دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

بروز مجدد پدیده كشند قرمز 

 

بروز مجدد پدیده كشند قرمز

 

 

با این‌كه هنوز تب داغ بحث و بررسی در مورد پدیده كشندقرمز در آب‌های جنوبی ایران كاملا فروكش نكرده بود، اما شنیدن خبر بروز مجدد پدیده كشندقرمز این بار به رنگ دیگری همه را شگفت زده كرد.

 


عضو هیأت علمی موسسه ملی اقیانوس‏شناسی از مشاهده پدیده كشندقرمز از ۲ نوع متفاوت و توامان به رنگ‌های سبز كم‌رنگ و قرمز شكلاتی رنگ در آب‌های ساحلی چابهار خبر داد.

 


طبق بررسی‌های انجام شده این پدیده مربوط به شكوفایی گونه‌ای تاژكدار پلانكتونی و گونه‌ای ‌تاژكدار احتمالا سمی و خطرناك است كه انجام تحقیقات بیشتر در زمینه شناسایی و بررسی اكولوژی جلبك‏های مضر برای حصول اطمینان از سمی بودن یا نبودن آن ضروری است.

 


كارشناسان به منظور بررسی مرجان‌های آب‌های ساحلی چابهار عازم این منطقه شده بودند كه، پس از چند روز متوالی (۲۹ فروردین تا اول اردیبهشت جاری) به دلیل ماندگار شدن پدیده كشندقرمز و عدم دید كافی موفق به نمونه‌برداری نشدند و از مرجان‏های این منطقه عكسبرداری به عمل نیامد.

 


با این وجود، وقوع پدیده كشندقرمز از ۲ نوع متفاوت و به طور توأم در این آب‌ها چشمگیر بوده است.

 


این پدیده در آب‌های درون خلیج چابهار و به وسعت كم (یك تا ۲ كیلومتر) در نزدیكی اداره بندر به رنگ سبز كم‌رنگ ظاهر شده و آب‌های خارج از خلیج چابهار (واقع در شرق آن) به رنگ شكلاتی ظاهر شده و در مواقعی كه شدت باد كمتر می‏شد از غلظت بیشتری بویژه در آب‌های نزدیك به ساحل برخوردار بود و وسعت آن در آب‌های نزدیك به ساحل و دورتر از آن به چندین كیلومتر بالغ می‏شد.

 


عضو هیأت علمی موسسه ملی اقیانوس‏شناسی تصریح كرد: بررسی دقیق‌تر نمونه‏های زنده جمع‌آوری شده از كشندقرمز سبزرنگ توسط میكروسكوپ نشان داد كه این كشند بر اثر شكوفایی تاژكداران پلانكتونی Noctiluca miliaris رخ داده است.از طرف دیگر، كشندقرمز شكلاتی رنگ تا عمق ۵/۲ متری لایه ضخیمی را تشكیل می‏داد، اما در لایه‏های پایین‌تر از ضخامت آن كاسته شده تا حدی كه دید برای یك غواص به كمتر از ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر می‏رسید و دمای آب از ۵/۲۴ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد در نوسان بود.

 


وی تاكید كرد: از این‌رو با توجه به این مسائل و احتمال قرار گرفتن این جنس در گونه سمی باید بلافاصله به بررسی این موضوع پرداخت چرا كه در صورت سمی بودن آن، تلفات ماهیان و خطراتی برای انسان رخ خواهد داد.

 


همچنین از آنجا كه مجموعه تالاب‌های هامون با وسعتی بالغ بر ۲۹۳ هزار هكتار به عنوان بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین ایران و عامل اصلی حیات در منطقه سیستان شناخته شده بود، متاسفانه به دلیل خشكسالی‌های پی‌درپی از سال ۱۳۷۹ خشك شد، اما اخیرا مدیر كل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین «طرح جامع مدیریت تالاب هامون» برای نجات این تالاب بین‌المللی خبر داد.

 


مهندس امیر عبدوس، با اشاره به این كه تالاب‌های «انتهای جنوبی هامون پوزك» به وسعت ۱۰ هزار هكتار و «هامون صابری و هامون هیرمند» به وسعت ۵۰ هزار هكتار در سال ۱۹۹۰ به دلیل اختلالات ناشی از دخالت‌های انسان در اكوسیستم تالاب در فهرست قرمز كنوانسیون رامسر قرار گرفته‌اند، افزود: برای نجات این تالاب بین‌المللی «طرح جامع مدیریت تالاب هامون» تهیه شده است.

 

 


ویدیو مرتبط :
پدیده قرمز شدن رنگ ماه (ماه خون آلود)

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

در زمان بروز پدیده "گردوغبار" چه باید کرد؟ 

آسم,بیماران قلبی, گردوغبار ,مشکلات تنفسی

 پدیده گردوغبار رویدادی طبیعی است و در بخش هایی از جهان که دارای مناطق خشک و بیابانی وسیع هستند ایجاد می شود. این پدیده که کیفیت هوا و عمق دید را کاهش می دهد می تواند اثرات سویی بر سلامت انسان به خصوص افراد دارای مشکلات تنفسی داشته باشد.

