اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

مقصر حادثه برخورد خمپاره به سپاهان‌شهر مشخص شده استاخبار,اخبارحوادث,حوادث  اصفهان

  جانشین فرماندهی سپاه صاحب الزمان(عج) استان اصفهان با اشاره به مشخص‌شدن مقصر حادثه برخورد خمپاره در یکی از پارک‌های سپاهان‌شهر در خردادماه امسال گفت: همان‌طور که در گذشته اعلام کردیم سپاه مقصر این حادثه نبود.

سردار مجتبی فدا در حاشیه برگزاری دومین کارگاه آموزشی منطقه‌ای حقوقی در اصفهان در جمع خبرنگاران با اشاره به تعیین مقصر حادثه برخورد خمپاره در یکی از پارک‌های سپاهان‌شهر در خردادماه امسال اظهار داشت: مقصر این حادثه یکی از مراکز آموزشی بوده و ستادکل نیروهای مسلح آن را شناسایی کرده و به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی کرده است.

وی افزود: همان‌گونه که در گذشته اعلام کردیم، هیچ‌کدام از رده‌ها و نیروهای وابسته به سپاه در این حادثه هیچ نقشی نداشته و سپاه اقدام قانونی را برای رسانه‌هایی که اخبار کذب درباره نسبت‌دادن این ماجرا به سپاه انجام داده است.

جانشین فرماندهی سپاه صاحب الزمان(عج) استان اصفهان درباره برگزاری دومین کارگاه آموزشی منطقه‌ای حقوقی به‌میزبانی سپاه صاحب الزمان(عج) بیان کرد: این همایش به‌منظور اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی ظرفیت‌های حقوقی داخل سپاه برگزار شده است.

وی با اشاره به ابلاغ قانون جدید آئین دادرسی و قوانین مالیاتی گفت: نیاز است تا رده‌های مختلف سپاه با قوانین جدید آشنا شوند.

سردار فدا به ارتباط رده‌های مختلف سپاه و بسیج با دستگاه‌ها، نهادها، ارگان‌ها و اقشار مختلف اشاره کرد و افزود: آگاهی از دستورالعمل‌های جدید این ظرفیت را ایجاد می‌کند که سپاه همچون گذشته قانون‌مدار و قانونمند باشد.

جانشین سپاه استان اصفهان درباره حضور سپاه در اجرای پروژه‌های اقتصادی و سازندگی تصریح کرد: سپاه به‌منظور کمک به دستگاه‌های دولتی و در پروژه‌هایی که پیمانکاران داخلی توان انجام آن را ندارند، با کمترین هزینه در انجام پروژه‌ها حضور دارد و طبق قانون مالیات خود را در این بخش پرداخت کرده و هیچ‌گونه فرار مالیاتی در این بخش وجود ندارد.

   اخبار حوادث  -  تسنیم  


ویدیو مرتبط :
مقصر حادثه خونین در منا

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

جزئیات غرق شدن کشتی کره ای / مقصر حادثه مشخص شداخبار ,اخبار حوادث ,کاپیتان کشتی کره‌ای

 

اخبارحوادث - کاپیتان کشتی کره‌ای مقصر شناخته شد

کاپیتان کشتی کره‌ای که در غرق شدن کشتی و مرگ بیش از 270 نفر از دانش‌آموزان مقصر شناخته شده است در جریان بازجویی به پرسش‌های بازجویان قضایی درباره چگونگی وقوع حادثه پاسخ داد.

به گزارش ایران، «لی‌جون سئوک» کاپیتان بازداشت شده ادعا کرده که علت تأخیر اعلام وضعیت خطر به مسافران هنگام واژگون‌شدن کشتی تنها متلاطم بودن دریا و احتمال وجود خطر برای دانش‌آموزان و کم بودن قایق‌های نجات بوده‌است. این کاپیتان 52 ساله که به همراه دو تن از دستیارانش بازداشت شده به جرم اعلام نکردن دستور بموقع برای تخلیه کشتی به مسافران باعث مرگ ده‌ها دانش‌آموز شده است.

گفته‌های شاهدان نشان می‌دهد در زمان وقوع حادثه، این کشتی 478 سرنشین داشت که اکثر آنها دانش‌آموز بودند و هنگامی که کشتی با تکان ناگهانی به پهلو کج شده و در حال فرو‌رفتن در اقیانوس بوده از طرف کاپیتانی اعلام شده مسافران در جایشان بنشینند و همه مسافران حدود 40 دقیقه در همین وضعیت مانده‌اند و هنگامی که کشتی کاملاً کج شده و به قعر اقیانوس فرو می‌رفت آنها زمانی برای فرار نداشته‌اند.

