اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

انتصاب های غیر مسؤولانه و ریاست مدیران بی تجریه / گردشگری ایران به خاک سیاه نشسته است 

 

گردشگری , هتل

 

صنعت گردشگری ایران ، اگر به درستی مدیریت شود ، حتی با همین محدودیت های موجود برای توریست های خارجی ، می تواند منشأ درآمد ارزی مهمی برای کشور باشد. با این حال از وقتی که دولت نهم بر سر کار آمد حوزه گردشگری کشور رو به زوال و رخوت رفته و تورهای ورودی به کشور - به جز عراقی ها و افغانی ها - روند نزولی به خود گرفته اند.

یکی از مهم ترین علل شکل گیری این اوضاع نابسامان این بوده است که از همان بدو امر کسانی در رأس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نشستند که اساساً این کاره نبودند ، نه تحصیلاتی درباره گردشگری داشتند ، نه تجربه ای و نه حتی علاقه ای به این کار.

اولین رئیس گردشگری در دولت احمدی نژاد ، یار غار رئیس جمهور بود:‌ اسفندیار رحیم مشایی. او در حالی ریاست گردشگری کشور را به عهده گرفت که تا قبل از روی کار آمدن احمدی نژاد ، حتی یک بار هم به خارج نرفته بود و حتی یک روز هم در مجموعه سازمان مسوولیت قبلی نداشت! مشایی در طول ریاستش بر میراث و گردشگری به جای تمرکز بر مأموریت های ذاتی این پست مهم ،‌ به نظریه پردازی های فیلسوفانه و آسمان و ریسمان بافتن های جنجالی پرداخت و در همان حال بقایی را که او هم مانند خودش سررشته ای در گردشگری نداشت به سمت معاون گردشگری سازمان برگزید و در دولت دهم نیز جای خود را به او داد.

بقایی هم مانند مشایی رویکردهای سیاسی داشت و آنقدر حاشیه ساز بود که نهایتاً او هم کنار رفت و جوان بی تجربه دیگری به نام روح الله احمد زاده کرمانی که قبلاً رئیس دانشکده خبر بود و سپس یک شبه استاندار فارس شد و با کارنامه ای جنجالی و ناموفق آنجا را ترک کرد بر مسند سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور نشست.

دولت احمد زاده کرمانی در سازمان گردشگری مستعجل بود و همین دوران کوتاه نیز به جای آن که صرف حل مشکلات بر زمین مانده این حوزه شود ، مصروف عزل و نصب هایی شد که تا روزهای آخر نیز ادامه داشت و نهایتاً به استعفای او انجامید و الان چند روزی است که سیدحسن موسوی به جای او نشسته و باید دید رئیس جدید چه خواهد کرد؟

اگر مسوولی اندکی از سرمایه عمومی کشور را مورد سوء استفاده قرار دهد و مثلاً‌ اختلاس کند ، قاعدتاً باید مورد محاکمه قرار گیرد ولی چگونه است که بی ربط ترین اشخاص به ریاست یکی از مهم ترین سازمان های کشور منصوب می شوند و گردشگری مملکت را ذلیل می کنند و میلیون ها و ای بسا میلیاردها دلار پولی که در حالت متعارف می شد نصیب کشور شود را بر باد می دهند و صدای اعتراض کسی هم بلند نمی شود؟!

مگر امام صادق علیه السلام نفرموده اند که "ملعون است کسی که عهده دار سمتی شود در حالی که بهتر از او وجود دارد؟" آیا در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با آن همه کارشناس تحصیلکرده و نیروی مجرب و کارآزموده که خاک صحنه خورده اند و عمرشان را در این عرصه سپری کرده اند هیچ کس برای اداره امور این سازمان وجود نداشت که آقایان دوستان جوان و بی تجربه شان را بر مسندهای ریاست و معاونت آن نشاندند؟ گو این که این سازمان مغازه شخصی شان است و هر ک هرا بخواهند می توانند در انجا استخدام کنند!

جالب این جاست که در احکام صادره آقایان ، همواره این عبارت وجود دارد که "‌نظر به سوابق ،‌تعهد و تجربیات ارزشمند جنابعالی..." و این در حالی است که اگر کسی بپرسد "کدام سوابق و تجربیات؟" ، پاسخی وجود نخواهد داشت و قطعاً کسی که بدون تخصص در زمینه ای ، مسوولیت آن را بپذیرد تعهد هم ندارد.

نتیجه هم این می شود که الان ناله آن دسته از آژانس های گردشگری که توریست به کشور می آوردند به آسمان بلند شده و هتل ها از ظرفیت های خالی می نالند و هزاران نفری که از رهگذر ورود تورهای خارجی به کشور ارتزاق می کردند به مشکل برخورده اند و در مجموع گردشگردی ایران به خاک سیاه نشسته است و این در حالی است که رقبای ایران چون اسب راهوار می تازند و ما اندر خم یک کوچه مانده ایم و حسرت مدیریت های برتر دیگران را می خوریم.

