اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

مجلس بر عملكرد شستا نظارت خواهد كرد 

مجلس بر عملكرد شستا نظارت خواهد كرد

 

با تصويب تفحص از عملكرد سازمان تامين اجتماعي و سازمان بازنشستگي؛

مجلس بر عملكرد شستا نظارت خواهد كرد


مديرعامل سازمان تامين اجتماعي به هيچكدام از تصميمات هيات‌مديره تن نمي‌دهد و اعلام كرده است كه تنها از رئيس‌جمهور دستور مي‌گيرد/اعضاي هيات مديره سازمان تامين اجتماعي حقوق 10 ميليون توماني مي‌گيرند اما حقوق كارگران را پايمال مي‌كنند.

با 177 راي موافق تقاضاي تحقيق و تفحص از عملكرد سازمان تامين اجتماعي و سازمان بازنشستگي كشوري تصويب شد.
به گزارش خبرنگار ايلن،ا تقاضاي تحقيق و تفحص از عملكرد سازمان بازنشستگي و سازمان تامين اجتماعي در جلسه علني امروز مطرح و پس از استماع اظهارات سخنگوي كميسيون اجتماعي و يكي از طراحان مجلس به اين تقاضا راي مثبت داد.
سيدجواد زماني سخنگوي كميسيون اجتماعي با بيان اينكه صندوق‌هاي بازنشستگي در حال حاضر ورشكسته و يا در حال ورشكستگي هستند، تاكيد كرد: احتمال آنكه اين موضوع در آينده به يك معضل اجتماعي تبديل شود وجود دارد.
نماينده كنگاور خاطرنشان كرد: آنچه سازمان تامين اجتماعي از آن به عنوان سود نام مي‌برد، سود نيست بلكه تنها ارزش افزوده است. كميسيون اجتماعي به عنوان كميسيون تخصصي اين نگراني را اعلام مي‌كند كه اگر فكر اساسي در اين مورد نشود، بحراني در آينده گريبانگير همگان خواهد شد.
به گفته وي مديرعامل سازمان تامين اجتماعي به هيچكدام از تصميمات هيات‌مديره تن نمي‌دهد و اعلام كرده است كه تنها از رئيس‌جمهور دستور مي‌گيرد و به وي گزارش مي‌دهد.
سخنگوي كميسيون اجتماعي يادآور شد: جابه‌جايي سرمايه و نيروي انساني در اين سازمان، بدون مصوبات هيات مديره است و هيات مديره سازمان تامين اجتماعي تنها يك حالت تشريفاتي دارد.
زماني در ادامه با اشاره به اينكه شركت‌هاي شستا شفافيت مالي ندارند، افزود: مديرعامل سازمان تامين اجتماعي به قانون مصوب مجلس، اساسنامه سازمان و مصوبات هيات‌مديره تن نمي‌دهد.
وي در پايان تاكيد كرد كه بررسي‌ها در اين مورد به هيچ عنوان سياسي نيست.
پس از اتمام اظهارات زماني، نادر قاضي‌پور نماينده اروميه طي تذكري آيين‌نامه‌اي توضيحات سخنگوي كميسيون اجتماعي را كامل ندانست و گفت: اعضاي هيات‌مديره سازمان تامين اجتماعي 10 ميليون حقوق مي‌گيرند و در هنگام بازنشستگي نيز 200 ميليون پول دريافت مي‌كنند و اين در حالي است كه حقوق كارگران پايمال مي‌شود.
در ادامه اين بررسي‌ها يكي از طراحان عدم شفافيت عملكرد سازمان تامين اجتماعي را از مواردي دانست كه موجبات نگراني و دغدغه بيمه‌شدگان را در كشور فراهم كرده است و اين تقاضاي تحقيق و تفحص براي رفع نگراني از بحران مالي از سازمان تامين اجتماعي و سازمان بازنشستگي كشور طراحي شده است.
وي ادامه داد: عدم گزارش مصوبات دولت به مجلس به ويژه مصوباتي كه مي‌توانند با تحميل هزينه توازن سازمان را برهم زنند، از انگيزه‌هاي طراحي اين تقاضاي تحقيق و تفحص است.
وي با اشاره به بحث همسان‌سازي حقوق بازنشستگان يادآور شد: پيش از آنكه منبعي در بودجه براي اين موضوع لحاظ شود، اين سازمان از بانك رفاه 540 ميليارد تومان وام گرفت كه باعث شد جريمه ديركرد بسيار كلاني را بابت آن پرداخت كند.
طراح اين تحقيق و تفحص خاطرنشان كرد: بدهي‌هاي كلان اين سازمان به موسسات درماني كه مي‌بايست ظرف مدت دو هفته 60 درصد آن پرداخت شود، محقق نشده است.
اين نماينده مجلس معتقد است: عدم نظارت سازمان تامين اجتماعي بر شركت‌هاي شستا كه مهمترين تامين‌كننده منابع مالي سازمان است، موجب شده است كه اين شركت‌ها هيچ شفافيتي نداشته باشند.
به گفته وي، عزل و نصب‌هاي غيراصولي و غالبا سياسي در مسائل تخصصي و اساسي، سازمان تامين اجتماعي را زير سوال برده است.
نماينده مجلس عدم اجراي مصوبات مجلس و ابلاغ رئيس مجلس در ارتباط با بازگشت سازمان تامين اجتماعي به وزارت رفاه، بررسي دقيق حقوق و مزايا و پاداش حق جلسه مديران و حقوق‌هاي چندميليوني مديران اين سازمان و پاداش‌هاي كلان اعضاي هيات‌مديره را از ديگر مواردي دانست كه موجبات طراحي اين تقاضاي تحقيق و تفحص را فراهم كرده است.
گفتني است اين تقاضا با 177 راي موافق دو راي مخالف و 5 راي ممتنع به تصويب مجلس رسيد...../تحلیل:ایلنا


