اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

تامین کسری ۶۰ هزار میلیارد تومانی بودجه با اولویت‌بندی مصارف/اشکال در روش کنونی یارانه نقدیتامین کسری بودجه با اولویت‌بندی مصارف,اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها

تامین کسری ۶۰ هزار میلیارد تومانی بودجه با اولویت‌بندی مصارف/اشکال در روش کنونی یارانه نقدی

معاون برنامه‌ریزی رئیس جمهور با اشاره به ادامه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به روش فعلی، گفت: کسری ۶۰ هزار میلیارد تومانی بودجه ۹۲ با اولویت‌بندی مصارف جبران می‌شود.

 محمدباقر نوبخت امروز در حاشیه هم‌اندیشی بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس، اظهار داشت: در مورد هدفمندی یارانه‌ها تا زمانی که روش بهتری برای توزیع منابع یارانه‌ای نداشته باشیم، روش موجود را ادامه خواهیم داد.

سخنگوی دولت گفت:در اصلاحیه بودجه 8 هزار میلیارد تومان جایگزین برخی منابع می‌شود که صرفا در طرح‌های عمرانی صرف شود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ادامه داد: البته روش موجود کاستی‌های فراوانی دارد، از جمله این که هر ماه 3500 میلیارد تومان به صورت یارانه نقدی در جامعه توزیع می‌شود که به سمت مصرف می‌رود.

وی ادامه داد: اگر راهکاری در نظر گرفته شود که این یارانه به جای تقاضا به سمت عرضه برود، مشکل واحدهای تولیدی که هم‌اکنون برای مبالغ محدودی سرمایه در گردش معطل هستند، حل می‌شود. البته مردم هم نباید از این جهت آسیب ببینند.

نوبخت گفت: به مردم اطلاع می‌دهم هدفمندی یارانه‌ها تا اطلاع ثانوی به همین نحو ادامه پیدا می‌کند و هرگونه تغییر در آن با مطالعه انجام شده و به اطلاع مردم خواهد رسید.

سخنگوی دولت در خصوص کسری بودجه سال 92 کشور گفت: آنچه مورد نظر دولت است، این است که در لایحه عددی که محقق می‌شود، را مشخص کنید که این عدد حدود 60 هزار میلیارد تومان کمتر از رقم فعلی است.

معاون برنامه‌ریزی رئیس جمهور تصریح کرد:‌ برای جبران این کسری باید مصارف بودجه را اولویت‌بندی و متناسب با منابع آن تنظیم کنید و همچنین یک جایگزینی منابع در اصلاحیه بودجه در نظر گرفته شده که در صورت موافقت مجلس 8 هزار میلیارد تومان از یک منبع مطمئن را جایگزین منابع مشکوک‌الوصول می‌کنیم که صرفا برای طرح‌های عمرانی و ملی استفاده می‌شود.

وی در مورد الزام دولت برای اجرای بخشنامه‌های بانکی گفت: بانک مرکزی در این خصوص فعال شده و ساز و کار لازم برای نظارت و کنترل امور فراهم شده است.

نوبخت گفت: سعی می‌کنیم تصمیمات معقولی بگیریم که بانک‌ها از آن استقبال کنند و طوری نباشد که برنامه‌های تکلیفی برای آنها زیان‌بخش باشد و آنها تلاش کمتر از اجرای آن فاصله بگیرند.

معاون رئیس‌جمهور در خصوص برنامه دولت یازدهم برای مهار تورم گفت هر چه بتوانیم نسبت به تعادل بخشی به اقتصاد عمل کنیم و کاری کنیم که تولید رونق پیدا کند و کالا و خدمت به حد کافی و بیش از وضع موجود دراختیار مردم قرار بگیرد، قطعاً کنترل قیمت‌ها می‌توان امیدوار بود.

وی افزود: به همین دلیل در کوتاه‌مدت همین 35 مصوبه هیئت وزیران کمک می‌کند که موانع تولید برطرف شود و تولید افزایش پیدا کند.

