دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

نقد و بررسی ماکسیما 2012


در کنار امکانات و تجهیزات پرشمار این خودرو که به همراه ارگونومی ‌بسیار عالی، نسبت به پول پرداختی در برطرف کردن انتظارات خریدار از یک خودرو لوکس سنگ تمام می‌گذارد، از دو موضوع نمی‌توان به راحتی گذشت؛ نخست طراحی مدرن و دیگری فرم غربیلک فرمان

هفت صبح: حتما شنیده‌اید نیسان ماکسیما ساخت داخل در کنار خودروهای «مگان»، «تینا» و تعدادی مرسدس بنز  S-Class  ضدگلوله، وظیفه جابه‌جایی میهمانان اجلاس اخیر تهران را بر عهده داشت‌ اما در آن سوی آب‌ها نیسان ماکسیما مدل 2012 که جدیدترین نسل از این خودرو به شمار می‌آید چه حرف‌هایی برای گفتن دارد؟

نسل پنجم نیسان ماکسیما را در داخل کشور همه می‌شناسند؛ این محصول پس از انقلاب اسلامی ‌ایران نخستین خودرویی بود که برای اقشار ثروتمند جامعه تولید شد و توانست پیش از آغاز واردات خودرو به کشور، لقب «ماکسیما سوار» را به بخشی از هویت جامعه متمول آن زمان مبدل سازد. آغاز داستان مونتاژ و عرضه نسل پنجم نیسان ماکسیما در ایران به سال 1381 بازمی‌گردد. به سال‌هایی که می‌شد با قیمت یک دستگاه ماکسیمای صفر یک دفتر اداری در مناطق متوسط پایتخت خریداری کرد!

این خودرو که‌این روزها نمونه‌های صفر کیلومترش به سختی در بازار داخلی یافت می‌شود به تازگی وظیفه سنگین جابه‌جایی مهمانان و شرکت‌کنندگان در شانزدهمین اجلاس سران غیرمتعهدها که در تهران برگزار شد را بر عهده داشت. نکته تامل برانگیز ماجرا اینجاست که با آنکه بسیاری از کشورهای حاضر در این اجلاس صنعت خودروسازی قدرتمندی نداشته و جاده‌های‌شان از محصولات روز دنیا خالی است، اما انتخاب خودرویی متعلق به یک دهه پیش برای بخش تشریفات چنین اجلاس مهمی‌ در تاریخ کشورمان شاید چندان مناسب به نظر نرسد‌ اما اندکی آن سوتر نسل هفتم نیسان ماکسیما با چهره‌ای دگرگون شده و قوای محرکه قدرتمندتر، آماده نبرد با بزرگان سگمنت سدان‌های نیمه لوکس است.در این نوشتار نگاهی خواهیم داشت به آخرین نسل این خودرو که پس از مدت زمان کوتاهی از ورودش به بازارهای جهانی توانست موفقیت‌های بسیاری را کسب کرده و جایگاه نیسان را در کلاس سدان‌های نیمه لوکس تحکیم بخشد.

نقد طراحی

نسل هفتم نیسان ماکسیما نخستین بار در نمایشگاه خودرو نیویورک به نمایش در آمد. با بررسی دقیق پیکره و ظاهر این خودرو، دست نخورده ماندن ابعاد و تغییرات جزئی فواصل محور‌ها نسبت به نسل پیشین ماکسیما نخستین چیزی است که توجه ناظر را به خود جلب می‌کند. عدم تغییر ابعاد درهای خودرو، کاهش تنها 5 سانتی متری فاصله محورها و افزایش چهار سانتی‌متری پهنای خودرو همه و همه نشان از فلسفه دقیق مهندسی با نگاهی به موفقیت‌های نسل پیشین ماکسیما در پشت پرده ‌این پیکره تنومند ماکسیما دارد.هنگامی ‌که با دقت به طراحی ظاهری این خودرو می‌نگرید ملاحظه می‌کنید که گویی طراحان نیسان نیم نگاهی هم به برند آمریکایی زیرمجموعه نیسان یعنی «اینفینیتی» انداخته‌اند، چرا که عناصر طراحی محصولات اینفینیتی در این خودرو قابل لمس است. بدون شک شخصیت اصلی نیسان ماکسیما و البته قسمت ویژه ‌این خودرو را در فرم چراغ‌های جلو خودرو خواهید یافت.

