سرگرمی


2 دقیقه پیش

تصاویری که شما را به فکر فرو می‌برد (34)

یک عکس، یک طرح یا یک نقاشی؛ بعضاً چنان تاثیری روی بیننده دارد که شنیدن ساعت ها نصیحت و یا دیدن ده ها فیلم نمی‌تواند داشته باشد. هنرمندانی که به ساده ترین روش ها در طول تاریخ ...
2 دقیقه پیش

دیدنی های امروز؛ سه شنبه 18 خرداد ماه

دیدنی های امروز؛ سه شنبه 18 خرداد ماه وبسایت عصرایران: نماز تراویح مسلمانان اندونزی در نخستین شب آغاز ماه رمضان – آچهمعترضان عوارض زیست محیطی یک پروژه انتقال آب در کاتالونیا ...

فهرستی از عجیب‌ترین حیوانات جهان! 

فهرستی از عجیب‌ترین حیوانات جهان!


28 جاندار عجیب‌ترین حیوانات بر روی كره زمین لقب گرفتند!
اولین این جانداران یك نوع «موش‌كور» است كه اغلب در امریكای شمالی یافت می‌شود. ‌این موش كور از آن جهت لقب عجیب‌ترین حیوان روی كره زمین را از آن خود كرده كه به جای بینی بر روی پوزه خود، 22 بازوچه و حسگر دارد و از طریق آن‌ها می‌تواند غذای خود را بیابد. این جانور در باتلاق‌ها، دشت‌ها و مناطق پست زندگی می‌كند و اغلب جانوران بی مهره، حشرات آبزی، كرم و جانداران نرم‌تن نظیر حلزون‌ها را می‌خورد.دومین موجود عجیب در این رده‌بندی، یك نوع مار تیز دندان از نژاد افعی است كه با داشتن آرواره و پوزه‌ای بلند و نوع خاصی از دندان می‌تواند زهر خود را به بدن شكارش وارد كند.
امروزه تنها دو نوع از این مارها در حیات وحش زندگی می‌كنند یكی در «هائیتی» و «جمهوری دومینیكن» و دیگری در كوباست.سومین موجودات عجیب خوك‌های دریایی هستند كه اكثرا یا بر روی آب اقیانوس‌ها و آب‌های آزاد زندگی می‌كنند یا آنكه می‌توان آن‌ها را در بستر و كف این آب‌های آزاد یافت. این موجودات آبزی خود را با گل و لای و لجن كف اقیانوس‌ها سیر نگه می‌دارند.
همچنین بر اساس گزارشات موجود، هنوز مشخص نشده است كه این خوك‌های دریایی چگونه می‌توانند در عمق و قعر آب‌های آزاد زندگی كنند.چهارمین موجود عجیب و خارق‌العاده جهان، یك ماهی از نوع ماهی حباب است كه می‌تواند با باد كردن خود بر روی آب شناور بماند.«یتی خرچنگ» كه در سال 2005 میلادی در جنوب اقیانوس آرام یافت شد، پنجمین موجود و جاندار آبزی عجیب است و در عمق دو هزار و 200 متری از سطح دریا زندگی می‌كند.ششمین جاندار عجیب، «لاك پشت سفید - صورتی» است كه البته رنگ كرمی و سفیدش بر بدن این جانور خونسرد غالب است و تنها لكه‌هایی از رنگ صورتی بر بدنش دیده می‌شود. این لاك پشت غول‌پیكر در فرهنگ چینی‌ها ارج و قرب فراوان دارد.«موش دوپا» كه هفتمین جانور عجیب جهان است، اكثرا شبانه شكار می‌رود و در بیابان‌های چین و مغولستان یافت می‌شود. این جاندار جونده دارای دمی بلند، پاهایی دراز و گوش‌هایی بزرگ است.
این جاندار كمیاب و نادر بوده و به شدت در معرض خطر انقراض نسل قرار دارد.«داركوب آی‌.آی»، هشتمین جانور عجیب جهان است. این موجود با سوراخ كردن تنه درختان كرم‌های حشره را بیرون می‌آورد و اگر این كرم‌ها تلاش كنند تا از دست این جانور فرار كنند، او با دندان‌هایی همانند یك جونده سوراخ تنه درخت را عریض‌تر كرده و با انگشت وسطی خود غذایش را شكار كرده و می‌خورد.نهمین جانور «سایگا» است كه با بینی بسیار بزرگ و قابل انعطافش هوای سرد زمستان را گرم كرده و در تابستان گرد و غبار شدید را فیلتر می‌كند تا برای تنفس مناسب شود.«مارماهی دهان گرد» به دلیل عادات غذایی نامعمول و غیر متعادل، دهمین موجود عجیب جهان لقب گرفته است.یازدهمین جاندار عجیب جهان یك نوع «ماهی هیولا» است كه به دلیل قابلیت استتار شدن این لقب را از آن خود كرده است. این ماهی هیولا كه در آب‌های سرد و آرام زندگی می‌كند، برای اولین بار در آب‌های استرالیا یافت شد و از سال 1982 میلادی تحت حمایت دولت این كشور قرار گرفت.دوازدهمین موجود عجیب یك نوع «بوزینه تنبل لاغر» است كه در نواحی پست و مرطوب و استوایی هندوستان و سریلانكا زندگی می‌كند و به دلیل نابود شدن زیستگاه‌ها و یا از بین رفتن محل زندگی به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد.

