اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

۶ طرح جدید برای تسهیلات خرید مسكن به زودی اعلام می شود 

 

۶ طرح جدید برای تسهیلات خرید مسكن به زودی اعلام می شود

 

مدیرعامل بانك مسكن:

۶ طرح جدید برای تسهیلات خرید مسكن به زودی اعلام می شود

مدیرعامل بانك مسكن از نهایی شدن ۶ طرح جدید برای پرداخت تسهیلات مسكن در این بانك خبر دارد و گفت: تاكنون ۱۹۶ هزار میلیارد ریال در این بانك تسهیلات مسكن پرداخت شده است.

قدرت الله شریفی مدیرعامل بانك مسكن با حضور در غرفه باشگاه خبری فارس "توانا " در هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها از نهایی شدن طرح های این بانك برای پرداخت تسهیلات خرید مسكن خبر داد و اظهار داشت: امید می رود این طرح ظرف ۱۰ روز آینده نهایی شود و پس از كسب مجوز این طرح ها اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینكه این بانك فعلا برنامه ای برای افزایش تسهیلات مسكن ندارد، افزود: تسهیلات مسكن جوانان نیز هیچ تغییری ندارد.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی برای احداث مسكن، گفت: بانك مسكن برای احداث مسكن هر كمكی بتواند انجام می دهد.

مدیرعامل بانك مسكن در ادامه اظهارات خود در مورد خرید و فروش تسهیلات مسكن، تصریح كرد: تنها برای انتقال به خانواده های درجه یك، قابلیت خرید و فروش تسهیلات مسكن وجود دارد.

وی اضافه كرد: علاوه بر حالت مذكور اوراق مجاز برای تسهیلات مسكن نیز وجود دارد كه انتقال آن به غیر آزاد است.

این مقام مسئول ادامه داد: بانك برای اینكه مشكل مردم را در این زمینه برطرف كند اوراق مذكور را در بورس نیز عرضه كرده است.

مدیرعامل بانك مسكن با تاكید بر اینكه ارایه تسهیلات به مسكن وظیفه اصلی این بانك است، گفت: با توجه به سپرده گذاری های موجود مشكلی برای ارایه تسهیلات به متقاضیان وجود ندارد.

این مقام مسئول ادامه داد: درصد منابعی كه در بانك مسكن جمع می شود با نرخ حداكثر ۱۲ درصد به متقاضیان تسهیلات پرداخت می شود.

وی تاكید كرد: بانك مسكن با نظارت كامل تسهیلات تعمیر مسكن را حداكثر ۵ میلیون تومان پرداخت می كند.

وی گفت: برای تعمیرات باید سند منزل را در رهن بانك قرار و برای افراد دیگر كه با بانك ارتباط ندارند شرایطی لحاظ شده است.

مدیرعامل بانك مسكن اظهار كرد: حدود ۱۹۶ هزار میلیارد ریال از ۲۰۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی این بانك در بخش مسكن بوده است.

وی ادامه داد: در بخش مسكن مهر ۱۶۲ هزار میلیارد ریال قرار داد منعقد شده كه ۶۸ هزار میلیارد ریال پرداخت شد...../تحلیل:فارس


ویدیو مرتبط :
شرایط اعطای تسهیلات خودرو به متقاضیان به زودی اعلام می

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

مجوز جدید وام خرید مسكن برای گروه‌های خاص 

 

مجوز جدید وام خرید مسكن برای گروه‌های خاص

 

نمایندگان ویژه رییس‌جمهور در كارگروه مسكن برای پرداخت وام خرید مسكن به گروه‌های خاص مجوز صادر كردند.

گروه‌های خاص در این مجوز كه حكم مصوبه هیات دولت را دارد و توسط معاون اول رییس‌جمهور ابلاغ شده، شامل هنرمندان و نخبگان می‌شود كه برای هنرمندان معرفی‌نامه وزارت ارشاد الزامی است. ارزش تسهیلات خرید مسكن در مبالغ 50 و 80 میلیون تومانی تعریف شده است كه اولی به هنرمندان و دومی به نخبگان تعلق می‌گیرد. براساس این مصوبه، سه بانك بزرگ كشور ماموریت دارند 4 هزار فقره وام‌مسكن به این دو گروه پرداخت كنند.

بانك ملت باید یك هزار فقره تسهیلات احداث یا خرید واحد مسكونی حداكثر به مبلغ 50 میلیون تومان معادل 80 درصد ارزش ملك با نرخ 12 درصد به یك هزار نفر از هنرمندان با معرفی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت كند.

بانك‌های تجارت و صادرات نیز موظفند 3 هزار فقره تسهیلات احداث یا خرید واحد مسكونی حداكثر به مبلغ 50 میلیون تومان و 80 میلیون تومان با نرخ 12 درصد به سه هزار نخبه پرداخت كنند.

این مجوز اگر چه دست بانك‌ها را در پرداخت وام خرید یا ساخت به هنرمندان و نخبگان باز گذاشته و به صراحت بر پرداخت تسهیلات خرید تاكید نكرده اما با توجه به ممنوعیت پرداخت وام خرید مسكن بیش از 18 میلیون تومان در كلیه بانك‌های دولتی و خصوصی، به نظر می‌رسد تمایل گروه‌های خاص به دریافت وام خرید بیشتر از وام ساخت باشد. ضمن اینكه به نظر می‌رسد ارائه وام ساخت به افراد غیرسازنده كمی غیرمعقول می‌تواند باشد.

گزارش خبرنگار دنیای‌اقتصاد حاكی است: در حال حاضر به رغم آنكه هیچ بانكی (به‌جز بانك مسكن آن‌ هم تا سقف 18 میلیون تومان) اجازه پرداخت وام خرید مسكن را ندارد، اما در بازار غیررسمی خرید و فروش وام، انواع تسهیلات با كاربری «خرید مسكن» به قیمت‌های بالا، در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. دلالان وام‌های 50 تا 150 میلیون تومانی به ازای فروش هر فقره از این وام‌ها به متقاضی، معادل 10 درصد ارزش وام، پورسانت طلب می‌كنند.

سوالی كه مدت‌ها است درباره پشت‌پرده بازار غیررسمی وام مسكن مطرح و البته بدون پاسخ مانده این است كه در حالی كه بانك‌ها اجازه پرداخت وام خرید مسكن را ندارند، انواع تسهیلات در بازار غیررسمی از كجا تامین می‌شود؟

سوال مهم‌تری كه می‌شود از اعضای شورای عالی مسكن پرسید این است كه آیا پرداخت موردی تسهیلات خرید مسكن در حجمی قابل توجه نمی‌تواند شرایط بازار مسكن را به سمتی كه مورد دلخواه هیچ‌كس نیست، سوق دهد؟تاكنون چند مجوز خاص برای استفاده از وام خرید مسكن صادر شده است كه اگر مجموع كسانی كه از این مجوزها بهره می‌برند را در نظر بگیریم، رقم قابل توجهی خواهد شد...../تحلیل:عصرایران