● گردوغبار و تنفس
ذرات گردوغبار از نظر اندازه کاملا متفاوت هستند و از ذرات درشت (غیر قابل تنفس) تا ریز ( قابل تنفس) طبقه بندی می شوند. ذرات درشت گردوغبار حداکثر می توانند به داخل بینی، دهان و حلق راه پیدا کنند اما ذرات ریز می توانند به اعماق بیشتر و نواحی حساس مجرای تنفسی و ریه نفوذ کنند. ذرات ریزتر اثرات نسبتاً مهمی بر سلامت انسان می گذارند. بیشتر ذراتی که در پدیده گردوغبار حضور دارند از نوع درشت یا غیر قابل تنفس هستند و تهدید جدی برای سلامت مردم ایجاد نمی کند. ولی ممکن است در افرادی که سابقه بیماری های تنفسی دارند مانند مبتلایان به آسم و آمفیزم مشکلاتی ایجاد نماید.

● تماس با گرد و غبار و اثرات آن بر سلامت
متداول ترین نشانه هایی که طی یک پدیده گردوغبار مشاهده می شود تحریک چشم ها و راه های هوایی فوقانی است.
در زمان بروز پدیده گردوغبار، گروه های پرخطر که ممکن است آسیب پذیری بیشتری داشته باشند، عبارتند از: نوزادان، کودکان و نوجوانان، سالخوردگان، افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم و برونشیت و آمفیزم، بیماران قلبی.
قرارگرفتن این افراد در معرض گردوغبار ممکن است، واکنش های حساسیتی و حملات آسم را تشدید کند، مشکلات تنفسی حادی را ایجاد کند، در ایجاد بیماری های قلبی و عروقی موثر باشد، طول عمر را کاهش دهد. قرار گرفتن طولانی در معرض ذرات منتقله توسط هوا می تواند مشکلات تنفسی و ریوی و احتمالا بیماری های قلبی ایجاد کند.

● در زمان بروز پدیده گرد و غبار چه باید کرد؟
اقدامات احتیاطی زیر می تواند به شما کمک کند تا خود را از اثرات سوء گرد و غبار حفظ کنید و اثرات نامطلوب این پدیده را بر سلامت خود به حد اقل برسانید:
از فعالیت درخارج از منزل اجتناب کنید. اگر الزاما بایستی در هوای آزاد فعالیت کنید زمان آن را به حد اقل ممکن کاهش دهید.
از ورزش سنگین به ویژه اگر دارای مشکلات تنفسی و آسم هستید خودداری کنید.
در خانه یا محیط های بسته بمانید و درها و پنجره ها را بسته نگاه دارید. درصورت امکان در اماکن دارای سیستم تهویه مطبوع بمانید.
اگر دارای آسم هستید یا نشانه هایی مانند کوتاهی تنفس، سرفه و خس خس کردن و درد قفسه سینه را مشاهده کردید برنامه درمانی خود را دنبال کنید و اگر نشانه ها برطرف نشد با پزشک خود مشورت کنید.

● ایمنی در شرایط بروز پدیده گرد و غبار
در زمان بروز این پدیده میزان دید به سرعت کاهش می یابد. اگر در چنین شرایطی در جاده هستید و کاهش عمق دید بر توانایی دید شما تاثیر می گذارد آهسته تر برانید و در صورت لزوم با توجه کامل به علایم راهنمایی و رانندگی تا بر طرف شدن شرایط حاد، اتومبیل خود را در نقطه امنی متوقف نمایید. اگر اتومبیل شما دارای سیستم تهویه مطبوع است آن را در وضعیت چرخش مجدد هوا قرار دهید تا گرد و غبار ورودی به اتومبیل شما کاهش یابد. توجه به این موارد می تواند در کاهش اثرات جانبی گرد و غبار موثر باشد:
برای جلوگیری از آلودگی مواد غذائی و آب آشامیدنی استفاده از پوشش مناسب برای مواد غذائی آماده مصرف ضروری است. لازم است مواد غذائی قبل از نگهداری در یخچال از ذرات و گرد و غبار زدوده شوند. برای کاهش تماس با گرد و غبار در محیط زندگی، نظافت روزانه توصیه می شود.

● آیا استفاده از ماسک در زمان بروز گرد و غبار به ما کمک می کند؟
ماسک های کاغذی معمولی و دستمال نمی توانند جلوی ورود ذرات ریز گرد و غبار به سیستم تنفسی ما را بگیرند و بنابراین استفاده از آن ها توصیه نمی شود. ماسکهای ویژه ای که با عنوان1 P  و 2 P عرضه می شوند برای این شرایط تا حدی مناسب است.

در استفاده از ماسک باید به نکات زیر توجه کرد:
پوشیدن آنها باعث احساس گرما شده و معمولا راحت نیست. اگر ماسک بطور کامل اطراف بینی و دهان را نپوشاند، مثلا برای افرادی که محاسن بلندی دارند و راه نفوذ برای هوا باقی باشد، تاثیرچندانی ندارد. این ماسک ها آلاینده های گازی هوا مانند منوکسید کربن را نمی گیرد. تنفس با استفاده از ماسک از حالت معمولی دشوار تر است و افراد دارای سوابق بیماری قلبی عروقی و تنفسی باید با پزشک خود مشورت نمایند. استفاده از این ماسک ها برای افراد سالمی که به ناچار باید در زمان بروز پدیده گرد و غبار در بیرون بمانند، قابل توصیه است.
 منبع:isna.ir