اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، عملاً کلید خورد/پول‌ها از کجا و به جیب چه کسی ریخته می‌شود؟پول‌ها از کجا و به جیب چه کسی ریخته می‌شود؟

فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، عملاً کلید خورد

در حالی که به تازگی موضوع اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به مبحثی چالشی میان دولت و مجلس تبدیل شده بود، در روزهای اخیر، نشست‌های شبانه و غیرعلنی میان دولت و مجلس برقرار شده که گویا خروجی‌ها آن، به مرور زمان به دست افکار عمومی می‌رسد. آخرین اخبار حاکی از آن است که فاز دوم هدفمندی عملاً در دست اجراست.

اخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

به گزارش «تابناک»، هرچند گمان بر این بود که عملاً و با دستور مجلس، فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها ـ دست‌کم تا سال آینده ـ به تعویق افتاده، گویا در این میان، نوعی از کارکرد زیرزمینی از سوی دولت و مجلس در حال رقم خوردن است که بدون اغراق، می‌توان گفت‌‌ همان اجرای فاز دوم ولی با القاب و نام‌های دیگری است و یا ‌دست‌کم جرقه‌ای برای شروع آن!

بر این اساس که امروز یکی از اعضای کمیته مشترک اقتصادی مجلس و دولت در گفت‌گو با یکی از خبرگزاری‌ها اعلام کرده است: دولت و مجلس برای کمک به دهک‌های پایینی جامعه به توافق رسیده‌اند و به زودی درباره روش کمک، تصمیم‌گیری نهایی خواهد شد.

وی اذعان کرده است: کمک به دهک‌های پایین جامعه در جلسات اولیه شبانه مورد حمایت شدید آقای احمدی‌نژاد و آقای لاریجانی بوده است؛ این طرح در آستانه سال عید نوروز و پیش از پایان سال انجام خواهد شد.

نکات جالب در میان سخنان این نماینده مجلس دو موضوع است: نخست این که شاید این کمک به شکل پرداخت نقدی باشد.دوم آن که این مبلغ از صندوق توسعه ملی برداشت خواهد شد و در این باره دولت و مجلس تقریباً به توافق رسیده‌اند.

در این میان باید گفت که مجلس بدون سر و صدا و با شعبده بازی در حال عقب نشینی از هر آن چیزی است که تا کنون ادعای آن را داشته است!

دلایل این امر بسیار روشن است:

نخست: اگر چنانچه یکی از مهمترین دلایل مخالفت مجلس با اجرای فاز دوم هدفمندی، مسأله یارانه نقدی و افزایش آن و تأثیر آن بر تورم بوده است، چرا اکنون قرار است هدفمندی یارانه‌ها با قلب عنوان و در پوشش کمک به دهک‌های پایینی جامعه نقدی اجرا شود؟

آیا یکی از سناریو‌ها و طرح‌های دولت برای اجرای فاز دوم همین امر، یعنی غربالگری دهک‌ها و کمک بیشتر به دهک‌های پایینی نبود؟

آیا دلیل این همه سر و صدای مجلس و مخالفت با دولت این بود که در ‌‌نهایت در نشست‌های شبانه و با تغییر نام به خواست دولت تن دهد؟!

دوم، از سویی با چه توجیهی قرار است کمک به دهک‌های پایین جامعه (آن گونه که ادعا شده) از منابع صندوق توسعه ملی برداشت شود؟ چرا مجلسی که این همه ادعا و دعوی در صیانت از قانون و قانون‌مداری دارد با یک چنین بی‌قانونی فاحشی موافقت کرده است؟

بنا به قانون مصارف صندوق توسعه ملی مربوط به این موارد است:

«اعطای تسهیلات به بخش‌های خصوصی، تعاونی و بنگاه‌های اقتصادی متعلق به مؤسسات عمومی غیردولتی برای تولید و توسعه سرمایه گذاری‌های دارای توجیه فنی، مالی و اقتصادی، اعطای تسهیلات صادرات خدمات فنی و مهندسی به شرکت‌های خصوصی و تعاونی ایرانی که در مناقصه‌های خارجی برنده می‌شوند، اعطای تسهیلات خرید به طرف‌های خریدار کالا و خدمات ایرانی در بازارهای هدف صادراتی کشور، سرمایه گذاری در بازارهای پولی و مالی خارجی، اعطای تسهیلات به سرمایه گذاران خارجی با در نظر گرفتن شرایط رقابتی و بازدهی مناسب اقتصادی و تأمین هزینه‌های صندوق».

