اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

جزییات شکایت از وزیرنفت دولت احمدی نژاداخبار,اخبار اجتماعی,بنزین پتروشیمی‌

 

 اخبار اجتماعی - به بهانه تحریم نباید بنزین مسموم تولید می شد/جزییات شکایت از وزیرنفت دولت احمدی نژاد

 داستان سوخت تولیدی پتروشیمی ها از بحث و جدل رسانه ای خارج شده و این بار سه وکیل پایه یک دادگستری تصمیم گرفتند با شکایت علیه م.م.ک (یکی از مسئولان سابق نفت) در زمان تولید بنزین پتروشیمی ها، این موضوع را وارد حیطه ضمانتهای حقوقی کنند تاوی نسبت به تولید این نوع سوخت که باعث افزایش آلودگی هوا شده و بر افزایش میزان سرطان در کشور موثر بوده است توضیح دهد.

گفت وگوی شانا را با مصطفی ترک همدانی، پیمان حاج محمود عطار و علیرضا دقیقی سه وکیل دادگستری که در دادسرای کارکنان دولت از م.م.ک وزیرسابق نفت به اتهام اقدام علیه بهداشت عمومی و سلامت مردم شکایت کرده اند، در ادامه می خوانید:

چطور شد تصمیم گرفتید علیه آقای م.م.ک به دلیل تولید بنزین پتروشیمی‌ها در دورانی که ایشان وزیر نفت بودند، اعلام شکایت کنید؟
ترک همدانی: لینک اطلاعات مربوط به "برگ اطلاعات ایمنی مواد" که در سایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران منتشر شده بود، من را نسبت به کیفیت سوختی که در پتروشیمی‌ها تولید می‌شد حساس کرد. اطلاعات منتشر شده درباره بنزین پیرولیزخام(پتروشیمی) بود؛ براساس اطلاعات مندرج که در زمستان سال 1384 منتشر شده هشدارهای حفاظتی درباره تولید این نوع بنزین دیده می شد.

 

این برگ اطلاعات ایمنی هشت برگ است که در صفحات اول تا سوم بسیار صریح و شفاف درباره محصول بنزین پیرولیز خام (پتروشمیی) ‌توضیح داده است که این محصول با این نام دارای عوارضی از جمله تحریکات سیستم عصبی مرکزی مانند سردرد؛ تهوع که درشرایط حاد حتی باعث مرگ می‌شود، افت یا از کارافتادگی هماهنگ اعضا، عوارض خونی نظیر لوسمی(سرطان خون)، صدمه به کلیه‌ها و کبد و حتی مقادیر کم آن سبب جراحات ریوی و ایجاد سرطان پوست در انسانهاست.

این مسئله باعث شد تا اعلام شکایت کنید؟
زمانی که این اطلاعات را مشاهده کردم، به اتفاق آقایان علیرضا دقیقی و پیمان حاج محمود عطار که وکلای دادگستری هستیم علیه گروهی که سلامت مردم را تهدید کرده‌اند اعلام شکایت کرده و در دادسرای ویژه کارکنان دولت شکایت خود را تقدیم کردیم؛ به اعتقاد ما سوخت تولیدی پتروشیمی‌ها آلوده بوده و نباید به صورت گسترده توزیع می‌شد.

اما همان زمان که پتروشیمی‌ها برای مقابله با تحریم بنزین به تولید بنزین پرداختند وزیر وقت نفت اعلام کرد سوخت تولیدی پتروشیمی‌ها آلوده نیست.

ترک همدانی: آقای وزیروقت دفاع درستی نکرده است.

 در حال حاضر شکایت شما در چه مرحله‌ای است؟
ترک همدانی: شکایت ما در دادسرا ثبت و به شعبه 15 دادسرای کارکنان دولت ارجاع شده است. روی سخن من با آقای م.م.ک است که چگونه می گویند سوختی که در پتروشیمی ها تولید می شود آلایندگی ندارد درحالی که همین "برگ اطلاعات ایمنی مواد" که در سایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی منتشر شده به خطرناک بودن بنزین "پیرولیز خام" در پتروشیمی‌ها تاکید می‌کند، چطور ایشان می‌گویند سازمان محیط زیست نمی‌تواند ادعا کند سوخت تولیدی پتروشیمی‌ها سمی است.