 


سیزدهمین موجود عجیب یك نوع «تمساح هندی» است كه با طول تقریبی هفت متر یكی از بزرگترین سوسمارهای جهان بشمار می‌رود، اما به دلیل شكار بی‌رویه توسط قاچاقچیان و شكارچیان غیر‌مجاز نسل این جانور خونسرد به شدت در معرض انقراض قرار گرفته است.چهاردهمین موجود عجیب این فهرست یك نوع «قورباغه‌ماهی پرمو» است كه در بستر دریاها منتظر شكار به كمین می‌نشیند و اكثرا در آب‌های اندونزی یافت می‌شود.پانزدهمین موجود شگفت آور، ‌یك نوع «اختاپوس گوش دراز» است كه «اختاپوس دومبو» لقب گرفته و در آب‌های پرعمق اقیانوس‌ها و آب‌های آزاد زندگی می‌كند.
نام این اختاپوس را از شخصیت كارتونی «دومبو» در فیلم‌های والت دیزنی گرفته‌اند.یك نوع «مار ماهی آب‌های پرعمق» كه دارای دندان‌هایی بلند و سوزنی شكل بوده و آرواره‌ای مفصلی است در رده شانزدهم این فهرست قرار دارد. گفته می‌شود این مار ماهی با حمله به شكارچی، جریانی از الكتریسیته از بدن خود به بدن شكارچی منتقل می‌كند كه می‌تواند تا چند ساعت فرد یا حیوان شكارچی را بیهوش كند.پرنده «شوبیل» نیز در رده هفدهم این فهرست قرار دارد. این پرنده كه در مرداب‌های استوایی شرق آفریقا زندگی می‌كند كه با گشودن بال‌هایش به دو متر می‌رسد. این پرنده عجیب سیاه رنگ در قرن نوزدهم میلادی و برای اولین بار توسط پرنده‌شناسان كشف شد.یك نوع «آفتاب پرست» از راسته مارمولك‌ها نیز در رده هجدهم این فهرست است. این آفتاب پرست كه «آكسوتول» نام دارد در نواحی پست و در بستر دریاچه‌ای واقع در مكزیكو‌سیتی یافت می‌شود. این آفتاب‌پرست از آن جهت عجیب است كه بیش از هر خزنده دیگری قادر است پس از قطع عضو، آن را بازسازی كند.یك نوع «مرغ شاخدار پفی» نیز كه در كشورهای حوزه اقیانوس آرام یافت می‌شود، ‌در رده نوزدهم این فهرست قرار دارد. طول این مرغ هنگام گشودن بال‌هایش به 50 سانتیمتر می‌رسد.


بیستمین جانور عجیب این فهرست یك نوع «مارمولك» است كه تمام سرش به انضمام بالا تنه از چین و چروك‌هایی پوشیده شده و هنگام فرار از دست دشمن این چین و چروك‌ها جمع می‌شوند.
این نوع از مارمولك‌ها اغلب در صحراهای استرالیا یافت می‌شوند و در این كشور به «مارمولك دوچرخه سوار» مشهورند.


