اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

« آنجلینا» بعد از اعلام جراحی سینه +عکس


آنجلینا جولی اصولاً وقتی روی فرش قرمز ظاهر می شود، غوغا به پا می کند، ولی حضور او روی فرش قرمز روز یکشنبه اکران اولیه فیلم "World War Z” در لندن کاملاً متفاوت بود.

 
 
 
 
صبح بخیر: آنجلینا جولی اصولاً وقتی روی فرش قرمز ظاهر می شود، غوغا به پا می کند، ولی حضور او روی فرش قرمز روز یکشنبه اکران اولیه فیلم "World War Z” در لندن کاملاً متفاوت بود.

چهار ماه از روزی که این هنرپیشه برنده اسکار، روال سه ماهه لازم برای جراحی "پستان برداری" دوگانه را آغاز کرد گذشته است و حدوداً سه هفته از اعلام عمومی تصمیمش در نیویورک تایمز می گذرد و حالا او پیروزمندانه و دست در دست برد پیت و با درخشش بیشتری به روی فرش قرمز برگشته است.به گزارش صبح بخیر، این بازیگر 37 ساله، برای فرش قرمز این فیلم، پیراهن بلند مشکی پوشیده بود. برد پیت هم کت و شلوار مشکی پوشیده بود و برای این مناسبت خاص، موهای بلندش را باز گذاشته بود. پیت همیشه موهایش را دم اسبی می بندد، ولی این بار موهایش را که به بلندی موهای آنجلیناست، به سبک شیکی باز گذاشته بود.

این زوج به طرفداران امضاء دادند و یکی از طرفداران به جولی یک خرس عروسکی هدیه داد که رویش نوشته بود "خیلییی دوستت دارم". جولی عروسک پشمالو را با خود به مراسم فرش قرمز برد.

داخل Empire Cinema شش فرزندشان هم به آنها پیوستند. مدوکس 11 ساله و پکس 9 ساله در کنار والدینشان در تصویر دیده می شوند.در 14 مه 2013، جولی تصمیم خود در مورد جراحی ماستکتومی دوگانه اش را در مقاله ای که برای نیویورک تایمز نوشته بود منتشر کرد.

به گزارش صبح بخیر،او اشاره کرد که ژن "معیوب" BRCA1 دارد و گفت که پزشکان به او گفته اند که او 87 درصد ریسک ابتلا به سرطان سینه و 50 درصد ریسک ابتلا به سرطان تخمدان دارد. چون مادرش، مارشلین برتراند، در سال 2007 بعد از 7 سال مبارزه با سرطان تخمدان مرد، او تصمیم گرفت که این عمل جراحی روی او انجام شود. به گفته مجله People جولی قرار است جراحی دیگری برای برداشتن تخمدان هایش انجام دهد.
تأثیر این تصمیم جولی آنی بود و حمایت ها از همه طرف به سوی او جاری شد، به خصوص برد پیت که این کار او را "کاملاً قهرمانانه" خواند.

البته حضور جولی روی فرش قرمز تلخ و شیرین بود. با آنکه او حالا کاملاً سالم و زیباتر از همیشه به نظر می رسد، ولی با غم و اندوه از دست دادن خاله اش، دبی مارتین، روبرو است که هفته پیش بعد از مبارزه با سرطان سینه مرد.

