اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

وضعیت نرخ اجاره بهای آپارتمان های کوچک در تهراناخبار ,اخبار اقتصادی ,اجاره‌بهای واحدهای کوچک

 

اخبار اقتصادی - افزایش اجاره‌بهای واحدهای کوچک توسط مالکان

گفتنی است برای یک واحد 40 متری دیگر در شهریور جنوبی 25 میلیون تومان رهن و برای آپارتمان دیگری با همین متراژ در خیابان نواب- سینا 10میلیون تومان رهن و 350 هزار تومان اجاره تعیین شده است.

افزایش اجاره بها و قیمت خانه باعث شده تقاضا برای اجاره واحدهای کوچک افزایش یابد و مردم با توجه به اینکه هر سال به مبلغ اجاره‌شان اضافه می‌شود مجبورند سراغ خانه‌های کوچک‌تر بروند که این امر باعث شده میزان تقاضای این واحدها افزایش داشته باشد.

به گزارش میزان، در سال های اخیر عواملی نظیر افزایش تورم موجود در بازار مسکن، مهاجرت به کلانشهرها، کاهش قدرت تامین پول رهن خانه، رشد میزان اجاره نشینی و ... موجب شده تا آپارتمان های دارای متراژ 40 تا 60 متر بیش از پیش مورد توجه مستاجران قرار بگیرد.
 
در واقع با داغ شدن بازار نقل و انتقالات، مستاجران به امید آنکه رهن و اجاره کمتری بپردازند در بنگاه های املاک واحدهای کوچک را جویا می شوند.
 
اما نکته جالب اینجاست که در سال های اخیر به همان نسبت که تمایل مستاجران به اجاره آپارتمان های دارای متراژ پایین افزایش یافته، بسیاری از موجران نیز از این خواسته نهایت بهره را برده و واحدهای کوچک خود را به قیمت های بسیار بالا و غیر واقعی اجاره می دهند.
 
در واقع همین موضوع موجب شده که در برخی مناطق اجاره بهای یک آپارتمان 50 متری تفاوت بسیار اندکی با نرخ اجاره واحدی با متراژ بزرگ تر داشته باشد. زیرا به گفته مشاوران املاک، در تهران آپارتمان های 50 متری طرفداران بسیاری دارند و تعداد زیادی از مستاجران تمایل به اجاره واحدهای کوچک دارند.
 
افزایش ساخت اپارتماهای کوچک در مناطق جنوبی تهران
در همین خصوص عضو هیات مدیره مشاوران املاک از رونق ساخت آپارتمان در مناطق مرکزی و جنوبی شهر تهران خبر داد و به خبرنگار میزان گفت: به دلیل افزایش نرخ اجاره بها هم اکنون مستاجرانی که قادر به پرداخت اجاره بهای سنگین در متراژهای متوسط را ندارند نسبت به اجاره واحدهای کوچک آپارتمان های 40 تا 50 متری اقدام می کنند.
 
مصطفی قلی خسروی عنوان کرد: واحدهای کوچک بر اساس نیاز و تقاضای مناطق مختلف ساخته شده و همان طور که بررسی‌ها نشان می‌دهد تمرکز این واحدها در شرق، جنوب شرقی و مرکز تهران بیشتر از سایر نقاط است.
 
رییس کمسیون تخصصی املاک، ادامه داد: تعداد این واحدها در شمال تهران بسیار کم است چون در واقع تقاضایی وجود ندارد و مردم در این مناطق بیشتر طالب متراژ های بزرگ‌تر هستند.

قلی‌خسروی تاکید دارد: سیاست دولت و دولتمردان به سمت کوچک‌سازی واحدهاست تا از این طریق بتوان به خانه‌دار کردن اقشار مختلف کمک کرد.
 
افزایش تقاضا برای اجاره آپارتمان های کوچک
از سوی دیگر دبیر انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران از افزایش حجم تقاضا برای اجاره آپارتمان های کوچک در تهران خبر داد و گفت: به دلیل کاهش قدرت مالی خانوارهای اجاره نشین برای پرداخت اجاره حجم تقاضا برای اجاره آپارتمان های 40 تا 50 متری افزایش یافته است.
 
