اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

"حال فعلی افراد" و سبک تاریخی خوارج: از ترور شخصیت علی(ع) تا ایران 1389 

 

 

عصرایران ؛ جعفر محمدی - این روزها ، از این کلام حق که "ملاک حال فعلی افراد است" ، سوء استفاده های فراوانی می شود ؛ درست  مانند خوارج که "لاحکم الا لله" سر می دادند و علی علیه السلام در این باره فرمود: کلمه حق یراد بها الباطل (این سخن حقی است ولی از آن اراده باطل می شود.)

 

زیر سوال بردن سوابق ارزشی نیروهای انقلاب ، البته قضیه ای متعلق به امروز و دیروز نیست ، ماجرایی است که ریشه های و سوابق تاریخی متعدد دارد و در زمان خود مولا علی علیه السلام نیز خوارج که از سوابق درخشان ایشان ناخرسند بودند به لطایف الحیل و حتی با تمسک به آیات قرآن می کوشیدند آن سوابق ارزشمند را بی اثر کنند و بگویند درست است که علی در عصر رسالت ، مجاهدت های فراوان داشته است اما ملاک حال فعلی است و البته در حال حاضر هم که او دچار کفر و نفاق است .علی علیه السلام

از جمله روزى علی علیه السلام در مسجد نماز جماعت می گزارد و عده ای از مومنان هم به او اقتدا کرده بودند . یکی از خوارج به نام "ابن الکواء"  وارد شد و با صدای بلند و برای کنایه زدن به امام این آیه را قرالت کرد: «وَلَقَدْ أُوحِیَ إِلَیْكَ وَإِلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِكَ لَئِنْ أَشْرَكْتَ لَیَحْبَطَنَّ عَمَلُكَ وَلَتَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِینَ.»  (ای پیامبر! به تو و همچنین پیغمبران قبل از تو وحى شد که اگر مشرک شوى اعمالت از بین مى‏رود و از زیانکاران خواهى بود.)

ابن الکواء با خواندن این آیه خواست‏به على گوشه بزند که سوابق تو را در اسلام مى‏دانیم، اول مسلمان هستى، پیغمبر تو را به برادرى انتخاب کرد، در لیلة المبیت فداکارى درخشانى کردى و در بستر پیغمبر خفتى،خودت را طعمه شمشیرها قراردادى و بالاخره خدمات تو به اسلام قابل انکار نیست،اما خدا به پیغمبرش هم گفته اگر مشرک بشوى عمالت ‏به هدر مى‏رود، و چون تو اکنون کافر شدى اعمال گذشته را به هدر دادى.

در واقع خوارج برای این که علی علیه السلام را ترور شخصیت کنند ، از در دین و ارزش ها وارد می شدند و حضرت را به نداشتن صلاحیت دینی و قدرت طلبی و عدول از ارزش ها و نظایر این متهم می کردند و بدین ترتیب ، چنان فضایی را ایجاد نمودند که حتی دینداران جامعه نیز به علی علیه السلام بدبین شدند و  بر اسلام او تردید کردند بدان گونه که وقتی خبر شهادتش در مسجد کوفه ، به هنگاه نماز صبح را شنیدند با شگفتی پرسیدند مگر علی مسجد هم می رفت و نگر نماز هم می گزارد؟!

امروز نیز همان حکایت است و همان ماجرا و همان روش ها: "ابطال سوابق ارزشی یاران صدر انقلاب و تهمت به حال کنونی شان" ؛ فرمولی که در مقاطع مختلف جواب داده و البته در گذر تاریخ چیزی جز بدنامی برای بانیانش باقی نگذارده است.

گویا خوارج ، از بین نمی روند ، از زمانی به زمان دیگر و از شکلی به شکل دیگر در می آیند و این ماجرا همچنان ادامه دارد.../عصرایران


ویدیو مرتبط :
ملاک حال فعلی افراد است

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

مردم آمریکا درباره "طرح ترور سفیر عربستان توسط ایران"‌ چگونه فکر می کنند؟ 

مردم آمریکا درباره طرح ترور سفیر عربستان توسط ایران چگونه فکر می کنند؟

 

اواخر هفته  گذشته ،‌مقامات و رسانه های آمریکایی و سعودی مدعی شدند که ایران قصد داشته سفیر عربستان در واشنگتن را ترور و سفارتخانه های اسرائیل و عربستان در آمریکا را منفجر کند و به همین منظور به یک کارتل مواد مخدر نیز پول داده است.

این خبر و تاکید مقامات ایالات متحده بر لزوم برخورد با ایران که همزمان با گسترش جنبش "تصرف وال استریت"‌ منتشر شد ،‌ هر چند با جار و جنجال زیادی همراه بود و در سطح دولت های متحد و همسو با آمریکا با استقبال مواجه شد ولی در داخل آمریکا ،‌افکار عمومی آن را نپذیرفته و ترفندی برای انحراف اذهان از مشکلاتی است که اوباما در ماه های اخر با آنها مواجه شده است که این امر در کامنت های کاربران بخش های خبری اینترنت در آمریکا به خوبی منعکس شده است که به عنوان مثال ،‌ بخشی از کامنت های کاربران آمریکایی یاهو نیوز در زیر خبر مربوط به طرح ترور سفیر عربستان توسط ایران را به عنوان مشتی نمونه خروار مرور می کنیم:

- اگر ایران می خواست سفیر عربستان را ترور کند چرا این کار را در آمریکا انجام بدهد چرا این کار را در یک کشور دیگر از جمله فیلیپین یا مغولستان یا جای دیگری از جهان انجام نمی دهد؟

- این جور کارها به نفع کمپانی های اسلحه سازی است تا جنگ راه بیندازند و اسلحه بفروشند؛ ماشین تبلیغاتی آمریکا روشن شده است.

- چهار سال اول دوره ریاست جمهوری در حال پایان است و وی نتوانسته به وعده های خود عمل کند و حالا راه انداختن جنگ با ایران می تواند تضمین گر حضور مجدد 4 ساله او در کاخ سفید باشد.

- بعد از تجربه باتلاق عراق فکر نمی کنم آنها ( مقامات آمریکایی  ) آنقدر احمق باشند ، هستند ؟

- جنگ جهانی دوم سبب شد تا اقتصاد آمریکا از یک بحران بزرگ و مزمن در دهه 1930 خارج شود. آیا آمریکا می خواهد برای خلاصی از این بحران موجود جنگ دیگری راه بیندازد ؟

- بن لادن یک تبعه سعودی بود و ما به عراق حمله کردیم.

- خدا ما را از شر این سیاستمداران و کارهایشان در امان نگهدارد .

- " حمله به یک کشور خارجی نقض صریح قوانین بین المللی است " ( اشاره مقامات آمریکا به تلاش ایران برای حمله به سفارت عربستان و اسراییل در واشنگتن  ) آیا ما در مورد عراق همین کار را نکردیم؟

- بسه دیگه! چقدر در آمریکا دروغ گفته می شود؟ موضوع شما ایران نیست بلکه می خواهید با جنگ و آتش افروزی خاورمیانه و کشتن آدم ها به اهداف و منافع خودتان برسید . چرا شما نمی گویید در داخل آمریکا چه خبر است ؟

- البته دهها مورد آدم کشی و عملیات ترور که از سوی موساد در اقصی نقاط جهان صورت می گیرد قابل پذیرش است !!!../تحلیل:عصرایران