اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

کارت‌های هوشمند جایگزین دفتر‌چه بیمه می‌شونداخبار,اخبار اجتماعی ,دفتر‌چه بیمه

 

اخبار اجتماعی - کارت‌های هوشمند جایگزین دفتر‌چه بیمه می‌شوند

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی از صدور کارت‌های هوشمند سلامت برای بیمه شدگان تأمین اجتماعی به جای دفترچه‌های موجود خبر داد

دكتر محمد علی همتی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این خبر، گفت: جلسات متعددی در حال برگزاریست تا براین اساس بتوانیم با صدور کارت‌های هوشمند سلامت اطلاعات مربوط به سلامت فرد بیمه شده را در این کارت‌ها یا سیم‌کارت‌هایی که در دست بیمار است ذخیره کنیم تا وقتی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند سوابق در پرونده الکترونیک قابل مشاهده باشد.

دکتر همتی با بیان اینکه فاز یک مطالعاتی این طرح در حال انجام است و بزودی عملیات اجرایی‌ آن آغاز می‌شود، گفت: براین اساس دفترچه‌های کاغذی تأمین اجتماعی جمع می‌شوند و فرد زمانی که به مراکز ملکی تأمین اجتماعی مراجعه می‌کند، امور درمانی‌اش راحت‌تر انجام می‌شود. قاعدتا نسخ پزشکی الکترونیکی می‌شود.

وی افزود: این طرح ابتدا در مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی اجرا می‌شود و پس از آن با فراهم شدن زمینه‌های لازم اجرای طرح در سایر مراکز نیز دنبال می‌شود.

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به اینکه آیا در حال حاضر تأمین اجتماعی در تمام استان‌های کشور دارای مراکز درمانی ملکی است، گفت: تأمین اجتماعی متولی درمان نیست و به کمک نظام سلامت آمده است اما تاکید ما این است که به خصوص در نقاطی که مراکز درمانی دانشگاهی کمتری وجود دارد، ورود پیدا کرده و ارائه خدمت به بیماران را تسهیل کنیم.

وی ادامه داد: طرحی در سازمان تأمین اجتماعی تحت عنوان سطح بندی وجود دارد که براساس آن به نسبت جمعیت بیمه شده و یکسری شاخص‌های تعریف شده مشخص می‌شود که باید مراکز درمانی در کدام نقاط کشور راه‌اندازی شوند. ما در یک دوره به طور وسیع بیمارستان‌سازی کردیم اما سعی می‌کنیم در ادامه به سمت ساخت مراکز ملکی در مناطقی برویم که در آنجا حضور نداشتیم.

همتی ضمن اعلام این خبر که قصد داریم در نقاطی از کشور که مراکز ملکی نداریم، امکانی را فراهم کنیم تا بازنشستگان در صورت مراجعه به بیمارستان‌های دانشگاهی از پرداخت فرانشیز معاف شوند، گفت: مطالعات اجرای این طرح در دست است و بزودی عملیات اجرایی آن شروع خواهد شد. 

اخبار اجتماعی - ایسنا

 


ویدیو مرتبط :
کارت پلاستک جایگزین تمام کارت های اعتباری شما

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

کارت هوشمند جایگزین دفترچه بیمه می شوداخبار,اخبار اجتماعی , سازمان تامین اجتماعی

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد: بنابر تصویب شورای عالی بیمه از تیر امسال دو سازمان بیمه خدمات سلامت و تامین اجتماعی با وحدت رویه عمل می کنند و از شهریور امسال نیز تمام دفترچه های بیمه حذف و کارت هوشمند الکترونیک بیمه جایگزین آن می شود. 

 تقی نوربخش روز پنچشنبه در همایش ملی سازمانهای مردم نهاد حوزه سلامت در سالن همایش های برج میلاد با اعلام این خبر افزود: سازمان تامین اجتماعی یک سازمان مردم نهاد است که تقریباً هیچ وابستگی مالی و بودجه ای به دولت ندارد و همه اعتبارات آن از طریق مردم تامین می شود.
 
وی ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی حدود 40 میلیون بیمه شده دارد که 20 درصد منابع آن از سهم کارفرمایان برای بیمه کارگرانشان تامین می شود، 7 درصد را کارگران با پرداخت حق بیمه پرداخت می کنند و 3 درصد سهم دولت است که در عمل تامین نمی شود.
 
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اضافه کرد: درآمد این سازمان از ابتدای سال 94 حدود 11 هزار و 500 میلیارد تومان بوده است که تقریبا همه آن از طریق مردم و بدون اتکا به دولت تامین شده است.
 
نوربخش ادامه داد: مردم و سازمانهای مردم نهاد در بسیاری از امور به خصوص تامین منابع مالی مشارکت دارند اما مشارکت مردم نباید به این میزان بسنده شود و باید سیاستگذاری در همه امور غیر حاکمیتی به خود مردم واگذار شود.
 
وی گفت: اقدامات دولت در حوزه سلامت به خصوص در یکسال گذشته و بعد از اجرای طرح تحول سلامت چشمگیر بوده و توانسته است سهم مردم از هزینه های درمانی را به شدت کاهش دهد و تعداد افرادی را به خاطر هزینه های درمانی دچار هزینه های خانمانسوز می شدند و از دهک های میانی به دهک های فقیر می رفتند به حداقل ممکن رسانده است.
 
نوربخش در ادامه خاطرنشان کرد که یکی از مشکلات قدیمی کشور در حوزه بیمه تفاوت سطح پوشش دو بیمه پایه خدمات سلامت و تامین اجتماعی بود که با مصوبه جدید شورای عالی بیمه این مشکل از تیر امسال بر طرف شد و از این پس پوشش این دو بیمه پایه اصلی کشور مانند یکدیگر و با وحدت رویه صورت می گیرد.
 
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: اقدام بسیار مهم و اساسی دیگر که به عنوان یک خبر خوش در این همایش اعلام می کنم این است که برای یکسان شدن خدمات بیمه پایه در کشور و رفع امکان هر گونه سوءاستفاده از شهریور امسال تمام دفترچه های بیمه پایه حذف می شود و کارتهای هوشمند الکترونیک سلامت جای آن را می گیرد.
 
مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به پرسش های مطرح شده از سوی نمایندگان سازمانهای مردمی درباره پوشش بیمه خدمات بیماری های MS و هموفیلی نیز توضیح داد: تا جایی که من می دانم بیماری هموفیلی جزو بیماریهای خاص است و تمام خدمات آن رایگان است اما اگر مشکلی در تامین هزینه داروی این بیماران به خصوص فاکتور 8 و 9 باشد، بررسی می کنم و حتما قول می دهم که مشکلات خیلی زود حل شود.
 
نوربخش ادامه داد: بیماری ام اس هنوز جزو بیماریهای خاص نیست اما خدمات دارویی و درمانی مورد نیاز این بیماران شبیه بیماران خاص ارایه می شود البته هنوز مشکلاتی در حوزه خدمات توانبخشی این بیماران وجود دارد که باید حل شود.
 
به گفته وی مشکلاتی نیز در زمینه تردد و حمل و نقل این بیماران وجود دارد که سازمان تامین اجتماعی درصدد است در این حوزه نیز تسهیلاتی برقرار کند.

 

اخبار اجتماعی - ایرنا