اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

بازار داغ دروغ‌های تلگرامیاخبار,اخباراجتماعی , شبکه‌های اجتماعی

دوستان از اول مرداد دیگر با عابربانك خود از مغازه‌ها خرید مستقیم انجام ندهید چراكه به ازای هر خرید ٩درصد مالیات افزایش بر افزوده از شما كسر می‌شود و به خزانه دولت واریز می‌شود. لطفا اطلاع‌رسانی شود. پس مستقیم از عابر بانك پول دریافت كنید و خرید مستقیم انجام دهید اینجوری از شما پولی كسر نمی‌شود. جلوی اختلاس بعدی را بگیریم آنقدر این پست را به اشتراك بگذارید تا تمام مردم ایران متوجه استارت زدن اختلاس بعدی بشوند.

با تشكر ستاد مردم زیر خط فقر.»متن بالا یكی دیگر از پیام‌های اینترنتی است كه در روزهای اخیر در شبكه‌های اجتماعی می‌چرخد. یك مبدع دروغ شروع به نوشتن شایعه‌ای كرده یا بر اساس حدس و گمان واهی خود موضوعی را مطرح می‌كند و آنقدر در صفحات آن را به اشتراك می‌گذارد تا همه‌گیر شود. در این بین هم تعداد افرادی كه از جوانب امر اطلاعی ندارند این شایعات را باور می‌كنند. موضوعات متعدد است و هر یك بنا بر فراخور خود روی بازار و زندگی مردم تاثیرات مختلفی می‌گذارد. اثراتی كه گاه به‌شدت منفی است و می‌تواند زندگی روزمره را مختل كند. فرض كنید در پی باور خبر مالیاتی اخیر مردم دیگر از كارت‌های خود برای خرید استفاده نكنند.

 

این اتفاق به مفهوم آن خواهد بود كه تلاش چندین و چند ساله دولت برای فرهنگ‌سازی استفاده از كارت بانكی كه در تمام این مدت به صورت رایگان بوده به هدر می‌رود و یك بازگشت به عقب اتفاق می‌افتد. كارها نیز به صورت دستی انجام شده و با تمام مشكلات حمل و نقل پول موجب هدر دادن زمان‌ در زندگی افراد خواهد شد و موجب تاسف خواهد بود كه این عقب‌ماندگی از تكنولوژی تنها و تنها به دلیل طرح یك شایعه ایجاد می‌شود. قبل از طرح موضوع مالیاتی در تلگرام نیز مطلب دیگری در خصوص گم شدن یك‌ روزه ١٠٠ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران مطرح شد.

 

این شایعه هم در پی اعلام خبر ولی‌الله سیف، رییس كل بانك مركزی بود كه حجم پول‌های بلوكه شده ایران در دوران تحریم را ٢٣ میلیارد دلار ذكر كرد درحالی كه برخی منابع خبری خارجی آن را ١٣٠ تا ١٥٠ میلیارد دلار ذكر می‌كردند. با انتشار این اخبار بدون توجه به توضیحات مقامات در خصوص اینكه رقم ٢٣ میلیارد دلار پول‌های بلوكه شده را شامل شده و ١٥٠ میلیارد دلار كل دارایی بلوكه شده نقدی و غیرنقدی را شامل می‌شود شروع به ساختن شایعاتی مبنی بر گم شدن ١٠٠ میلیارد دلار و اختلاس و... كردند. اینها تنها دو نمونه از هزاران خبر و شایعه‌ای است كه روزانه در شبكه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد.

 مالیات «افزایش بر افزوده» یا مالیات «بر ارزش افزوده»!
هرچند پرداختن به تمام پیام‌های دروغین به اشتراك گذاشته شده به فرصت و فضایی بی‌نهایت نیاز دارد اما می‌توان دست‌كم مورد اخیر را به دلیل دربرگیری و اهمیت بالای آن مورد بررسی قرار داد. برای روشن شدن موضوع بهتر است بدانیم كه اخذ «مالیات بر ارزش افزوده» كه در متن فوق به اشتباه «مالیات افزایش بر افزوده» نوشته شده است از سال ١٣٨٧ با اخذ سه درصد از بهای تمام شده كالا آغاز شد.