محمد مهدی مافی در گفت و گو با میزان، با بیان این که میزان اجاره بهای آپارتمان های فوق در تهران بیش از میزان متراژ ساخت آن هاست ادامه داد: به دلیل عدم تعادل در روند عرضه و تقاضای آپاراتمان های فوق نرخ پیشنهادی اجاره بهای مالکین بیشتر از نرم معمول این آپارتمان ها است.
 
وی با تاکید بر لزوم تغییر الگوی مصرف اضافه کرد: به دلیل افزایش جمعیت و کاهش قدرت خرید ما در سال های آینده شاهد افزایش میزان تقاضا برای اجاره آپارتمان های 40 تا 50 متری خواهیم بود و برای پاسخ به نیاز متقاضیان دولت باید بیش از گذشته نسبت به ساخت آپارتمان های 40 تا 50 متری در کلان شهرها از جمله تهران اقدام کند.
 
وضعیت نرخ اجاره بهای آپارتمان های کوچک در تهران
نگاهی به اجاره بهای آپارتمان های کوچک در مناطق مختلف تهران نشان می دهد که برای یک واحد 40 متری نوساز در منطقه پیروزی - پاسدار دارای پارکینگ و انباری 28 میلیون تومان رهن کامل، برای یک آپارتمان پنج ساله دیگر با همین متراژ در منطقه جیحون مالک اشتر 24 میلیون تومان رهن در نظر گرفته شده است.
 
گفتنی است برای یک واحد 40 متری دیگر در شهریور جنوبی 25 میلیون تومان رهن و برای آپارتمان دیگری با همین متراژ در خیابان نواب- سینا 10میلیون تومان رهن و 350 هزار تومان اجاره تعیین شده است.
 
همچنین یک واحد 45 متری در منطقه بلوار ابوذر دارای انباری، پارکینگ و آسانسور 28 میلیون تومان رهن و آپارتمان دیگری به همین متراژ در خیابان مولوی با پارکینگ و آسانسور 11 میلیون تومان رهن و 550 هزار تومان اجاره داده می شود.
 
بر اساس این گزارش اجاره بهای یک واحد 45 متری در شهرک ولیعصر 10 میلیون تومان رهن و 370 هزار تومان اجاره، یک واحد 45 متری چهار ساله در خیابان قزوین 23 میلیون تومان رهن و آپارتمان دیگری با همین متراژ در خیابان پلیس - اجاره دار با امکانات کامل 43 میلیون تومان رهن کامل در نظر گرفته شده است.
 
همچنین برای یک واحد 50 متری در خیابان ظفر - عمرانی طبقه زیر همکف 7 میلیون تومان رهن و 600 هزار تومان اجاره، آپارتمان یک ساله ای با همین متراژ در مجیدیه جنوبی - 16متری دوم 40 میلیون تومان رهن و واحد 50 متری دیگری در منطقه نارمک 42 میلیون تومان رهن کامل و برای یک آپارتمان دیگر با همین مساحت در خیابان کارگر بین میدان رازی و راه آهن دارای آسانسور و پارکینگ 35 میلیون تومان رهن کامل تعیین شده است.
 
نگاهی به قیمت ها نشان می دهد که یک واحد 55 متری نوساز بدون پارکینگ و انباری در خیابان دماوند 13 میلیون تومان رهن و 550 هزار تومان اجاره، یک واحد 55 متری دیگر در شاهین شمالی یک ساله 40 میلیون تومان رهن و 460 هزار تومان اجاره، آپارتمان دیگری با همین متراژ در منطقه تهرانپارس –رشید دارای پارکینگ و آسانسور 48 میلیون تومان رهن داده می شود.
 
بر اساس این گزارش یک واحد 60 متری در پونک - بلوار کمالی 6 میلیون تومان رهن و 900 هزار تومان اجاره، آپارتمان دیگری با همین متراژ در خیابان اجاره دار با پارکینگ و انباری 45 میلیون تومان رهن و واحد 60 متری در آزادی - جیحون 50 میلیون تومان رهن داده می شود. 