ویدیو مرتبط :
بررسی کامل جراحی آنجلینا جولی: خیلی زود از پروتز استفاد

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

بررسی جراحی سینه آنجلینا جولی


در این مطلب علاوه بر آنكه ماجرای بیماری و درمان آنجلینا جولی را از زبان او و پزشك معالجش می‌خوانید، در ادامه دیدگاه دكتر علیرضا شهاب‌الدین جراح عمومی را درباره سرطان سینه و جراحی ماستكتومی خواهید خواند.مجله سیب سبز: آنجلینا جولی بازیگر سینمای تجاری برای مبارزه با بیماری سرطان و به حداقل رساندن خطر ابتلا به این بیماری هر دو سینه خود را تخلیه كرد. پس از بررسی‌ پزشكان مشخص شد كه  این بازیگر 37 ساله كه چند سال پیش مادر خود را به دلیل ابتلا به سرطان سینه از دست داد، ژن معیوبی را از خانواده مادری‌اش به ارث برده كه این ژن می‌تواند این بازیگر جوان را در آینده‌ای نزدیك با خطر ابتلا به سرطان سینه روبه‌رو كند. این موضوع بهانه‌ای شد تا جولی به دلیل اضطراب و ترس از تنها گذاشتن 6 فرزند و همسرش جراحی‌ای را برای درمان انتخاب كند كه احتمال ابتلا به سرطان را برای همیشه در او به صفر برساند. در این مطلب علاوه بر آنكه  ماجرای بیماری و درمان آنجلینا جولی را از زبان او و پزشك معالجش می‌خوانید، در ادامه دیدگاه دكتر علیرضا شهاب‌الدین جراح عمومی  را درباره سرطان سینه و جراحی ماستكتومی خواهید خواند.آنجلینا جولی: پیشگیری بهتر از درمان است

مادرم 10 سال با بیماری سرطان سینه دست و پنجه نرم كرد تا بالاخره به دلیل ابتلا به این بیماری از دنیا رفت. مدت زیادی از مرگ او نگذشته بود كه متوجه شدم احتمال ابتلای من نیز به واسطه وراثت ژنتیك زیاد است. آزمایش‌های لازم را انجام دادم و پزشكان به من خبر دادند كه ژن معیوبی دارم و احتمال ابتلا به سرطان سینه در من بیشتر از 80 درصد است. ضمن آنكه نگران ابتلا به سرطان تخمدان نیز بودم چرا كه 50 درصد احتمال ابتلا به آن نیز در من وجود داشت، بلافاصله برای پیشگیری از خطر و كاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه دست به كار شدم. و حالا تنها 5 درصد احتمال ابتلا به سرطان سینه در من وجود دارد و دیگر جای نگرانی نیست.

دکتر کریستی‌فانک، پزشك معالج جولی:

احتمال ابتلای جولی به سرطان بالای 80 درصد بود
سرپرست تیم معالج آنجلینا جولی درباره ژن معیوب كه او از مادرش به ارث برده اعلام كرد:« آنجلینا با وجود این ژن به احتمال 87 درصد در آینده‌ای نزدیك به سرطان سینه مبتلا می‌شود. ضمن آنكه این ژن معیوب می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را در او به 50 درصد برساند، بنابراین برای پیشگیری از ابتلای جولی با این بیماری و ریسك بالای ابتلا به بیماری تصمیم گرفتیم جراحی ماستكتومی را به او پیشنهاد كنیم و از او بخواهیم با این جراحی هر دو سینه خود را تخلیه كند تا احتمال ابتلا به این بیماری را از 87 درصد به 5 درصد كاهش دهد. ضمن آنكه جولی تصمیم گرفت برای محكم‌كاری رحمش را نیز خارج كند و به این ترتیب برای همیشه با سرطان سینه و رحم خداحافظی كند. بنابراین از ابتدای ماه فوریه پروسه درمانی آنجلینا جولی را آغاز كردیم و این روند تا پایان ماه آوریل ادامه داشت.»

عمل جراحی 8 ساعته

دوم فوریه مراحل مقدماتی درمان آغاز شد. در این دوره كمی نگران بودم اما همراهی براد پیت در این روزها به لحاظ روحی مرا در شرایط خوبی قرار می‌داد. 2 هفته طول كشید تا مقدمات لازم انجام شد و من تحت نظارت تیم پزشكی بودم تا سرانجام روز جراحی فرا رسید. مرا به اتاق عمل بردند و در تمام این لحظات براد پیت همراه من بود و به من دلداری می‌داد. چند دقیقه بعد از ورود به اتاق عمل بی‌هوش شدم. جراح حین عمل بافت سینه را تخلیه كرده و هر آنچه ممكن بود سلامت مرا به خطر بیندازد از بدنم خارج كرده است. بعد از چند ساعت وقتی به هوش آمدم تعداد زیادی سیم و لوله را در اطرافم دیدم كه هر كدام به طریقی به بدنم وصل شده بودند. این حس را داشتم كه در صحنه فیلمی علمی- تخیلی بازی می‌كنم اما من به زندگی عادی برگشته بودم و این برایم خوشحال كننده بود.

