اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

چند درصد جمعیت ایران بیمار روانی دارند ؟اخبار,اخبار اجتماعی ,بیمار روانی

 

اخبار اجتماعی - وزارت بهداشت: 20 درصد جمعیت ایران بیمار روانی دارند

به گفته وی «پزشکان دانشمند» تنها طبابت نمی‌کنند بلکه به روش‌ها و فعالیتهای علمی نیز علاقمند هستند و می‌توانند رهبری پژوهش را به شکلی بهتر و کامل‌تر در کشور عهده‌دار باشند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: شش تا هفت درصد ایرانی‌ها به افسردگی و در مجموع حدود 20 درصد جمعیت کشور به انواع بیماری‌های روانی دچارند.

به گزارش ایسنا، دکتر رضا ملک زاده روز پنجشنبه در حاشیه همایش سراسری معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که در محل ستاد دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران با بیان این که بودجه تحقیقات کشور نیم درصد GDP است،اظهار داشت: درحالی که بر اساس برنامه توسعه‌یی کشور، بودجه تحقیقات کل کشور باید 2.5 تا 3 درصد GDP باشد.

‌وی از تدوین برنامه‌ مشخص جهت حمایت از نخبگان برجسته در حوزه علوم پزشکی خبر داد و گفت: یکی از مسائل مهم در موضوع نخبگان ضرورت داشتن برنامه مشخص جهت ماندن آنها در کشور است. در این میان با وجود حمایت‌هایی که از نخبگان صورت می‌گیرد، هنوز یک برنامه مشخص و تعریف شده‌ای که بتواند آنها را از ابتدا تا پایان تعقیب و حمایت کند و در نهایت موجب ماندن آنها در کشور شود، وجود ندارد.

ملک‌زاده افزود: در حال حاضر وزارت بهداشت برنامه‌ای را با موافقت بنیاد ملی نخبگان تدوین کرده است تا هر ساله نخبگان برجسته را شناسایی و از دوران دانشجویی آنها را مورد حمایت قرار دهند که در نهایت به این گروه از افراد، پزشکان دانشمند گفته می‌شود.

به گفته وی «پزشکان دانشمند» تنها طبابت نمی‌کنند بلکه به روش‌ها و فعالیتهای علمی نیز علاقمند هستند و می‌توانند رهبری پژوهش را به شکلی بهتر و کامل‌تر در کشور عهده‌دار باشند.

ملک‌زاده با بیان این که ساز و کارهای شناسایی نخبگان برجسته تدوین و بودجه آن نیز تا حدود زیادی تامین شده است، اظهار امیدواری کرد از سال آینده روند شناسایی این نخبگان و حمایت‌های لازم آغاز شود.

وی یادآور شد: ما هنوز نتوانسته‌ایم بهترین نخبگان را در کشور نگه داریم و یکی از دلایل اصلی آن این است که ما هنوز زیرساخت‌های کافی نداریم . به عنوان نمونه ما هنوز یک آزمایشگاه پیشرفته کامل که بتوانیم تمام تحقیقات خود را در داخل به انجام رسانیم را دارا نیستیم و نتوانسته‌ایم حمایت نهادینه از نخبگان داشته باشیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر ضرورت تشکیل شرکتهای دانش‌بنیان و با بیان این که این گونه شرکت‌ها برای دانشگاه‌های ما مفاهیم جدیدی است، تصریح کرد: روند تشکیل این شرکتها پروسه‌ای است که باید مورد پیگیری قرار گیرد در این راستا شاید تاکنون ما انتظار داشتیم که 200 شرکت دانش بنیان در سطح کشور داشته باشیم اما در حال حاضر تعداد کل شرکتهای ثبت شده تنها 50 شرکت است که نشان می‌دهد در ابتدای راه هستیم.

ملک‌زاده در ادامه به قابل توجه بودن مشکلات روحی و روانی در کشور اشاره کرد و با بیان این که به طور کلی مجموعه بیماری‌های روانی در ایران حدود 20 درصد است، گفت: همچنین حدود شش تا هفت درصد ایرانی‌ها دچار افسردگی هستند.

وی ادامه داد: با توجه به این که مشکلات روحی و روانی تأثیر سوئی بر روی عملکرد و اقتصاد جامعه دارند؛ در این راستا برنامه ویژه‌ای مبنی بر شکل‌گیری شبکه سلامت روان تدارک دیده‌ایم تا تحقیقاتی را در این حوزه به انجام رسانیم و علل یابی کنیم که چگونه می‌توان این موارد را به حداقل رساند.