با اینکه فرم چراغ‌های جلو که طراحان نیسان این سبک را Liquid Motion (حرکت سیال) نامیده‌اند از لحاظ هندسی شبیه به چراغ‌های نسل جدید نیسان سری Z هست اما طراحان نیسان با تغییرات گرافیکی و البته تغییرات در ابعاد چراغ‌ها به تنومند جلوه دادن نمای جلوی ماکسیما کمک شایانی کرده‌اند اما نمای عقب ماکسیما را به دور از هرگونه شلوغ کاری خواهید یافت.

با اینکه تناسب چراغ‌های جلو با فرم چراغ‌های عقب از نمای جانبی کاملا مشخص است، اما نمای عقب ماکسیما را اصطلاحا کمی ‌میانسال پسند خواهید یافت. با این حال چراغ‌های طیفی LED عقب‌(که هرکدام متشکل از 12 LED است) در کنار در صندوق عقب متورم و اگزوزهای دوگانه ‌این خودرو توانسته است جلوه‌ای از یک خودروی اسپورت را هرچند در مقیاس کوچک به نمایش بگذارد. ضمن اینکه نحوه چیدمان طیف LED و طراحی گرافیکی چراغ‌های عقب در شب نیز واقعا خیره‌کننده است.

داخل کابین

همانگونه که گفته شد در ارائه‌این نسل از نیسان ماکسیما توجه ویژه‌ای به کیفیت شده است. اما ببینیم که در داخل کابین اوضاع به چه منوال است؟ شاید اگر شما را روی صندلی ماکسیما قرار دهند و لوگوی برند نیسان را که در مرکز غربیلک فرمان قرار دارد، بپوشانند فارغ از تفاوت‌های زبان طراحی «لکسوس» با نیسان شما برای لحظه‌ای فکر کنید که در داخل خودرو لکسوس LS نشسته‌اید. با اینکه کنسول میانی و طراحی کلیه ادوات شباهت غیرقابل انکاری به نسل دوم نیسان مورانو دارد و شاید از این نظر مجذوب این خودرو نشوید اما بدون شک کیفیت برتر چرم به کار رفته شده و سایر قطعات دکوراتیو داخلی تحسین برانگیز خواهد بود.همانگونه که اشاره شد پس زمینه اصلی طراحی داخلی ماکسیما را همچون محصولات چند سال اخیر کمپانی نیسان خواهید یافت که اگر از نیسان ماکسیما توقع یک خودرو تنها لوکس را داشته باشید شاید این نحوه طراحی به مذاق شما خوش نیاید، اما فراموش نکنید که در بین تمامی ‌برندهای ژاپنی این نیسان است که توانسته خود را به عنوان برند لوکس در عین حال اسپورت ساز به دنیا معرفی کند. به خصوص با تغییر استراتژی کمپانی نیسان در چند سال اخیر که بیشتر هدف خود را بر پایه جذب طیف مشتریان جوان پایه‌گذاری کرده است باید این انتظار را داشت که نیسان ماکسیما نسل هفتم با نسل موجود در کشور در تعریف واژه «لوکس» اختلاف نظر فاحشی خواهد داشت.

