اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

فرار پزشك جراح از اتاق عملاشتباه پزشکی, جراحی غیر قانونی

دختر جوان با اشتباه پزشكی همه آرزوهایش را بر باد رفته می‌بیند
فرار پزشك جراح از اتاق عمل

پزشك جراح كه به صورت غیرقانونی بیماری را تحت عمل قرار داده بود با دیدن بازرس، جراحی را نیمه‌تمام رها كرد و پا به فرار گذاشت.

جراح این دختر جوان كه به شكلی غیرقانونی دست به این عمل زده بود با از راه رسیدن بازرس دانشگاه علوم پزشكی آذربایجان پا به فرار گذاشت و بیمار تا 8 ساعت با شكمی باز در اتاق عمل تنها ماند.

به گزارش ایران، یازدهم مهرماه سال 90 بود كه دختر جوانی به نام پریناز به خاطر خونریزی روده به یك جراح عمومی در ارومیه مراجعه كرد و قرار شد وی در یكی از بیمارستان‌های خصوصی ارومیه تحت عمل جراحی قرار گیرد و این در حالی بود كه پزشك معالج در یكی از مراكز دولتی به صورت تمام وقت مشغول به كار بود و اجازه جراحی در بیمارستان خصوصی را نداشت. با هماهنگی رئیس بیمارستان و بدون این‌كه بیمار از پشت پرده این عمل جراحی اطلاعی داشته باشد اتاق عمل آماده شد.

فرار جراح مرموز
در حالی كه پزشك جراح به صورت غیرقانونی در حال بریدن روده دختر جوان بود، ناگهان خبردار شد بازرس دانشگاه علوم پزشكی آذربایجان در حال سركشی به بیمارستان است و وی از ترس، بیمار را رها كرده و جلوی چشمان حیرت‌زده خانواده پریناز و بازرس از اتاق عمل پا به فرار گذاشت تا این‌كه پس از 8 ساعت رئیس بیمارستان از راه رسید و شكم باز بیمار را بخیه زد.

تهدید پدر برای شهادت دروغ
وقتی پریناز با وضعی نامساعد در اتاق عمل به سر می‌برد و هیچ پزشكی بالای سرش نبود، متخصص بیهوشی به سراغ پدر بیمارش رفت و از وی خواست كه به بازرس نام پزشك دیگری را به عنوان پزشك جراح معرفی كند و تهدید كرد چنانچه این كار را نكند جان دخترش به خطر می‌افتد و هیچ پزشكی به بالین وی نمی‌رود اما با این حال بازرس دانشگاه كه خود شاهد فرار جراح از اتاق عمل بود، بدون شهادت‌های دروغین گزارش خود را تهیه كرد.

پیچ و خم‌های پر دردسر
پریناز به‌ دلیل نقص كامل عضو و مشكلات و دردسرهای فراوانی كه این جراحی اشتباه برایش به ‌همراه داشت، در شعبه 64 شورای حل اختلاف ارومیه دست به شكایت زد و پس از تكمیل كمیسیون پزشكی، شكایت او نتیجه‌ای جز محكومیت به پرداخت 5 درصد از دیه كامل به شرط امكان عمل جراحی روده شد و این در حالی است كه هیچ پزشكی حاضر به جراحی و درمان پریناز نیست و همه پزشكان معالج، این كار را غیرممكن دانسته‌اند.

پریناز گفت: پس از گذشت مدتی پرونده خود را به شعبه 9 دادسرای عمومی و انقلاب بردم و با دستور بازپرس پرونده، هیات بررسی انتظامی نظام پزشكی ارومیه موظف شد كه گزارش مركز پزشكی قانونی و گزارش اداره بازپرسی را تحت بررسی قرار دهند كه بر طبق نظر این هیات، هر دو پزشك مقصر شناخته شدند و قرار بر این شد كه با توجه به قصور انتظامی، برای هر یك از این پزشكان پرونده‌ای جداگانه تشكیل و رأی انتظامی صادر شود اما به‌ دلایل مرموزی مجازات این دو پزشك مسكوت مانده و به بهانه‌های دروغین مثل تأخیر در تنظیم صورتجلسه، به جریان نیفتاد.

