اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

چند درصد تماس‌ها نیمه‌کاره قطع می‌شوند؟


مدیران اپراتورهای مختلف در طول سال چندین بار آمارهایی درباره وضعیت شبکه خود ارائه کرده و از بهبود وضعیت تلفن‌های همراه خبر می دهند با این وجود مشترکان موبایل در ایران اگرچه نسبت به سالهای قبل شرایطی به مراتب بهتر را تجربه می کنند اما گاهی در طول روز چندین بار ممکن است شاهد قطع شدن مکالمات نیمه کاره خود بوده و در موارد متعدد برای شماره گیری با اختلال مواجه شوند.

خبرگزاری ایسنا: مدیران اپراتورهای مختلف در طول سال چندین بار آمارهایی درباره وضعیت شبکه خود ارائه کرده و از بهبود وضعیت تلفن‌های همراه خبر می دهند با این وجود مشترکان موبایل در ایران اگرچه نسبت به سالهای قبل شرایطی به مراتب بهتر را تجربه می کنند اما گاهی در طول روز چندین بار ممکن است شاهد قطع شدن مکالمات نیمه کاره خود بوده و در موارد متعدد برای شماره گیری با اختلال مواجه شوند.

با وجودی که اپراتورهای تلفن همراه سرویسی خاص در نظر گرفته و تماسهای از دست رفته و ناموفق را در قالب پیامک به اطلاع مشترک می‌رسانند و حتی برخی اپراتورها این سرویس را هم طراحی کرده‌اند که درصورت تمایل از زمانی که مشترک در دسترس قرار می‌گیرد، موضوع از طریق پیامک به افرادی که قصد بر قراری تماس با او داشته‌اند اطلاع رسانی شود اما طی سالهای گذشته در موارد متعدد مدیران اپراتورها بر برقراری تماس‌هایی با موفقیت بالای 90 درصد تاکید داشته‌اند.

به عنوان مثال مدیر عامل اپراتور دوم ارتباطی آبان ماه سال گذشته از کاهش میزان قطعی تماس‌های ایرانسل به کمتر از 0.77 درصد خبر داد و گفت: حد استانداردی که برای قطعی تماس‌ها در نهمین سال فعالیت ایرانسل در قرار‌داد ذکر شده یک درصد است.

علیرضا قلمبر دزفولی در عین حال یادآور شد: نرخ قطعی تماس‌ها در شهری مثل تهران از 0.7 درصد تا 1.2 درصد متغیر است و ما با وجود آنکه امسال علاوه بر افزایش ترافیک دیتا، بحث ورود به نسل‌های بالاتر دیتا را نیز داشتیم از کیفیت تماس‌ها غافل نشده‌ایم.

البته این آمارها و اظهار نظرها تنها محدود به یک اپراتور نمی‌شود و درنهایت تقریبا تمام اپراتورها چنین آمارهایی را ارائه می کنند اما در عمل همه مشترکان تلفن همراه شاید این موفقیت بالای 90 درصدی را همیشه و آنطور که باید حس و تائید نکنند.

این موضوع تنها به مشترکان هم محدود نمی شود و وزیر ارتباطات دولت یازدهم هم از ابتدای کار خود نسبت به کیفیت خدمات تلفن همراه انتقادات متعددی مطرح کرده و تاکید داشته است که باید اپراتورها بر اساس خدماتی که به مشترک ارائه می کنند از او دریافت مالی داشته باشند.

تاثیر 3G و 4G در اختلالات موبایلی

سال گذشته در زمینه کیفیت خدمات موبایلی اتفاق جدیدی نیز رخ داد و به دنبال ورود اپراتورهای اول و دوم به عرصه ارائه خدمات نسل های 3 و 4 ارتباطی اختلالات متعددی در خطوط تلفن همراه رخ داد، اختلالاتی که شدت آنها در برخی اپراتورها بیشتر بود و طی زمانی بیش از شش ماه از سوی مسوولان تاریخ های متعددی برای برطرف شدن آنها اعلام شد.

البته با توجه به گذر اپراتورها از نسل 2 به نسلهای بالاتر تا حدی بروز این نوع اختلالات قابل پیش بینی بود به گونه ای که شهریور ماه سال گذشته در شرایطی که هنوز یک ماه هم از ورود اپراتورها به عرصه ارائه خدمات 3G و 4G نمی گذشت، محمود واعظی در گفت‌وگویی با ایسنا با اشاره به این‌که به وجود آمدن برخی اختلالات در خدمات اپراتورهای همراه اول و ایرانسل برای آمادگی ارائه‌ی نسل سوم ارتباطی 3G قابل پیش‌بینی بوده، اظهار کرد: در زمانی که پروانه ارائه نسل سوم ارتباطی به این اپراتورها داده شد، به صورت علنی اعلام کردند که با توجه به این‌که در کل کشور یک سیستم بزرگ در حال جایگزینی سیستم قدیمی است مردم باید برخی مشکلات را در این زمینه تحمل کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که در هر شهری که نسل سوم ارتباطی ارائه می‌شود، لازم است سیستم‌های اینترنتی تغییر کند، افزود: تغییر سیستم‌ها باعث به وجود آمدن اختلالاتی می‌شود با این حال مردم باید بدانند که این اختلالات موقت است و برای اصلاح و ارتقاء اینترنت به نسل سوم ضروری است.