نوبخت با بیان اینکه زمینه افزایش تولید را فراهم می‌کنیم، گفت: هر چه بتوانیم به تولید بپردازیم و عرضه کالا در جامعه بیشتر کنیم، نسبت به کنترل قیمت‌ها عمل کرده‌ایم و در این صورت قدرت خرید مردم بهبود پیدا خواهد کرد.

وی تصریح کرد: باید در بودجه نشان داده شود که منابع و مصارف چه اثری در اقتصاد خانوار و اقتصاد ملی و گروه‌های مختلف جامعه خواهد داشت و در حال طراحی چنین بودجه‌ای هستیم.

*سازمان مدیریت تا آخر سال احیا می‌شود
نوبخت با بیان اینکه احیای سازمان مدیریت در حال انجام است گفت: پس از اتمام تعطیلات مجلس برای پیگیری این موضوع به مجلس خواهیم رفت و تا پایان سال احیاء خواهد شد.

* تعادل در بازار علت کاهش سکه و ارز
معاون رئیس‌جمهور در خصوص دلیل کاهش قیمت سکه و ارز بازار گفت: برای پاسخ به این سؤال بگویید دلیل بالا رفتن بی‌جهت قیمت‌ها چه بود؟ آیا باید در مدت کوتاهی قیمت سکه و ارز بالا می‌رفت و پول ملی ضعیف می‌شد و این افزایش قیمت‌ها به دلیل ناامنی جامعه از اقتصاد است.

وی گفت: اگر جامعه احساس کند اقتصاد ناامن است تلاش می‌کند دارایی خود را به دارایی باارزش و بادوام تبدیل کند، اما اگر اقتصاد کشور دارای تعادل باشد، همه روش معقول و اقتصادی خود را پی می‌گیرند.

معاون برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور اظهار داشت: همچنین امیدواریم با فعالیت‌های غیراقتصادی در عرصه‌های بین‌المللی شرایطی را ایجاد کنیم که منابع فراوانی را که دراختیار ما نیست آزاد کنیم. البته الان زود است که در این مورد صحبت کنیم.

* سازوکار سپرده ارزی در بانک مرکزی
وی در مورد موضوع سپرده‌های ارزی گفت: بانک مرکزی طی مصوبه هیئت وزیران موظف شده سازوکار آن را در دو ماه آینده فراهم کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مقدار زیادی ارز در دست مردم است که ریسک آنها را بالا می‌برد و ارزشی برای آنها ندارد.

نوبخت افزود: اگر قیمت ارز کنترل شود، می‌تواند خطرآفرین باشد و چرا مردم آن را به بانک نسپارند و از آن سود نگیرند.

وی گفت: این نگرانی وجود داشت که بانک هنگام دریافت اصل پول بگوید من ارز نمی‌دهم و معادل ریالی آن را می‌دهم که متأسفانه این اتفاق در گذشته رخ داد که این نوعی ضرر و عدم اعتماد برای سپرده‌گذار ایجاد می‌کند./فارس

 


ویدیو مرتبط :
کسری بودجه یارانه نقدی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

مستندات کسری 28 هزار میلیارد تومانی دولت برای یارانه نقدی+جدولاخبار ,اخبار اقتصادی,کسری بودجه یارانه‌ها


اخبار اقتصادی - خزانه خالی دولت در اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها
مستندات کسری 28 هزار میلیارد تومانی دولت برای یارانه نقدی+جدول

کسری 28 هزار میلیارد تومانی دولت برای تامین منابع یارانه نقدی موضوعی است که اخیرا از سوی مسئولان دولتی مطرح شده و محاسبات انجام شده نیز نشان می‌دهد، این کسری علاوه بر سال گذشته با تداوم روند کنونی امسال هم اتفاق خواهد افتاد.

به گزارش ایسنا محاسبات انجام شده بر گرفته از آمارهای رسمی خزانه داری کشور نشان می‌دهد، دولت در سال گذشته و علی رغم استفاده از تمامی منابع پیش‌بینی شده در قانون هدفمندی یارانه‌ها، همچنان با کسری بودجه بسیار بالایی روبه‌رو بوده و اجرایی شدن این طرح برای دولت کسری بودجه‌ای 28 هزار میلیارد تومانی در سال 91 داشته و تداوم روند کنونی، همین میزان را برای سال 92 به همراه دارد.