 

کارشناسان شرکت ملی صنایع پتروشیمی اذعان کرده‌اند این مواد سمی و آلوده هستند. چه کسی بهتر از آقای وزیر سابق نفت به عنوان بالاترین مسئول وزارت نفت در آن زمان می‌تواند پاسخگوی توزیع بنزین پتروشیمی‌ها بوده و مورد شکایت واقع شود؟ البته آقایان دیگر هم در پرونده آلودگی هوای تهران می‌توانند مورد شکایت قرار گیرند اما پیشنهاد من این بود که فعلا از آقای م.م.ک به عنوان بالاترین رده اجرایی شکایت کنیم تا بعد.

زمانی پتروشیمی‌ها به تولید بنزین اقدام کردند که ایران از لحاظ واردات بنزین تحریم بود و نمی‌توانستیم بنزین وارد کنیم.
حاج محمود عطار: 100 سال است که نفت در ایران کشف شده است و در این مدت توانسته است نفت و فرآورده‌های نفتی استخراج و استحصال کند با این حال به رغم پیشرفتهای بسیاری که در تولید فرآورده‌های نفتی به دست آورده‌ایم نتوانستیم بنزینی مطابق با استانداردهای جهانی و علمی مورد نظر دانشمندان تولید کنیم بنابراین ناگزیر بودیم بخشی از بنزین مصرفی خود را وارد کنیم.

 

سیاست مسئولان کشور هم از ابتدای انقلاب در راستای خودکفایی و استقلال کشور و رفع وابستگی به صنایع خارجی است. به همین دلیل کاهش واردات بنزین و خودکفایی در تولید این فرآورده هم از سیاستهای دولت در این زمینه است. تلاشهای دولت برای خودکفایی در تولید بنزین با تحریمهای گسترده کشورهای اروپایی و آمریکایی از جمله تحریم بنزین همزمان شد. دولت گذشته هم با توجه به این سیاست کلان انگیزه بیشتری برای تولید سوخت داخلی پیدا کرد. تا اینجای کار ما مشکلی با آقای م.م.ک و مسوولان وقت وزارت نفت برای تولید بنزین داخلی نداریم.

 

اختلاف نظر از جایی آغاز می‌شود که برخی کارشناسان شاغل در شرکت نفت یا بیرون آن از جمله آقای پناهی که اظهارات و گفته‌های ایشان را بنده و همکارانم از طریق رسانه‌های گروهی دنبال می کردیم، اعتقاد داشتند که فناوری داخلی ایران توانایی تولید بنزین داخلی مطابق استانداردهای جهانی را دارد و فرمول و ساختاری هم برای این تولید داخلی مطابق استاندارد تهیه کرده و به صنایع پتروشیمی داده‌اند.

 

اما از طریق رسانه‌ها باخبر شدیم این فرمول علمی توسط وزارت نفت وکارخانه‌های زیرمجموعه آن رعایت نشده است و بنزین به صورت کاملا شتابزده و خارج از استانداردهای علمی به صورت سمی و غیرعلمی تولید شده است. آقای م.م.ک هم به عنوان وزیر وقت نفت تبلیغات گسترده‌ای در جهت منافع دولت متبوع خود در رسانه‌ها انجام داد و با پنهان کردن مسئله استاندارد نبودن و شتاب در تولید بنزین از پتروشیمی‌ها موفق شدند این بنزین آلوده را به صورت کاملا گسترده در سطح کشور بویژه کلانشهرها توزیع و پخش کنند. عواقب تولید و پخش بی‌رویه بنزین سمی که فاقد استانداردهای ارائه شده کارشناسان کشور خودمان هم بوده آلودگی شدید هوا و خسارتهای سنگین مادی و معنوی به مردم و کشور بوده است.

موضوع آلوده بودن بنزین پتروشیمی ها از زمانی که آلودگی هوای تهران طی سه سال اخیر تشدید شد بیشتر سر زبانها افتاد اما همان زمان هم مسوولان وقت وزارت نفت تاکید داشتند این بنزین ها آلودگی ندارد و آلودگی هوای تهران دلایل متعددی دارد.