به‌گزارش خبرگزاری‌ها تا عصر دیروز امدادگران توانسته بودند اجساد 29 تن از سرنشینان کشتی را جمع‌آوری کنند و 179 نفر را که اکثراً از دانش‌آموزان بوده‌اند نجات بدهند و جست‌وجو برای یافتن 270 سرنشین دیگر که تاکنون ناپدید شده‌اند ادامه دارد که احتمالاً این عده داخل کشتی به قعر اقیانوس فرو رفته و جان سپرده‌اند. امدادگران در دریایی متلاطم همچنان در حال جست‌وجوی گمشدگان هستند. ولی چندان امیدوار نیستند که آنها را زنده از درون کشتی یا از میان امواج اقیانوس بیرون بیاورند.

«لی‌بونگ چانگ» دادستان کره جنوبی در گفت‌وگو با خبرگزاری نیمه رسمی «یون‌هاپ» در این باره گفت: در زمان وقوع حادثه کاپیتان سرعت کشتی را کاهش نداده است و اطلاع‌رسانی نکردن بموقع بسیاری از مسافران را غافلگیر کرده و همین موضوع باعث مرگ یا زخمی شدن بسیاری از مسافران شده است.

«لی‌جون سئوک» کاپیتان کشتی در دفاع از خود ادعا کرده که 40 دقیقه پس از حادثه قایق‌های امدادی نرسیده بودند و قایق ماهیگیری یا کشتی‌های دیگری نیز در نزدیکی نبوده‌اند که به مسافران کمک کنند و تندباد و دریای متلاطم هم باعث می‌شد در صورت پریدن مسافران به درون آب، امواج خروشان همگی آنها را با خود ببرد و از ترس مجبور بودند کشتی را ترک نکنند و عده زیادی هم در کابین‌ها و راهروهای کشتی گرفتار شده بودند و در آب فرو می‌رفتند، با وجود این کاپیتان با اتهاماتی چون سهل‌انگاری، نقض حقوق دریا و ترک کشتی با وجود باقی بودن مسافران در کشتی روبه‌رو است. طبق مقررات دریایی، کاپیتان باید آخرین نفری باشد که هنگام غرق شدن کشتی، آن را ترک می‌کند اما در این حادثه او جلوتر از همه کشتی را ترک کرده است.

بنابر گزارش رسیده، «مین‌کیو» 52 ساله معاون مدرسه‌‌‌ای که دانش‌آموزانش سوار کشتی بوده‌اند، از شدت اندوه با نوشتن یادداشتی خودکشی کرده اما محتویات یادداشت خودکشی وی افشا نشده‌است. دادستان کره جنوبی می‌گوید: جزر و مد شدید دریا به علاوه آب سرد آن می‌تواند عامل مرگ بسیاری از دانش‌آموزان ناپدید شده باشد.

وکیل حقوقی امور دریایی هم می‌گوید: طبق قانون قدیمی کاپیتان‌ها هنگام حادثه باید کنار مسافران کشتی بمانند، اما کاپیتان این‌کشتی پیش از همه محل مأموریت خود را ترک کرده‌است.گارد ساحلی کره جنوبی اعلام کرد غواصان توانسته‌اند قسمتی از بدنه کشتی را شکسته و وارد عرشه و دیگر قسمت‌های کشتی شوند، اما تلاطم آب کار جست‌وجو را دشوار‌تر کرده است. جست‌وجو‌ها برای یافتن مسافران کشتی همچنان ادامه دارد و امدادگران به‌وسیله هلیکوپتر و قایق‌های نجات در محل حادثه در حال گشتزنی هستند.

چهار جرثقیل در 500 متری محل حادثه قرار گرفته تا بتوانند قسمت‌هایی از کشتی را بلند کنند.
برخی تحلیلگران بر این باورند که کشتی با یک شئ برخورد کرده و پس از وارد شدن ضربه ناگهانی کج شده است و راهرو‌های کج به مسافران اجازه حرکت سریع را نداده و به همین علت نتوانسته‌اند خود را نجات بدهند.

اما «کیم سوهیون» از آژانس پلیس دریایی کره در این باره می‌گوید: کشتی به‌ظاهر از مسیر برنامه‌ریزی شده منحرف شده اما به‌نظر نمی‌رسد که با شیء یا صخره‌ای برخورد کرده باشد.
اخبار حوادث - ایران