با گذشت بیش از سه ماه از آغاز به کار دولت جدید همچنان اختلاف دیدگاه‌های بسیاری در بحث بودجه‌ هدفمندی یارانه‌ها بین مسئولان دو دولت وجود دارد. جایی که مسئولان دولت قبل به ضرس قاطع معتقدند نه تنها کسری بودجه‌ای وجود ندارد که دولت پرداخت نقدی به شیوه کنونی را نیز می‌تواند به همین منوال ادامه دهد. این مسئله از سوی مسئولان اقتصادی دولت یازدهم به شدت تکذیب می‌شود و به گفته وزیر اقتصاد، پرداخت نقدی یارانه‌ها به شیوه کنونی برای دولت سالانه 28 هزار میلیارد تومان کسری به بار می‌آورد.

واقعیت اختلاف 28 هزار میلیاردی منابع یارانه
در متن قانون هدفمندی یارانه‌ها که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده، از مابه التفاوت قیمت فروش حامل‌های انرژی به عنوان اصلی‌ترین منبع درآمدی طرح هدفمندی یارانه‌ها یاد شده است و در بخش دیگری از این قانون به صراحت آمده است که دولت تنها مجاز به استفاده 50 درصد از این منابع برای پرداخت نقدی به خانوارهاست و نیمه دیگر این درآمدها باید بین تولید و برخی از دیگر هزینه‌های جاری کشور تقسیم شود.

 

این موضوع در ابتدای امر دو نتیجه را به همراه دارد. در مرحله اول ثابت می‌کند تمام منابع حاصل از فروش نفت خام در داخل به عنوان منابع هدفمندکردن یارانه‌ها محسوب نمی‌شود و ثانیا تمام مبالغ حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها قابل پرداخت به عنوان یارانه نقدی نیست.

بررسی‌های خبرنگار ایسنا از آمارهای خزانه‌داری کل کشور نشان می‌دهد، یکی از اصلی‌ترین این اختلاف‌ها در چگونگی تعریف دو طرف از منابع حاصل از فروش نفت خام در داخل به وجود می‌آید و اینکه آیا منظور قانون تنها فروش محصولات نفتی به مردم است یا مابه التفاوت قیمت فروش حامل‌های انرژی به پالایشگاه‌ها(فروش غیر نقدی) را نیز شامل می‌شود.

قانون بودجه چه می‌گوید؟
نگاهی به قوانین بودجه سال‌های قبل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها از جمله قوانین بودجه سال‌های 1386، 1387 و 1388 نشان می‌دهد، بر اساس تبصره (11) ماده واحده قانون بودجه سال 1386 کل کشور، قیمت نفت خام برای نفت خام تحویلی به پالایشگاه داخلی برابر با 93.7 درصد متوسط بهای محموله‌های صادراتی از مبادی اولیه در هر ماه شمسی است.

 

در ماده واحده قانون بودجه سال 1387 و 1388 نیز قیمت نفت خام تحویلی به پالایشگاه داخلی برابر با 94 درصد متوسط بهای محموله های صادراتی از مبادی اولیه در هر ماه شمسی تعیین شده است. بنابراین مجهول بودن و یا عدم اشاره به قیمت نفت خام داخلی در قوانین بودجه سنواتی، فاقد مبنای قانونی است.

در کنار آن طبق آمارهای رسمی خزانه داری کشور، در هنگام واریز بخش نقدی خرید خوراک پالایشگاه‌های داخلی کشور، سهم سازمان هدفمندی یارانه‌ها، مالیات و عوارض ارزش افزوده و سهم شرکت ملی نفت ایران(14.5 درصد)، کسر می‌شود.