اشك‌های دختر جوان
پریناز كه با یك اشتباه و سهل‌انگاری پزشكی دچار نقص عضو شده است و باید یك عمر را با عواقب این اشتباه پزشكی سپری كند، با چشمانی گریان گفت: این 5 درصد دیه هیچ دردی از من دوا نمی‌كند، كم شدن روز به‌روز وزنم و غم و غصه به هم خوردن نامزدی‌ام را از دل من نمی‌برد و حسرت مادر شدن تا آخر عمر بر دلم می‌ماند.

 

پزشكان به من گفته‌اند نمی‌توانم مادر شوم و حتی نباید یك كودك كم وزن را هم در آغوش بگیرم. این دردها تا آخر عمر با من هستند و مخارج تهیه ‌دارو كه ماهانه به یك میلیون می‌رسد و پدری بازنشسته، كمر خانواده‌ام را خم كرده است و دائماً با تماس‌های تهدید‌آمیز از سوی این دو پزشك روبه‌رو هستیم، اما با این وجود حاضرم روی این 5 درصد دیه، 5درصد دیگر بگذارم و 10 درصد آن را بدهم تا سلامتی‌ام را به من بازگردانند و از مسئولان تقاضا‌ دارم با رسیدگی به این پرونده و ابطال پروانه پزشكی این پزشكان متقلب و سودجو، از تكرار این اتفاق ناگوار برای افراد دیگر جلوگیری كنند. زیرا برحسب قانون باید پروانه پزشكی آن‌ها باطل شود و همین امر هم باعث شده كه پرونده را در نظام پزشكی نگه ‌دارند و آن را به جریان نیندازند./ایران

 

 


ویدیو مرتبط :
فرار کردن جراح از اتاق عمل

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

راز فرار جراح از اتاق عمل فاش می‌شود
اخبار حوادث - راز فرار جراح از اتاق عمل فاش می‌شود

 دادستان ارومیه در دستور ویژه‌ای از پزشكی‌قانونی تهران برای حل معمای پرونده درخواست رسیدگی كرد

به گزارش ایران، پرونده دختر 26 ساله‌ای كه سه سال پیش با فرار پزشك جراح از اتاق عمل دچار نقص عضوی هولناك شد، با دستور دادستان ارومیه برای بررسی بیشتر به سازمان پزشكی قانونی كشور ارسال شد.

راز فرار جراح از اتاق عمل فاش می‌شود
دادستان ارومیه با ارسال پرونده پزشكی و قضایی این دختر جوان به تهران به‌زودی در مورد دو پزشك متهم این پرونده تصمیم‌گیری خواهد كرد.

یازدهم مهرماه سال 90 بود كه پریناز 24 ساله وارد اتاق جراحی یكی از بیمارستان‌های خصوصی ارومیه شد تا طبق معاینات یك جراح عمومی در ارومیه، تحت عمل لاپروسكوپی قرار گیرد و خونریزی روده‌اش را درمان كند، این در حالی است كه پزشك معالج در یكی از بیمارستان‌های دولتی به‌صورت تمام وقت مشغول به كار بوده و اجازه جراحی در بیمارستان خصوصی را نداشته است

 

اما به‌دلیل رفاقت و آشنایی با رئیس بیمارستان به صورت غیر قانونی وارد اتاق عمل می شود و دختر جوان را به‌جای عمل لاپروسكوپی زیر تیغ جراحی می‌برد؛ در همین زمان بازرس دانشگاه علوم پزشكی ارومیه به بخش جراحی وارد می‌شود و پزشك جراح كه توسط پرستاران از این موضوع مطلع شده بود بیمار خود را با شكم باز روی تخت جراحی رها كرده و پا به فرار گذاشت و پریناز 8 ساعت با همین وضعیت در اتاق جراحی ماند تا رئیس بیمارستان از راه رسید و كار نیمه‌تمام دوست و همكارش را با از بین بردن كامل روده و دوختن شكم پریناز به پایان رساند.

2 سال گذشت
پرونده دختر جوان با تأخیر و طی كردن مسیری نزدیک به سه سال به دست قاضی حبیبی، دادستان ارومیه سپرده شد تا به موضوع به‌صورت ویژه رسیدگی كند و پس از آن پرونده در اختیار كمیسیون پزشكی‌‌قانونی كشور قرار گرفت تا با اعلام نظر درباره این پرونده، دادستان حبیبی رأی قطعی را صادر كند. این در حالی است كه دو پزشك متخلف همچنان مشغول به طبابت در ارومیه هستند و هیچ‌گونه برخورد جدی با آنها صورت نگرفته است.