 

در آن سال یك نوع مالیات با عنوان تجمیع عوارض وجود داشت كه در قالب آن سه درصد از مصرف‌كنندگان مالیات گرفته می‌شد اما این مالیات با تصویب مالیات بر ارزش افزوده حذف شد. در واقع دولت با جایگزین كردن مالیات بر ارزش افزوده به جای تجمیع عوارض فضا را آرام نگه داشت و این جابه‌جایی سبب شد هیچ اعتراضی برای پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به دنبال نداشته باشد. بر این اساس از سال ١٣٨٧ تا به امروز مالیات بر ارزش افزوده محاسبه و از مصرف‌كنندگان اخذ شده است. نحوه اخذ این مالیات نیز افزودن آن به قیمت نهایی مصرف‌كننده بود.

 

یعنی قیمتی كه روی كالاها درج می‌شود مالیات بر ارزش افزوده را درون خود دارد. بنابراین چه كالاها را نقد خریداری كنیم چه از طریق دستگاه‌های كارتخوان این مالیات باید پرداخت شود. در هشت سالی كه این مالیات روی كالاها كشیده شده نیز سال به سال بر مبلغ آن افزوده شده و امسال با تصویب مجلس به ٩ درصد رسیده است. یعنی ٩ درصد از قیمت تمام شده هر كالا مالیات بر ارزش افزوده اخذ می‌شود كه این رقم قرار است از سال ١٣٩٥ به مدت پنج سال یعنی در طول مدت اجرای قانون برنامه پنج‌ساله ششم بدون تغییر ١٠ درصد محاسبه شود.

شایعه‌ای نشأت گرفته از موضوع اخذ كارمزد كارت‌خوان‌ها
اما چرا این موضوع یعنی اخذ مالیات بر ارزش افزوده از طریق كارت‌خوان به ذهن این هموطن رسیده و او را نگران به تعبیر خودش بروز اختلاس كرده است. به نظر می‌رسد این ذهنیت از آنجا ایجاد شده كه در سال ١٣٩٣ موضوع اخذ كارمزد از هر تراكنش دستگاه‌های كارت‌خوان از سوی دولت مطرح شد. سال گذشته با توجه به اینكه هزینه دستگاه‌های كارت‌خوان برای شركت‌های دارنده آن بالاست موضوع اخذ كارمزد عنوان شد.

 

مبلغ مورد نظر برای هر تراكنش نیز ١٠٠ تومان پیشنهاد شد. یعنی هر بار كارت كشیدن برای صاحب حساب ١٠٠ تومان هزینه در بر خواهد داشت. اما با توجه به اعتراضات گسترده اصناف و سپس مردم، این طرح اجرایی نشد و برای بررسی‌های بیشتر به شورای پول و اعتبار رفت و تا امروز هم تصمیم قطعی برای آن گرفته نشده است. از زمان ورود دستگاه‌های كارت خوان به فروشگاه‌های كشور یعنی سال ٨٢، شركت‌های psp یا همان دارندگان دستگاه پوز بحث اخذ كارمزد از تراكنش‌های انجام شده را مطرح كردند.

 

در آن زمان مسوولان وقت نظام بانكی برای ایجاد فرهنگ استفاده از این دستگاه‌ها تصمیم به حذف كارمزد گرفتند اما این تصمیم به مفهوم رایگان بودن خدمات ارایه شده نبود. دستگاه‌هایی كه حالا حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزارتومان قیمت دارند و برای این پایداری شبكه پرداختی سالانه ۹۰۰ میلیاردتومان پول نیاز است. شبكه بانكی كشور ١٢ سال پیش برای گسترش استفاده از خدمات الكترونیك بانكی، هزینه‌های استفاده از این خدمات را برای مردم رایگان كرد. مدتی پس از اجرای این ایده، بانك‌های كشور پایانه‌های فروش (pos) را وارد شبكه بانكی كردند.

 

در ماه‌های ابتدای استفاده از این دستگاه‌ها، كارمزدهای ٥٠٠ و ٣٠٠تومانی از فروشندگان و كسبه برای ارایه این خدمات دریافت می‌شد ولی پس از افزایش رقابت بین بانك‌ها، این كارمزدها تا كمترین حد ممكن كاهش یافت. اما در حال حاضر نظام بانكی كشور به این جمع‌بندی رسیده كه ارایه خدمات رایگان نمی‌تواند برای بانك‌ها و نظام مالی كشور مفید باشد و كاربران نهایی هم باید در پرداخت هزینه‌های خدمات الكترونیك بانك‌ها شریك شوند.

