اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

نظر فرزند آیت الله منتظری درباره مطلب نعمیه اشراقیمطلب نعمیه اشراقی در فیسبوک,احمد منتظری

نظر فرزند آیت الله منتظری درباره مطلب نعمیه اشراقی

 حجت الاسلام احمد منتظری، فرزند آیت الله حسینعلی منتظری، قائم مقام سابق رهبری در صفحه شخصی خود در مطلبی با عنوان “پس از طوفان” دیدگاه خود را پیرامون ماجرای نعمیه اشراقی بیان کرد.

متن این یادداشت بدین شرح است:
مسأله از آن‌جا آغاز شد که خانم نعیمه اشراقی در فیس‌بوک خود مطلبی را نقل کرد که عکس‌العمل‌های شدید را از سوی طیف‌های مختلف در پی داشت. حال که به آرامش پس از طوفان رسیده‌ایم، از باب اعانت به مظلوم – که وظیفه‌ای انسانی اسلامی است – مطالبی را به عرض می‌رسانم؛ چون اعتقاد دارم خانم نعیمه اشراقی در این قضیه مظلوم واقع شده است:


۱- رهبر فقید انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی برای مردم، «امام بزرگوار» محسوب می‌شود ولی برای خانم اشراقی علاوه برآن، یک «پدربزرگ» است.

اینکه یک نوه نوجوان برای پدربزرگ خود که در سن کهولت است مطلبی را بگوید که باعث لبخند و سرور گردد و دقایقی ایشان را از حال و هوای سیاست و رهبری بیرون ببرد و باعث تنوّع بشود عملی مطلوب است.

۲- افراد بسیاری با انگیزه‌های متفاوت عکس‌العمل نشان دادند؛ از بین کسانی که در حسن نیت آنان شکی نیست ولی اظهارنظر صریح و بسیار تند نشان دادند آقایان صادق خرازی و فرزند شهید بزرگوار همت بودند.

از این عزیزان خواهش می‌کنم یکبار دیگر مطالبشان را بخوانند و آنگاه قضاوت کنند که آیا چنان عکس‌العمل شدیدی مناسب بوده است؟آیا فرمایشات این دو بزرگوار به این معنی نیست که دایره آزادی‌‌ها آنقدر تنگ است که یک نفر نمی‌تواند شوخی نقل شده با پدربزرگ خود را بیان کند؟
۳- فرض کنیم نقل شوخی خانم اشراقی با امام خمینی از مصادیق کلام باطل باشد؛ مگر دستور شرع مقدس این نیست که «امت الباطل بترک ذکره»؟

مگر این دستور صراحت ندارد که کلام باطل را پی‌گیری نکنید تا فراموش شود؟
۴- و این سوال پیش می‌آید که کسانی که سعی کردند مطلب خانم اشراقی را توهین به امام خمینی تفسیر کنند با چه ملاکی این قضاوت را نمودند؟

بنا بر نظر قاطبه فق‌ها در این‌گونه موارد «توهین از عناوین قصدیّه است» و در صدق توهین، قصد معتبر است. و برفرض اینکه نقل شوخی مذکور توهین به امام باشد، شایع کردن آن توهین بزرگتری است.

آیا هیچ‌کس احتمال می‌دهد که خانم اشراقی قصد توهین به پدربزرگ عزیز خود و یا خانواده معظم شهدا را داشته باشد؟
۵- البته اشکالی که می‌توان وارد دانست رعایت نکردن اصل «المجالس بالامانة» توسط خانم اشراقی است؛ ایشان صحبت‌های خصوصی یک جلسه خاص را نباید برای عموم فاش می‌نمود که این ترک اولایی بیش نیست.

امیدوارم خداوند کریم و رحیم توفیق عمل به وظیفه را به همه ما عنایت فرماید./روزنو

 


ویدیو مرتبط :
قاتل از نظر آیت الله منتظری

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

یادداشت ابطحی درباره آیت الله منتظری 

سیدمحمد علی ابطحی در سایت خود نوشت:آخرین بار صدای آیه الله العظمی منتظری را بک روز پس از آزادی از زندان شنیدم که شخصا تلفن کردند و آزادی ام را تبریک گفتند. فرصتی نشد که به خدمت ایشان برسم و عرض تشکر کنم.

 


مدتها شاگردی ایشان را کرده بودم. فقیهی عالیقدر بود که اعماق فقه را با سالها تعمق در اسلام ناب و فقه سنتی و با استفاده از محضر آیه الله بروجردی و امام خمینی دریافت کرده بود و شاگردان فراوانی را تربیت کرد که بسیاری از آنان منشا خدمات بزرگی به کشور و مردم شدند.

 


کتابهای فقهی ایشان برای همیشه پشتوانه فقاهت خواهد ماند. آیه الله منتظری در پایه گزاری انقلاب اسلامی نقش مهمی داشت وهمیشه، همگان را به محبت و صلح و دوستی فرا می خواند و آرامش و اتحاد را برای ایران و اسلام میخواستند. فرزند بزرگ ایشان مرحوم محمد منتظری هم عمری را در قبل از انقلاب در در به دری گذراند و بعد از انقلاب نیز در انفجار حزب جمهوری اسلامی به دست منافقین به شهادت رسید.

 در مشهد که به خاطر سال مادرم آمده ام ، خبر دردناک در گذشت این مرجع بزرگ را شنیدم. امیدوارم تلاش فقهی و اندیشه های تابناک فقاهتی ایشان راه روشنی برای دینداران باشد و مقلدان ایشان بتوانند همان اندیشه را ادامه دهند. سختی ها و رنجهای بی پایان وی در طول عمر از خاطر مردم انقلابی ایران محو نخواهد شد.

 

امیدوارم در فرصت های بهتر بتوانم از شخصیت این مرد بزرگ بنوبسم. هروقت ایشان را در این سالها میدیدم با آن سن وسال از وبلاگم حرف میزدند وازآن باد میکردند. مصیبت رحلت این مرجع بزرگ تقلید را به مقلدان و خانواده و به خصوص دوستان گرامی ام آقایان احمد و سعید، فرزندان ایشان ونیز دختران و سایر بستگانشان به سهم خودم تسلیت مبگویم.