ترک همدانی: این بحثها از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم بیشتر مطرح شد و ما هم آنها را در رسانه ها می شنیدیم اما مسئله برایمان حساسیت زا نبود، فکر می کردیم اگر بنزین پتروشیمی ها خیلی آلوده باشد سازمان حفاظت محیط زیست اقامه دعوا می کند و سازمان بازرسی کل کشور وارد مرحله رسیدگی می شود، یا حتی وزارت نفت علیه مسولان سابق این وزارتخانه اقامه دعوا می کند تا این که به این مستند برخوردیم؛ با همکارانم در این ارتباط مشورت کردیم به این نتیجه رسیدیم حال که سازمان حفاظت محیط زیست هیچ اقدامی در این خصوص انجام نمی دهد و تنها به مصاحبه در رسانه ها اکتفا کرده و افکار عمومی را به کمک می طلبد؛ما هم تصمیم گرفتیم به عنوان یک شهروند اقامه دعوا کنیم و منتظر رسیدگی از سوی سازمان محیط زیست نباشیم.

انتظار داشتید سازمان حفاظت محیط زیست علیه مسئولان وقت وزارت نفت اقامه دعوا کند؟
ترک همدانی: با توجه به این که خانم ابتکار اعلام کردند بنزین تولیدی پتروشیمی ها آلوده است این موضوع برای ما هم جای پرسش دارد که چرا ایشان به واحد حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست دستور نداده اند تا این مساله را به لحاظ حقوقی پیگیری کند. مطابق قانون جلوگیری از آلودگی هوا، سازمان حفاظت محیط زیست می تواند بلافاصله در صورت آلوده شدن هوا، علیه ارگانهای مسئول در این ارتباط اقامه دعوا کند. با توجه به این که دولت تغییر کرده است و سازمان حفاظت محیط زیست دیگر محدودیتهای پیش رو را در مورد دولتمردان سابق ندارد، نمی دانیم چرا خانم ابتکار علیه مسئولان وقت وزارت نفت اقامه دعوا نمی کنند.

این که یک سازمان دولتی علیه یک سازمان دیگر شکایت کندحداقل در ایران خیلی شایع نیست.

دقیقی: به نظر می رسد فلسفه تشکیل وزارتخانه های مختلف ناشی از همین امر باشد. وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی با هدف کنترلی و دنباله رو اهداف خاص بدین شکل ظاهر شده اند و در بسیاری از مواقع تکالیفی در جهت رعایت نشدن مصالح عمومی و ارتکاب جرم دارند. و حتی خود آقای دادستان تهران طی یادداشتی توجه به وظایف را گوشزد فرمودند.

حاج محمود عطار: متاسفانه رویه غلطی که در برخی موارد در کشور ما جا افتاده این است که مسوولان و دولتمردان برای برخورد قانونی با متخلفان و ناقضان قوانین، آخرین مرحله یعنی مرحله قضایی را مطرح می کنند درحالی که قوانین ما قوانین بسیار پیشرفته ای است.

 

در این قوانین مرحله برخورد قضایی با مجرمان،متهمان وناقضان قوانین مرحله آخر است؛ خوشبختانه سیاستهای کلان مربوط به جرم زدایی وقضازدایی که به تصویب مقام معظم رهبری ومجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده است، تاکید می کند قوه مجریه، نهادها و سازمانهای اجرایی می توانند به پیشگیری از جرم و تخلف از طریق نظارت بر رفتار مسئولان و انطباق آنها با قوانین بپردازند.

 

متاسفانه نهادهای اجرایی کشور که به نوعی مسئولیت پیشگیری از آلودگی هوا را به عهده دارند به وظایف نظارتی و تکلیفی خود در مورد سایر دستگاههای اجرایی و تولیدی آن گونه که باید عمل نمی کنند و اجازه می دهند تخلفات، جرایم و سهل انگاری مسئولان اجرایی به حدی برسد که منجر به وقوع جرم شود و زمانی که به این مرحله رسید متوسل به مرجع قضایی شده و علیه شخص خاطی اعلام جرم می کنند.

 

در مسئله بنزینهای آلوده هم همین فرمول نادرست اجرا شده است.اگر سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت همان زمان که این بنزینها تولید و به صورت گسترده در سطح کشور و کلانشهرها توزیع شدند، نظارت خود را به درستی انجام داده و در صورت بروز تخلف و سهل انگاری در رعایت استانداردهای بین المللی برخورد قانونی به عمل می آوردند امروز شاهد بروز بیماریهای فراوان ناشی از آلودگی هوا، تعطیلی شهرها و تحمیل خسارتهای هنگفت به کشور نمی شدیم.

