اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

نیویورك تایمز: همه در ایران از حكم دیوان عالی آمریكا خشمگین اند اخبارسیاست  خارجی ,خبرهای سیاست  خارجی,توافق هسته ای

روزنامه آمریكایی نیویورك تایمز در گزارشی نوشت: در ایران همه حتی مدافعان سفت و سخت توافق هسته ای از تصمیم دیوان عالی آمریكا در مورد برداشت دو میلیارد دلار از دارایی های ایران خشمگین اند.

نیویورك تایمز روز چهارشنبه گزارش داد: تصمیم 'دیوان عالی آمریكا' مبنی بر اختصاص دو میلیارد دلار از دارایی های توقیف شده ایران به خانواده های قربانیان انفجار سال 1983 مقر تفنگداران آمریكایی در بیروت؛ خشم همگان، حتی مدافعان ثابت قدم توافق هسته ای را در ایران برانگیخته است.


جمهوری اسلامی ایران از این اقدام آمریكا به عنوان دزدی آشكار و دست اندازی به اموال ملت ایران یاد كرد و آن را بشدت محكوم نمود.


در گزارش نیویورك تایمز با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع كارگران آمده است: آیت الله 'علی خامنه ای' رهبر عالی ایران هم روز چهارشنبه در سخنانی در تهران، آمریكا را 'نیرنگ باز و غیرقابل اعتماد' معرفی كرد.


به نوشته روزنامه آمریكایی، رهبر معظم انقلاب همواره تاكیدشان بر این بوده است كه 'آمریكا همیشه می خواهد به ایران نارو بزند... باقی ماندن محدویت های مالی ایران بخوبی این فرض را ثابت می كند.'


آیت الله خامنه ای تصریح كردند: 'آمریكا همیشه كارش حقه بازی و فریبكاری است. آنها روی كاغذ می نویسند كه بانكها می توانند با ایران همكاری داشته باشند، اما در عمل در واقع دارند ایران هراسی می كنند تا هیچ كس نتواند با ایران تجارت كند.'


رهبر معظم انقلااب سپس اشاره كردند: 'آمریكایی ها می گویند كه تحریمها همچنان برقرار است تا سرمایه گذاران خارجی بترسند و به ایران نیایند.'


در بخش دیگری از این گزارش آمده است، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز به تندی از این اقدام آمریكایی ها انتقاد كرد.


وی، حكم دیوان عالی آمریكا را 'تداوم خصومت ها علیه ایران' و 'دزدی آشكار و یك رسوایی قانونی' دانست و گفت : 'آنها خیال می كنند چیزی را كه غارت كرده اند، متعلق به آنهاست.'


به نوشته نیویورك تایمز، 'محمد جواد ظریف' وزیر خارجه ایران نیز كه از مذاكره كنندگان توافق هسته ای بود، بشدت به حكم دیوان عالی آمریكا اعتراض كرد و دوشنبه گذشته در سخنانی گفت: 'ما دولت آمریكا را مسئول حفاظت از دارایی های ایران می شناسیم و اگر این اموال غارت شود، علیه آنها به دادگاه لاهه شكایت و ادعای خسارت خواهیم كرد.'


به گزارش ایرنا، در سال 1983 انفجاری درمقر تفنگداران آمریكایی در بیروت روی داد كه بر اثر آن 241 آمریكایی كشته شدند.


كنگره آمریكا در سال 2012 مصوبه ای را تصویب كرد كه بر اساس آن خانواده كشته شدگان در آنچه كه كنگره آنها را حملات تروریستی خوانده، می توانند ادعای غرامت كنند.


دیوان عالی آمریكا هفته گذشته (اول اردیبهشت) طی حكمی اعلام كرد كه كنگره این كشور از اختیارات قانونی تخطی نكرده و مصوبه ای كه در سال 2012 تصویب كرده كاملا قانونی است.


بانك مركزی ایران در سال 2014 حكم یك دادگاه تجدیدنظر نیویورك را درباره پول‌های خود كه در یك حساب سیتی بانك در نیویورك بود را به چالش كشیده بود. این دادگاه حكم داده بود كه پول‌های یاد شده باید به شاكیان آمریكایی پرداخت شود.


به عقیده كارشناسان، توقیف اموال متعلق به دولتی دیگر و صورت دادن اقدامات اجرایی علیه اموال دولتی دیگر در خاك یك كشور بر اساس اصول مسلم و سنتی حقوق بین الملل ممنوع بوده و این موضوع با ریشه داشتن در اصل حاكمیت دولتها به عنوان یكی از اصول اولیه حقوق بین الملل و تحكیم آن در رویه قضایی بین المللی قرن هاست كه استقرار و تحكیم خاصی یافته است.

 

اخبارسیاست  خار جی  -  ایرنا 


ویدیو مرتبط :
تودهنی پلیس آمریكا به یك زن در نیویورك

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

نیویورك تایمز : مقامات واشنگتن درباره تحریم نفتی ایران تردید دارند 

 

نیویورك تایمز : مقامات واشنگتن درباره تحریم نفتی ایران تردید دارند

 

روزنامه آمریكایی نیویورك تایمز از فشار دولت اوباما به آژانس بین المللی انرژی اتمی برای انتشار سریع تر گزارش این نهاد ناظر بین المللی درباره اهداف نظامی برنامه های هسته ای ایران خبر داد.

این روزنامه آمریكایی نوشت كه دولت آمریكا پس از اتهام های اخیر ایران درباره ترور سفیر عربستان در واشنگتن برای تشدید فشار به تهران و افزایش انزوای بین المللی این كشور در تلاش است با انتشار هر چه سریع تر گزارش جدید آژانس درباره برنامه های هسته ای ایران ، فشار به حكومت تهران را افزایش دهد .

گفتنی است اخیرا برخی دیپلمات های غربی به خبرگزاری رویترز گفته اند كه آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود از فعالیت های هسته ای ایران در نظر دارد به صراحت جزییاتی از ابعاد برنامه های "نظامی – هسته ای" ایران را منتشر سازد.

این دیپلمات ها پیش بینی كردند انتشار این گزارش فضایی جدید علیه ایران در سطح بین المللی به وجود خواهد آورد و ایالات متحده و متحدان غربی اش با استفاده از این فضا خواهند كوشید قطعنامه  تحریمی شدید تری در شورای امنیت ملل متحد به تصویب برسانند.

اخیرا زمزمه هایی در آمریكا درباره تحریم بانك مركزی ایران به گوش می رسد و با توجه به فشارهای كنگره و جمهوریخواهان درباره تشدید تحریم ها علیه ایران و نیزتقاضای  در پیش گرفتن رویكردی شدید تر در قبال ایران در پی ادعای تلاش ایران برای ترور سفیر عربستان در آمریكا ، دولت اوباما می كوشد با استفاده از فرصت اتهام زنی های جدید خود علیه ایران ، فشارها را علیه ایران تشدید كند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است در جلسه ماه نوامبر خود گزارش جدید خود درباره فعالیت های هسته ای ایران را در اختیار 35 عضو شورای حكام قرار دهد.

علی رغم تاكیدات مقامات واشنگتن دربار ه ضرورت تحریم بانك مركزی ایران اما روزنامه نیویورك تایمز می نویسد مقامات واشنگتن درباره ابعاد و پیامدهای تحریم نفتی ایران چندان  مطمئن نیستند و به درستی نمی دانند این تحریم چه تاثیراتی می تواند در آینده بازار نفت و قیمت های آن و توان فروش نفت ایران از طریق واسطه ها داشته باشد..../تحلیل:عصرایران