 درآمد ٥٠٠ میلیارد تومانی در بلاتكلیفی
بر اساس آخرین آمار ارایه شده از سوی بانك مركزی، در خردادماه امسال تعداد تراكنش‌های پایانه‌های فروش در سراسر كشور بیش از ٤٢٩ میلیون بوده است. از این تعداد، ٢٩٤ میلیون تراكنش مربوط به خرید، ٨٧ میلیون تراكنش مربوط به مانده‌گیری و حدود ٤٧ میلیون تراكنش نیز پرداخت قبض و خرید شارژ بوده است. حال اگر همین مقدار تراكنش در خردادماه را به كل سال تعمیم دهیم، در یك سال بیش از پنج میلیارد تراكنش از طریق دستگاه‌های پایانه فروش انجام می‌گیرد.

 

بنابراین اگر بانك مركزی از هر تراكنش رقمی معادل كارمزد مانده‌گیری از خودپردازها دریافت كند، درآمد ٥٠٠ میلیارد تومانی را شامل خواهد شد كه چشم‌پوشی از آن، بسیار سخت است. اما با این وجود، نفوذ و قدرت صنوف گویا بیشتر از سیستم بانكی بود چراكه هیاهوها بر سر دریافت كاركرد ١٠٠ تومانی آنقدر بالاگرفت كه دست آخر هیات دولت به بانك مركزی دستور داد تمام جوانب این موضوع را بررسی كرده و پیشنهادات لازم درباره چگونگی و میزان اخذ كارمزد را به شورای پول و اعتبار منعكس و پس از تصویب آن در شورای مذكور، اقدام كند. به این ترتیب طرح دریافت كارمزد از دستگاه‌های كارتخوان كه قرار بود از ابتدای آبان سال گذشته اجرایی شود تا رسیدن نظر شورای نگهبان به حالت تعلیق درآمد.

 

  اخبار اجتماعی  -  اعتماد


ویدیو مرتبط :
صندلی داغ و چوپان دروغ گو آخر خنده -خنده بازار

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

بازار وکیل یکی ازبازار های سنتی و تاریخیبازار وکیل شهر شیراز یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران است.

این بازار که به فرمان کریم خان زند (۱۱۷۲- ۱۱۹۳ ه.ق) ساخته شده اکنون در مرکز شهر شیراز (شرق میدان شهدا) قرار گرفته است. مسجد و حمام تاریخی وکیل نیز در کنار این بازار قرار دارند.

بازار وکیل

معماری این بنا برگرفته از بازار قیصریه لا رو همچون بازارچه بلند اصفهان ساخته شده در دوره شاه عباس است، اما عرض بازار وکیل بیش از سایر بازارهاست هم چنین ۷۴ دهانه طاق ضربی بازار با ارتفاع بیش از ۱۱ متر مرتفع تر از طاق سایر بازارهاست.

این بازار که از نظر معماری دارای سه فضای عبور و مرور (فضایی برای گذر مشتریان) حریم مغازه (به ارتفاع تقریبی ۲پله بالا تر از سطح زمین) فضای مغازه (محل فروش) است دارای پنج در بزرگ است که در چهار سوی آن قرار گرفته است.

هم چنین شامل دو رشته شمالی- جنوبی و شرقی - غربی است که چون صلیبی یکدیگر را قطع می کنند در تقاطع این دو رشته چهارسوق قرار گرفته است که بر روی یک هشتی قرار دارد این چهار سوق دارای طاق بزرگ ضربی محکمی است و در پای طاق نیز چند ترنج آجر کاری شده است.

بازار وکیل

ضلع شمالی -جنوبی بازار از دروازه اصفهان شروع می شود و تا کوچه جنوبی سرای مشیر ادامه می یابد. در دو طرف این راسته هر قسمت ۴۱ جفت (۸۲ باب) مغازه وجود دارد که درجلوی هر یک سکویی از قطعات سنگی بزرگ که بر روی آن ترنجهایی برجسته حجاری شده است.