اما در کنار امکانات و تجهیزات پرشمار این خودرو که به همراه ارگونومی ‌بسیار عالی، نسبت به پول پرداختی در برطرف کردن انتظارات خریدار از یک خودرو لوکس سنگ تمام می‌گذارد، از دو موضوع نمی‌توان به راحتی گذشت؛ نخست طراحی مدرن نشان‌دهنده‌های خودرو با حال و هوای اسپورت و دیگری فرم غربیلک فرمان که اگر فراموش کرده باشید در داخل چه اتومبیلی نشسته‌اید با دیدن این فرمان گمان خواهید برد که پشت فرمان یک کوپه دونفره نشسته‌اید نه یک سدان نیمه لوکس!آقای خوش پوش روی جاده

کمپانی نیسان که در چند سال اخیر به وضوح نشان داده است علاقه‌ای ندارد محصولات خود را در رنج گسترده‌ای از پیشرانه‌ها و جعبه دنده‌های گوناگون عرضه نماید، نسل هفتم ماکسیما را نیز تنها با یک پیشرانه 3/5 لیتری و در دو گونه S 3.5 و 3.5V  با دو پکیج Sport و Premium به مشتریان خود عرضه می‌کند. پس از روشن کردن موتور 3/5 لیتری ماکسیما طنین پرخروش پیشرانه بیش از انتظار و به راحتی به گوش می‌رسد که‌این امر می‌تواند حاکی از یک رویداد باشد؛ مراسم استقبال یک نیسان وحشی و نا آرام از راننده‌اش.با اینکه موقعیت قرار گرفتن روی صندلی و صدای خروجی از مجموعه اگزوز‌های این خودرو حس و حال اتومبیل‌های اسپورت آلمانی را ندارد اما طنین گوش نواز اگزوزها کاملا متفاوت از آن چیزی است که در دیگر خودروهای همکلاس این خودرو همچون تویوتا آوالون شنیده می‌شود. در کنار همه‌این‌ها، شیفترهای تعویض دنده پشت فرمان (که البته به صورت سفارشی و آپشن جداگانه قابل عرضه است) را هم به ماجرا اضافه کنید تا به راحتی متوجه شوید که نسل هفتم نیسان ماکسیما نه برای پدر و نه برای پسر بلکه برای استفاده همزمان پدر و پسر ساخته شده است!

پس از قرار دادن جعبه دنده CVT Xtronic ماکسیما در حالت D و آغاز حرکت با ماکسیما شتاب‌گیری اولیه‌این خودرو 1635 کیلوگرمی ‌را در خور تحسین خواهید یافت و با صدای جذاب و گیرا در عرض تنها 6/6 ثانیه سرعت از مرز یکصد کیلومتر بر ساعت فراتر می‌رود. پایداری و تعادل این خودرو نه تنها در مسیرهای مستقیم روزانه قابل تقدیر است بلکه در پیچ‌های تند نیز ماکسیمای جدید سربلند خواهد بود.  البته طراحی انحصاری شاسی این خودرو نیز مزید بر علتی است که ماکسیما را در زمینه هندلینگ و توانایی‌های حرکتی یک سر و گردن بالاتر از رقبای خود بیابید ولی با این حال به اذعان بسیاری از نشریات تخصصی معتبر، بهتر می‌بود مهندسان نیسان برای بهره‌وری حداکثری از توان پیشرانه جعبه دنده دیگری را با ضریب خطای کمتر و حداقل تاخیر در تعویض دنده طراحی و تولید می‌کردند.

هم‌اکنون نسل هفتم نیسان ماکسیما با تجهیزات استانداردی همچون رینگ‌های 18 اینچی آلیاژی، سامانه کنترل دینامیکی خودرو، ترمزهای ABS، سامانه تقسیم الکترونیکی نیروی ترمز، سیستم کمک ترمز الکترونیکی، شیشه‌های UV، شش عدد ایربگ که به صورت جلو داشبورد و جانبی تعبیه شده‌اند، ماساژور صندلی‌های جلو، دوربین دید عقب، سیستم صوتی حرفه‌ای Bose با هشت بلندگو و سامانه استفاده از تلفن همراه به همراه جهت‌یاب ماهواره‌ای هوشمند و صفحه نمایش لمسی با قیمتی مابین 31 تا 35 هزار دلار در بازارهای جهانی عرضه می‌گردد.