خیلی زود از پروتز استفاده می‌كنم

جراحم برایم توضیح داد كه بعد از 9 هفته می‌توانم جراحی زیبایی انجام دهم و از پروتز سینه استفاده كنم. امروز علم پزشكی پیشرفت‌های زیادی كرده و از این بابت نگران نیستم. می‌دانم كه با انجام این جراحی خیلی زود روند عادی زندگی را دنبال خواهم كرد و خوشحالم كه توانستم این تصمیم را بگیرم و برای حفظ سلامت و پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه به این جراحی تن دهم. می‌دانم خیلی سخت است كه به دیگران بگویم در صورتی كه در شرایط مشابهی مثل من هستند، عمل ماستكتومی كنند اما لحظاتی در زندگی وجود دارد كه باید میان سلامتی و زیبایی یكی را انتخاب كنی و من سلامتی و زندگی در كنار خانواده و بچه‌هایم را انتخاب كردم.

امیدوارم تجربه‌ام برای همه زنان مفید باشد

آجلینا جولی می‌گوید: «قبول دارم كه واژه سرطان بسیار ترسناك و دلهره‌آور است اما پیشگیری از ابتلا به آن قطعا از درمان آن ساده‌تر و راحت‌تر است. امیدوارم زنان دیگر در سراسر جهان از تجربه من استفاده كنند. نگران نباشید تا دیر نشده آزمایش‌های لازم را انجام دهید. امروز با یك آزمایش ساده می‌توانید احتمال ابتلا به سرطان را بررسی كنید و در صورت وجود خطر برای كاهش عوارض احتمالی آن اقدام كنید. اگر چه پذیرش جراحی ماستكتومی واقعا سخت است. برای یك زن دشوار است كه بخش مهمی از زیبایی‌اش را از دست بدهد اما این برای درمان من لازم بود. من ترجیح دادم تا سینه‌هایم را از دست بدهم اما بتوانم با خاطری آسوده و راحت در كنار همسرو 6 فرزندم زندگی كنم بدون آنكه آنها نگران بیماری یا مرگ زود‌هنگام من باشند. خیلی‌ها گفتند این تجربه‌ای شخصی است و شاید بهتر باشد رسانه‌ای نشود اما من می‌دانم كه با طرح این موضوع و به اشتراك گذاشتن این تجربه می‌توانم به خیلی از زن‌هایی كه به بیماری سرطان سینه مبتلا هستند، كمك كنم.»دكتر علیرضا شهاب‌الدین، جراح عمومی:

احتمال ابتلای  چه کسانی به این سرطان بیشتر است

سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در میان خانم‌هاست و یكی از شایع‌ترین علت‌های مرگ در میان خانم‌های بین 20 تا 60 سال است. سرطان سینه در 3 گروه طبقه‌بندی می‌شود،؛ سرطان تك‌گیر كه بین 65 تا 70 درصد زنان را در بر می‌گیرد. گروه دیگر سرطان‌هایی است كه به صورت فامیلی یا خانوادگی در افراد دیده می‌شود. به این ترتیب كه در یك خانواده 2 تا 3 خانم وجود دارند كه به سرطان سینه مبتلا هستند و گروه سوم افرادی هستند كه سرطان در آنها به‌دلیل جهش ژن  BRCA پدید می‌آید. دقیقا همان حالتی كه برای خانم جولی پیش آمده است.  در صورتی كه فردی این ژن را داشته باشد احتمال ابتلا به سرطان سینه در او 85 تا 90 درصد است و احتمال ابتلای او به سرطان تخمدان نیز 20 تا 40 درصد است. فردی كه این ژن را دارد حتی ممكن است در سن كم نیز به سرطان سینه مبتلا شود و متاسفانه احتمال ابتلا به سرطان‌های دیگر مانند سرطان كولون، تخمدان و پانكراس نیز در او وجود دارد.

