اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

بزرگ ترین سکه طلای جهان 

بزرگ ترین سکه طلای جهان

 

یک شرکت تجاری فلزات گرانبهای اسپانیایی، بزرگ ترین سکه طلای جهان را به ارزش ۳.۲۷ میلیون یورو معادل با ۴.۰۲ میلیون دلارخریداری کرد.

 

این سکه در حین یک مزایده نادر در وین انجام شد و این شرکت این سکه را درست به ارزش طلای به کار رفته در آن خریداری کرد.

 

وزن این سکه طلا صد کیلوگرم است و توسط ضرابخانه رویال کانادا ضرب شده است.

 

در حین این حراجی به جز این شرکت هیچ شخص دیگری پیشنهاد خرید ارائه نکرد و در اصل تعداد خبرنگاران بسیار بیش تر از خریداران این سکه بود.

 

این حراج توسط مدیر گروه سرمایه گذاری استرالیا (AvW Invest) سفارش داده شد بود که بعد از دستگیر شدن مالک و مدیر اجراییشان به اتهام کلاه برداری، اعلام ورشکستگی کردند.

 

AvW Invest این سکه را در سال ۲۰۰۷ به دست آورد و عضو یک گروه انحصاری از مالکان از جمله ملکه الیزابت و دو مالک ناشناس دیگر شد که یکی از آن ها از ساکن کشور دوبی است و هویت و محل زندگی مالک دوم مشخص نیست.

 

این سکه به قطر ۵۳ سانتی متر و ضخامت ۳ سانتی متر است و دارای خلوص ۹۹.۹۹۹ درصد است.

 

هم اکنون این سکه رکورد بزرگ ترین سکه طلای جهان در سایت کتاب رکوردهای جهانی گینس را از آن خود کرده است.

 

این رکورد قبلا متعلق به یک ضرابخانه استرالیایی بود که در سال ۲۰۰۴ سکه طلایی به وزن ۳۱.۱ کیلوگرم ساخت.


ویدیو مرتبط :
بزرگ ترین معدن طلای جهان

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

10 کشور صاحب بزرگ‌ترین ذخایر طلای جهان کدامند؟اخبار ,اخبار اقتصادی ,ذخایر طلای جهان

اخبار اقتصادی - 10 کشور صاحب بزرگ‌ترین ذخایر طلای جهان کدامند؟

به نظر می‌رسد طلا پس از 12 سال پیاپی صعود قیمت، امسال نخستین کاهش سالانه را تجربه خواهد کرد.

 مسلما این خبر بدی برای کشورهایی است که در سال 2012 اقدام به متنوع کردن ذخایر ارزی خارجی و بالا بردن سهم طلا در این ذخایر کردند.

تازه‌ترین گزارش شورای جهانی طلا نشان داد که ذخایر طلای بانک‌های مرکزی از ابتدای سال 2013 تاکنون حدود 300 تن افزایش یافته است. طبق گزارش اخیر این سازمان، ذخایر طلای رسمی جهانی تا دسامبر سال 2013 به 31 هزار و 913.5 تن بالغ شد.

پایگاه اینترنتی بیزنس اینسایدر به معرفی 10 کشوری پرداخته که صاحب بزرگ‌ترین ذخایر طلا هستند:

1- آمریکا
ذخایر رسمی طلا: 8133.5 تن

سهم طلا در ذخایر خارجی: 71.7 درصد

آمریکا در سال 1952 با داشتن 20663 تن طلا، صاحب بزرگ‌ترین ذخایر جهان بود. ذخایر طلای این کشور در سال 1968 به پایین 10 هزار تن رسید.

2- آلمان
ذخایر رسمی طلا: 3387.1 تن

سهم طلا در ذخایر خارجی: 68.7 درصد

آلمان ذخایر طلایش را در اکتبر کاهش داد. بانک مرکزی آلمان (بوندس بانک) هر سال شش تا هفت تن طلا به وزارت دارایی این کشور می‌فروشد. آلمان تحت اولین و دومین "توافقنامه طلای بانک

مرکزی" طلا فروخت. این کشور در نخستین سال سومین "توافقنامه طلای بانک مرکزی" (2009-2008) حدود شش تن طلا فروخت و 4.7 تن نیز از هفت سپتامبر سال 2011 فروخته است.

