اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

تامین آب مورد نیاز 60 درصد جمعیت از دریااخبار,اخبار اجتماعی ,بحران آب

با تحلیل رفتن منابع آب قابل استحصال شیرین، استفاده از آب دریا هدف بعدی مصرف قرار گرفت. اگرچه در حال حاضر استفاده از آب دریا و قابل استحصال كردن آن توسط آب شیرین‌كن ها در برخی كشورها وجود دارد اما تخمین‌های اولیه نشان می‌دهد آب مورد نیاز 60 درصد از جمعیت كره زمین از طریق آب دریا تامین خواهد شد

با تحلیل رفتن منابع آب قابل استحصال شیرین، استفاده از آب دریا هدف بعدی مصرف قرار گرفت.

اگرچه در حال حاضر نیز استفاده از آب دریا و قابل استحصال كردن آن توسط آب شیرین‌كن ها در برخی كشورها وجود دارد اما تخمین‌های اولیه نشان می‌دهد آب مورد نیاز 60 درصد از جمعیت كره زمین از طریق آب دریا تامین خواهد شد.

برای تحقق این هدف چهار روش استفاده از آب دریا مدنظر خواهد بود. اولین راهكار استفاده از آب شیرین‌كن‌هاست كه البته با هزینه‌های اقتصادی و عواقب زیست محیطی نیز همراه است.

استفاده از آب شور در كشاورزی، پرورش گیاهان دریایی و آب مجازی و صنایع تبدیلی نیز سه روش دیگر بهره‌برداری از آب دریاست.

ایران رتبه نهم در شیرین سازی آب دریا را دارد. تكنولوژی شیرین سازی آب در 50 سال اخیر با پیشرفت قابل توجهی همراه بوده است. 39 درصد جمعیت كره زمین در مناطقی زندگی دمی‌كنند كه فاصله‌ای كمتر از 100 كیلومتر با دریا دارند. بر این اساس طبق پیش بینی مركز پژوهش های مجلس تا سال 2025 آب مورد نیاز بیش از 60 درصد جمعیت كره زمین از طرق فرآیند شیرین‌سازی تامین می شود.

هزینه شیرین سازی فعلا بالاست اما به نظر می‌رسد می توان روی كاهش هزینه‌ها كار كرد. در حال حاضر رژیم صهیونیستی آب را با هزینه‌ای معادل 0.53 دلار آمریكا برای هر مترمكعب شیرین می‌كند. این مبلغ در سنگاپور معادل 0.43 دلار می شود. هزینه تولید هر مترمكعب آب شیرین در عربستان سعودی از 0.48 تا 2.20 دلار، در امارات 1 تا 1.45 دلار، در قطر 1.14 تا 1.64 دلار و در بحرین 0.56 دلار است. در سیدنی هزینه شیرین كردن آب شور از جمع‌آوری آب باران و ایجاد زیرساخت‌های گسترده آن ارزان‌تر تمام می‌شود.

در ایران و طبق مطالعاتی كه در آذربایجان انجام شده اگر شركتی حدود 500 هزار دلار در پروژه شیرین‌سازی آب با استفاده از انرژی‌های خورشیدی سرمایه‌گذاری كند پس از 10 سال به مبلغ 500 هزار دلار سرمایه اولیه خود به علاوه 423 هزار و 517 دلار به عنوان سود دست خواهد یافت.

در صورتی كه حتی شیرین‌ كردن آب نیز از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه باشد این پروژه عوارض زیست محیطی خواهد داشت كه از جمله آن پساب های شور وارد شده به محیط است. پساب شور می‌تواند در بعضی از نواحی آسیب‌های جدی به محیط زیست وارد كند. در مناطقی كه میزان شفافیت پایین و سرعت تبخیر بالاست، خلیج فارس، دریای احمر، لاگون‌ها و جزایر مرجانی و سایر جزایر گرمسیری مثال‌هایی از این مناطق‌اند.