 

به عبارت دیگر آنچه توسط خزانه داری کل کشور دریافت می‌شود منابع نقدی حاصل از فروش واقعی فرآورده‌های نفتی است که به قیمت تکلیفی فروخته می‌شوند و از این رو نفت خام تحویلی به پالایشگاه‌ها، فاقد ارزش نقدی است و صرفا در محاسبات مورد اعمال حساب قرار می گیرد.

همچنین باید به این نکته نیز توجه کرد که بر اساس قانون بودجه سال 1391 کل کشور، سهم دولت از فروش مایعات و میعانات گازی توسط شرکت ملی نفت ایران(به استثنای خوراک پالایشگاهها)، متعلق به درآمد عمومی بوده است و محسوب کردن آن به عنوان منابع یارانه نقدی خانوارها، فاقد مبنای قانونی و منطقی است. به این ترتیب تنها بخش خوراک پالایشگاه‌ها در بحث هدفمندی به دولت اختصاص می‌یابد.

سال 91 چه میزان نفت فروخته شد؟
صورت مالی شرکت ملی نفت ایران نشان ‌می‌دهد، مجموع ارزش نفت خام و میعانات تحویلی به مبلغی در حدود 83 هزار میلیارد تومان می‌رسد و در استفاده از منابع دریافت نقدی خوراک پالایشگاه‌ها که تنها منبع مورد استفاده دولت در هدفمندی است تنها 19 هزار میلیارد تومان به سازمان هدفمندی اختصاص می‌یابد.

با احتساب شرط قانونی مجلس که به دولت اجازه می‌دهد تنها نیمی از این مبلغ را به پرداخت نقدی اختصاص دهد، از این حوزه تنها حدود 10 هزار میلیارد تومان به دست دولت می‌رسد و در صورتی که تمام این مبلغ را نیز به حساب آوریم، باز هم تا بودجه‌ مورد نیاز راه درازی باقی می‌ماند.

با افزودن مبالغ دریافتی از سایر شرکت‌های مشمول نظیر شرکت ملی گاز ایران، شرکت توانیر و شرکت آب و فاضلاب کشور که به حدود 10 هزار میلیارد تومان می‌رسد، مجموع منابع دولت برای پرداخت نقدی 29 هزار میلیارد تومان و به این ترتیب تا رسیدن به 42 هزار میلیارد تومان مبلغ مورد نیاز اختلاف زیادی وجود دارد و از این مبلغ در صورتی که سهم 30 درصدی تولید و 20 درصدی تامین اجتماعی را کم کنیم با کسری نزدیک به 28 هزار میلیارد تومانی روبه‌رو می‌شویم.

 

جدول پیش رو جزییات این محاسبه را نشان می‌دهد:

 

عنوان مبلغ (میلیارد تومان)
منابع مورد نیاز برای پرداخت یارانه نقدی 42.000
منابع در دسترس پرداخت یارانه نقدی 29.486
کسری یارانه نقدی 12.513
سهم حمایت از تولید(30 درصد) 88.460
سهم اعتبارات عمومی(20 درصد) 5.897
کسری (کل) یارانه نقدی 27.256

 

این آمار مربوط به سال گذشته است که تا حد بسیار زیادی اظهارات وزیر اقتصاد دولت یازدهم مبنی بر کسری بودجه 28 هزار میلیارد تومانی یارانه‌ها را تایید می‌کند.

 

 همچنین بررسی‌های انجام شده در آمارهای خزانه داری کل کشور نشان می‌دهد در سال جاری نیز در صورتی که میزان یارانه نقدی پرداختی به مردم مانند هفت ماهه سال جاری باشد، دولت با بیش از 28 هزار میلیارد تومان کسری بودجه روبه‌رو خواهد شد.

بنابراین منابع لازم برای پرداخت نقدی یارانه‌ها نه تنها مازاد 30 هزار میلیارد تومانی که از سوی مسئولان دولت قبل مطرح می‌شود ندارد، بلکه محاسبات نشان می‌دهد که حدود 28 هزار میلیارد تومان کسری منابع در این قسمت وجود دارد.

اخبار اقتصادی - ایسنا