3- ایتالیا
ذخایر رسمی طلا: 2451.8 تن

سهم طلا در ذخایر خارجی: 67.2 درصد

ایتالیا تحت اولین یا دومین "توافقنامه طلای بانک مرکزی" طلا نفروخت و اعلام کرده که تحت سومین "توافقنامه طلای بانک مرکزی" نیز فروش نخواهد داشت. اما بانک‌های ایتالیایی در سال 2011

برای تقویت ترازنامه خود خواستار خرید طلا از سوی بانک مرکزی این کشور شدند.

4- فرانسه
ذخایر رسمی طلا: 2435.4 تن

سهم طلا در ذخایر خارجی: 66.1 درصد

فرانسه 572 تن طلا تحت دومین "توافقنامه طلای بانک مرکزی" فروخت و خارج از این توافق نیز به منظور خرید سهم در بانک تسویه بین‌المللی، در اواخر سال 2004 حدود 17 تن طلا به این بانک منتقل کرد. فرانسه اعلام کرده که تحت سومین "توافقنامه طلای بانک مرکزی" قصد فروش ذخایر طلایش را ندارد. بانک مرکزی فرانسه اعلام کرده که ذخایر طلایش را نمی‌فروشد زیرا اعتماد و تنوع فراهم می‌کند و ذخیره مطمئنی به شمار می‌رود.

5-چین
ذخایر رسمی طلا: 1054.1 تن

سهم طلا در ذخایر خارجی: 1.2 درصد

طلا همچنان سهم اندکی در 3.7 تریلیون دلار ذخایر ارزی خارجی چین در مقایسه با متوسط بین المللی 10 درصد دارد. ایجاد ذخایر طلا برای چین که به دنبال بین المللی کردن ارز خود است، از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

6- سوییس
ذخایر رسمی طلا: 1040.1 تن

سهم طلا در ذخایر خارجی: 8.3 درصد

در سال 1997 پیشنهادهایی مطرح شد تا بخشی از ذخایر طلای این کشور فروخته شود زیرا دیگری نیازی به نگهداری آنها برای اهداف سیاست پولی نبود. این کشور در مه سال 2000 فروش 1300 تن طلا را آغاز کرد و تحت نخستین "توافقنامه طلای بانک مرکزی" 1170 تن و 130 تن دیگر را تحت دومین "توافقنامه طلای بانک مرکزی" فروخت اما اکنون اعلام کرده که تحت سومین "توافقنامه طلای بانک مرکزی"، قصد فروش ندارد.

7- روسیه
ذخایر رسمی طلا: 1015.1 تن

سهم طلا در ذخایر خارجی: 8.3 درصد

ذخایر طلای بانک مرکزی روسیه برای نخستین بار در سه ماهه سوم سال میلادی جاری از مرز هزار تن گذشت.

8- ژاپن
ذخایر رسمی طلا: 765.2 تن

سهم طلا در ذخایر خارجی: 2.6 درصد

ذخایر طلای ژاپن در سال 1950 تنها شش تن بود و بانک مرکزی این کشور برای نخستین بار در سال 1959 با خرید 169 تن طلا، اقدام به افزایش قابل توجه این ذخایر کرد. بانک مرکزی ژاپن در سال 2011 برای تزریق 20 تریلیون ین به اقتصاد این کشور پس از سونامی و فاجعه هسته‌ای، اقدام به فروش طلا کرد.

9- هلند
ذخایر رسمی طلا: 612.5 تن

سهم طلا در ذخایر خارجی: 54 درصد

بخش بزرگی از ذخایر طلای هلند در آمریکا و بخش دیگری در کانادا و انگلیس نگهداری می‌شود. انتظار می‌رود حدود 10 درصد از این ذخایر در آمستردام نگهداری شود. این کشور اوایل سال جاری میلادی درصدد بازگرداندن طلاهایش به کشور برآمد.

10- هند
ذخایر رسمی طلا: 557.7 تن

سهم طلا در ذخایر خارجی: 8.4 درصد

دولت هند در تلاش برای ممانعت مردم از خرید طلا است. واردات طلا یکی از عوامل اصلی کسری حساب جاری عظیم این کشور شناخته شده است. راگورام راجان، رییس بانک مرکزی هند اظهار کرده که این کشور می‌تواند بدهی‌اش را به طلا پرداخت کند.

اخبار اقتصادی - ایسنا