اخبار اقتصادی - میزان

 


ویدیو مرتبط :
اجاره سوئیت در تهران و اجاره آپارتمان مبله در تهران

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

وضعیت اجاره‌بهای مسکن در تهران (+جدول)اخبار ,اخبار اقتصادی ,وضعیت اجاره‌بهای مسکن در تهران

 

اخبار اقتصادی - وضعیت اجاره‌بهای مسکن در تهران (+جدول)

آخرین گزارش بانک مرکزی در خصوص بخش اجاره‌ای بازار مسکن حاکی از آن است که شاخص بهای مسکن اجاره‌ای در پائیز ۹۲ در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن کمی بیش از ۲۱ درصد رشد داشته است.

به گزارش تسنیم، سال 92 هم بخش خرید و فروش و هم بخش اجاره مسکن روزهای آرامی را پشت سر گذاشت و در سه ماه پایانی سال این وضعیت تغییری نکرد. به‌طور کلی نقل و انتقال مستاجران در زمستان به شدت کاهش می‌یابد و فصل سرد 92 نیز از این قانون نانوشته مستثنا نبود.

با وجود آن‌که سال گذشته برخی دست‌اندرکاران بازار تلاش کردند بازار مسکن را با اظهارنظرهای قابل تامل از رخوت خارج کنند، اما اتفاقی در بخش املاک و مستغلات کشور روی نداد تا آمار معاملات ثبت شده مسکن در سامانه موسوم به کد رهگیری همچنان روند نزولی داشته باشد.

این رویه نیز در 20 روز سپری شده از سال 93 تداوم دارد و به‌نظر می‌رسد حداقل تا اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها این وضع بر بازار مسکن حکمفرما خواهد بود.

 در فاصله 2 ماه مانده تا آغاز فصل جابجایی‌ها در بازار اجاره مسکن، در عین حال که قیمت‌ها در این بازار تغییر چندانی در مقایسه با پائیز سال گذشته نکرده اما مشتری چندانی ندارد.

دست‌اندرکاران بازار معتقدند فاز 2 هدفمندی یارانه‌ها و تاثیر احتمالی آن در افزایش قیمت مسکن بازار اجاره را نیز در تابستان امسال دستخوش تغییراتی خواهد کرد. بدبینی به آینده بازار اجاره‌بها در حالی است که عملا وزارت راه و شهرسازی تنها یک برنامه یعنی «تطویل مدت اجاره واحدهای مسکونی در جهت حمایت از حقوق مستاجران» را دارد.

برنامه‌ای که همچنان روی کاغذ باقیمانده و با توجه به اقدامات دولت قبلی در این زمینه، احتمالا تلاش دولت تدبیر و امید در این حوزه نافرجام خواهد ماند.

با این تفاسیر نگاهی به نرخ اجاره‌بهای مسکن می‌اندازیم، بازاری که در روزهای بهاری وضعیت تقریبا آرامی دارد.

بر این اساس رهن یک واحد آپارتمان 40 متری واقع در خیابان مرتضوی 20 میلیون تومان است و واحدی با همین متراژ واقع در محدوده اختیاریه 7 میلیون رهن و ماهانه 600 هزار تومان اجاره دارد.

برای یک واحد مسکونی 52 متری در کاشانی-شاهین جنوبی با پارکینگ و انباری 20 میلیون تومان ودیعه و ماهانه 430 هزار تومان اجاره تعیین شده است. همچنین رهن یک واحد 55 متری در میدان هروی –حسین‌آباد 55 میلیون تومان است.

در پونک-انتهای بلوار کمالی برای یک واحد با مساحت 70 متر 65 میلیون تومان رهن تعیین شده و آپارتمانی با همین متراژ واقع در اقدسیه ودیعه 40 میلیونی و اجراه ماهانه 400 هزار تومانی دارد.

 

نرخ اجاره‌بها در برخی مناطق 22 گانه تهران

محله متراژ(مترمربع) رهن(میلیون تومان) اجاره(تومان)
استاد معین 45 26 -
امیریه 50 25 -
جنت‌آباد 55 35 -
شهدا 60 5 600 هزار
انتهای اشرفی 60 15 650 هزار
پونک 70 65 -
نیاوران 80 85 -
دولت 80 28 2 میلیون
خردمندجنوبی 90 20 یک میلیون و 400 هزار
همت غرب 90 30 600 هزار
رسالت 100 20 یک میلیون و 200 هزار
شهران 96 20 یک میلیون و 100 هزار
تهرانپارس 105 40 یک میلیون
نیاوران 110 30 سه میلیون و400 هزار

 اخبار اقتصادی - تسنیم