یكی از ملاحظات مهم در مورد آب شیرین‌كن ها نحوه تامین آب شور ورودی واحد نمك زدایی به ویژه در مواردی است كه آب شیرین كن با یك نیروگاه تركیب شده است. از این رو تخمین زده می‌شود كه 90 درصد جانوران دریایی موجود در آب ورودی به آب شیرین‌كن‌ها، اعم از پلانكتون ها، تخم و لارو ماهی ها در حین فرآیند شیرین‌سازی از بین می‌رود.

مساله زیست محیطی دیگری كه در مورد آب شیرین‌كن‌ها مطرح است مساله نشر گازهای گلخانه‌ای است. مساله پساب شور خروجی مساله دیگر زیست محیطی است. برای به حداقل رساندن آثار زیانبار زیست محیطی بازگرداندن پساب شور به دریاها، آن را با جریان‌های دیگر آب، مثل پساب نیروگاه‌ها رقیق باید كرد.

اخبار اجتماعی - تابناک

 


ویدیو مرتبط :
96 درصد روغن خام مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

تامین کل علوفه مورد نیاز دامداری‌ها و عرضه شیر۶۳۰ تومانی تا پایان خرداد 

نحوه عرضه شیر , قیمت شیر

 

خبرگزاری فارس: مدیرعامل اتحادیه دامداران استان تهران در گفت‌وگو با فارس از توزیع کامل علوفه مورد نیاز دام کشور تا پایان خرداد و عرضه شیر ۶۳۰ تومانی خبر داد.

خبرگزاری فارس: تامین کل علوفه مورد نیاز دامداری‌ها و عرضه شیر۶۳۰ تومانی تا پایان خرداد

جمشید سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: در جلسه نمایندگان دامداران با وزارت صنعت و معدن و تجارت گفته شد نهاده‌ جو برای توزیع بین دامداران کل کشور آماده است و مصوب شد که نهایتاً تا یکی دو روز آینده بین دامداران توزیع شود.

مدیرعامل اتحادیه دامداران استان تهران تصریح کرد: در این جلسه مصوب شد تمام علوفه دامی مورد نیاز دامداران تا آخر خرداد سال جاری تأمین و توزیع شود.

به گفته سلیمانی قیمت نهاده‌های جو و ذرت 410 ، سویا 800 و سبوس 230 تومان خواهد بود.

سلیمانی با بیان اینکه در حال حاضر صحبت‌ها از گران بودن قیمت شیر خام منطقی نیست، گفت: در حال حاضر اگر کارخانه‌داران شیر خام را اندکی بیش از قیمت مصوب 630 تومان خریداری می‌کنند، این افزایش شامل جوایزی است که در نظر گرفته شده است.

وی افزود: قیمت 630تومان شیر خام برای 3.2 درصد چربی و بار میکروبی 700 هزار است و برای هر 0.1 درصد چربی و پایین بودن 100 هزار بار میکروبی برای هر کدام جداگانه 10 تومان به قیمت اضافه می‌شود.

وی گفت: دامداران هیچ اعتقادی به بالا بردن قیمت شیر خام ندارند و در صورتی که تولید برای آنها مقرون به صرفه باشد بیشتر تمایل به قیمت متعادل دارند،بنابراین با توزیع علوفه مورد نیاز آنها تا پایان خرداد قیمت شیر خام به قیمت مصوب عرضه خواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه دامداران استان تهران تصریح کرد: در حال حاضر تفاهم و همسویی بسیار مناسبی بین دامداران، مسئولان وزارت جهاد و وزارت صنعت ایجاد شده و امیدواریم با برنامه‌ریزی انجام شده علوفه مورد نیاز دامداران تأمین و شیر با قیمت مناسب و کیفیت عالی به کارخانه‌ها تحویل داده شود.... / تحلیل : خبرگزاری فارس