اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

طرح جدید روسیه برای حل موضوع هسته ای ایران 

طرح جدید روسیه برای حل موضوع هسته ای ایران

 

سوال ها و تشویق های گام به گام

طرح جدید روسیه برای حل موضوع هسته ای ایران

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته در یك كنفرانس خبری مشترك با همتای آمریكایی خود در واشنگتن از ارایه طرح جدید روسیه برای حل بحران هسته ای ایران خبر داد.

وزیر خارجه روسیه با " گام به گام " خواندن این طرح جدید در توضیح مشخصات آن گفت كه بر اساس این طرح دولت ایران در چارچوب یک جدول زمانی مشخص، به سوالاتی که آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برخی جوانب برنامه هسته ای این کشور دارد جواب خواهد داد و در هر مرحله اگر پاسخ قانع کننده تشخیص داده شد، تدابیر تشویقی برای تهران در نظر گرفته خواهد شد.

وزیر خارجه روسیه افزود كه آژانس بین المللی انرژی اتمی در ابتدا از آسان ترین سوال ها و ابهامات خود شروع خواهد كرد تا به سوال های دشوار تری كه پاسخ دادن به آنها از سوی ایران به زمان بیشتری احتیاج دارد ، برسد .

لاوروف گفت كه علاوه بر ایالات متحده این طرح برای بررسی در اختیار چین هم قرار گرفته است .

وی افزود که در صورت رضایت اعضای گروه 1+5 از پاسخ های ایران در هر مرحله اقدام های متقابل از جمله توقف برخی تحریم ها یا كاهش تدابیر تنبیهی برای ایران در نظر گرفته خواهد شد.

در واكنش به سخنان لاوروف هیلاری كلینتون وزیر امور خارجه آمریكا نیز اظهار داشت كه كشورش این طرح جدید روسیه را بررسی خواهد كرد .

كلینتون با اشاره به اینكه كشورش برای بررسی طرح جدید مسكو یک گروه کارشناسی را برای مشورت با کارشناسان روسیه اعزام خواهد کرد ، در عین حال افزود كه واشنگتن همچنان به سیاست تحریم و مذاکره با ایران پایبند است .

وزیر خارجه آمریكا افزود كه که كشورش استراتژی تعامل موثرتر در برابر ایران را با روسیه مورد بررسی قرار خواهد داد.

هنوز واكنشی از جانب مقامات كشورمان به طرح جدید روسیه ابراز نشده است .

پس از نشست روز سه شنبه علی اكبر صالحی وزیر امور خارجه ایران با یوكیا آمانو مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین ، آژانس با صدور بیانیه ای مدعی شده كه ایران هنوز به تعهدات بین المللی خود در زمینه فعالیت های هسته ای عمل نمی كند.

پس از مذاكرات صالحی و آمانو تنها توافق اعلام شده دو طرف تداوم مذاكرات بوده است ..../تحلیل:عصرایران

 


ویدیو مرتبط :
توافق نهایی ایران و 5+1 در موضوع هسته ای -سایت الو

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی فرمول جدید روسیه برای مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 را فاش کردسازمان انرژی اتمی ایران, مذاکرات هسته ای ایران و 1+5

رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی فرمول جدید روسیه برای مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 رافاش کرد

«اکبر اعتماد» بنیانگذار و نخستین رییس سازمان انرژی اتمی ایران پس از دیدار هفته پیش خود با مقامات روسیه، فرمول جدید مسکو را برای مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 فاش کرد و گفت: روسیه در پی فرمولی است که هم تهران را متقاعد کند و هم گروه 1+5 راضی باشد.

بنیانگذار سازمان انرژی اتمی ایران افزود:هفته پیش به دعوت روسیه برای شرکت در سمیناری به مسکو رفتم که اتفاقا آقای (سرگئی) ریابکوف نماینده روسیه در گروه 1+5 هم حضور داشت.

اعتماد تصریح کرد: آنچه من از این مذاکرات دریافتم، این بود که روسیه در پی فرمولی است تا از یکسو بتواند روی ایران فشار سیاسی خود را بگذارد و تهران را متقاعد کند که مسکو از منافعش دفاع کرده و از سوی دیگر گروه 1+5 راضی باشد که این کشور زیاد به سمت ایران نرفته است.

اعتماد اظهار داشت: اکنون روسیه در پی بررسی و مذاکره درباره این فرمول است. در واقع، روسیه در پی نوعی روابط و تعامل نسبتا معقول با ایران است تا در آن چارچوب، هر وقت بخواهد به ایران فشار وارد کند و در این، هیچ شکی ندارم.

بنیانگذار سازمان انرژی اتمی ایران در بخش دیگری از این مصاحبه، رویکرد جدید جمهوری اسلامی ایران در عرصه سیاست خارجی را ستود و گفت: این سیاست منطقی جمهوری اسلامی ایران باید طویل المدت باشد.

اعتماد با بیان این که در حال تجربه فاز جدیدی هستیم که سیاستی «بسیار عالی» اما «سخت و دشوار» است، اضافه کرد: ما در فاز امید هستیم و زمان باید بگذرد تا ما حصل تدبیر را ببینم.

وی همچنین تاکید کرد که تعامل با آمریکا باید فراتر از موضوع هسته ای باشد چرا که اگر این تعامل فراتر رود، موضوع هسته ای حل خواهد شد.

بنیانگذار سازمان انرژی اتمی ایران گفت که باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا باید درهای گفت و گو با ایران را باز کند./ایرنا