 

اخبار,اخبارحوادث,حوادث

 

دادستان ارومیه كه به‌دلیل شرایط خاص این دختر 26 ساله، خود رسیدگی به این پرونده را در دست دارد در این باره گفت: این پرونده برای اظهار نظر به هیأت پزشكی‌قانونی تهران ارجاع شده است كه به محض وصول نظریه پزشكی قانونی اقدام خواهد شد و در كمتر از یك هفته مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

دادستان حبیبی درباره دو پزشكی كه با قصور و سهل‌انگاری خود زندگی‌این دختر را به‌طرزی وحشتناك دگرگون كرده‌اند، گفت: برای یك نفر از این پزشكان قرار تأمینی صادر شده و احتمال دارد با وصول نظر هیأت پزشكی متخصص این قرار صادر شده تغییر كند و افرادی كه در این حادثه دخیل بوده‌اند تحت تعقیب قانونی قرار گیرند، به هر روی باید این مطلب را مد نظر داشت كه دادستانی جهت احقاق حق به‌صورت جدی پیگیر این موضوع است.

وی درباره به‌طول انجامیدن نزدیک به سه سال این پرونده گفت: دستگاه قضایی در عین حال كه تلاش می‌كند از اطاله دادرسی جلوگیری كند به احقاق حق نیز می‌اندیشد و نمی‌توان حساسیت موضوع و دقت لازم را فدای زمان كرد.

سال های سختی
پریناز كه به‌دلیل این حادثه همه رؤیاها و آرزوهایش را بر باد رفته می‌داند گفت: من هر روز و هرثانیه با عوارض این جراحی نادرست دست وپنجه نرم می‌كنم و مدام خونریزی شدید دارم به‌طوری كه هیچ پزشكی حاضر به پذیرش من نیست و تنها راه زنده ماندنم داروهایی است كه هر ماه باید با پرداخت یك میلیون و 500 هزار تومان تهیه كنم. این امر بار سنگینی را روی دوش خانواده‌ام گذاشته و باید به جز غصه نقص عضو، بار این غم را هم تحمل كنم.

پریناز ادامه داد: علاوه بر آن 25 سانتیمتر نخ بخیه در شكم من باقی مانده كه این مسأله هم خیلی اذیتم می‌كند به همین دلیل هم خواسته‌ام از دستگاه قضایی این است كه این دو پزشك متخلف به سزای عملشان برسند.

پریناز گفت: در حال حاضر درد زیادی می‌كشم و تنها دارویی كه پزشكان برایم تجویز می‌كنند تا دردم كاهش یابد مرفین و آرامبخش‌های قوی است. پزشكان گفته‌اند دیگر هیچ‌گاه نمی‌توانم باردار شوم و نباید اجسام سنگین بلند كنم و حتی نباید هیچ نوزادی را در آغوش بگیرم و تا پایان عمر حسرت مادر شدن و حتی در آغوش گرفتن بچه را به همراه خواهم داشت.

شكایت پزشك متخلف از قربانی
پریناز گفت: چندی پیش یكی از پزشكان متخلف به‌دلیل رسانه‌ای شدن مسأله و شكایت پریناز، از وی در دادسرای ارومیه شكایت كرده و پرونده او هنوز در دادسرا مورد بررسی قرار نگرفته است.

در انتظار نامه پزشكی قانونی
پریناز با بیان این‌كه در انتظار صدور نامه پزشكی قانونی و تشكیل دادگاه است، گفت: در تماس‌هایی كه با پزشكی قانونی تهران داشتم درباره زمان اعلام بررسی‌ها گفتند روی زمانی در حدود سه ماه حساب كنم كه این موضوع بسیار مرا نگران كرده است زیرا اگر قرار باشد سه ماه دیگر در انتظار دریافت نامه پزشكی قانونی باشم و بعد هم تشكیل دادگاه، خیلی دیر می‌شود و با وضعیت وحشتناكی كه دارم تا آن زمان امیدی به زنده بودنم نیست.

مسئولان روابط‌عمومی پزشكی قانونی كشور درباره اعلام زمان صدور نامه، جواب روشنی ندادند.

اخبار حوادث - ایران