اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

چرا نیش برخی حشرات دردناک است؟


یک مجله آمریکایی در گزارشی دلیل دردناک بودن محل گزیدگی حشرات را بررسی کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان: یک مجله آمریکایی در گزارشی دلیل دردناک بودن محل گزیدگی حشرات را بررسی کرد.

مجله آمریکایی «وایرد» با انتشار گزارشی در پایگاه اینترنتی خود نوشت: نیش حشرات مانند فرو کردن نوک مداد به پوست، ریختن یک قطره بسیار داغ روغن و یا هیدروکلریک اسید داخل بریدگی روی پوست و یا راه رفتن بر روی زغال چوب در حالیکه یک میخ زنگ‌زده داخل پاشنه پا فرو رفته، بسیار دردناک است.

«جاستین اشمیت» زیست‌شناسی که از علم شیمی نیز سررشته دارد درخصوص نیش انواع حشرات و اینکه چرا هر کدام از آن‌ها احساس متفاوتی در فرد گزیده شده ایجاد می‌کنند، تحقیقات زیادی انجام داده است.

اشمیت می‌گوید این «تصور درد» است که باعث می‌شود ما پس از گزیده شدن، درد شدیدی را در محل نیش احساس کنیم. حقه‌ای که بدن ما به کار می‌برد تا خبرهای مربوط به صدمه وارد شده را از طریق تحریک عصب‌های حسی که پیام‌های دریافتی را به سرعت از طریق میلیاردها عصب مشابه به مغز می‌رسانند، مخابره کند.

با این وجود، اشمیت درخصوص نیش حشراتی که سمی هستند اما دردی ایجاد نمی‌کنند هشدار داد. بدلیل آنکه فرد گزیده شده دردی احساس نمی‌کند، پیام درد نیز مخابره نمی‌شود. در حالی که نیش برخی از حشرات می‌تواند باعث از کار افتادن ارگان‌های داخلی بدن و حتی مرگ فرد شود.

انواع گوناگون حشرات ترکیبات متفاوتی در نیش‌های خود دارند. از سوی دیگر، به نظر می‌رسد سم موجود در نیش حشرات نیز در طول تاریخ تکامل یافته است. این روند تکاملی برای انواع گوناگون حشرات یکسان نبوده است.

دلیل آنکه نیش زنبور عسل دردی به اندازه سوزاندن پوست با سیگار ایجاد می‌کند، این است که غشای سلولی پوست در محل گزیدگی بوسیله ملیتین موجود در سم این زنبور از بین می‌رود. اما نیش زنبورهای غیرعسلی نازک‌بال کینین‌های موجود در سم آن‌ها، دردی عمیق و شدید ایجاد می‌کند.


ویدیو مرتبط :
خلاصی کامل از دست حشرات (حشرات موذی ، سوسک ، موش و...)

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

دردناک ترین نیش حشرات جهان! /عکس


یشتر انسانها حداقل یك بار با درد نیش زنبور آشنایی پیدا كرده‌اند، اما یك حشره‌شناس با تجربه یك عمر تحقیق در مورد حشرات و آزمایش نیش‌های آنها، به معرفی 10 مورد از دردناكترین نیش‌های حشرات پرداخته است.

خبرگزاری ایسنا: یشتر انسانها حداقل یك بار با درد نیش زنبور آشنایی پیدا كرده‌اند، اما یك حشره‌شناس با تجربه یك عمر تحقیق در مورد حشرات و آزمایش نیش‌های آنها، به معرفی 10 مورد از دردناكترین نیش‌های حشرات پرداخته است.

 جاستین اشمیت، در سفرهای بیشمار میدانی خود در میان این حشرات، 150 نیش مختلف را شناسایی كرد. این حشره‌شناس سپس با ایجاد فهرست «درد نیش»، 78 گونه نیش را در مقیاس یك تا چهار رتبه‌بندی كرد و به ارائه توصیفات متناسب و تاحدی غیرعلمی برای هر درد پرداخت.
10 نیش برتر:

زنبور عرق (Sweat bee)

رتبه‌بندی: 1.0

نظر اشمیت: سبك، دارای عمر یك روزه، تقریبا موثر.مورچه آتشی
رتبه‌بندی: 1.2

نظر اشمیت: تیز، با هشدار ملایم. مانند حركت بر روی یك فرش كركی برای دستیابی به كلید برق مورچه Bullhorn Acaciaرتبه‌بندی: 1.8

نظر اشمیت: یك گونه درد نادر،‌ نافذ و افزایشی. انگار فردی زیر چانه شما یك گیره گذاشته است. زنبور سرخ صورت سفید
رتبه‌بندی: 2.0

نظر اشمیت: غنی، صمیمی و كمی ترد. شبیه به كشیدن شدن دست به یك درب گردان زنبور Yellowjacketرتبه‌بندی: 2.0

نظر اشمیت: داغ و دودآلود، تقریبا گستاخ. مانند خاموش كردن یك سیگار بر روی زبان زنبور عسل
رتبه‌بندی: 2.0

نظر اشمیت: حس آن مانند روشن شدن یك سر كبریت و سوختن پوست است. مورچه قرمز كارگررتبه‌بندی: 3.0

نظر اشمیت: بی‌رحم. انگار فردی با دریل در ریشه ناخن شصت حفاری می‌كند.زنبور كاغذی
رتبه‌بندی: 3.0

نظر اشمیت: طعم ثانویه تلخ . مانند ریختن یک ظرف اسید هیدروکلریک در برش کاغذ زنبور عنكبوتی Tarantula hawkرتبه‌بندی: 4.0

نظر اشمیت: كور كننده و دارای اثر الكتریكی شوك‌آور شاه نیشها: مورچه گلولهرتبه‌بندی: +4

نظر اشمیت: مانند راه رفتن بر روی ذغال شعله‌ور در حالیكه یك ناخن فرسوده سه اینچی در پاشنه پا فرو رفته است.

به گفته اشمیت، هرچه نیش یك حشره دردناكتر باشد، حالت تهاجمی آن نیز بیشتر است. حتی برخی از موجودات به همراه نیش خود به آزادسازی pheromonفرومون پرداخته كه دیگر اعضای گروه را برای شركت در این تجربه و نیش زدن به قربانی دعوت می‌كند.

در بدترین حالت، در زمان ورود نیش به بدن، ابتدا آنزیم‌ها نرم شده و سپس غشاهای سلولی را باز می‌كند. برخی از این سلولها ممكن است سلولهای عصبی باشند. تخریب آنها باعث از بین رفتن علامت‌دهی الكتروشیمیایی سلولها شده، از این رو ارسال این علائم تا حدی بطور تصادفی انجام می‌گیرد.

برخی مواد شیمیایی جریان خون را محدود و از رقیق شدن مواد دردآور و حركت آنها جلوگیری می‌كند.