گفته می‌شود «اكیدنه» یا جوجه تیغی نوك دراز كه یكی از دو نوع پستاندار تخم‌گذار محسوب می‌شود و در سال 2007 میلادی جزو حیوانات در معرض خطر انقراض قرار گرفت در رده بیست و یكم قرار دارد و دولت استرالیا برای حفاظت از این جاندار قوانین سختی را اعمال كرده است.«میمون شبگرد هندی» نیز بیست و دومین حیوان عجیب جهان است و با وجود آنكه در اكثر نقاط دنیا زندگی می‌كند، اما امروزه گروه‌های عمده این حیوان در جزایر جنوب شرق آسیا نظیر اندونزی و فیلیپین یافت می‌شود. گفته می‌شود هر كدام از كره‌های چشم این حیوان 16 میلیمتر ضخامت داشته و به بزرگی مغزش هستند.بیست و سومین حیوان عجیب این فهرست، «پاندای قرمز» است. این حیوان زیبا به اندازه یك گربه بوده و با داشتن پوست و خزی قطور و ضخیم، می‌تواند از سرمای سوزان فصل زمستان خود را مصون نگه دارد.
یك نوع میمون در معرض خطر انقراض نیز كه به «میمون پوزه‌دار» معروف است در رده بیست و چهارم این فهرست قرار دارد.«بوزینه كوچك امریكایی» كه دم انبوه و كوتاهی دارد در رده بیست و پنجم این فهرست قرار گرفته و اكثرا در جنگل‌های انبوه غرب برزیل، جوب شرق كلمبیا، شرق اكوادور و شرق پرو زندگی می‌كند. این میمون زیبا همه‌چیز خوار بود و با انواع و اقسام خوراكی‌ها نظیر میوه‌های درختان، برگ، حشرات و حتی خزندگان كوچك شكم خود را از شر گرسنگی رها می‌كند.«خرس خورشیدی» كه در رده بیست و ششم فهرست است، اكثرا در جنگل‌های استوایی جنوب شرق آسیا یافت می‌شود. قد این موجود تنها یك متر است و یكی از كوچكترین حیوانات خانواده خرس‌ها بشمار می‌رود. حتی گاهی اوقات شنیده شده است لقب «سگ خانواده خرس‌ها» را به دلیل كوچك بودن جثه این حیوان به او داده‌اند.«كوموندور» سگ غول پیكر مجارستانی، به دلیل داشتن موهای بسیار بلند، ضخیم در رده بیست و هفتم فهرست قرار دارد و یكی از گنجینه‌های ملی و با ارزش مجارستان بشمار می‌رود.

همچنین در مقابل این سگ پشمالو، یك سگ روستایی مجار نیز وجود دارد كه با داشتن موهای پرپشت و به هم گره خورده در رده بیست و هشتم فهرست است.در رده آخر نیز یك گربه بی‌مو است كه برای اولین بار در سال 1966 میلادی و در امریكا متولد شد. این گربه‌های بی مو كه «اسفینكس» نام دارند، ‌اكثرا در تمامی نقاط جهان زندگی می‌كنند.

منبع: alef.ir


ویدیو مرتبط :
100 مورد از عجیب ترین و کمیاب ترین حیوانات در جهان

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

عجیب‌ترین حیوانات جهان در کجا هستند؟(+تصاویر)اخیرا فیلمی از یک موجود کرم شکل سبزرنگ در تایوان منتشر شد که باعث شگفتی همگان شد. اما جهان ما پر از شگفتی است که در ادامه با چند عضو عجیب امپراتوری حیوانات آشنا خواهید شد.