واعظی با بیان این‌که به وجود آمدن اختلال در سیستم ارتباطی و اینترنتی اپراتورها برای ارتقاء امری طبیعی است، ادامه داد: در همه جای دنیا اینگونه است زیرا باید فرصت کافی را به اپراتورها بدهیم که سیستم قبل را بردارند و سیستم جدید را جایگزین کنند.

اپراتورهایی که هیچ کدام برتر نیستند

اما در نهایت مدت زمان و شدت این اختلالات چنان شد که در دوره‌ای نمایندگان مردم در مجلس خواهان حضور وزیر ارتباطات و پاسخگویی او در مجلس شدند.

در آن دوره مدیرعامل اپراتور اول ارتباطی دراین زمینه اظهار کرد: این‌که بحث اختلالات را اغلب مسوولان از همراه اول سوال می‌کنند به آن دلیل است که اغلب مدیران سیم‌کارت همراه اول دارند و کوچک‌ترین تغییر را مشاهده می‌کنند. حتی در زمان ثبت نام برای هدفمندی یارانه‌ها نیز 82 درصد شماره‌های اعلام شده شماره‌های همراه اول بوده است. بنابراین با توجه به این‌که تمام مدیران از سیم‌کارت‌های اول استفاده دارند کوچک‌ترین تغییری در خدمات اپراتور اول به سرعت مشاهده می‌شود و گستردگی شبکه همراه اول و حساسیت آن ایجاب می‌کند که مسوولان و نمایندگان مجلس حساسیت بیشتری بر روی آن داشته باشند.

وحید صدوقی در گفت‌وگو با ایسنا،همچنین اظهار کرد: شهریورماه سال گذشته مجوز ارائه‌ی آزمایشی خدمات نسل‌های سه و چهار به همراه اول داده شد و ما در آن زمان در نقاط شمالی تهران بالغ بر 900 سایت سوآپ کرده و نوعی نوسازی شبکه را در این مناطق دنبال کردیم. بی‌شک نوسازی برروی کیفیت نیز تاثیر می‌گذاشت و مدتی زمان لازم بود تا وضعیت شبکه به حالت پایدار قبلی باز گردد.

وی ادامه داد: راه‌اندازی نسل سوم ارتباطی (3G)، تغییر و تعویض آنتن و تجهیزات و خود BTSها قطعا برای مدتی تغییراتی در شبکه ایجاد می‌کند و با توجه به سرعت بالای توسعه، وزیر ارتباطات از ما خواست سرعت توسعه را کاهش دهیم و برهمین اساس از دی‌ماه سرعت توسعه را کاهش داده‌ایم و شبکه ما به حالت عادی بازگشته است.

حال حدود هشت ماه از این تغییرات می گذرد و گفته می شود حتی اختلالات اپراتور اول تلفن همراه که به واسطه وسعت شبکه مدت بیشتری ادامه داشت برطرف شده است با این وجود در جشنواره امسال فاوا، در بخش اپراتورهای تلفن همراه سراسری اینگونه عنوان شد که هیچ یک از اپراتورها حائز شرایط دریافت جایزه نبوده اند و به همین دلیل این بخش برگزیده نخواهد داشت.

وزیر ارتباطات نیز درباره چرایی این موضوع اعلام کرد: ما در این جشنواره برای بخش‌های مختلف سهمی را مشخص کرده ایم، اما با توجه به این‌که اپراتورهای تلفن همراه در سال گذشته تمام وقت خود را صرف امور توسعه‌ای کرده بودند در برخی شاخص‌ها که به‌طور مشخص مربوط به خدمت‌رسانی به مردم می‌شد نمره‌های خیلی بالایی کسب نکرده و به حدنصاب نرسیدند.

اما زمانی مرسوم بود که سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در فواصل زمانی مختلف جریمه‌هایی که بابت عدم ارائه خدمات مناسب برای اپراتورها در نظر گرفته می شد را اعلام کند. بر این اساس مردم در جریان قرار می گرفتند که اگر اپراتوری در کار خود الزامات را رعایت نکند چه اتفاقی برایش خواهد افتاد اما از ابتدای کار دولت یازدهم جریمه‌هایی که برای اپراتورها در نظر گرفته می شود اعلام نشده است.

به هر صورت حدود هشت ماه از ورود اپراتورها به عرصه ارائه خدمات باند پهن می گذرد و به گفته کارشناسان به نظر می رسد پس ازاین مدت نباید شرایط به گونه‌ای باشد که حتی خود وزارت ارتباطات هم از کیفیت خدمات اپراتورها ناراضی باشد.