هم‌اکنون باید پرسید، در کجای قانون آمده است که منابع صندوق باید صرف کمک به خانوار و دهک پایین جامعه شود؟ آیا صندوق توسعه ملی برای کمک به پیشرفت تولید و بخش خصوصی نیست؟ آیا این کار، دقیقاً مصداق بارز حمایت نکردن از تولید و کندن از سهم تولید برای پر کردن جیب خانوار نیست؟

به راستی اگر اجرای فاز اول هدفمندی سهواً منجر به حذف یارانه تولید شد، اکنون دولت و مجلس با این کار، عمداً سهم تولید را قربانی یارانه نقدی خانوار نمی‌کنند؟ آیا این است همه ادعاهای مجلس در راستای صیانت و حفاظت از حق و سهم تولید در فاز دوم هدفمندی؟

بی‌گمان باید گفت، مجلس با این کار و با این توافق ـ البته در صورت درست بودن ـ بدون سر و صدا و با شعبده بازی تن به خواسته‌های دولت داده و دولت بالاخره توانسته در جلسات شبانه ـ که نام آن ذهن را ناخودآگاه یاد نشست‌های سری و مرموز می‌اندازد ـ رگ خواب مجلس را در دست بگیرد!

فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها با این شیوه کلید خورده است و نه تنها با این روش باید گفت هیچ تغییری در اجرای آن پدید نیامده، بلکه بی‌قانونی حتی از فاز نخست نیز در آن مشهود‌تر و بارز‌تر است. حال مجلس با این همه ادعا که در ماه‌های گذشته پشت سر خود تلنبار کرده، چه خواهد کرد؟/تابناک

 


ویدیو مرتبط :
فاز دوم هدفمندی یارانه ها

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها با چراغ خاموش ، افزایش قیمت بنزین توسط دولت کلید خورد؟ 

افزایش قیمت بنزین , قیمت بنزین

 

بنزین و قیمت بنزین در فاز دوم هدفمندی یارانه ها به یکی از دغدغه های فکری مردم تبدیل شده است .همزمان با نزدیک شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها حرف و حدیث های بنزینی قوت گرفته و گمانه زنی ها درباره نرخ بنزین ادامه دارد. بعد از اختلافات زنجیره ای دولت با مجلس هشتم بر سر قانون بودجه و اجرایی شدن فاز دوم ...

شفاف: بنزین و قیمت بنزین در فاز دوم هدفمندی یارانه ها به یکی از دغدغه های فکری مردم تبدیل شده است .همزمان با نزدیک شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها حرف و حدیث های بنزینی قوت گرفته  و گمانه زنی ها درباره نرخ بنزین ادامه دارد.

بعد از اختلافات زنجیره ای دولت با مجلس هشتم بر سر قانون بودجه و اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها، دولتی ها مطابق قانون مصوب مجلس باید همزمان با آغاز خرداد ماه، فاز دوم هدفمندی را اجرایی می کردند اما این اتفاق عملا نیافتاد تا شایعه اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی با چراغ خاموش قوت بگیرد.

آخرین اخبار بنزینی حاکی از این است که، مراحل نهایی بررسی تراکنش و تجمیع اطلاعات کارت‌های هوشمند سوخت در حال انجام است وبه این ترتیب پیش بینی می‌شود تا ابتدای مردادماه دستور افزایش قیمت بنزین صادر شود.

گفتنی است پیش از این نیز در طی چند روز گذشته قیمت نان افزایش یافته که بسیاری آ را ناشی از تبعات اجرایی شد فاز دوم هدفمندی یارانه ها بدون ابلاغ رسمی می دانند هر چند دولتی ها اعلام کره  اند که گرانی نان ربطی به هدفمندی ندارد و مربوط به قیمت گندم و آرد است تا به این ترتیب احتمال افزایش مجدد قیمت نان نیز وجود داشته باشد.

