اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

حذف 4 هزار معلم با پارتی بازی!حذف 4 هزار معلم با پارتی بازی!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب :ثروتی گفت: آقای حاج بابایی وزیر آموزش و پرورش در دو ماه اخیر 4 هزار نیرو بدون امتحان و سابقه گرفته است که تمام این جذب نیروها نیز با رابطه انجام شده است.

به گزارش انتخاب به نقل از  فارس ، موسی‌الرضا ثروتی نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی صبح امروز سه‌شنبه در اخطار قانون اساسی در صحن علنی مجلس به بحث اخراج معلمان شرکتی آموزش و پرورش در چند ماه اخیر اشاره کرد و با استناد به اصل 20 قانون اساسی اظهار داشت: طبق این اصل همه افراد ملت در برابر حمایت از قانون یکسان هستند.

وی در توضیح اخطار خود گفت: آقای حاج بابایی وزیر آموزش و پرورش در دو ماه اخیر 4 هزار نیرو بدون امتحان و سابقه گرفته است که تمام این جذب نیروها نیز با رابطه انجام شده است.

این نماینده مجلس ادامه داد: باید به وزیر آموزش و پرورش گفت که اگر به نیروهای شرکتی احتیاجی ندارید، چرا 4 هزار نفر دیگر را استخدام کرده‌اید و چرا با این کار 4 هزار نفر نیروی معترض دیگر به وجود می‌آورید.

ثروتی با بیان اینکه برخی می‌گویند این نیروها به صورت قراردادی استخدام شده‌اند، تصریح کرد: طرح استخدام نیروهای شرکتی آموزش و پرورش که در روز یکشنبه هفته جاری کلیات آن در صحن مجلس به تصویب رسید، بهتر است امروز در دستور کار قرار گیرد و جزئیات آن نیز تصویب شود.

وی بر همین اساس از هیئت رئیسه خواست تا این طرح را در دستور کار قرار دهند و گفت: اگر نظر هیئت رئیسه این است که این موضوع خلاف برنامه پنجساله توسعه کشور است، بهتر است آن را در دستور قرار دهیم تا نمایندگان به آن رای دهند و مشکل این نیروها نیز حل شود.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار ثروتی و با بیان اینکه اخطار شما وارد نیست، گفت: شما مطابق قانون برنامه به وزیر اجازه دادید که نیرو استخدام کنند.

 

وی افزود: بر طبق ماده 142 آئین نامه نیز تنها در مواردی که هیئت رئیسه ضرورت بداند چنین طرح‌هایی به صورت دو شوری در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد که فعلا ما این ضرورت را احساس نمی‌کنیم.

رئیس مجلس افزود: شما می‌گویید در خصوص این طرح رای بگیرید اما برخی از دوستان شما آمدند اینجا و گفتند رای نگیرید چون ممکن است امروز در صحن رای نیاورد.

لاریجانی بر همین اساس گفت: بهتر است این طرح به کمیسیون برود و در آنجا بررسی وایرادات آن رفع شود و سپس در صحن علنی در خصوص آن رای گیری شود.

اخراج نیروهای شرکتی آموزش و پرورش در چند ماه اخیر سبب شد تا نمایندگان مجلس طرحی را برای جذب و استخدام این نیروها ارائه دهند که کلیات این طرح در یکشنبه هفته جاری در صحن مجلس تصویب شود./انتخاب


ویدیو مرتبط :
پارتی بدون سانسور با رقص جهان عربی تالار هزار و یک شب

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

یارانه بازی دولت همچنان ادامه دارد ؛ عدم واریز 28 هزار تومان به حساب بسیاری از مردم و یك شائبه جدید! یارانه فروردین,افزایش یارانه فروردین,افزای یارانه ها,پرداخت یارانه ها در فروردین بحرین

 

یارانه بازی دولت همچنان ادامه دارد ؛ عدم واریز 28 هزار تومان به حساب بسیاری از مردم و یك شائبه جدید!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

عصر ایران: با اعلام واریز 28 هزار تومان به حساب ایرانیان ، كه به عنوان "مابه التفاوت" یارانه های مرحله اول و دوم هدفمندی انجام شده ،‌ بسیاری از شهروندان با مراجعه به حساب های بانكی خود متوجه شدند كه ریالی از این بابت به حساب شان واریز نشده است.

هر چند مسوولان سازمان هدفمندی در این باره توضیحی نمی دهند و به جز كلی گویی تا كنون چیزی اعلام نكرده اند ولی بررسی های اولیه خبرنگار عصرایران حاكی از آن است كه بسیاری از كسانی كه در اسفند 90 ،‌ پیامك تمكن مالی و دعوت به انصراف از دریافت یارانه را دریافت كرده بودند ،‌ این 28 هزار تومان را در حساب های خود ندارد!