ویدیو مرتبط :
فقط 8 درصد افراد موفق می شوند ....

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

قتل مرموز زن خیابانی در ساختمان نیمه کاره 

قتل مرموز زن خیابانی در ساختمان نیمه کاره

 

پرونده مهندس متهم به قتل یک زن خیابانی برای تکمیل تحقیقات به دادسرا برگردانده شد.

به گزارش تهران امروز، آغاز گر جلسه نماینده دادستان تهران بود. وی ضمن درخواست مجازات متهم گفت: حجت دو سال قبل با زنی به نام مهدیس رابطه برقرار کرده و پس از آن به خاطر درگیری بر سر پول این زن میانسال را کشته است.

وی افزود: دو سال قبل فرزندان زنی به نام مهدیس به پلیس آگاهی مراجعه کرده و از ناپدید شدن مادر خود خبر دادند. دختر این زن گفت مادرش با چند مرد افغانی رابطه داشته است ولی او اطلاعی از هویت این مردها ندارد.

ماموران با این سرنخ رد تلفن همراه مقتول را گرفته و شماره تلفن هایی که قبل از ناپدید شدن این زن با وی تماس گرفته بودند را مورد پیگیری قرار دادند. آنها با بررسی شماره تلفن ها نوجوانی افغانی به نام دل محمد را دستگیر کردند. دل محمد در جریان بازجویی پرده از قتل مهدیس برداشته و گفت: آن شب من و مهندس حجت در ساختمان نیمه کاره بودیم که با مهدیس تماس گرفتیم. وقتی او آمد در ازای پرداخت ۲۰ هزار تومان با وی رابطه برقرار کردیم. اما در پایان حجت زیر بار دادن این پول نرفت و وی را کشت. بعد هم پول و موبایل وی را برداشته و جسدش را هم در ساختمان قایم کرد.

ماموران چند روز بعد از این بازجویی موفق به دستگیری حجت شدند. اما حجت هر گونه دخالت در این قتل را رد کرد و مدعی شد به دروغ متهم به این جنایت شده است. اما جسد مقتول طبق گفته های دل محمد کشف شده و از نظر دادسرا مدارک موجود برای محکوم کردن متهم کافی به نظر می رسد. لازم به ذکر است که در جریان بازجویی ها دل محمد فرار کرد و ماموران موفق به بازداشت مجدد وی نشدند.

در ادامه اولیای دم خواستار قصاص متهم شدند.

سپس حجت به جایگاه آمده و گفت: نمی دانم چرا این قتل به من نسبت داده می شود من مهندس معمار بودم و وضع مالی خوبی داشتم. چرا باید به خاطر ۱۰ هزار تومان پول آدم بکشم؟

من ساکن دزفول بودم اواخر آبان ماه بود که شوهرخواهرم با من تماس گرفته و از من خواست برای کمک به چند پروژه ساختمانی که او دست گرفته بود به تهران بیایم. وقتی آمدم خواهرم و خانواده اش برای شرکت در جشن عروسی به دزفول رفته بودند و من تصمیم گرفتم یک شب را پیش دل محمد بمانم چون که جایی برای ماندن نداشتم. دل محمد به من گفت زنی را می شناسد که حاضر است با گرفتن مبلغی کم با ما رابطه برقرار کند . ما هم با مهدیس تماس گرفتیم. پس از برقراری ارتباط هم پول وی را دادیم و او رفت. فردای آن روز سر ساختمان رفتم و با ایرادی که کارشناس شهرداری از اسکلت بنا گرفت کار متوقف شده و من به خرم آباد رفتم تا چند روزی را پیش نامزدم بمانم. بعد هم به دزفول رفتیم. در عروسی برادر دامادمان شرکت کردیم. حتی به عنوان شاهد به محضر رفته و عقد نامه را امضا کردم.

بعد هم برای از سر گیری کار شوهر خواهرم به تهران برگشتم. چند روزی را پیش شوهرخواهرم بودم تا اینکه وقتی دوباره به دزفول بر می گشتم دستگیر شدم.من نمی دانم چرا دل محمد این حرف ها را درباره من زده است من مطمئنم اگر او دوباره دستگیر شود حرف هایش را پس می گیرد. دل محمد در روز قبل از فرارش به ماموران گفته بود که شب حادثه مهندس حجت پیش او نبوده و چند نفر دیگر آنجا بوده اند اما مامور حرفش را قبول نکرد. اگر او را دوباره دستگیر کنید حرف های مرا تایید می کند.

در پایان دادگاه هیات قضات با توجه به فرار متهم ردیف دوم و وجود نقص در این پرونده آنرا برای بررسی نواقص به دادسرا برگرداندند.... / گزارش : روزنامه تهران امروز