ویدیو مرتبط :
تست تصادف ماکسیما 2012

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

بررسی تیانا، ماکسیما و مگان؛ میزبانان میهمانان خارجی


مسئولان تصمیم گرفته‌اند از سه خودروی محبوب تیانا، ماکسیما و مگان استفاده کنند. این خودروها وظیفه دارند جلوی میهمانان خارجی کشورمان آبروداری کنند. به همین بهانه دوباره هر سه خودرو را زیر ذره‌بین بررسی کرده‌ایم

هفت صبح: اجلاس سران کشورهای غیر‌متعهد شهریور ماه امسال در تهران برگزار می‌شود. ما هر روز اخبار این اتفاق مهم را پیگیری می‌کنیم و منتظریم ببینیم بالاخره چند روز تعطیلی نصیب‌مان خواهد شد. با این حال امروز متوجه شدیم که مسئولان تصمیم گرفته‌اند برای حمل و نقل میهمانان مهم خود از سه خودروی کاملا آشنا استفاده کنند.

لازم نیست درباره اهمیت اجلاسی در این سطح حرف بزنیم و مثلا بگوییم هر کشور در دنیا تلاش می‌کند تا چنین اتفاقی را با شکوه و صلابت خاصی برگزار نماید. تقریبا همه ما از این مسئله خبر داریم و حالا می‌دانیم در اجلاس سران کشورهای غیر‌متعهد که تا چند روز دیگر برگزار می‌شود، مسئولان تصمیم گرفته‌اند از سه خودروی محبوب تیانا، ماکسیما و مگان استفاده کنند. این خودروها وظیفه دارند جلوی میهمانان خارجی کشورمان آبروداری کنند. به همین بهانه دوباره هر سه خودرو را زیر ذره‌بین بررسی کرده‌ایم:

رنو مگان؛ خوب و قابل تحسین مگان از آن خودروهایی است که نمی‌توان با بهانه‌هایی چون ظاهر قدیمی‌اش از کنار آن به سادگی گذشت. بالاخره با سیاست‌های پارس‌خودرو‌، مگان توانست از بحرانی که در اوایل دچار آن بود، جان سالم به در برد. فرم شکسته و زاویه‌دار چراغ‌های جلو در کنار جلوپنجره کوچک دو‌تکه به این خودرو شخصیتی خشک، جدی و در عین حال جذاب بخشیده و تیرگی خاص چراغ‌هایش نیز به این ظاهر کمک کرده است.

خطوط روی بدنه مگان کاملا محو و کمرنگ است و تنها خطی که اندکی به چشم می‌آید خط روی کاپوت جلوست که حالتی شکسته دارد اما مهم‌ترین نقطه ضعف طراحی مگان فرم صندوق عقب است؛ البته این طراحی مورد پسند خیلی‌هاست ولی عموما در تبدیل فرم خودروهای‌ هاچ‌بک به سدان این مشکل به وجود می‌آید. در کل اگر رنو مگان را در رنگ مشکی ببینید کاملا ابهت یک خودروی مجلسی را در آن خواهید یافت.

در مورد دینامیک و قوای محرکه این سدانی فرانسوی هم باید گفت که بهترین نوع این خودرو در ایران از موتوری دو لیتری با توان 136 اسب‌بخار بهره می‌برد. وظیفه انتقال قدرت به چرخ‌های جلویش هم بر عهده گیربکسی چهار دنده اتوماتیک است که در مجموع می‌تواند مگان را به حداکثر سرعت 195 و شتاب صفر تا 100 آن 11.1 ثانیه را برساند. ترمزهای جلو و عقب خودرو دیسکی هستند و به سیستم‌های امنیتی ترمز ضد‌قفل ABS و سیستم پایداری الکتریکی ESP هم می‌توانید به راحتی اتکا کنید.ضمن اینکه این خودرو به دو کیسه هوا مجهز شده و چهار شیشه خودرو به صورت برقی کنترل می‌شوند و آینه‌های جانبی نیز از این قاعده مستثنا نیستند. از سیستم صوتی با قابلیت پخشCD ، کارت سوئیچ رنو، قفل مرکزی و کامپیوتر سفری هم می‌توان لذت برد. تکنولوژی به‌روز در ساخت این محصول هم سبب شده تا مصرفش برای سیکل ترکیبی 7.5 لیتر در  100 کیلومتر ثبت شود.