در این بازار برای مصونیت از رطوبت، مغازه ها را در حدود یک متر فراتر از سطح زمین ساخته اند. مغازه ها اغلب دارای پستو بوده و در دو طبقه طراحی شده اند. قسمت شرق چهارسوق که آن را بازار علا قه بندان می نامند دارای ۱۹ جفت مغازه است که هم اینک مرکز فرش است و مغازه های عطاری نیز در این قسمت قرار دارد.

ضلع شمالی - جنوبی بازار از دروازه اصفهان شروع می شود و تا کوچه جنوبی سرای مشیر ادامه می یابد. قسمت غربی چهار سوق که آن را بازار ترکش دوزها می نامند و دارای ۱۰ جفت مغازه است هم اینک مرکز فروش فرش های ایرانی است. با گردش در این بازار می توانید تعداد زیادی گردشگران خارجی را ببینید که از صنایع دستی ایران سوغات به کشور خود می برند.

بازار وکیل

در شمال شرقی این بازار چند کاروانسرای قدیمی به نام های روغنی، گمرک و احمدی ساخته شده است که بازار ترمه فروش هاست هر یک از این کاروانسرها دارای چندین حجره هستند. راسته شمالی - جنوبی را بازار بزازان نیز نامیده اند - سرای مشیر مجرای چارسوها سرای مشیر یا سرای گلشن از آثار دوره قاجاریه در شیراز است که در انتهای جنوبی بازار وکیل در گوشه شرقی آن قرار گرفته است این سرا که دارای طرح و نقشه ای دایره ای (هشت گوش) است توسط میرزا ابوالحسن خان مشیر الملک احداث شده است.

سر در ورودی سرای مشیر دارای دو طبقه کاشی کاری شده است که در زیر آن کتیبه ای کاشی کاری شده با زمینه لا جوردی و خط نستعلیق عبارت سرای گلشن بنای مرحمت پناه حاجی میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک شیرازی را نشان می دهد.

حجره های طبقه یا اشکوب اول تودرتو می باشد و به وسیله راهرویی به حیاط متصل می شوند. این حجره ها دارای درهای چوبی منبت و مشبکی هستند که از چوب ساج ساخته شده اند.

بازاروکیل

در وسط حیاط حوض بزرگ هشت ضلعی قرار دارد که لبه و پاشویه آن از سنگ های مختلف یکپارچه ساخته شده است و در آن سه فواره وجود دارد در چهار طرف این حوض باغچه هایی وجود دارد کف پوش سرای مشیر قطعات کوچک سنگ هستند در ضلع شرقی و غربی حیاط مغازه ها و راهروهایی وجود دارد که در مغازه ها همگی ارسی های چوبی است که با شیشه های رنگی تزئین شده است.

معماری این بنا بر گرفته از معماریکاروانسرای صفوی است. این بنا با رنگ زرد و طرح های گلدانی معرف سبک اختلاط است که در زمان قاجاریه رایج شده بود. درهشتی نیز مغازه هایی چهارگوش در دوطبقه وجود دارد در ضلع جنوبی چهار سوق در موازات با بازار ترکش دوزها بازار دیگری قرار دارد که مدخل آن در جلوی سر در مسجد وکیل است و به بازار شمشیرگرها معروف است.

این بازار نیز دارای ۱۱ جفت مغازه است در زیر چهار سوق حوض بزرگی از سنگ مرمر قرار داشته که آب آن از مجرایی که از زیر بازار ترکش دوزها می گذشته تامین می شده است. این مجرا به صورت طاق ضربی است و از آجر و ساروج ساخته شده است و هم اینک نیز وجود دارد اما حوض مرمری به علت بالا آمدن کف بازار از بین رفته است سیستم تهویه هوا به علت ارتفاع زیاد سقف طاق و تویزه ای بازار کامل بوده این امر به وسیله بادگیرهایی ساده انجام می گرفته همچنین دریچه ها و روزنه هایی به نام جامخانه یا هورنور در زیر سقف تعبیه شده بود.

هوا و نور کافی را به بازار می رسانند اما هم اینک پس از مرمت این روزنه ها بسته شده اند هم اینک در بالا ی مغازه ها مشبک هایی جهت تهویه هوا و روشنایی وجود دارد. سازمان میراث فرهنگی بازار وکیل را در تیر ماه ۱۳۱۵ با شماره ۹۲۴ به ثبت رسانده است.