به گزارش فرادید به نقل از تلگراف، در کره زمین هر روز گونه‌های جدیدی از حیوانات یافت می‌شود. البته گاهی اوقات هم به جای گونه یک موجود جدید یافت می‌شود. آیا می‌دانید عجیب‌ترین حیوانات جهان در کجا زندگی می‌کنند؟
 
کرم روبانی
مردی در پنگهو تایوان مشغول ماهیگیری بود که به ناگهان با این کرم ژله‌ای سبزرنگ با نام کرم روبانی یا «نِمرتئا» مواجه شد. این کرم یک خرطوم برای مکیدن حشره دارد (رنگ سبز در تصویر پایین) که هنگام شکار آن را خارج می‌کند. از خرطوم کرم روبانی یک ماده مخاطی مانند ترشح می‌شود که برای بی‌حس کردن شکارش استفاده می‌شود. این موجود اغلب در زیر آب زندگی می‌کند و اما به شدت چندش‌آور است. اما کجا می‌توان این کرم را دید؟ تقریبا در تمام مناطق‌ حاره‌ای (تایوان یا هرجای دیگر) می‌توان کرم‌های ربانی را ملاقات کرد.
 

اخبار,اخبارگوناگون ,عجیب‌ترین حیوانات جهان

تارسیر غربی
تارسیر نوعی میمون‌ شبگرد هندى‌ است. چشم این حیوان به اندازه مغزش است. تارسیر غربی شبیه شخصیتی خیالی خلق شده گالوم توسط جی. آر. آر. تالکین است. توانایی دید در شب این حیوان بدون شک بالاترین در میان جانوران است. تارسیر غربی از انگشتان پنجه مانند و پاهای پشتی قدرتمند خود استفاده می‌کند تا بین درختان بپرد. شکار مورد علاقه او نیز حشره و بی‌مهره‌های کوچک است. کجا می‌توان این تارسیر غربی را پیدا کرد؟ خانه اصلی تارسیر در بورنئو و بخش‌هایی از سوماترا است و علاوه بر این دو در فیلیپین هم دیده می‌شود.
 

اخبار,اخبارگوناگون ,عجیب‌ترین حیوانات جهان

گرزه‌ماهی اسلوان
این ماهی در عمق 1000 تا 2000 متری اقیانوس زندگی می‌کند. دندان‌های او آن‌قدر بزرگ است که از دهانش بیرون زده و با چشمان وحشتناکش ترس را بر بدن شکار خود می‌اندازد. این گرزه‌ماهی از لومینانس (شب‌تاب)‌ زیستى‌ استفاده می‌کند تا شکار را به سمت خود بکشاند، انگار که یک فانوس کوچک از پشتش آویزان است و ماهی‌های کوچک‌تر می‌خواهند راه را در تاریکی مطلق اعماق دریا بیابند. کجا می‌توان گرزه‌ماهی را پیدا کرد؟ احتمال اینکه یک گرزه‌ماهی زنده را ببینید نزدیک به صفر است، اما می‌توان در «جشنواره سالیانه دریا» در ایسلند چند مورد آن را مشاهده نمود.
 

اخبار,اخبارگوناگون ,عجیب‌ترین حیوانات جهان

یوآکاری گر
 مردم آمریکای جنوبی به این جانور میمون انگلیسی می‌گویند و ریشه آن در اولین بریتانیایی بود که بر اثر تماس ‌با آفتاب‌ مبتلا به ‌تورم ‌پوستى‌ شده بود. شاید این مسئله کمی خیالی باشد. این جانور در فصل‌های بارانی به بالای درخت‌های آمازون می‌رود و در فصل‌های خشک نیز برای غذا و علوفه نزدیک زمین زندگی می‌کند. در جنگل‌های انبوه برزیل، پرو و کلمبیا می‌توان یوآکاری گر را از نزدیک ملاقات کرد.
 

اخبار,اخبارگوناگون ,عجیب‌ترین حیوانات جهان

ماتا ماتا
لاک‌پشت ماتا ماتا معمولا در اطراف آب شیرین زندگی می‌کند و ظاهرش شبیه برگ‌های افتاده روی زمین است. دماغ ماتا ماتا مانند یک لوله‌ تنفسی است و با دهانش ماهی‌های اطراف را به داخل می‌مکد. وزن ماتا ماتای بالغ تا 15 کیلوگرم هم می‌رسد. بهترین جایی که می‌توان ماتا ماتا را مشاهده کرد آمریکایی جنوبی و کنار آب‌های راکد است.