رقبا: تویوتا کرولا، سیتروئن C5

ویژگی خاص: آیرودینامیک عالی در سرعت‌های بالا و سر پیچ‌ها

قیمت: 46 میلیون توماننیسان ماکسیما؛ یک جنتلمن

نیسان ماکسیما از آن خودروهایی است که وقتی پایش به خیابان‌ها باز شد نه حریفی داشت و نه واردات خودرو مجاز بود، ولی به راحتی توانست خود را به خریداران خودرو تحمیل کند و با وجود معایبش به عنوان یک خودروی لوکس، به فروش مناسبی رسید. تا آنجا که امروز هم با وجود خودروهای جدیدتر و بهتر و کامل‌تر، مزه راحتی و سواری لذت بخشش زیر زبان خیلی‌هاست. همین المان‌ها نکته‌هایی هستند که این سامورایی پرقدرت را برای مراسمی‌ چون این اجلاس مناسب جلوه می‌دهند و ضمن اینکه به عنوان یكی  ‌از با کیفیت‌ترین خودروهای داخل هم شناخته شود.ولی اگر یادتان باشد ماکسیماهای اولی کمی ‌در تردد در خیابان‌های ناهموار کشورمان مشکل داشتند و بیشتر در حال و هوای اتوبان‌های ژاپن سیر می‌کردند. هر دست‌اندازی به راحتی در کابین و صندلی حس می‌شد و برای رفع این مشکل باید دست به جیب می‌شدید. ولی این مشکل مانند سایر ضعف‌ها توسط پارس‌خودرو برطرف شد.

حال پس از چند سال از حضور این ژاپنی باز هم ماکسیما با موتور سه لیتری‌اش و قیمتی نزدیک به 65 میلیون تومان گزینه‌ای مطلوب است. البته شاید عنوان لوکس برای ماکسیما کمی‌ سنگین باشد چون امکانات خودروهایی چون کیا سراتو یا مزدا 3 را ندارد اما اگر پشت فرمان آن نشسته و کمی‌ با آن رانندگی کنید واقعا احساس کمبود نمی‌کنید. موتورش قوی‌ترین بین خودروهای 30 تا 50 میلیون تومانی است و می‌تواند شما را در مدت 8.4 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برساند.

شتابی که با توجه به ابعاد و وزن 1390 کیلوگرمی‌ فوق‌العاده است. در کل می‌توان یک صفت را برای ماکسیما به کار برد؛ راحتی! زمانی که سوارش می‌شوید با طراحی زیبای کنسول میانی و نشانگرها مواجه می‌شوید. صندلی‌ها بسیار راحتند و دید خوبی از درون اتاق به بیرون خواهید داشت. سیستم تهویه هوای مطبوع بسیار عالی بوده و هر آنچه از یک خودرو در این کلاس انتظار دارید را برآورده می‌کند. در انتها باید گفت ماکسیما خودرویی مناسب برای افرادیست که عشق قدرت موتور هستند و حاضرند برای آن هزینه بالای مصرف سوخت این ژاپنی بزرگ را هم بپردازند. در رانندگی خودرویی آرام و پرقدرت است و البته کاملا جادار. هم اکنون در بازار داخلی می‌توانید به جای نیسان ماکسیما، کیا سراتو یا مزدا 3 جدید هم بخرید که هر دو خودروهایی سدان و اسپورت هستند اما هیچ‌کدام شخصیت ماکسیما را ندارند و حس سواری با خودرویی لوکس به شما دست نخواهد داد.