آیا این سرمایه سوزی نیست و آیا کسانی که بدون داشتن تخصص لازم در این عرصه ها وارد شده و برای خود لباس ریاست و معاونت بریده و دوخته اند مشمول آن روایت امام صادق علیه السلام نیستند؟!.../عصرایران


ویدیو مرتبط :
دیدار معاون مناطق محروم ریاست جمهوری با مدیران شهرک های

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

مشایی: ملت ایران بزرگتر از آن است كه من كاندیدای ریاست جمهوری اش باشم 

مشایی: ملت ایران بزرگتر از آن است كه من كاندیدای ریاست جمهوری اش باشم

 

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به این سؤال كه در انتخابات ریاست جمهوری آینده به عنوان كاندیدا حضور خواهید داشت؟ تصریح كرد: به عنوان یك رای دهنده حتما شركت می‌كنم و ملت بزرگ ایران خیلی بزرگتر از آن است كه خود را به عنوان كاندیدا معرفی كنم.

 

اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور در حاشیه مراسم یادبود شهید مجید شهریاری كه پیش از ظهر امروز دوشنبه در مسجد دانشگاه تهران برگزار شد در پاسخ به سؤال خبرنگاری كه پرسید هدیه خبرنگاران چه موقع واریز خواهد شد، گفت: هدیه خبرنگاران زودتر از پایان سال به خبرنگاران پرداخت خواهد شد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینكه در جلسه‌ای كه اصولگرایان برگزار می‌كنند حضور خواهید داشت یا خیر؟ خاطرنشان كرد: من از این جلسه مطلع نیستم و اطلاعی ندارم.

خبرنگاری از مشایی پرسید با توجه به فعالیت‌های انتخاباتی اصولگرایان برای مجلس نهم آیا شما آغاز این فعالیت‌ها را در وضعیت كنونی مناسب می‌بینید كه وی پاسخ داد: آیا منظور شما فعالیت‌های تبلیغاتی است؟ اگر كسی هر موقع در این خصوص برنامه ریزی كند مناسب است اما فضای كشور در حال حاضر فضای كار و فعالیت است نه فضای تبلیغات.

مشایی در پاسخ به این سؤال كه در انتخابات ریاست جمهوری آینده به عنوان كاندیدا حضور خواهید داشت؟ تصریح كرد: به عنوان یك رای دهنده حتما شركت می‌كنم و ملت بزرگ ایران خیلی بزرگتر از آن است كه خود را به عنوان كاندیدا معرفی كنم.

رئیس دفتر رئیس جمهور در خصوص ترور اساتید و نخبگان كشورمان گفت: این ترورها نشان دهنده و سندی آشكار برای جامعه جهانی است كه دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی و ملت ایران یقین دارند كه توانمندی ایران در زمینه فناوری هسته‌ای بومی است و لذا دشمنان به طور طبیعی به سراغ دانشمندانی كه این توانمندی را به ملت ایران هدیه كرده‌اند می‌كنند.

وی افزود: اما باید توجه داشت كه دشمنان انقلاب اسلامی اشتباه بزرگی كرده و فكر می‌كنند دانش هسته‌ای ایران محدود به فعالیت چند دانشمند انگشت شمار است این طور نیست توانمندی هسته‌ای ایران محدود به چند استاد نیست.

مشایی خاطرنشان كرد: دشمنان فكر می‌كنند كه می‌توانند با ترور به مقابله با پیشرفت كشور ایران بپردازند در حالی كه این طور نیست و ظرفیت علمی كشورمان با داشتن جوانان برومند و دانشمندان فراوان در بخش‌های مختلف به راه خود با جدیت و سرعت ادامه خواهد داد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه گفت: هر روز كه می‌گذرد شاهد پیشرفت كشور در بخش‌های مختلف هستیم و انشاالله اخبار بسیار امید بخش دیگری در راه است كه افق درخشانی را برای ملت ایران و جامعه اسلامی و ایرانی به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینكه دانشمندان ایرانی اهل علم بوده و در جمهوری اسلامی ایران علم و دین در كنار یكدیگر هستند، تصریح كرد: هنگامی كه به دانشمندان خود نگاه می‌كنیم مشاهد می‌كنیم كه در اوج هستند و اعتقاد به و باور عمیق به آرمانی‌های امام (ره) و انقلاب اسلامی دارند.

مشایی تاكید كرد: امروز بسیجی بودن با دانشمند بودن یكی است و به این نتیجه رسیدیم كه برای تغییر آرمان‌های امام(ره) و تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی باید در كنار روحیه انقلابی به سلاح اصلی كه همان علم و دانش است مجهز شویم و خوشبختانه امروز ظرفیت دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی و پیگیری پیشرفت‌های علمی و توسعه دانش در كشور درآمیخته و انجام می‌شود و این امر آینده روشن را برای ایران می‌سازد.

در حاشیه این مراسم و پس از پایان مراسم یاد بود شهید شهریاری هنگامی كه مشایی از مسجد دانشگاه تهران خارج شد و در جمع خبرنگاران سخن گفت جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران رئیس دفتر رئیس جمهور را احاطه كرده و سؤالات مختلفی را از وی پرسیدند كه یكی از این سؤالات بحث اعتقاد به تمدن ایرانی بود كه در این خصوص اسفندیار رحیم مشایی به دانشجویان پاسخ گفت.../فارس