 

اخبار,اخبارگوناگون ,عجیب‌ترین حیوانات جهان

 سوسک صحرای نامیب
این سوسک در صحرای بایر نامیب زندگی می‌کند برای نوشیدن آب روش بسیار جالبی دارد. این سوسک پاهای خود را روی هوا معلق نگه می‌دارد تا مه نشسته بر روی آن در اثر تابش خورشید آب شوند، سپس آن قطرات آب را می‌نوشد.
 

اخبار,اخبارگوناگون ,عجیب‌ترین حیوانات جهان

تیغ پشت نواری دشت
تیغ‌های این نوع جوجه‌تیغی دراز و تیز است و شکارچیانش تقریبا جرات نزدیک شدن به او را ندارند. زمانی که شکارچیان به این تیغ پشت حمله می‌کنند او تیغ‌های خود را سیخ می‌کند به سمتشان نشانه می‌رود؛ هدف پنجه یا بینی دشمن است. خوراک اصلی تیغ پشت 200 گرمی نیز کرم خالی یا حشرات است. در شمال و شرق ماداگاسکار می‌توان «تیغ پشت نواری دشت» را مشاهده کرد.

اخبار,اخبارگوناگون ,عجیب‌ترین حیوانات جهان

سمندر مکزیکی
سمندر مکزیکی یا اکسولوتل توانایی شگفتی در زمینه بازسازی اندام‌ها بریده شده، بخش‌هایی از مغز و نخاع‌ شوكى‌ خود دارد. اغلب این سمندر مکزیکی را یک ماهی در نظر می‌گیرند در حالی که یک دوزیست است. سمندر مکزیکی با خطر انقراض روبه‌رو است در حال حاضر تنها می‌توان آن را در دریاچه خوچیمیلکو مکزیکوسیتی یافت.

 

اخبار,اخبارگوناگون ,عجیب‌ترین حیوانات جهان

میمون دماغ دراز
میمون دماغ دراز یا میمون پوزه‌دراز بر روی درختان زندگی می‌کند و بومی جنوب شرق آسیا و جزیره بورنئو است. این گونه به واسطه بینی بزرگش به راحتی قابل تشخیص است. وزن میمون دماغ دراز بالغ به 23 کیلوگرم می‌رسد و تنها از میوه‌های نارس تغذیه می‌کند.

 

اخبار,اخبارگوناگون ,عجیب‌ترین حیوانات جهان

لارو شاپرک
آیا ظاهر این حیوان حال شما را به هم می‌زند؟ هدف هم همین است. زمانی که چهره این موجود به این شکل درمی‌آید یعنی اینکه حالت دفاعی به خود گرفته تا بتواند شکارچیانش را از خود دور کند. البته اگر شکارچی کمی پافشاری کند ممکن است اتفاق بدی برایش رخ دهد، زیرا این موجود قادر است اسید فرمیك‌ یا همان جوهر مورچه‌ از خود ترشح کند. این موجود را می‌توان در آسیا و اروپا پیدا کرد.
 

اخبار,اخبارگوناگون ,عجیب‌ترین حیوانات جهان

پولک‌پوست زمینی
این موجود تنها موجود پولک‌داری است که خون گرم است. بدن فولادی این جانور بسیار مقاوم است. در مناطق جنوب صحرای بزرگ آفریقا یا همان «آفریقای سیاه» می‌توان این موجود را یافت اما از آنجایی که با خطر انقراض مواجه هست شاید شما نتوانید به راحتی آن را ببینید.

 

اخبار,اخبارگوناگون ,عجیب‌ترین حیوانات جهان

لک‌لک نیل
لک‌لک نیل (شوبیل) یکی از پرنده‌های بزرگ آفریقا است. نوک آن 10 سانتی‌متر عرض و 23 سانتی‌متر طول دارد. همچنین پاهای این جانور نیز بسیار بزرگ است به شکلی که درازای انگشت میانی پای او به 16.8 تا 18.5 سانتی‌متر می‌رسد. خانه این پرنده زامبیا است.
 

اخبار,اخبارگوناگون ,عجیب‌ترین حیوانات جهان

 

اخبار  گوناگون  - فرادید