دقیقی: جالب اینجاست خود قانون در موارد اختلاف بین ارگانها حکمیت را به معاونت حقوقی ریاست جمهوری داده است و رای این مجموعه فصل الخطاب است.

 انتظار دارید سازمان حفاظت محیط زیست هم اقامه دعوا کند؟
حاج محمود عطار: به اعتقاد من سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت باید به عنوان متولیان تضمین سلامت جامعه در زمینه آلودگی سوخت تولیدی پتروشیمی، علیه خاطیان اعلام جرم کنند. مرجع قضایی هم باید به نحوی با نهادهایی که در اجرای وظیفه خود سهل انگاری کرده اند برخورد قضایی کند.

اقامه دعوای شما علیه آقای م.م.ک در زمانی صورت گرفته است که ایشان به عنوان نماینده مجلس مصونیت قضایی دارند.
دقیقی: شکایت ما از ایشان به زمانی بر می گردد که وزیر نفت بوده اند. در حال حاضر دادستان موضوع شکایت را به یکی از بازپرسها ارجاع داده است، او هم به رسیدگی از کارکنان دولت می پردازد و چنانچه جرم را محرز بداند احتمال دارد پرونده به هیئت نظارت برود که پاسخ ما این است که شکایت ما از آقای م.م.ک به زمانی برمی گردد که ایشان وزیر نفت بودند و نماینده مجلس نبودند، بنابراین پرونده نباید به هیات نظارت ارجاع شود.

حاج محمود عطار: نکته دیگر این است که آقای م.م.ک به عنوان مسئول سابق وزارت نفت منحصرا دارای مسئولیت قانونی اعم از مسئولیت مدنی، قضایی وانتظامی نبودند.ضمن اینکه معاونان ایشان در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و پتروشیمی با وی مسوولیت تضامنی در قالب مباشر، مشارک و معاون دارند. تمام این افراد باید به عنوان متهم در جایگاه متهم و احیانا مطلع احضار شده به سئوالات بازپرس پاسخ دهند. اگر نقش این افراد یعنی مدیران عالی وزارت نفت و مدیران میانی ذی مدخل در تولید بنزین های حاوی پیرولیز برای مرجع قضایی محرز شود، همگی باید تفهیم اتهام شوند.

در صورت محرز بودن اتهام آنها هم تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند؟
دقیقی : بله باید تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند. البته باید به این مساله توجه داشته باشید که شکایت ما از باب اعلامی است؛ به خاطر این که جرم یک جرم عمومی است. ما هم به عنوان شاکی خصوصی جرم عمومی نیز از اقای م.م.ک شکایت کردیم. اتفاق جالبی که در این پرونده افتاده این است که وقتی عملی در اداره ای اتفاق می افتد از کارمند رده پایین تا کارمند رده بالا باید این مسئله را ممیزی و نظرشان را اعلام کنند. قبلا براساس ماده 54 قانون استخدام کشوری سابق اگر کارمند می دید دستور مافوق او خلاف قانون است باید منعکس می کرد؛ اگر مافوق می گفت که تشخیص من این است که این عمل جرم نیست کارمند ناچار بود آن کار را انجام دهد؛ اما در قانون جدید تک تک افراد در مقابل کاری که انجام می دهند پاسخگو هستند. بالاخص که عمل با سلامت افراد سر و کار داشته باشد.

 

و عنوان مجرمانه نیز داشته باشد. آقای م.م.ک به عنوان وزیر سابق نفت به دلیل زیان هنگفتی که از بابت سوختهای آلوده به ما و بستگان ما، وارد کرده است اصلی ترین حقوق شهروندی ما را که داشتن محیط زیست پاک، هوای پاک و اب آشامیدنی پاک بوده نقض کرده است. البته از جنبه عمومی دادستان، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت این حق و تکلیف را دارند که به مرجع قضایی اعلام جرم کنند.

ترک همدانی: ما می خواهیم بگوییم اظهارنظر درباره بنزینهای آلوده کافی است، کار به دستگاه قضایی رفته و منتظر تحقیقات قوه قضاییه در این باره هستیم. البته انتظار داریم وزارت نفت که متولی تولید بنزین در کشور است هم در آینده ورود کند.