آیا همه باید آزمایش ژنتیك بدهند؟

ما به افرادی كه در خانواده درجه یك آنها یک تا  2 خانم زیر 50 سال به سرطان سینه مبتلا شده‌باشند یا در خانواده آنها 2 خانم در هر سنی به سرطان تخمدان مبتلا شده باشند، توصیه می‌كنیم كه بررسی ژنتیك انجام دهند. این در حالتی است كه فرد بیمار را به لحاظ ژن بررسی می‌كنیم در صورتی كه او ژن BRCA را داشته باشد باید در دیگر خانم‌هایی كه نسبت نزدیك و درجه یک به او دارند این آزمایش بررسی شود. همین اتفاق برای آنجلینا جولی نیز افتاده. او بعد از ابتلای مادرش به سرطان و بررسی ژن BRCA در مادرش، احتمال وجود این ژن را در خود بررسی كرد و متوجه شد كه باید هر چه سریع‌تر برای پیشگیری از ابتلا به سرطان اقدام كند.

چه راه‌حل‌‌هایی وجود دارد

برای افرادی كه ژن ‌BRCA در آنهاست پیشنهادهای مختلفی وجود دارد. یكی از راه‌حل‌ها این است كه آنها هر 2 سینه را بردارند و در همان جلسه جراحی پلاستیك انجام دهند و بازسازی و ترمیم سینه‌ها را انجام دهند. راه دیگر این است كه بعد از بچه‌دار شدن هر 2 تخمدان خود را نیز بردارند. و البته در دورانی كه به خاطر داشتن فرزند صبوری می‌كنند باید تحت مراقبت متخصص و پزشك باشند. به طور کلی توصیه‌ ما این است که خانم‌ها از 25 سالگی هر 6 ماه یك بار نزد متخصص بروند و هر سال ماموگرافی كنند و هر سال یك بار سونوگرافی ترانس واژینال و آزمایش 125-CA را انجام دهند كه احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را در آنها بررسی می‌كند.

چرا سرطان سینه سراغ بعضی‌ها می‌آید

فاكتورهای مختلفی برای ابتلا به سرطان سینه وجود دارد.  زندگی شهرنشینی یكی از عوامل ابتلا به این بیماری است. كیفیت زندگی و شیوه زندگی مردم در این زمینه خیلی موثر است.  به استثنای مواردی كه سرطان سینه به صورت ژنتیك به افراد منتقل می‌شود علت های دیگری نیز وجود دارد. افرادی كه زود عادت ماهانه می‌شوند و دیرتر از بقیه دوران یائسگی را تجربه می‌كنند، افرادی كه بچه‌دار نشدند، افرادی كه بالای 30 سال بچه‌دار می‌شوند، افراد چاق همین‌طور افرادی كه به کرات رادیوتراپی قفسه سینه برای آنها انجام شده است از جمله افرادی هستند كه بیشتر در‌‌معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.  

روش‌های پیشگیری كدام است

بارداری و شیردهی و ورزش كردن به میزان متعادل از جمله روش‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری سرطان سینه است. سفارش ما به همه خانم‌ها این است كه از 20 سالگی هر ماه خودشان بخش سینه را معاینه و احتمال وجود توده در این ناحیه را بررسی كنند. از 35 سالگی ماموگرافی پایه انجام دهند و نتیجه آن را نگه دارند تا بتوانند در آینده آن را با نتایج بعدی مقایسه كنند. از 40 سالگی هر سال ماموگرافی انجام دهند و به این ترتیب سلامت و تندرستی خود را تضمین كنند.