رقبا: مزدا 3 نسل جدید، کیا سراتو

ویژگی خاص: راحتی و دیگر هیچ


قیمت: 66 میلیون توماننیسان تیانا؛ هتلی متحرک


رقبا: تویوتا کمری، اوریون و هیوندا آکورد

ویژگی خاص: بهره‌مندی از گیربکس CTV اختصاصی نیسان و یکی از 10 موتور برتر دنیا

قیمت: 84 میلیون تومان
تیانا، محصول سال 2003 نیسان ژاپن است. این خودرو به عنوان جایگزین نیسان سفیرو به خط تولید راه یافت و پس از آن هم‌شانه نیسان ماکسیما در جهان و با استفاده از پلتفرم نسل جدید همین مدل ماکسیما که مهد تولید آن در آمریکاست، کشورها را فتح کرد، ولی شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که نام این سدان تیناست یا تیانا ؟ پس همین بس که بدانید نام انگلیسی این محصول نیسان teana است که تیانا تلفظ می‌شود اما با معرفی این اتومبیل توسط پارس خودرو، تصمیم گرفته شد تا جهت سهولت در تلفظ نام و فارسی‌تر شدن آن، به تینا تغییر پیدا کند.

 نیسان تینا قیافه شکلی و مجلسی دارد که می‌تواند به عنوان خودرویی با کلاس در این اجلاس انجام وظیفه کند. نمای جلویش با استفاده از چراغ‌های یک تکه کشیده و جلوپنجره بزرگ بیننده بسیار حرفه‌ای طراحی شده. نمای جانبی آن نیز با یک شکستگی سرتاسر خودرو تا زیر چراغ عقب در نمای کناری ادامه دارد و این شکستگی که نمای روی در‌‌ها را روشن‌تر جلوه می‌دهد به نوعی در حجیم‌تر و خانوادگی‌تر نشان دادن طراحی آن موثر بوده. طراحی نمای عقب نیز با چراغ‌های بزرگ و استفاده از LED تکمیل می‌شود اما در مورد وضعیت فنی این محصول ژاپنی باید به نکته‌ای خاص و ویژه اشاره کنیم که همان انتخاب موتور تینا به عنوان یکی از 10 موتور برتر دنیاست !

موتوری 6 سیلندر با آرایش V شکل که  5/2 لیتر حجم دارد و می‌تواند نهایتا 182 اسب‌بخار قدرت را زیر پدال گاز برای راننده فراهم کند. ضمن اینکه تجهیز آن به سیستم جدید تنفسی بهینه سازی مصرف سوخت و کاهش آلودگی صوتی از نکات برجسته و بارز آن است. همچنین تینای 1.5 تنی شتاب صفر تا 100 معادل 9.6 ثانیه دارد، این عدد در مقایسه با وزن خودرو یادآور شتاب معروف نیسان ماکسیما است.این را هم فراموش نکنید که تکنولوژی مدرن گیربکس CVT عرضه شده در این خودرو آرزوی هر خودرو دوستی است. به بحث امکانات این سوگلی ژاپنی برسیم باید بگوییم که تیپ XV که مدل کامل تینا محسوب می‌شود تمامی ‌امکانات به روز را یکجا دارد. کیسه‌های هوای جلو، جانبی و پرده‌ای، سیستم کنترل دینامیکی، سیستم کنترل سرعت، کامپیوتر سفری، سان روف، صندلی با حالت تنظیم حافظه‌دار، چراغ عقب LED و سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک با قابلیت تنظیم دما از جمله این امکانات هستند.

علاوه بر موارد اشاره شده، تینا از امکانات دیگری نظیر قابلیت تنظیم ارتفاع چراغ جلو، آینه‌های جانبی همراه با گرم‌کن و سیستم کنترل گشتاور بهره می‌برد که باعث تمایزش نسبت به سایر خودروهای لوکس رقیب می‌شود.