سرگرمی


2 دقیقه پیش

تصاویری که شما را به فکر فرو می‌برد (34)

یک عکس، یک طرح یا یک نقاشی؛ بعضاً چنان تاثیری روی بیننده دارد که شنیدن ساعت ها نصیحت و یا دیدن ده ها فیلم نمی‌تواند داشته باشد. هنرمندانی که به ساده ترین روش ها در طول تاریخ ...
2 دقیقه پیش

دیدنی های امروز؛ سه شنبه 18 خرداد ماه

دیدنی های امروز؛ سه شنبه 18 خرداد ماه وبسایت عصرایران: نماز تراویح مسلمانان اندونزی در نخستین شب آغاز ماه رمضان – آچهمعترضان عوارض زیست محیطی یک پروژه انتقال آب در کاتالونیا ...

رازهایی از دنیای شگفت انگیز عنکبوت ها


یکی از ترسناک ترین بندپایان دنیا عنکبوت است که می توان آن را در میان درختان پیدا کرد اما همیشه رازهایی در مورد این موجود بوده است که بهتر است به واقعیت آن ها پی بریم.

مشرق: عنکبوت موجود ترسناکی که بسیاری از انسان ها حتی بیشتراز مرگ از آن ترس دارند رازهای پیچیده ای دارد که  شاید تا به حال نشنیده باشید. محققان با سال ها مطالعه بر روی عنکبوت های مختلف برخی از این رازها را به دست آورده اند که در ادامه با هم مرور می کنیم:

کشندگی سم بابا لنگ دراز

رازهایی از دنیای شگفت انگیز عنکبوت ها

یکی از گونه های عنکبوت چندین سال است که به عنوان سمی ترین آن ها شناخته میشود در حالی که به این صورت نیست. بابا لنگ دراز در گونه های مختلف وجود دارد که سمی ترین زهر را در بدنش نگه می دارد اما نیشی برای خارج کردن آن ندارد. این باور غلط است چرا که بابا لنگ دراز گونه های مختلفی دارد به طوری که برخی از آن ها واقعا می توانند انسان ها از بین ببرند ولی برخی از آنها اصلا عنکبوت حساب نمی شوند.

رازهای عنکبوت شتری

رازهایی از دنیای شگفت انگیز عنکبوت ها

چند سال پی ایمیلی در میان مردم چرخید که نشان میداد در عراق عنکبوت هایی به اندازه 20 سانتی متر هستند و می توانند به سقف سرعت 50 کیلومتر در سرعت هم برسند. این عنکبوت ها بسیار سمی اند به طوری که تا به حال افراد زیادی را از بین برده اند. همه این اطلاعات البته غلط هستند چرا که عنکبوت های شتری در اصل عنکبوت نیستند بلکه موجودی نزدیک به عقرب اند که تنها 8 سانتی متر رشد و سقف سرعتی نزدیک به 10 کیلومتردر ساعت دارند.

همه آن ها تار نمی تنند

تار یکی از راهی های شناخت یک عنکبوت است. نشانه ای که همه انسان ها عنکبوت را در کنار ان می بینند اما آیا همه این موجودات از تار استفاده می کنند. محققان به دست آورده اند که تنها نیمی از عنکبوت ها تار می تنند و به این وسیله شکار می کنند و مابقی آن ها تنها با استفاده از شیوه های دیگر مانند پرش روی سر شکار یا تله گذاری های متفاوت این کار را انجام می دهند.

عنکبوت ها هم در تارشان گیر می کنند

یکی از باورهایی که شکی به نظر در ان نیست گیر نکردن عنکبوت ها در تارهای خودشان است. در حالی که تار عنکبوت به هر چیزی می چسبد اما خودشان گیر نمی کنند که البته این باور اشتباه است. عنکبوت ها از انجایی که می دانند چگونه تار را تنیده اند به آرامی و با احتیاط روی آن قدم بر می دارند که نتیجه آن گیر نکردن در تار است.


ویدیو مرتبط :
شکار مگس نگون بخت توسط عنکبوت شگفت انگیز

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

دنیای فیزیك در برابر كشفی شگفت‌انگیز: ذره‌ای كه «مدل استاندارد» را تكان می‌دهد!دنیای فیزیك در برابر كشفی شگفت‌انگیز: ذره‌ای كه «مدل استاندارد» را تكان می‌دهد!

محققان روس از كشف ذره زیر اتمی جدیدی خبر می‌دهند كه در صورت اثبات وجود، می‌تواند مدل استاندارد فیزیك ذرات را دستخوش تحولی شگرف كند.

به گزارش ایسنا، در اواسط دهه 1930 میلادی فیزیكدانان بر این باور بودند كه تمام ذرات زیر اتمی شامل پروتون، الكترون و نوترون را شناخته‌اند، اما در سال 1936 میلادی ذره «موئون» كشف شد كه بدلیل ویژگی‌های منحصر به فرد باعث شگفتی فیزیكدانان شد.

به تازگی شواهدی از وجود بوزون جدید منتشر شده است كه بخشی از مدل استاندارد (SM) ذرات بنیادی محسوب نمی‌شود و در صورت اثبات وجود، علم فیزیك بار دیگر با یك كشف شگفت‌انگیز روبرو خواهد شد.

این بوزون جدید كه E) 38) نام دارد، در شتاب دهنده ذرات ابر رسانا نوكلترون در موسسه تحقیقات هسته‌ای دوبنا در نزدیكی مسكو كشف شده است.

بوزون E) 38) كه در حال حاضر در مرحله بررسی های دقیق و اثبات وجود قرار دارد، حدود 2.5 درصد پروتون جرم داشته و سبك‌تر از همه ذرات بنیادی كشف شده است.

اگر E) 38) ذره پایداری بود، می توانست یكی از كاندیداهای نخست برای شكل دادن تمام یا بخشی از ماده تاریك كائنات باشد، اما این بوزون غیرپایدار بوده و نیمه عمر بسیار كوتاهی دارد و نمی تواند به حل اسرار ماده تاریك كمكی كند./ایسنا