراف به کمک به آمریکایی ها برای فرار مالیاتی پذیرفت مبلغ 2.5 میلیارد دلار جریمه به همین دلیل بپردازد. 

اخبار سیاست خارجی - انتخاب،عصرایران