ملک‌زاده افزود: در حال حاضر شبکه سلامت روان تشکیل شده است و پروژه‌های خوبی در این موضوع تعریف شده و امیدواریم بتوانیم در این مسیر حرکت خوبی داشته باشیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در ادامه با بیان این که 80 درصد تحقیقاتی که در دنیا انجام می‌شود به نتیجه نمی‌رسد، تصریح کرد: از هر 10 هزار ایده نهایتا یک ایده وارد صنعت می‌شود و گاه دانشمندان 50 سال از عمر خود را صرف یک تحقیق می‌کنند تا به نتیجه دست یابند.

ملک‌زاده با اعلام عدم پذیرفته شدن 30 درصد از مقالات ارائه شده به مجامع علمی به دلیل کپی برداری تصریح کرد: انگیزه‌هایی همچون مباحث مالی، شهرت و غیره باعث می‌شود که اتفاقاتی اینچنین در دنیا رخ دهد؛ البته این آمارها تنها مربوط به ایران نیست بلکه بیشترین میزان کپی مربوط به چین می‌باشد و در بهترین مجلات آمریکا نیز محققانی این اقدام را انجام داده‌اند.

وی افزود: مشکلاتی همچون کپی کردن در پژوهش مربوط به کل دنیاست و ما نیز در ایران برای جلوگیری از این موضوع ضمن تاکید بر ضرورت تقوا در نگارش تحقیق از همه نرم‌افزارها برای جلوگیری از کپی کردن استفاده می‌کنیم.
اخبار اجتماعی - ایسنا

 


ویدیو مرتبط :
پرستار بیمار روانی هست

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

چند درصد جمعیت ایران دیابت دارند؟اخبار,اخباراجتماعی , تشخیص دیابت

 

انجمن دیابت ایران اعلام کرد:بر اساس مطالعات کشوری در حال حاضر بیش از 10 درصد جمعیت ایران مبتلا به دیابت هستند و میزان شیوع این بیماری رو به افزایش است.

 به گزارش ایرنا، انجمن دیابت ایران به مناسبت برگزاری سمیناری با عنوان 'آموزش و پیشگیری از دیابت' در اطلاعیه ای اعلام کرد:در حال حاضر حدود 400 میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند که نیمی از این افراد از دیابت خود بی خبرند.

این اطلاعیه می افزاید: دیابت هر ساله سبب مرگ بیش از 5 میلیون نفر می شود، یعنی هر 6ثانیه یک نفر به علت دیابت جان خود را از دست می دهد.

در این اطلاعیه آمده است: هزینه درمان دیابت و عوارض آن بیش از 550 میلیارد دلار در سال است. بیشترین هزینه های دیابت صرف درمان عوارض آن شامل مشکلات قلبی عروقی، چشمی، کلیوی و پا می شود. در حالی که این عوارض با تشخیص به موقع و درمان مناسب قابل پیشگیری است. تشخیص دیرهنگام دیابت به این معناست که بیشتر افراد دیابتی در زمان تشخیص دیابت گرفتار حداقل یکی از عوارض آن شده اند.

انجمن دیابت ایران در این اطلاعیه آورده است: نهادینه کردن مصرف صبحانه سالم، میلیاردها دلار از هزینه های جهانی درمان دیابت می کاهد و از کاهش کارآمدی افراد دیابتی در جوامع انسانی نیز جلوگیری می کند.

در این اطلاعیه آمده است: با ترویج شیوه زندگی سالم می توان از بیش از 70 درصد موارد ابتلا به دیابت پیشگیری کرد. این درصد برابر پیشگیری از 150 میلیون مورد ابتلای جدید به دیابت در سال 2035 میلادی است.

این اطلاعیه می افزاید: افزایش دیابت در کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، حدود 100درصد است در صورتی که این میزان در کشورهای اروپایی 22 درصد است. به همین دلیل اطلاع رسانی به افراد جامعه در شناسایی عوامل خطر و راه های پیشگیری و کنترل دیابت ضرورت می یابد. از این رو دوم بهمن ماه سال جاری از ساعت 9 تا 12 سمیناری با عنوان 'آموزش و پیشگیری از دیابت' در روستای فیروز بهرام با همکاری شبکه بهداشت و درمان اسلامشهر، شورای اسلامی و دهداری فیروز بهرام برگزار می شود.


 اخباراجتماعی  -  ایرنا