در هر حال اخبار رسیده حاکی از این است که  طرح افزایش قیمت بنزین به عنوان اولین حامل انرژی در قالب فاز دوم اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در  تیر ماه سالجاری آغاز می‌شود.

بر این اساس زیرساخت‌های افزایش قیمت بنزین در تیر ماه سالجاری آماده شده است که از تجمیع اطلاعات سامانه هوشمند سوخت می‌توان به عنوان مهمترین اقدام دولت به منظور افزایش قیمت بنزین یاد کرد.

برای اجرای فاز دوم هدفمند سازی یارانه‌ها و اصلاح مجدد قیمت بنزین از ابتدای سالجاری تاکنون 2 اقدام اساسی در سطح سامانه هوشمند سوخت انجام شده است به طوری که در فاز اول بنزین 100 تومانی از چرخه عرضه سوخت کشور حذف شد.

در گام دوم هم با ابلاغ ستادهدفمندی یارانه‌ها به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، فراخوانی برای ثبت مشخصات کارت، محاسبه سهمیه باقیمانده و حفظ آن در کارتهای هوشمند سوخت ابلاغ شده است.

با اجرای این طرح تا پایان خرداد ماه سالجاری وضعیت تراکنش بیش از 17 میلیون و 716 هزار کارت هوشمند خودرو و موتورسیکلت ارزیابی و سپس کارتهای سوخت غیر فعال از رده خارج می شوند.

در همین حال شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در روزهای اخیر تاکید کرده است: در صورت عدم سوخت گیری تا پایان خرداد ماه سالجاری سهمیه کارت هوشمند سوخت کارتها به‌طور کامل حفظ نخواهد شد.

محسن روحانی مدیر سامانه هوشمند سوخت هم اخیرا هدف از اجرای این طرح را مشخص شدن سهمیه‌های باقیمانده و ذخیره شده در کارتهای هوشمند سوخت و آمادگی برای اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها اعلام کرده و یادآور شده است: با این روش تمامی سهمیه ماه‌های گذشته دارندگان کارت سوخت محاسبه و در کارت آنها درج خواهد شد.

در هر حال خبر گزاری مهر خبر داده  که در حال حاضر سناریوی نهایی قیمت و نحوه عرضه بنزین در قالب اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نهایی شده است به طوری که این فرآورده استراتژیک و پرطرفدار نفتی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها با دو نرخ نیمه یارانه‌ای و آزاد عرضه می‌شود، ضمن آنکه نظام سهمیه بندی بنزین هم با قیمت‌های جدید بنزین ادامه می یابد.

گفتنی است، پیش از این هم عبدالله جلالی قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور هم از سیاست کلان دولت برای آزادسازی قیمت بنزین و عرضه تک نرخی این فرآورده پرطرفدار نفتی در بلند مدت خبر داده بود.

بسیاری از کار‌شناسان اقتصادی در گمانه زنی‌های خود اعلام می‌کنند در صورت تک نرخی شدن قیمت بنزین، بهای این فرآورده استراتژیک به منظور نزدیک شدن به قیمت در کشورهای همسایه و مقابله با هرگونه انحراف و قاچاق تا مرز ۱۰۰۰ تومان در هر لیتر افزایش می‌یابد.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور در یکصدمین سفر استانی هیئت دولت در استان خراسان رضوی با وجود تکذیب افزایش قیمت بنزین به لیتری 2000 هزار تومانی که توسط رئیس مجلس عنوان شده بود ،  به طور تلویحی بنزین 1000 تومانی را تایید کرد تا شایعه 1000 تومانی شدن بنزین رنگ وبی واعی تری به خود بگیرد.

حالا اما باید منتظر ماند و دید نرخ بنزین که از مدت ها پیش اعلام شده، روی میز رئیس جمهور  منتظر یک امضاست، چه خواهد بود و آیا سرانجام فاز دوم هدفمندی یارانه ها با افزایش قیمت بنزین رسما کلید می خورد یا خیر؟...... / خبرگزاری شفاف