اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

توافقنامه ژنو با عجله شکل گرفتاخبار ,اخبار سیاست خارجی ,توافقنامه ژنو

 

اخبار سیاست خارجی - دردسر سانتریفوژهای جدید در مذاکرات کارشناسی
توافقنامه ژنو با عجله شکل گرفت

توافقنامه ژنو با شتاب و عجله شکل گرفت و اکنون باید جزئیات فنی مورد بحث قرار گیرد و حل شود.

تفسیر متفاوت از توافق هسته ای ژنو در مورد اینکه آیا ایران می تواند روی سانتریفوژهای پیشرفته تر تحقیقات انجام دهد، از جمله موضوعات کلیدی است که باید پیش از اجرای این توافقنامه مورد بررسی قرار گیرد.

 

کارشناسان امور منع اشاعه می گویند اختلاف نظر بر سر این موضوع باید حل شود. این در حالی است که امروز کارشناسان ایران و گروه 1+5 ، در ژنو تشکیل جلسه داده اند تا روند اجرای توافقنامه هسته ای مقدماتی که سوم آذرماه در همین شهر امضاء شده بود را بررسی کنند.

جوفی ژوزف، مقام سابق آمریکا به المانیتور گفت: آنچه که اتفاق افتاده این است که ایران به گروه 1+5 اعلام کرده قصد دارد سانتریفوژهای نسل دوم را در تاسیسات غنی سازی نطنز نصب کند. وی افزود: ایران اصرار دارد که در جریان روند دیپلماتیک برنامه تحقیقات روی سانتریفوژها را ادامه دهد. این در حالی است که گروه 1+5، نمی خواهد به ایران اجازه دهد از این راه فرار توافق ژنو به عنوان سوپاپ اطمینان برای توسعه ظرفیت سانتریفوژها استفاده کند.

سند اقدام مشترکی که در 24 نوامبر بین ایران و گروه 1+5(آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) امضاء شد حاکی از آن است که ایران می تواند فعالیت های تحقیقاتی شامل عملیات تحقیقاتی و توسعه ای غنی سازی را ادامه دهد اما به شرط آنکه این عملیات برای ذخیره سازی اورانیوم غنی شده نباشد.

تفسیر گروه 1+5 از این متن این است که ایران تغییری در کیفیت و کمیت سانتریفوژها ایجاد نمی کند. اما ایرانی تصور دیگری دارد و می گوید تا زمانی که نوع و شمار سانتریفوژهای فعال در نطنز و فوردو را تغییر نداده، توافق ژنو را نقض نکرده است.


هییس بر این عقیده است که طرفین اجازه نمی دهند این توافقنامه به شکست برسد.

المانیتور در ادامه می نویسد، مقامات ایرانی به این پرسش که آیا موضوع سانتریفوژها دلیل اصلی اجرا نشدن توافق ژنو است یا خیر، پاسخ نداده اند. اما مقامات تهران در موضع گیری های علنی خود در این زمینه اظهار نظر کرده اند. علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید سانتریفوژهای جدیدی نصب شده اما پیش از وارد چرخه تولید شدن این سانتریفوژها باید آزمایش هایی روی آنها انجام شود.

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه و  نیز می گوید مذاکرات به کندی پیش می رود چرا که سوء تفاهم هایی در مورد روند اجرای توافقنامه ژنو وجود دارد.

مارک هیبس، کارشناس امور منع اشاعه از موسسه کارنگی می گوید: طرفین باید قادر باشند ابهام ها و اختلاف نظرها را حل کنند تا اجرای توافق ژنو میسر باشد. به گفته وی، این یک مشکل تکنیکی نیست.  موضوعات زیادی مطرح است و راه درازی در مورد اجرای این توافقنامه پیش رو است.

هیبس بر این باور است که توافقنامه ژنو با شتاب و عجله شکل گرفت و اکنون باید جزئیات فنی مورد بحث قرار گیرد و حل شود. این کارشناس هسته ای تاکید دارد که مشکل اصلی این نیست که یک راه حل فنی وجود ندارد. مشکل اصلی این است که بدون توافق در زمینه جزئیات فنی، اعتماد لازم وجود ندارد.

با این حال هییس بر این عقیده است که طرفین اجازه نمی دهند این توافقنامه به شکست برسد. برداشت دولت اوباما از این توافقنامه مقدماتی این است که یک اقدام اعتمادساز در جهت توافق جامع تر خواهد بود. ایرانیان نیز می خواهند بهترین معامله را داشته باشند.

اخبار سیاست خارجی - دیپلماسی ایرانی

 


ویدیو مرتبط :
آقاسی:فصل خزان آمد و دل غم گرفت / خیمه ی دل بوی محرم گرفت

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

یک مقام آمریکایی : آمریکا برای انعقاد توافقنامه با ایران عجله‌ای ندارد/ توافق با ایران به این زودی‌ها حاصل نمی‌شودمذاکرات ایران و 5+1 ,مذاکرات ژنو

یک مقام آمریکایی : آمریکا برای انعقاد توافقنامه با ایران عجله‌ای ندارد/ توافق با ایران به این زودی‌ها حاصل نمی‌شود

یک مقام آمریکایی بیان کرده، توافق با ایران به آن زودی که برخی تصور می‌کنند، حاصل نخواهد شد و اگر چنین شود، توافق بسیار محدود خواهد بود.

یک مقام آمریکایی امروز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با روزنامه صهیونیستی «معاریو» گفت: مذاکرات برای حل برنامه هسته‌ای ایران که اکنون در ژنو در حال برگزاری است، احتمالا بیش از آنچه اغلب افراد انتظار دارند، به طول خواهد انجامید.

وی افزود: به‌رغم انتظار ناظران درباره انعقاد توافقنامه، آمریکا عجله‌ای برای تصویب توافقنامه ندارد. برای اینکه آمریکا با کاهش تحریم‌ها موافقت کند، توافقنامه باید خوب باشد. این نخستین گام است. امیدواریم به چنین توافقی دست یابیم اما مباحث تاکنون چالش برانگیز بوده‌اند.

این مقام آمریکایی که نامی از وی بیان نشده، با اشاره به اینکه آمریکا نگرانی‌های اسرائیل را درک می‌کند، افزود:‌ ما اهداف مشترکی داریم اما روش ما برای رسیدن به این هدف متفاوت است. ما به رایزنی‌های نزدیک خود با طرف اسرائیلی در این باره ادامه می‌دهیم. حتی اگر توافق حاصل شود، رفع تحریم‌ها بسیار محدود خواهد بود.

بر اساس این گزارش، اسرائیلی‌ها هفته جاری درباره مذاکرات ابراز تردید کرده بودند. برخی منابع اسرائیلی نیز اعلام کردند ظاهرا زمان انعقاد توافقنامه میان ایران و 1+5 نزدیک است با این حال، تل‌آویو امیدوار است بتواند برخی کشورها را متقاعد کند که موضع سخت خود در قبال ایران را حفظ کنند.

/فارس