اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

پیام نوروزی اوباما و همه حواشی اش


رئیس جمهور آمریکا فرا رسیدن نوروز را تبریک گفت.

پایگاه خبری انتخاب: رئیس جمهور آمریکا فرا رسیدن نوروز را تبریک گفت.

باراک اوباما گفت نوروز یک بار دیگر در کاخ سفید جشن گرفته می شود.

اوباما گفت در جشن مربوط به نوروز کاخ سفید "سبزی پلو ماهی" و "نان برنجی" عرضه خواهد شد و کاخ سفید میزبان ایرانی آمریکایی ها از سراسر ایالات متحده خواهد بود.

اوباما با ذکر نام فریدون مشیری، می گوید این "شاعر بزرگ" گفت: "باز کن پنجره ها را، که نسیم، روز میلاد اقاقی ها را جشن می گیرد، و بهار، روی هر شاخه ،کنار هر برگ، شمع روشن کرده است"  و من هر بار از نوروز استفاده می کنم تا به مردم ایران در مورد اینکه چطور می توانیم پنجره جدیدی باز کنیم و روابط جدیدی بین کشورهایمان آغاز کنیم، صحبت می کنم.

باراک اوباما با اشاره به روابط دو کشور آمریکا و ایران گفت برای اولین بار در چند دهه گذشته، فرصتی برای آینده متفاوتی بوجود آمده است.

او به مخاطبان خود گفت بارها در سالهای گذشته شنیده اید که گفته ام آمریکا آماده تعامل با ایران بر اساس منافع مشترک و احترام است و این دقیقا همان "کاری بود که ما کرده ایم."

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به برجام گفت در چند سال گذشته دیپلمات ها و دانشمندان هسته ای آمریکا و ایران با هم نشستند و رو در رو مذاکره کردند، و تابستان گذشته همراه شرکایمان با ایران به توافق تاریخی هسته ای رسیدیم.

او گفت ایران دو ماه پیش به تعهدات مهم خود در توافق عمل کرد.

اوباما گفت در مقابل جامعه جهانی تحریم ها علیه ایران را برداشت و این کشور به پولی که در خارج مسدود شده بود، دسترسی پیدا کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت ما حق ایران برای استفاده از انرژی هسته ای در تطابق با تعهداتش را به رسمیت می شناسیم.

او گفت ممکن است مردم ایران مزایای لغو تحریم ها را فورا حس نکنند، اما این مزایا انکار ناپذیرند، از جمله برای جوانان ایرانی که رویای اشتغال و تاثیر گذاشتن بر جهان را دارند؛ یعنی آنها می توانند به فناوری های نوین دست یابند از جمله فناوری اطلاعات (آی تی) که به تشکیل شرکت های نوپا (استارت آپ) کمک می کند و دانشجویان ایرانی نیز فرصت بیشتری برای تحصیل در خارج پیدا می کنند.

اوباما گفت ایران می تواند صادرات خود را افزایش دهد، از جمله در زمینه کشاورزی و و منسوجات و "من اطمینان دارم که آمریکاییان مشتاق خرید فرش های زیبای ایرانی، خاویار پسته و زعفران هستند."

از دیگر مزایای برداشته شدن تحریم ها علیه ایران، به گفته رئیس جمهوری آمریکا ورود گردشگران بیشتر برای بازدید از اماکن تاریخی ایران از جمله در شهرهای "شیراز، تبریز و اصفهان" خواهد بود تا "پول هایشان را در مغازه ها و رستوران های شما خرج کنند."

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنانش گفت هدف توافق هسته ای "هرگز" حل همه مشکلات بین دو کشور ایران و آمریکا نبوده است و ایالات متحده همچنان دارای اختلافات اساسی با ایران است.

او گفت اما با وجود اختلافات اساسی بین دولت های دو کشور، "این واقعیت که ما برای اولین بار در دهه ها به طور منظم با هم گفتگو می کنیم، فرصتی را برای حل دیگر مشکلات به ما می دهد."

اوباما گفت همزمان با گفتگوها، معتقد است که می توان به گسترش ارتباطات میان مردم ایران و آمریکا ادامه داد.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به سفر تاریخی روز یکشنبه خود به کوبا، گفت دولت های آمریکا و کوبا چندین دهه گرفتار درگیری بودند و مدتی نه چندان دور، سفر او به هاوانا، پایتخت کوبا غیرقابل تصور بود.

باراک اوباما گفت در کوبا روی توسعه تجارت میان آمریکا و کوبا و افزایش ارتباطات میان مردم دو کشور تمرکز می کند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت سفرش به کوبا یاد آور این نکته است که دشمنان قدیمی پس از دهه ها بی اعتمادی، می توانند راهی تازه در پیش بگیرند.


ویدیو مرتبط :
پیام نوروزی اوباما

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

اوباما در پیام نوروزی: دلیلی برای جدایی ایران و آمریکا وجود نداردپیام نوروزی اوباما,پیام اوباما,پیام اوباما به ایران,پیام نوروزی 91 اوباما

 

اوباما در پیام نوروزی: دلیلی برای جدایی ایران و آمریکا وجود ندارد

باراک اوباما اضافه کرد: دولت ایران سیگنال‌های ماهواره‌ای را مختل می‌کند تا رادیو و تلویزیون‌ها را خاموش کند.