دقیقی: نیروهای انسانی جامعه زمانی می توانند از بازدهی خوبی برخوردار باشند که در امنیت زیست محیطی قرار گیرند، متاسفانه این حق ما نقض شده است. البته باید این را هم بگویم که تا چندسال اخیر نمی دانستیم این سوختها تا چه میزان آلوده است اما زمانی که بنزینهای یورو 4 وارد و هوای تهران تا حدودی پاک شد تازه متوجه شدیم آلودگی هوا در چه حدی بوده است.

یعنی بعد از اطلاع رسانی خانم ابتکار متوجه شدید بنزینهایی که در سطح شهر توزیع می شوندآلوده هستند؟
دقیقی: خیر، بعد از این که بنزین های یورو 4 وارد شد.

در واقع بهبود وضع هوای تهران در این مدت کاملا مشهود بوده؟
دقیقی: بله مسلما مشهود بوده است.

بررسی شکایت شما چقدر زمان می برد؟
ترک همدانی: منتظریم تا استعلامهای لازم گیرد.

 اخبار اجتماعی -  شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی


ویدیو مرتبط :
بی ثباتی مدیریتی در دولت احمدی نژاد بیداد می کند! (مناظره رضایی با احمدی نژاد)

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

شکایت دولت از "نقویان" و احتمال ممنوع التصویر شدن او / رحیمی: اینها هم فتنه گر هستند، دست احمدی‌نژاد را نمی‌شود خواندشکایت دولت از "نقویان" و احتمال ممنوع التصویر شدن او / رحیمی: اینها هم فتنه گر هستند، دست احمدی‌نژاد را نمی‌شود خواند

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

انتخاب  :  محمدرضا رحیمی معاون اول رییس‌جمهور ، به اظهارات اخیر حجت الاسلام نقویان واکنش نشان داد.

رحیمی گفته که «باید در مورد اظهارات نقویان ، پرونده قضایی تشکیل شود»

از سوی دیگر، خبرنگار «انتخاب» شنیده که به جز طرح شکایت دولت علیه او، جلسه ای برای بررسی «ممنوع التصویر شدن» این روحانی و مجزی سابق صداوسیما، برگزار شده است.

پیشتر استاندار خراسان رضوی، یکی از دلایل اصلی برکناری اش را «حضور در مراسم سخنرانی نقویان» و «مصافحه» با او عنوان کرده بود.

تشکیل پرونده قضایی

رحیمی معاون اول رییس جمهور در مراسم بزرگداشت 9 دی که با حضور کارکنان و بسیجیان نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، با اشاره به چند مورد از مطالبی که در روزنامه‌ها از سوی برخی افراد علیه دولت و فعالیت‌های آن منتشر شده، آنها را خلاف واقع و مصداق فتنه عنوان کرد و گفت: به عنوان مثال این تیتر یکی از روزنامه‌هاست که گفته بود "شعار ساده‌زیستی می‌دهند اما 120 نفر به نیویورک می‌روند". من معتقدم آنها نیز فتنه می‌کنند زیرا این شهدا جان خود را پای مصالح کشور داده‌اند و مصالح کشور آن است که باید پای آن خون داد و هرکس این اعتقاد را دارد طرفدار این آب و خاک،‌ این نظام و این جمهوریت است.

اشاره ی رحیمی به اظهارات اخیرحجت الاسلام نقویان است. او اخیرا گفته که «مرکل نمی گذاراد شوهرش سوار هواپیمای دولتی شود، اما آقا یاحمدی نژاد که ادعای ساده زیستی دارد، 120 نفر را با خودش به نیویورک می برد»

رحیمی خطاب به حاضران تصریح کرد: من پیشنهاد می‌کنم امروز گروهی از میان شما بسیجیان تشکیل شود و بررسی کند که این 120 نفری که آنها گفته‌اند آیا از خانواده مسئولان بوده‌اند؟ آقای احمدی‌نژاد دو پسر دارند که هر دوی آنها در ایران بودند. این 120 نفر کجا وابستگان مسئولان بودند؟ چرا فتنه می‌کنید و دروغ می‌گویید و مصالح کشور را زیر سوال می‌برید؟ مردم با این حرف‌ها قضاوت می‌کنند، آیا این مطالب مصالح کشور است؟ چرا آبروی جمهوری اسلامی را با این حرف‌ها که هیچ سندی ندارد و اثبات نشده است می‌برید.