این در حالی است كه در پی جنجال پیامك انصراف از یارانه ها ،‌ مسوولان سازمان هدفمندی صراحتاً‌ اعلام كردند كه انصراف از دریافت یارانه كاملاً اختیاری است و حتی گفتند كه در ارسال پیامك نیز اشتباهی رخ داده است.

 

با این حال ، در شرایطی كه مردم سرگرم مراسم نوروز بودند و بسیاری از رسانه ها نیز در تعطیلات هستند ،‌ناگهان و بدون هیچ مقدمه قبلی ،‌اعلام شد كه به ازای هر نفر 28 هزار تومان به حساب سرپرستان خانوارها ریخته شده است و در همان حال مشخص شد كه به حساب بسیاری از افراد وجهی واریز نشده است!

این افراد هم نمی دانند كه برای پیگیری وضعیت حاضر باید چه كار كنند ؟ به كجا مراجعه كنند؟ اعتراض شان را به كه بگویند؟ پروسه رسیدگی چقدر طول می كشد ؟ نتیجه اش چه خواهد بود؟ و ...؟

شرایط حاضر ،‌این شائبه را به وجود می آورد كه دولت احتمالاً یارانه همه یا بخش مهمی از كسانی كه قبل از سال جدید به ایشان پیامك داده بود را قطع كرده است و این اقدام را در نوروز كه مجلس تعطیل است و بسیاری از رسانه ها غیرفعال اند و مردم نیز سرگرم عید هستند انجام داده است تا تبعاتش اندك باشد.

ادعای اشتباه در عدم واریز نیز نمی تواند چندان مسموع باشد چرا كه چگونه در طول یك سال و اندی ،‌ پروسه واریز ها بدون اشتباه انجام می شده ولی ناگهان و بعد از یك سال تجربه ،‌ این اشتباه رخ داده است؟!

 

البته تأكید می شود كه هنوز خود دولت چیزی در این باره اعلام نكرده است و آنچه مطرح است ،‌ تحلیل است و نه خبر. اما همین كه دولت این اقدام را با استفاده از اصل غافلگیری انجام داده و درباره اش نیز توضیحی نمی دهد ،‌ شك برانگیز است.

در همین باره ،‌نكته جالب توجه آن است كه رئیس سازمان هدفمندی كه خبر واریز 28 هزار تومان ها را به عنوان مابه التفاوت اعلام كرده ،‌ علناً گفته است: "ممکن است این مبلغ ماهیانه یا به صورت دوماهه باشد ؛ اگر این مبلغ 28 هزار تومان ماهیانه باشد؛ 73 هزار و 500 تومان سرانه ماهیانه و اگر دو ماهه باشد؛ 14 هزار تومان ماهانه به 45 هزار و 500 تومان اضافه می شود."(منبع:سایت دولت)

این بدان معناست كه خود ایشان هم نمی داند كه ماجرای این 28 هزار تومان دقیقاً چیست و آیا ماهانه 14 هزار تومان به باقی ماندگان دریافت یارانه افزوده شده یا 28 هزار تومان؟!

این در حالی است كه كاهش یا افزایش حتی یك ریال به یارانه ها ،‌ موضوعی راهبردی است كه قاعدتاً با حساب و كتاب های دقیق میسر می شود ولی اكنون شاهد آن هستیم كه 28 هزار تومان به حساب عده ای واریز شده و برای گروهی پرداخت نشده است و درباره واریز شده ها هم معلوم نیست یك ماه هاست یا دو ماهه و باز معلوم نیست كه چه زمانی می توان آن را برداشت!

 

سوالی كه در این میان مطرح است این كه اگر دولت توان پرداخت یارانه به همه ثبت نام كنندگان را دارد ،‌چرا ماجرای انصراف را پیش كشیده و هر روز ماجرایی در این باره عَلَم می كند؟ اگر توان پرداخت ندارد ،‌ چرا می گوید كه قرار است یارانه ها را افزایش دهد؟ و چرا این شائبه را پدید آورده است كه افزایش یارانه ها را از محل حذف یارانه میلیون ها ایرانی دیگر می خواهد انجام دهد؟ و مهم تر از همه این كه چرا با مردم رو راست نیست و شفاف و صادقانه همه چیز را به آنها نمی گوید و به عملیات روانی و تشویش اذهان عمومی روی آورده است؟/انتخاب