فارس نوشت:


در حالی که دولت آمریکا طی سال گذشته از هیچ تلاشی برای تشدید تحریم‌ها علیه ملت ایران دریغ نکرد، رئیس جمهور این کشور طی پیامی به مناسبت نوروز گفت که هیچ دلیلی برای جدایی ایران و آمریکا وجود ندارد.

در حالی که دولت آمریکا و همپیمانان غربی‌اش طی سال گذشته تحریم‌های اقتصادی علیه ملت ایران را تشدید بخشیدند، "باراک اوباما"‌ رئیس جمهور آمریکا طی پیامی به مناسبت نوروز گفت که هیچ دلیلی وجود ندارد که ایران و آمریکا از یکدیگر جدا باشند.

"باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا طی این پیام به مناسبت سال نوی ایرانی گفت که دو ملت با وجود تنش‌ها "مشترکات بشری" دارند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه وی در این پیام گفت: هیچ دلیلی وجود ندارد که آمریکا و ایران از یکدیگر جدا باشند.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه مدعی شد که مردم ایران از دسترسی آزادانه اولیه به اطلاعاتی که خواستار آن هستند، منع شده‌اند.

وی افزود: برای مردم ایران، این تعطیلات در زمانی می‌آید که تنش‌ها بین دو کشور ادامه دارد. اما همانطور که مردم گرد خانواده‌هایشان جمع می‌شوند و سال نو را تبریک می‌گویند ما مشترکات بشری را که به اشتراک داریم یادآور می‌شویم.

 

تنش بین ایران و آمریکا به دلیل فشار این کشور بر تهران برای توقف برنامه صلح‌آمیز هسته‌ایش است. در حالی که آمریکا بزرگترین زرادخانه هسته‌ای جهان را داراست و تنها کشوری است که از بمب اتم علیه بشریت استفاده کرده است اما اصرار دارد که ایران باید غنی‌سازی اورانیوم را که تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است را متوقف کند.

باراک اوباما اضافه کرد: دولت ایران سیگنال‌های ماهواره‌ای را مختل می‌کند تا رادیو و تلویزیون‌ها را خاموش کند.

 

رئیس جمهور آمریکا افزود: اینترنت را سانسور می‌کنند تا آنچیزی را که مردم ایران می‌توانند ببینند و بگویند کنترل کنند. حکومت ایران کامپیوترها و تلفن‌های همراه را با هدف حفاظت از قدرت خود نظارت می‌کند و در هفته‌های اخیر، سختگیری‌های اینترنتی شدیدتر شده به گونه‌ای که ایرانیان نمی‌توانند آزادانه با دیگران در داخل یا خارج در ارتباط باشند. فناوری که باید شهروندان را قدرتمند کند برای سرکوب آنها استفاده می‌شود.

اوباما در حالی از سانسور اینترنت در ایران و کنترل کامپیوترها و تلفن‌های همراه صحبت می‌کند که رسوایی کنترل تلفن‌های همراه و ایمیل‌ها در این کشور در زمان ریاست جمهوری‌اش به یکی از بزرگترین جنجال‌های رسانه‌ای تبدیل شد.

آمریکا در حالی دم از آزادی اینترنت در ایران می‌زند که طرح‌های این کشور تحت عناوین PIPA و SOPA که با هدف اعمال محدودیت در اینترنت تدوین یافته‌اند، در خود آمریکا با اعتراض مواجه‌اند.

 

از سوی دیگر دولت آمریکا تلاش دارد با استفاده از برخی سایت‌های اجتماعی اینترنتی و سایت‌های خبری وابسته و با استفاده از تکنیک‌های خبری و خبرسازی، اقدامات علیه ایران را تشدید کند.

اوباما در ادامه سخنانش گفت که به دلیل اقداماتشان، پرده‌ای الکترونیکی در اطراف ایران کشیده شده است، سدی که مانع از جریان ‌آزاد اطلاعات و ایده‌ها در کشور می‌شود و مانع از آن می شود که باقی جهان از منافع ارتباط با مردم ایران بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: من می‌خواهم مردم ایران بدانند که آمریکا به دنبال گفت‌وگویی است تا دیدگاه‌های شما را بشنود و آرزوهایتان را درک کند. این دلیل آن بوده است که سفارت مجازی را تاسیس کردیم تا شما بتوانید خود آن چیزی را که ‌آمریکا می‌گوید و انجام می‌دهد را ببینید. ما از زبان فارسی در فیس‌بوک، توئیتر و گوگل پلاس استفاده کرده‌ایم.

 

فارس در ادامه نوشت:در حالی که واشنگتن تحریم‌های شدیدی را علیه ایران اعمال کرده است، اوباما گفت که دولتش چارچوب‌های جدیدی را طراحی کرده تا فراهم کردن نرم‌افزارها و سرویس‌های که مردم ایران بتوانند راحت تر به اینترنت دسترسی پیدا کنند را آسان کند.

اوباما در اولین سال ریاست جمهوری‌اش نیز در پیامی نوروزی خواستار کنار گذاشته شدن اختلافات بین ایران و آمریکا و آغاز فصلی جدید در روابط این دو کشور شد.

اما رفتارهای آمریکا طی سال‌های ریاست‌جمهوری اوباما نشان داد که این کشور از هر فرصتی برای ضربه زدن به ملت ایران فروگذار نکرده و همواره به دنبال مداخله در امور این کشور است./عصر ایران