اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

مهمترین محورهای دور جدید مذاکرات هسته‌ای در ویناخبار,اخبار سیاست خارجی, دور جدید مذاکرات هسته‌ای در وین

 
اخبار سیاست خارجی - مهمترین محورهای دور جدید مذاکرات هسته‌ای در وین

مهمترین موانع موجود بر سر راه رسیدن ایران و غرب به توافق نهایی هسته ای، محورهای اصلی گفت و گوهای ایران و گروه 1+5 در روز نخست و روز دوم، دیدگاه رئیس هیئت مذاکره کننده چین درباره مذاکرات وین و درخواست سناتورهای آمریکایی از اوباما برای تشدید فشارها بر ایران، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

به گزارش تابناک ، همان گونه که انتظار می رفت، بخش عمده مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران، به موضوع مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در وین و اخبار و حواشی مربوط به این مذاکرات اختصاص یافته است.

در این زمینه، خبرگزاری «رویترز» با انتشار گزارشی درباره روز نخست مذاکرات «وین 2»، مدعی شده موضوعات مربوط به غنی سازی و همچنین رآکتور آب سنگین اراک، از جمله موانع موجود بر سر راه رسیدن دو طرف به توافق هستند. به نوشته این خبرگزاری، هر دو این موضوعات در جریان مذاکرات دو روزه وین مورد بحث ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 قرار می گیرد. رویترز می نویسد کشورهای غربی دیگر ایده سابق خود مبنی بر اینکه ایران نباید در خاک خود برنامه غنی سازی اورانیوم داشته باشد را رها کرده اند؛ اما معتقدند این برنامه باید محدود شود. تعداد سانتریفیوژهایی که ایران می تواند با استفاده از آن ها اقدام به غنی سازی اورانیوم کند، موضوع دیگری است که غربی ها خواستار بحث درباره آن هستند.

در همین زمینه، خبرگزاری «ترند» نیز با انتشار مطلبی موضوع رآکتور هسته ای اراک را مهمترین محور مذاکرات وین در روز دوم عنوان کرده است. این خبرگزاری به نقل از منابع خبری داخلی ایران می نویسد نقطه تمرکز مذاکرات هسته ای در روز چهارشنبه، موضوع رآکتور آب سنگین اراک خواهد بود. ترند اشاره می کند که در روز سه شنبه، مهمترین محورهای مورد بحث طرفین، غنی سازی اورانیوم، همکاری های صلح آمیز هسته ای و برداشته شدن تحریم ها بوده است. در عین حال، عصر روز گذشته دیدارهای دوجانبه ای نیز میان هیئت های مختلف انجام شده که هدف از آن ها، از میان بردن اختلاف نظرهای موجود بوده است.

از سوی دیگر، رئیس هیئت مذاکره کننده چین در وین نیز گفته گفت و گوهای این دور، بر عناصر کلیدی توافق جامع هسته ای تمرکز داشته است. به نوشته «شانگهای دیلی»، وانگ کیون در این زمینه اظهار داشته: «نقطه محوری مذاکرات، درباره این است که چه عناصری باید در توافق جامع لحاظ شود». به گفته وی، بر پایه پیشرفت های حاصل شده در دوره پیشین مذاکرات میان ایران و گروه 1+5، انتظار می رود که دور جاری گفت و گوها به نتایج اساسی تری در راستای رسیدن به توافق جامع منجر شود. مذاکره کننده ارشد چینی گفته موضوعات مشخصی در دستور کار این دوره از مذاکرات قرار دارد.

با این وجود، مطابق معمول، سیاستمداران تندروی کنگره آمریکا برای ضربه زدن به مذاکرات هسته ای ایران تمام تلاش خود را به کار بسته اند. به نوشته «آسوشیتدپرس»، در نامه ای که 83 سناتور آمریکایی برای اوباما ارسال کرده اند و طی روزهای اخیر نیز اخباری درباره آن منتشر شده بود، آمده که ایران باید بداند در صورت عدم حصول توافق نهایی هسته ای، فشار اقتصادی بیشتری در انتظارش خواهد بود. این سناتورها همچنین از اوباما خواسته اند در توافق نهایی با ایران، موضوع از میان بردن تأسیسات آب سنگین اراک و همچنین از میان بردن احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته ای از طریق غنی سازی اورانیوم را لحاظ کند.

 اخبار سیاست خارجی - تابناک

 


ویدیو مرتبط :
مهمترین خطوط قرمز مذاکرات هسته ای

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

استراتژی جدید ایران در مذاکرات هسته‌ای با غرباستراتژی جدید ایران در مذاکرات هسته‌ای با غرب

ادعای رویترز درباره استراتژی ایران در مذاکرات هسته‌ای، موضع فرانسه درباره مذاکرات اخیر ایران و آژانس، بررسی تأثیر روی کار آمدن ائتلاف جدید در دولت نتانیاهو بر موضع رژیم صهیونیستی در قبال ایران و بازتاب سخنان احمدی‌نژاد درباره تحریم نفتی ایران، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

 

اخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

به گزارش «تابناک»، خبرگزاری «رویترز» امروز ادعایی را درباره برنامه هسته‌ای ایران مطرح کرده که در شماری از دیگر مطبوعات و رسانه‌های جهانی نیز بازنشر شده است.