وی ادامه داد: همین آقایان نوشتند در وزارت نفت برای اینکه کارم را انجام دهم یک میلیارد و 200 میلیون رشوه دادم؛ آیا این مصالح کشور است؟ این حرف باید به دادسرا برود، پرونده تشکیل شود، حکم صادر و پس از آن بیان شود. البته من نمی‌گویم این اتفاق افتاده یا نمی‌افتد اما باید بررسی شود.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اینکه "می‌گویند این مناظره‌ها و مصاحبه‌ها که می‌کنید از قبل کارسازی کردید"، گفت: هیچ بی‌عقلی هم این حرف را تایید نمی‌کند اما دشمن هم به قدرت رییس‌جمهور در مناظره و تسلط او اعتراف می‌کند که دست احمدی‌نژاد را نمی‌شود خواند. خبره‌ترین خبرنگارانشان آمدند اما دست خالی برگشتند؛ البته متاسفانه صداوسیما اینها را نگفت. حال این درست است که با رییس‌جمهور مملکت اینگونه صحبت کنیم؟ اینها مصداق فتنه است. اگر سند دارید به دادستان ارائه دهید ما هم استقبال می‌کنیم.

رحیمی تصریح کرد: از این قبیل مسائل زیاد داریم. هر چیزی را نباید گفت و هر عاقلی این حرف را قبول دارد. متاسفانه برخی افراد مردم را مایوس می‌کنند. اکنون در شرایطی که گرانی است و قیمت‌ها دو - سه برابر بیشتر شده، حال یک خانواده ضعیف این حرفها را بشنود چه می‌گوید و چه برداشتی می‌کند؟

وی با بیان اینکه "دستگاه‌های نظارتی و ستاد مبارزه با مفاسد همه این مسائل را بررسی می‌کنند"، گفت: آن یکی که در جلساتی که قبلا تشکیل می‌شد و او معمولا چرت می‌زد، می‌گوید 24 میلیارد دلار را در بازار آزاد به قیمت آزاد فروختند؛ مگر مملکت بی‌در و پیکر است؟ من می‌گویم یک دلارش را نمی‌شود فروخت. آن یکی در دانشگاه برای تبلیغات صحبت می‌کند و هر حرف مفتی را می‌زند.

آنهایی که به خیابان‌ها ریختند، بدون شک به خارج وصل بودند

معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه "مردم چشم فتنه را در 9 دی کور کردند؛ شما نیز چشم این فتنه‌ها را کور کنید"، گفت: من پیشنهاد می‌کنم شما در بسیج نهاد، گروهی درست کنید و این حرف‌ها را پیگیری کنید. ما اسناد آنها را داریم.

معاون اول رییس‌جمهور در ادامه تصریح کرد:‌ آنچه در 9 دی اتفاق افتاد، در انتخابات 88 رقم خورد یعنی بنا بود پس از پیروزی، اول دولت را برخلاف قانون اساسی از کار برکنار کنند و سپس حلقه را بر اطراف پایگاه ولایت بزنند و بگویند ما مخالف نظام ولایت فقیه هستیم و این اعتقاد و فکر آنها با بیگانگان پیوند خورد و طراحی شد.

رحیمی با بیان اینکه "خداوند بوسیله انتخابات 88 و پیروزی آقای احمدی‌نژاد گام اول را در خاموش کردن فتنه برداشت تا فتنه ریشه در خاک کشور نداوند"، تصریح کرد:‌ مردم در 9 دی ختم فتنه را با حماسه‌ای که آفریدند، رقم زدند؛ بنابراین تولد فتنه در انتخابات 88 بود و نطفه‌اش پیش از انتخابات بسته شده بود اما ریشه‌اش در 9 دی ساقط شد.

وی تاکید کرد:‌ مردم آمدند تا نظام ولایت فقیه را در مقابل فتنه علم کنند و خداوند در دو - سه عرصه آنها را محو کرد و در پیشگاه ملت حیثیتشان را برد. آنها خواستند از عاشورای امام حسین(ع) ابزاری بسازند اما مردم به خیابان‌ها آمدند و چشم فتنه را کور کردند، یعنی اگر در روز عادی که متعلق به امام حسین(ع) نبود آنها این کارهای زشت را انجام می‌دادند کار مقداری طول می‌کشید اما کارهای زشت آنها در این روز خون جوشان ملت حسینی را به جوشش درآورد که به طور اساسی آن را محو کردند و آن بیماری بوسیله حضور عاشورایی مردم به تعبیر مقام معظم رهبری درمان شد.

معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه "جمهوری اسلامی بدون اتکا به ولایت، یک جمهوری اسلامی بی‌خاصیت است که فقط نام آن در قانون اساسی است"، اظهار کرد: 70 میلیون جمعیت ایران اگر عظمت این پایگاه را بدانند چه آنهایی که اهل دین و دیانت هستند و چه آنهایی که نیستند، این نعمت را سپاس خواهند گفت. در مصر نیز می‌خواهند این کار را بکنند اما آنچه که الان شاهدیم متکی به امر ولایت نیست و آن پایدار نخواهد بود زیرا در درون این حاکمیت‌ها از اسلام خبری نیست.

رحیمی تصریح کرد: ولایت امر مهم و اساسی است که اگر در ایران هم نبود، در انتخابات آن فتنه ریشه در خاک می‌کرد اما چون نظام متکی بر حکومت اسلامی است صاحب می‌خواهد و صاحب آن ولایت فقیه است.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به مفهوم فتنه در آیات قرآن گفت: کلمه فتنه از ریشه "فتن" به معنای امتحان است اما در واقع یعنی بردن طلا در درون آتش برای اینکه ناب شود و ناخالصی‌هایش از بین برود و فتنه در ظاهر به معنای آزمودن است که در قرآن هم زیاد تکرار شده است به طوری که در جایی می‌فرماید «بدانید با اموال و اولادتان امتحان می‌شوید تا بد و خوبتان جدا شود».

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اینکه "در 9 دی جدا شدن خالص از ناخالص اتفاق افتاد"، افزود: آنهایی که در عاشورا بیرون آمدند ناخالص بودند که با چکش آهنگران حماسه 9 دی ناخالصی‌ها بر سندان گذاشته شد و از بین رفت و زدوده شد و خون عزیزانی که در حماسه 9 دی بر کف خیابان‌ها ریخت مهر تاییدی بر خلوص اصحاب امام حسین(ع) که همه ناپاکی‌ها را از خیابان‌های تهران زدودند.

رحیمی ادامه داد: فتنه در جایی دیگر به عنوان عذاب الهی آمده است اما استنباط از مجموعه آیات این است که پاک کردن جامعه با امر به معروف و نهی از منکر که حماسه 9 دی نیز امر به معروف و نهی از منکر بود و در مقابل آن اصل فتنه قرار داشت.

وی با بیان اینکه "وقتی فتنه وارد جامعه شود، اگر جلوی آن را نگیریم همه را در بر می‌گیرد و عذاب الهی شامل حامل ما می‌شود"، خاطرنشان کرد:‌ این اتفاق شبیه احوال کسانی است که در یک کشتی زندگی می‌کنند و هرکدام جای خود را سوراخ می‌کند که این کار اهالی آن کشتی را غرق خواهد کرد.

وی اضافه کرد: آنهایی که به خیابان‌ها ریختند، بدون شک به خارج وصل بودند و از خارج تامین می‌شدند که این موضوع از لحن بی‌بی‌سی و تلویزیون آمریکا معلوم بود و بعد هم مسئول شورای عالی امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که جمهوری اسلامی می‌خواهد بوسیله رییس‌جمهور ایران اسلام را در دنیا مطرح کند و او در آمریکا هم طرفداران زیادی پیدا کرده لذا ما تصمیم گرفتیم که این نهضت و گستردگی فرهنگ اسلامی را در دنیا متوقف کنیم که اولین بار در جریان فتنه بر آن سوار شدیم تا این گسترش را متوقف کنیم.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اینکه "بیش از 50 درصد بحث‌های انتخاباتی دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا روی ایران متمرکز بود"، گفت:‌ در ایران خبر از اسلام و پایگاه ولایت فقیه است و آنها از همین ناراحت هستند و به زعم خود می‌خواستند در جریان فتنه آن را متوقف کنند که اگر در 9 دی جلوی این فتنه گرفته نمی‌شد، همه مانند مسافران آن کشتی غرق می‌شدند.

رحیمی در ادامه با تاکید بر اینکه "جمهوری اسلامی ایران نعمتی است که باید قدردان آن باشیم و از آن مراقبت کنیم"، اظهار کرد: اگر غیر از این باشد، در همین کشور، همین مردم و همین مسئولان همدیگر را می‌خورند./انتخاب