ویدیو مرتبط :
مجلس مصوبه ای درباره نظارت ها فراتر از NPT ندارد

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

جریان خود مهم پندار مجلس چه زمانی به خود خواهد آمد؟ 

 

 

جریان خود مهم پندار مجلس چه زمانی به خود خواهد آمد؟

 

عصرایران - هر چند در انتخابات فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی، علی لاریجانی توانست با کسب اکثریت آرا بار دیگر ریاست مهم ترین فراکسیون مجلس را به دست آورد، اما یک جریان فرعی مجلس همچنان بر آن است که به مدد توان رسانه ای خود در بیرون از پارلمان، نتایج انتخابات را زیر سوال ببرد.

البته این جریان که متصل به قدرت برون مجلسی است، پیش از آغاز انتخابات مجلس کوشیده بود با طراحی یکسری اتهامات علیه لاریجانی ، وجهه اصولگرایانه او را تحت الشعاع قرار دهد تا بلکه نمایندگان اصولگرای مجلس در دادن رای دوباره به او، دچار تردید شوند.

از جمله کوشیده شد تا با تخریب چهره علی مطهری که از بستگان لاریجانی به شمار می رود و تعمیم این تخریب به رییس مجلس، گسترش این شائبه که امور مجلس از دست لاریجانی خارج شده و به دست اصلاح طلبان افتاده و در آخرین تیر چله شان، انتشار این شایعه که علی لاریجانی، با جک استراو انگلیسی فالوده خورده و او را به تهران دعوت کرده است، ضربه نهایی به لاریجانی در آستانه انتخابات فراکسیون اصولگرایان مجلس  زده شود .

البته برای آنها، به زیر کشیدن لاریجانی، تنها شکست یک کاندیدای درون پارلمانی محسوب نمی شد بلکه اهمیت موضوع این بود که با شکست لاریجانی، طیف موسوم به فراکسیون انقلاب اسلامی که از افرادی مانند رسایی، آقا تهرانی، کوچک زاده و ... تشکیل شده است، بتواند برتری مورد نیاز خود در مجلس را به دست آورد و این برتری را در انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی به کار گیرد.

در واقع انتخابات فراکسیون اصولگرایان مجلس برای این طیف، پیش درآمدی محسوب می شد برای انتخابات سراسری سال آینده برای تشکیل مجلس نهم.

همچنین تلاش مشهودی نیز وجود دارد برای حذف زودهنگام علی لاریجانی از انتخابات بعدی ریاست جمهوری و چه بهتر که این پروسه با هزینه پایین تر و از درون خود مجلس صورت گیرد!

فراکسیون انقلاب اسلامی که در بدو شروع فعالیت خود  - در ماه هشتم مجلس هشتم  - با 90 نماینده آغاز به کار کرد، به دلیل تندروی های برخی اعضای شاخص آن و اتخاذ مواضعی که آنها را در مقام وکیل الدوله نشاند، دچار افت شد و وزن آن  به طور ملموس کاهش یافت به طوری که در انتخابات چند هفته پیش مجلس برای تعیین نماینده پارلمان در هیات نظارت بر مطبوعات، رسایی که پرسروصداترین نماینده عضو فراکسیون انقلاب اسلامی است، تنها 5 رای به دست آورد ؛ در حالی که علی مطهری، با آن همه تخریب و تهاجمی که متوجه اش شده بود توانست با 90 رای به هیات نظارت راه یابد.

این 90 رای مطهری، با تعداد اعضای اولیه فراکسیون انقلاب اسلامی که آن هم 90 نفر بود، همسانی جالب و تامل برانگیزی دارد.

به هر روی بعد از شکست فراکسیون انقلاب اسلامی در انتخابات هیات نظارت بر مطبوعات، این دومین ناکامی بزرگ جریان مذکور در مجلس است که نشان می دهد پاییز 89 ، تنها برگ ریزان طبیعت نبود، بلکه رای ریزان نمایندگانی هم شده است که بی گمان بسیاری از ناظران، بیش از آنکه رای دهندگان مردمی خود را نمایندگانی کنند، ترجیح می دهند با دولتی ها خوش باشند.

این دو رویداد، نشان داد که وزن این جریان در مجلس شورای اسلامی تا چه اندازه نازل و بی مقدار است. با این حال، داشتن رسانه های متعدد و متمکن از روزنامه و خبرگزاری گرفته تا برخی سایت ها و نیز اتصال آنان به مراکز رسمی قدرت، این شائبه را همچنان در اذهان آنها زنده نگه داشته که هنوز مهم هستند و تاثیرگذار... شاید انتخابات سال آینده مجلس و نتایج آن بتواند واقعیت را به اینان نشان دهد...../تحلیل:عصرایران