این خبرگزاری با اشاره به ناکام ماندن مذاکرات اخیر میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رسیدن به توافق، می‌نویسد، ممکن است ایران از همکاری با بازرسان آژانس خودداری کرده تا از این عامل به عنوان یک ابزار چانه‌زنی در مذاکرات با گروه ۱+۵ استفاده کند و از این طریق، کاهش چشمگیر تحریم‌های بین‌المللی را خواستار شود.

رویترز به نقل از یک مقام غربی این ادعا را مطرح می‌کند که ایران در گذشته، بار‌ها اعلام کرده که در ازای همکاری خود، خواستار نوعی «پاداش» است؛ اما این درخواست منطقی نیست. به نوشته این خبرگزاری، در صورتی که ایران واقعاً چنین تفکری داشته باشد، تا هنگامی که مذاکرات ۱+۵ به نتیجه‌ای منجر نشود، مذاکرات ایران و آژانس نیز نتیجه مشخصی به همراه نخواهد داشت.

 

اخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

در مطلب دیگری مربوط به برنامه هسته‌ای، خبرگزاری کویت موضع جدید فرانسه درباره مذاکرات اخیر ایران و آژانس را مورد توجه قرار داده است. به نوشته این خبرگزاری، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفته، ناکامی در رسیدن به نتیجه‌ای مشخص در مذاکرات هفته گذشته میان ایران و آژانس، «یک فرصت از دست رفته جدید» برای ایران بود تا بتواند به سوی رعایت تعهدات بین‌المللی خود حرکت کند. این مقام فرانسوی در ادامه اظهار داشته ایران باید «اراده جامعه بین‌المللی» را که در قطعنامه‌های شورای امنیت و نیز قطعنامه‌های شورای حکام آژانس بازتاب یافته، بپذیرد. وی درباره دور جدید مذاکرات ایران و ۱+۵ نیز مدعی شده، تاریخ موردنظر به ایران ارائه شده و اکنون ایران باید نظر خود را درباره آن اعلام کند.

 

اخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

اما در شرایطی که نتایج اولیه انتخابات رژیم صهیونیستی که روز گذشته برگزار شد، حاکی از یک پیروزی بسیاری ضعیف برای ائتلاف تحت رهبری نتانیاهوست و انتظار می‌رود دولت جدید این رژیم، چندپاره‌تر از پیش باشد، روزنامه «حریت» ترکیه در مطلبی به بررسی پیامدهای این امر بر روابط این رژیم با آمریکا، ایران و ترکیه پرداخته است.

در رابطه با ایران، این روزنامه ضمن اشاره به این که در جریان مبارزات انتخاباتی، مسائلی همچون ایران و فلسطین جایگاه اندکی در موضع‌گیری‌های سیاستمداران آمریکایی داشت، می‌نویسد اکنون و پس از این انتخابات نیز آنچه این رژیم باید به آن توجه داشته باشد، این است که ایران کشوری بزرگ است و بسیار غیرمحتمل است که اوباما یا هر رئیس جمهور دیگر آمریکا، خود را به همراه اسرائیل درگیر جنگ با این کشور کند؛ بنابراین و قاعدتاً باید سیاست این رژیم در قبال ایران دستخوش تغییر شود.

 

اخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

روزنامه انگلیسی «گاردین» نیز نظری کم و بیش مشابه در این زمینه دارد و می‌نویسد با وجود ترسیم «خط قرمز هسته‌ای» برای ایران از سوی نتانیاهو، این موضوع که آیا در صورت رسیدن ایران به این مرحله، رژیم اسرائیل خواهد توانست، دست به حمله‌ای یکجانبه به ایران بزند، محل تردیدهای جدی است.

اما به باور این روزنامه، آنچه در این زمینه تعیین کننده خواهد بود، این است که چه کسی وزیر جنگ جدید این رژیم می‌شود. از آنجا که ایهود باراک، وزیر جنگ سابق در این انتخابات شرکت نکرده، طبیعتاً نتانیاهو به دنبال انتصاب شخصی خواهد بود که دیدگاه‌هایش در قبال ایران با وی همسو باشد. 

 

اخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

در پایان، یک خبر داخلی نیز از روز گذشته تاکنون مورد توجه شمار بسیاری از مطبوعات جهانی قرار گرفته و آن، موضع رئیس‌جمهور ایران درباره نخریدن نفت ایران از سوی کشورهای غربی است.

روزنامه «آیریش ایندیپندنت» در این باره می‌نویسد، رئیس جمهور ایران گفته کشورش می‌تواند از طریق ابتکارات و ابداعات، ده برابر بیشتر از نفت ثروت تولید کند و تحریم‌های اقتصادی غرب را نیز بی‌اثر دانسته است؛ اما آنچه مورد توجه این روزنامه و بیشتر رسانه‌ها و مطبوعات دیگر جهانی قرار گرفته، ادبیات خاص احمدی‌نژاد است که خطاب به کشورهای غربی گفته: «نفت ما را نمی‌خرید؟ به جنهم!»./تابناک