اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

توکلی: سود پتروشیمی ها حلال نیست!اخبار ,اخبار اقتصادی ,سود پتروشیمی

 

اخبار اقتصادی - توکلی: سود پتروشیمی ها حلال نیست!

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: سود پتروشیمی‌ها با این درصد مالیات و قیمت مجانی گاز حلال نیست.

به گزارش فارس احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه) در صحن علنی بر اساس ماده 79 آئین‌نامه در خصوص بحث حق پاسخگویی نمایندگان مجلس اظهار داشت:

 

من از آقای پور ابراهیمی همکار عزیزمان خواهش می‌کنم که عصبانی نشوند، بنده عرض می‌کنم همان دستگاه‌هایی که شما گفتید نهادهای مربوط به وزارت دفاع و وزارت رفاه در خصوص سهام پتروشیمی‌ها صاحب آنها هستند، در دولت نیز صاحب نفوذ هستند.

وی افزود: من با رانت‌خواری حتی برای بازنشستگان نیز مخالفم، اگر سود حاصل فعالیت و تلاش باشد، اشکالی ندارد، آیا ارزش پول که پایین آمد، اینها باز هم سود بردند.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: سال 88 پتروشیمی‌ها 93 درصد سرمایه‌ آورده سود بردند، در سال 89، 96 درصد و در سال‌های بعد صحبت 2.5 برابر و 3.5 برابر است، ظرف یک سال و در سال 91 آنها 3.5 برابر سرمایه خود سود بردند.

توکلی گفت: این برای اقتصاد و صنعت بد است، برای بازار بورس رقابتی بد است، بازار بورس، بازار رقابت‌کنندگان است نه رانت‌خواران، اگر به ناحق ارزش دارایی شرکتی بالا می‌رود، رشد بادکنکی و حبابی است.

وی افزود: امروز بدهی پتروشیمی‌ها به دولت به چند هزار میلیارد تومان می‌رسد و آن را پرداخت نمی‌کنند، آقای نوبخت که فرمودند پتروشیمی‌ها مالیات می‌دهند، درست است، اما بسیار ناچیز است و از معافیت مالیاتی برخوردارند.

نماینده مردم تهران ادامه داد: شما که مالیات نمی‌دهید، گاز مجانی می‌گیرید، پس این سود حلالتان نیست، همه چیز باید قاعده‌مند باشد. 

اخبار اقتصادی - فارس

 


ویدیو مرتبط :
آیا سود بانکی حلال است؟ (استاد وحیدپور)

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

حمله شدید توکلی به احمدی نژاد: اجرای قانون هدفمندی دلبخواهی نیستحمله شدید توکلی به احمدی نژاد: اجرای قانون هدفمندی دلبخواهی نیست

فاز دوم هدفمندی باید فورا اجرا شود

 رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس هشتم گفت: دولت نمی‌تواند از هر زمانی که دلش خواست، فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کند و قیمت حاملهای انرژی را به یکباره افزایش دهد تا پرداخت‌ها را بیشتر کند.

احمد توکلی در گفتگو با مهر درخصوص احتمال اجرای فاز دوم قانون هدفمندکردن یارانه ها در ماههای پایانی سال توسط دولت برای افزایش بیشتر مبلغ ماهانه یارانه نقدی، اظهارداشت:

براساس قانون، دولت باید به صورت تدریجی قیمت حاملهای انرژی را افزایش دهد و درآمدی که از محل هدفمندکردن یارانه ها بدست می آورد، هم باید به صورت ماهیانه هزینه کند.

وی با بیان اینکه درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها از طریق اصلاح قیمت حاملهای انرژی به‌دست می‌آید، گفت: براین اساس، افزایش قیمت حاملهای انرژی موجب افزایش قیمت سایر کالاها و به تبع کاهش تولیدات در کشورخواهد شد به طوری که هم تولیدکننده و هم مصرف کننده تحت فشار قرار خواهند گرفت.

 

رئیس مرکز پژوهشهای مجلس هشتم تصریح کرد: بنابراین باید افزایش قیمتها با شیب ملایم و به صورت تدریجی ظرف مدت پنج سال صورت گیرد تا به مردم فشار نیاید و به همین دلیل، قانونگذار افزایش قیمت حاملهای انرژی و سایر کالاها را به صورت تدریجی تصویب کرده است تا به مردم و تولیدکنندگان فشار مضاعف وارد نشود.

 

وی با یادآوری اینکه دولت در سال نخست اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها از قانون تخطی و به صورت سلیقه ای عمل کرد، گفت: متاسفانه در این رابطه گزافه گویی‌هایی از سوی دولتمردان صورت گرفت که در یک نظام دموکراتیک، یک جرم فاحش محسوب می شود.

توکلی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال، وقتی رئیس جمهور در ابلاغ قانون بودجه سال 91 گزافه‌گویی می‌کند و اعلام می‌دارد بندهایی از مصوبه مجلس در قانون بودجه با قانون اساسی مغایرت دارد، وزیر قانون ندان آنهم صراحتا به خود جرات می دهد که بگوید ما مصوبه مجلس را در دولت بررسی می کنیم!

 

وی اضافه کرد: این اظهارات درحالی است که طبق اصل 94 قانون اساسی، وظیفه تشخیص انطباق مصوبات مجلس با قانون اساسی برعهده شورای نگهبان است نه مرجع دیگری و وقتی شورای نگهبان آن مصوبه را تائید می کند، یعنی این مصوبه هیچ مغایرتی با قانون اساسی ندارد.

 

نماینده منتخب مردم تهران در مجلس نهم با بیان اینکه براساس قانون مجازات اسلامی تخطی از قانون جرم است، درعین حال تصریح کرد: البته این کار دولت از جرم بالاتر است، چون مجری قانون، قانون را از قانونیتش انکار می‌کند و این مسئله به هیچ وجه در نظام مردمسالار قابل تحمل نیست.

وی در ادامه به فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و افزود: هرقانونی امر حاکمیتی است که اگر تاریخی برای اجرا در آن قید نشده بود، باید بلافاصله اجرا شود درحالی که دولت با وقاحت از اجرای فوری آن سرباز می‌زند.

توکلی تصریح کرد: بنابراین، دولت نمی تواند از هر زمانی که دلش خواست، فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها را اجرا کند و قیمت حاملهای انرژی را به یکباره افزایش دهد تا پرداختها را بیشتر کند./مهر